Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

Witam , Mam prośbę o dobór anteny do modemu huawei e156g w PLAY . W Play jest ograniczenie do 4mb/s aktualnie mam koło ~1 mb/s .
Może być tak też że mogę zmienić modem , miałem już 2x e173-u2 , jedne zalałem przypadkowo , drugi sie popsuł jakoś sam ostatnio tak nagle zgubił zasięg ale się nie spalił . Nie wiem co z nim się stało .
Aktualna prędkość :
Obrazek
Lokalizacja bts :
Obrazek
Obrazek

Mapa zasięgu Play
Obrazek
Odległość od nadajnika (najbliższego)
Obrazek
Ciężkie życie na mobilnym :(
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: kedi »

Jaką moc sygnału pokazuje ci soft play bez anteny w miejscu w którym użytkujesz modem i ewentualnie w miejscu gdzie miała by być antena np. na dachu ? Od tego trzeba zacząć. Jeśli chodzi o anteny to można gdybać że na 90 procent do tego modemu wystarczy ci antena panelowa 8dbi na pasmo 2100. A jeśli będziesz miał (co polecam) e173 lub e3131 to na 900 mhz o 1-2 kreski podniesie sygnał zwykły 40 centymetrowy bat.
Generalnie w mojej okolicy Play chodzi podobnie jak u ciebie mimo dobrego sygnału.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Jesteś w zasięgu UMTS2100 Play. Potrzebujesz antenę na to pasmo. Polecany panel http://www.cybertech.com.pl/p104,antena ... 17dbi.html Jeśli chcesz osiągnąć prędkości zbliżone do 4 Mbps to kup modem E-3131 z Play. Na tym staruszku za dużo nie zdziałasz.
dexter18

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: dexter18 »

Na takim staruszku max wyciskałem 2,7 Mb/s. Lepiej kup E3131 szybszy i lepszy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Bacik itp. wynalazki wyklucz od razu. Nic nie uzyskasz, nadają się do podrapania po plecach :D . Kup porządny panel kierunkowy z Cybertecha. Może być słabszy, nie patrz na zasięg mierzony w kreskach pokazywanych w Mobile Partnerze, to lipa. Do mierzenia sygnału użyj program TNI z tego forum.
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

Antena na dach , z okna w dachu mam w sumie nie daleko na komin , 10 m powinno starczyć :)
Modem wiem że muszę zmienić bo na e173 u2 przy dobrych wiatrach miałem 2mb/s a tutaj ledwo 1mb/s .
Moc sygnału według Play"owskiego programu to 99-100% , a według Windowsa to pamiętam na e173u2 były 2-3 kreski , gdzie zazwyczaj na 2 kreskach , na 3 miał już kopyto .

EDIT2:
Jak to mam kupić modem z Playa ? W sensie z simlockiem bo taniej czy jak bo nie rozumiem ? Tak idąc do nich to nie kupie bo przecież musiałbym umowę podpisać co jest bez sensu :P

Edit :
Skonfigurowałem już TNI bo wcześniej źle coś zrobiłem i nie pokazywało :P
Nie dziwie się że Windows mi pokazywał 2-3kreski jak mam 40% zasięgu ~87dbi
Obrazek


Ps. Mam pytanie , istnieje taka możliwość że jeśli zasięg byłby bardzo dobry to dałoby się wyciągnąć te 4mb/s ,max to co oferuje Play ? Czy raczej nie osiągalne >? Ew jakieś z 3,5mb/s
Ostatnio zmieniony 2013-07-23, 14:56 przez GNYSU, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciężkie życie na mobilnym :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Tego to nikt Ci nie zagwarantuje, nie mam szklanej kuli. Wymiana modemu na E-3131 to podstawa( sam stwierdziłeś, że e-173 dawał lepszy transfer). Sprawdzisz na nim prędkość i dopiero pomyśl o antenie. Kupowanie anteny do E-156 mija się z celem
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: kedi »

matek451 pisze:Bacik itp. wynalazki wyklucz od razu. Nic nie uzyskasz, nadają się do podrapania po plecach :D .
Nie zgodzę się z tobą. Moje doświadczenia pokazują iż widoczne jest wzmocnienie sygnału gsm/umts na 900 mhz na takim baciku.
A wracając do tematu głównego wątku sygnał jaki otrzymuje bez anteny w domu powoduje to że jeśli jest zainteresowany tą częstotliwością to taka antena będzie dobrym rozwiązaniem do wyprowadzenia sygnału w miejsce gdzie sygnał będzie jeszcze lepszy - może to być np: inny pokój lub dach. Swego czasu Cyfrowy Polsat czy Play wpychali takie anteny z gotowym wejciem pod huawei e173/e3131 po 22 złote i trochę się tego u ludzi teraz przewala. Zestaw cybertecha na 2100 8dbi z kablem 10 m + konektor i przesyłką to prawie stówka - tak nawiasem mówiąc.

[ Dodano: 2013-07-23, 16:16 ]
GNYSU pisze:
EDIT2:
Jak to mam kupić modem z Playa ? W sensie z simlockiem bo taniej czy jak bo nie rozumiem ? Tak idąc do nich to nie kupie bo przecież musiałbym umowę podpisać co jest bez sensu :P

[
W salonach play masz zestaw e3131 ze starterem bez simlocka i umowy do kupienia za 109 złotych.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kedi, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Te baciki nie wzmacniają sygnału( podobnie jak prawdziwe anteny). Ich jedyną zaletą jest to, że przeniesiesz miejsce poboru sygnału na zewnątrz.Tą rolę może pełnić przedłużacz USB. Panel kierunkowy pozwala poprawić zasięg o kilkanaście dBi i jest to widoczne w TNI i jest to dowodem na jego skuteczność. Pomiary są wiarygodne jeżeli dokonywane są w tym samym miejscu. Antena to zakup na dłużej, cena 100zł jest adekwatna do zysków. Kupno bacika to kasa w błoto, szkoda nawet 22zł. by kupować Osobiście jestem za biedny by kupować badziewie i tracić kasę. Sprawdzony sprzęt to zakup na lata.

[ Dodano: 2013-07-23, 16:52 ]
Proponuję poczytać http://jdtech.pl/2013/03/jak-sobie-radz ... adnik.html
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

Miejsce anteny i widok z mojego okna w strone tego BTS
Niby nic zbytnio nie zasłania .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ciężkie życie na mobilnym :(
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: kedi »

matek451 pisze:Te baciki nie wzmacniają sygnału( podobnie jak prawdziwe anteny). Ich jedyną zaletą jest to, że przeniesiesz miejsce poboru sygnału na zewnątrz.Tą rolę może pełnić przedłużacz USB. Panel kierunkowy pozwala poprawić zasięg o kilkanaście dBi i jest to widoczne w TNI i jest to dowodem na jego skuteczność. Pomiary są wiarygodne jeżeli dokonywane są w tym samym miejscu. Antena to zakup na dłużej, cena 100zł jest adekwatna do zysków. Kupno bacika to kasa w błoto, szkoda nawet 22zł. by kupować Osobiście jestem za biedny by kupować badziewie i tracić kasę. Sprawdzony sprzęt to zakup na lata.

[ Dodano: 2013-07-23, 16:52 ]
Proponuję poczytać http://jdtech.pl/2013/03/jak-sobie-radz ... adnik.html
Jeśli nic nie dają to czemu stawiając je w tym samym miejscu gdzie stoi modem i po podpięciu do modemu wzrasta mi siła sygnału i zwieksza się transfer a jest to miejce gdzie samym modemie sygnał jest słabiutki. Jeśli ktoś ma taką antenkę to nawet dla samego przeniesienia miejsca poboru sygnału warto to zrobić. Ja taka antenkę miałem i dzisiaj swietnie spełnia swoja role pod wszystkimi sieciami działającymi na tej częstotliwości które miałem okazje przetestować. Jeśli zakładam bacik i mam zasięg na full to nie widze sensu kupowania anteny za około 100 złoty bo tak jak piszesz cena powinna być adekwatna do zysków. Sprawuje się znakomicie już od wielu lat.
Wracając do tematu kolegi z Tuszyna to niestety sprawdziłem i na dzień dzisiejszy kwestia 900 mhz jest nieaktualna. Proponuje w pierwszym kroku zakupić ten modem w play i pobawić się nim. Potem można ewentualnie w razie potrzeby pomyśleć o tym zestawie cybertecha na 2100 którego również posiadam i polecam a mam do bts 2,7 km i również widocznośc optyczną.
Ostatnio zmieniony 2013-07-23, 17:33 przez kedi, łącznie zmieniany 1 raz.
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

Panowie ,nie uwierzycie ale mój stary modem ożył :D
Wywaliłem go na 2 x krótkich przedłużkach (kable różnej jakości , jeden od starego e156g i jeden od nowego modemu ,pewno są straty przez to ale kupie jeden porządny , przy okazji jakby ktoś zapodał jak kupić dobry kabel USB byłbym wdzięczny ) za okno , tzn w oknie jest i oto rezultaty :

Obrazek

Obrazek

Nie wierze w to ale się naprawił :D Teraz wystarczy chyba sama antenka , bo modem jest do 7,2 mb/s a nie tak jak e156g do 3,6mb/s :P


Co o Tym sądzicie ?


EDIT:
Przy dobrych wiatrach dwójkę wyciąga ,nawet trochę ponad bo pod koniec testu spadło z 2,16 na 2,08

Obrazek
Ciężkie życie na mobilnym :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Modem rozumiem przy oknie, moc sygnału -59dBm. Czyli Ok. w tej sytuacji nie ma potrzeby kupować anteny. Przedłużka USB wystarczy. Ten E-173 był sprawny cudów nie ma :) . Dobrze, że po niego sięgnąłeś. W Play na razie wystarczy.
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

Naprawdę lepiej już nie można ?
Bo np w zimę antena by się przydała choćby taka co nie daje sił tylko że mogę ją wywalić na śnieg (tak jakby modem leżał na zewnątrz) . No bo przecież w zimę nie wywalę modemu w śnieg bo zamoknie i będzie d*pa :P


A jakbym kupił taką antenę co podawaliście tylko że z mniejszym zyskiem , dałoby to coś ? Np mniejsze pingi albo upload większy ?
Ciężkie życie na mobilnym :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Możesz kupić taką 8dBi, http://www.cybertech.com.pl/p58,antena- ... fme-z.html do tego konektor http://www.cybertech.com.pl/p21,konekto ... fme-m.html Całość 95 zł z przesyłką. Rozwiązanie z modemem za oknem- niektórzy umieszczają modem w słoiku, ot taki "patent". Uszczelniają i ponoć trybi. :)

[ Dodano: 2013-07-23, 19:40 ]
Jakie parametry osiągniesz na antenie , na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Zależą nie tylko od mocy sygnału. Dzięki antenie będziesz mógł spróbować połączenia z BTS-em na drodze do Łodzi, od pólnocy. Teraz spróbuj umieścić modem na tamtym kierunku i zrób testy. Może sygnał będzie słabszy ale transfery lepsze.
GNYSU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-23, 02:14
Lokalizacja: Tuszyn

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: GNYSU »

matek451 pisze:Możesz kupić taką 8dBi, http://www.cybertech.com.pl/p58,antena- ... fme-z.html do tego konektor http://www.cybertech.com.pl/p21,konekto ... fme-m.html Całość 95 zł z przesyłką. Rozwiązanie z modemem za oknem- niektórzy umieszczają modem w słoiku, ot taki "patent". Uszczelniają i ponoć trybi. :)

[ Dodano: 2013-07-23, 19:40 ]
Jakie parametry osiągniesz na antenie , na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Zależą nie tylko od mocy sygnału. Dzięki antenie będziesz mógł spróbować połączenia z BTS-em na drodze do Łodzi, od pólnocy. Teraz spróbuj umieścić modem na tamtym kierunku i zrób testy. Może sygnał będzie słabszy ale transfery lepsze.
Ok ,spróbuje jakoś później , robiłem takie patenty ale w plastikowej tubie po słuchawkach i w miarę zdawało testy nawet w zimę:P
Ta antena idealna :) 100 zl całość nie jest źle a na pewno coś poprawi :)

EDIT
Jest jakaś różnica między 5m a 10 m kabla w stracie zysku sygnału ?
Ciężkie życie na mobilnym :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e156g PLAY bts 700m Antena

Post autor: matek451 »

Każdy metr kabla to strata, zależy od kabla. Podobnie złącza. Stosuje się kabel jak najkrótszy. Zalecany do 10m.
ODPOWIEDZ