HUAWEI E5776 + antena

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Witam!
Dzisiaj wziąłem z Plusa internet na próbę. Router HUAWEI E5776 + antena zewnętrzna.
Mieszka w terenie dosyć górzystym - lekka dolina (miejscowość między Wałbrzychem a Świdnicą na dolnym śląsku). Do tej pory miałem z Plusa zwykły modem - internet był najgorszy z możliwych - EDGE 236 kb/s.
Z mapy na stronie plusa wynikało iż nad moim budynkiem (częściowo) przechodzi zasięg sieci LTE. Niestety, chodziłem po całym dachu z anteną podłączoną do modemu i tylko w dwóch miejscach złapał 3G (dwie, jedna kreska) po czym wracał do 2G.
Sąsiad odbiera internet LTE (jakość średnia, ale pozwalająca spokojnie grać czy ściągać), lecz on do modemu dokupił antenę za ok. 300 zł (taki biały prostokątny panel).
Moje pytanie brzmi - jakiej anteny muszę poszukiwać (jakieś konkretne parametry?), i czy podłączenie takiej anteny da mi gwarancję, iż będzie łapać 3G.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.
Krzysiek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Podaj dokładną lokalizację. Sprawdzę zasięg i najbliższe BTS-y. Pozwoli to polecić antenę na odpowiednie pasmo. jeśli jesteś w zasięgu LTE to dobra antenę kupisz za około 220 zł. Ten szmelc z Plusa oddaj w cholerę. Ile jeszcze osób namówią na ten szit.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Miejscowość: Pogorzała
Dolny śląsk, powiat świdnicki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Twoja miejscowość jest faktycznie na granicy zasięgu LTE. Zasięg zapewnia BTS z Wałbrzycha ul. Stacyjna lub z Ul. Zagórzańskiej. Kupisz taki zestaw DUAL LTE z konektorem TS9 do twojego routera http://www.cybertech.com.pl/p114,antena ... mf823.html Antenę ustawisz w kierunku tych BTS-ów. Wybierzesz ten , który zapewni lepsze parametry internetu. Antena jak najwyżej, kable max.10m , strefa przed anteną wolna od przeszkód.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Ok, antena którą poleciłeś ma dwa kable - dwa wejścia. Mój modem posiada tylko jedno. Czy jest to przeszkodą, że podłącze tylko jeden panel?
Jeśli jednak u siebie nie złapię LTE, to czy ta antena pozwoli ma złapanie np. HSPA (czy HSDPA lub HSUPA)?
Sam kabel niestety będzie musiał mieć 15 m - pozwoli mi to ustawić antenę w lepszym miejscu. Czy jego długość wpłynie (negatywnie) na internet?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Miałem zadać Ci pytanie o ilość wejść w tym modemie. Bo druga osoba ma ten problem. Nie widziałem na żywo tego modemo-routera i dla mnie też to zagadka. LTE nadaje na dwóch polaryzacjach pod kątem prostym, stąd te dwie anteny ustawione pod takim kątem. Jaką antenę dali Ci w Plusie ? powinni dać AK C2.Ona ma też dwa kable i anteny pod kątem prostym, jak ją połączyłeś z modemem o jednym wejściu. Jak dali Ci AK C4 to ona nie służy do LTE a ma tylko jeden kabel. Idź do Plusa spytaj o AK C2, ta z dwoma kablami i niech oni pokażą jak zamontować ją do E-5776. Można zastosować jedną antenę do LTE na 1800MHz ale nie uzyskasz wtedy pełnych osiągów. Antena LTE 1800 nie służy do pasma na którym masz HSPA. Masz już pewna wiedzę więc niech w Plusie pokażą jak zamontować dwie anteny do E-5776, wszak to modem z obsługą prędkości 150mbps.

[ Dodano: 2013-08-24, 10:58 ]
Kabel 15m może być, osłabi to trochę sygnał( tłumienie kabla) , tylko nie więcej.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Dokładnie dali mi model AK C2 Uni. Gdy próbowałem coś złapać to chodziłem po dachu z tym jednym ramieniem podpiętym to tego modemu - ma niestety jedno wejście.
Z tego co widzę, to najlepszy na dwie anteny byłby router D-Link DWR-921 + antena którą polecałeś.
Jak napisałeś antena LTE 1800 nie służy do pasma na którym mam HSPA. Cz są jakieś anteny obsługujące LTE i inne "zakresy" - o szerszym polu działania.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Jeśli wziąłeś na próbę to faktycznie możesz wziąć tego D-Linka lub Huawei B-593. One mają wyjście na dwie anteny. Wówczas bierzesz http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... r-921.html . Anteny ,które obsługują wszystkie pasma to lipa, nie polecam. Ich parametry sprzedawcy wysysają z palca i można się naciąć. Sam używam tej DUAL , do zasięgu LTE mam około kilometra. Dzięki tej antenie spokojnie korzystam z LTE( poziom sygnału -83 dBm). Dobre anteny są kierunkowe i na określone pasmo, oczywiście sprawdzonych producentów , a do nich należy Cybertech. Jak pójdziesz do Plusa to poproś aby podłączyli Ci to AK C2 do E-3276, będzie niezła jazda :D

[ Dodano: 2013-08-24, 12:27 ]
Poprawka , chodziło o E-5776. Może oni rozwiążą tę zagadkę. Sam jestem ciekaw.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Dzisiaj nie zdążyłem, w poniedziałek wezmę tego D-Linka. Popróbuję z anteną AK C2, jeśli będzie coś łapać, to zakupię antenę Cybertecha.
Czy jest coś mniej stratnego od kabla H155 (np. światłowody :) )?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Z tą "anteną" AK C2 nie dasz rady nie ma złącza SMA(m) . D-Link DWR-921 i B-593 maja gniazda antenowe SMA. Ale to mała strata na tym wynalazku i tak nie miałbyś stabilnego LTE. Kabel H-155 to standard stosowany przez producentów anten. Są mniej stratne ale droższe. Zysk na nich przy 10m lepszy o 1dBi niż na H-155. Ogólnie nie ma aż takiego znaczenia. Światłowodowo nie da rady.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Odnośnie anteny - czy zamiast tego Duala mogę użyć innej, która będzie miała większe szanse na sygnał i lepszy odbiór? Jeżeli ten Dual jest rzeczywiście wystarczający, to ok. Pieniądze akurat w tej kwestii nie grają większej roli ( w ramach rozsądku oczywiście :D ).

Wiem, że światłowodu mogę użyć zamiast skrętki, ale to przy 30-50 cm nie ma sensu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: wojteks »

Kysiu pisze: że światłowodu mogę użyć zamiast skrętki, ale to przy 30-50 cm nie ma sensu
To może inaczej, antena z kablem 0.5m, router w puszce przy antenie, zasilanie PoE po skrętce i strat na kablu antenowym nie ma prawie.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Ten DUAL LTE z Cybertechu sprawdzony przez kilku na forum. Obiecywany zysk jak najbardziej realny i potwierdzony testami. Na Allegro pojawiają się wynalazki, które wg. sprzedawców dają zysk 24 dBi( moja ulubiona firma na Y... spod Tarnowa) ale to lipa.a dane wyssane z palca. Ten DUAL , który polecam założyłem dwóm znajomym w naprawdę trudnej lokalizacji i mają LTE choć sąsiedzi mają problemy z HSPA. Rozwiązanie z routerem w puszce fajne ale to rozwiązanie bardziej zaawansowane.

[ Dodano: 2013-08-24, 22:33 ]
Miny sąsiadów, bezcenne :D
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Chciałem jeszcze zapytać o podłączenie kabla do komputera - mam wbudowane wejście na kabel skrętkę, ale czy to coś da zakupienie dobrej karty sieciowej. Jeśli tak to jaka była by najlepsza?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: wojteks »

Kysiu pisze: ale czy to coś da zakupienie dobrej karty sieciowej
Jeżeli ta wbudowane jest sprawna to szkoda wydawać pieniądze na dodatkową.
Nie pomagam na PW!
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Witam po dniu nieobecności.
Więc zrobiłem tak:
Na próbę wziąłem router Huawei B593 (D-Linka akurat nie mieli). Zaktualizowałem go - jest możliwość wyboru anteny zewnętrznej lub wewnętrznej.Trochę z nim poganiałem po dachu - łapał jedną, czasami dwie kreski UMTS (HSPA). W domu mam cztery - pięć kresek GSM (EDGE) - standard z którym wytrzymuję od kilku lat.
Czy ten B593 różni się jakoś znacząco od D-Linka DWR-921?
Jeżeli zostałbym już z tym B593 to dokupię tą antenę: http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... r-921.html
Mam nadzieję że to pozwoli mi na uzyskanie zasięgu LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Jeżeli jest opcja wyboru pasma w tym B-593 to wybierz tylko LTE i na dach :) Tylko ostrożnie, zobacz czy coś się pojawia. Zostań z tym B-593, zbiera dobre opinie, D-Link to niewiadoma.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Antena jest - po południu podłączę i zobaczę co i jak (teraz nie mam możliwości).
Odnośnie mocowania anteny - będzie ona na sztycy 2m lub 3m. Czy jest jakieś ryzyko działania piorunów czy śniegu?
dexter18

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: dexter18 »

Śnieg nie powinien nic zrobić na czas burzy odłącz antenę od modemu i będzie ok.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Niestety z internetu LTE nic nie będzie. Antena zamontowana była na 3m od dachu, tak z tym chodziłem po całym dachu. Zero zasięgu - czasami coś łapało, chciał się modem połączyć, ale po chwili znów znikło. Może gdyby antena byłaby na wysokości ok 10m, to pewnie coś by to dało, ale na razie nie mam takiej możliwości.

Więc pozostaje mi internet HSPA+, który na dachu łapałem modemem 1-2 kreski. Jaka antena byłaby odpowiednia do B593? Czy w tej sytuacji zostać z tym B593 czy wziąść coś innego?
I jaką prędkość mogę uzyskać w tej technologii? Nawet 1 Mbps by mnie bardzo zadowolił :).

Specyfikacje routera:
Wsteczna kompatybilność: EDGE, GPRS
Częstotliwości pracy:
LTE - 800/900/1800/2100/2600 MHz
Dual-band HSPA+ - 900/2100 MHz
Quad-band EDGE/GPRS - 850/900/1800/1900 MHz

Tylne wejścia antenowe to 2x SMA.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Korzystasz z B-593 i anteny DUAL LTE z Cybertecha? Co w strefie przed anteną? Musi być czysta. Nie spiesz się, czy router przełącza sie na antenę zewnętrzną.
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Tak, B593 + ta antena którą polecałeś: http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... r-921.html
Strefa przed anteną jest czysta - ale może to być wina wysokich gór. Nawet na dachu nie widzę Wałbrzycha czy choćby jakiegoś komina z fabryki. Mieszkam w dolinie - cała wioska jest tak ułożona.
W routerze ustawiłem antenę zewnętrzną, wybrałem też łączenie tylko z LTE, mimo to nic. Przez chwilę próbuje się połączyć (dłużej niż np. do EDGE) i po chwili czerwona lampka (nie może znaleźć sieci).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Próbowałeś ustawić na BTS Zagórzańska, na pd-zachód od Ciebie , ten BTS na pewno działa. Jak ustawioną antenę ma sąsiad?
Kysiu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-08-23, 18:04
Lokalizacja: Świdnica

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: Kysiu »

Próbowałem na oba BTS'y z różnych punktów, ale nic z tego. Sąsiad ma antenę ustawioną w całkiem innym kierunku - bardziej w stronę Świdnicy (pd-wschód), więc jest to raczej antena HSPA niż LTE, tym bardziej że jest jedno panelowa.
Jeżeli mógłbyś polecić do B593 jakąś antenę HSPA, to byłbym wdzięczny. Nic lepszego nie będę na pewno miał. Ten panel LTE który posiadam postaram się zwrócić lub sprzedać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19174
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: matek451 »

Spróbuj jeszcze na kierunku sąsiada. Do HSPA http://www.cybertech.com.pl/p84,antena- ... s2100.html. Problemem mogą być też przeszkody występujące przed anteną. U siebie miałem podobny problem, brak sygnału przy zbyt nisko umieszczonej antenie. Dopirro montaż o 6m wyżej pomógł. Poczytaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
tomi08
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-03, 14:36
Lokalizacja: Wierchomla Mała

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: tomi08 »

Witam serdecznie. Mam zamiar kupić sobie taki modem od sieci Orange-E5776. Bardzo proszę o pomoc w doborze anteny zewnętrznej. W domu mam problem z zasięgiem internetu(testowałem kuzyna) dlatego potrzebuje antenę zewnętrzna. Jesli chodzi o zasieg sieci komórkowej to nie ma problemu ,miejscowość Wierchomla Mała. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam. Tomek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: wojteks »

tomi08 pisze:E5776. Bardzo proszę o pomoc w doborze anteny zewnętrznej.
Ten sprzęt nie ma gniazda anteny zewnętrznej z tego co widzę więc jak chcesz ją podłączyć?
Nie pomagam na PW!
tomi08
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-03, 14:36
Lokalizacja: Wierchomla Mała

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: tomi08 »

hmm to ciekawe,bo w opisie routera jest informacja ze jest taka antena http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... ssType=NEW . Na allegro tez widziałem anteny ktore niby pasuja do tego routera. Teraz to juz sam nie wiem:( . Kolega ktory założył ten temat tez szukał anteny zewnętrzne do tego routera.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: wojteks »

tomi08 pisze:bo w opisie routera jest informacja ze jest taka antena
Orange i jego opisy to nie wyrocznia.
tomi08 pisze:pomoc w doborze anteny zewnętrznej. W domu mam problem z zasięgiem internetu(testowałem kuzyna) dlatego potrzebuje antenę zewnętrzna. Jesli chodzi o zasieg sieci komórkowej to nie ma problemu
Jak tą część wypowiedzi rozumieć? Może Tobie o antenę do WiFi chodzi?
Nie pomagam na PW!
tomi08
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-03, 14:36
Lokalizacja: Wierchomla Mała

Re: HUAWEI E5776 + antena

Post autor: tomi08 »

Przeglądałem różne opisy tego routera i jest tam informacja ze posiada gniazdo do zewnętrznej anteny. Nawet w tym opisie jest informacja ze jest http://www.mbbm.pl/internet-3g-huawei-e ... _4961.html Chodzi mi o antenę która chce zamontować na dachu domu żeby poprawić zasięg-sygnał z nadajnika. Nie myślę tutaj o zasięgu wifi.
ODPOWIEDZ