Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: matek451 »

Jeśli chcesz korzystać z LTE to musisz kupić antenę DUAL LTE taka jak z linka. Nie kombinuj i nie szukaj tanich rozwiązań.( typu ten bacik co masz). To sprawdzona , polecana antena dobrego producenta z Płocka. WDR3500 nie ma gigabitowych portów LAN i WAN i tylko jeden USB. Antenę łączysz z modemem.
stk90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-10, 01:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: stk90 »

Tak myślałem z tą anteną, ta mała to pozostałość z dawnych czasów, nie kupowałem jej teraz. Po prostu muszę zakupy rozłożyć w czasie, a jednak przyzwyczajenie do wifi sprawia, że wolę najpierw kupić router. Nie do końca rozumiem czym są gigabitowe porty lan i wan :) dwa porty usb to dobra sprawa, żeby choć podłączyć drukarkę lub dysk, dobrze rozumiem? Czyli lepiej dorzucić te około 50zł i wziąć ten wyższy model?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: ja.michal »

stk90 pisze:Nie do końca rozumiem czym są gigabitowe porty lan i wan :)
Porty RJ45 na których transmisja sięga 1 Gb/s. Tańszy i częściej spotykany sprzęt ma port do 100 Mb/s.
stk90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-10, 01:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: stk90 »

W takim razie będę dążył do zakupu WDR3600. Dzięki za pomoc :)
stk90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-10, 01:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: stk90 »

Wybaczcie, ale kombinuję trochę :)
Mianowicie, od najbliższego nadajnika Plusa dzieli mnie około 3km w linii prostej. Jest to nadajnik w Karlinie ID: 43202 przy ulicy Kołobrzeskiej 6. Jak klikam szczegóły nadajnika na mapie bts, to pokauzje, że jest to nadajnik 900Mhz Antena, którą polecono mi kilka postów wyżej jest na 1800Mhz. Czy w takim razie muszę kupić inną antenę, np http://www.cybertech.com.pl/p37,antena- ... uawei.html ?

Aktualnie najczęściej zasięg, jaki pokazuje mi Mobile Partner to HSPA+ od minimum do maksimum, raz tak, raz inaczej, często też WCDMA a czasami LTE jedna kreseczka. Dobrze rozumiem, że z odpowiednią anteną, jestem w stanie osiągnąć dobry zasięg LTE?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: matek451 »

Zdecyduj się czy chcesz korzystać z 3G czy LTE w Plusie. W tej samej lokalizacji Kołobrzeska6 masz zarówno Aero2 UMTS900( to HSPA+0 jak i Mobyland LTE1800( to LTE).Do każdej technologii potrzebna inna antena, stąd albo ATK-10( na 900MHz) lub panel DUAL LTE1800 15dBi Cybertecha. Ta antena z twojego linka to logarytmiczna wielozakresowa o dużo mniejszym zysku i nie polecam.
stk90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-10, 01:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: stk90 »

Ok, czyli nie kombinuję i wezmę tę antenę dual. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Poczekałem kilka miesięcy, nawet nie zdążyłem zauważyć jak ten czas szybko przeleciał. Chyba kupię tylko tą antenę na 900mhz na razie. Tylko pytanie czy nie za mocna będzie ta atk-20?
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: Andrzejz78 »

Z ATK20 łatwo zrobić ATK10 lub coś pośredniego w razie potrzeby Odwrotnie, jest już trudniej ;)
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

A jeszcze jedno pytanie z jaką końcówką kabla mam kupić do e3131, bo zapomniałem prawdę mówiąc co u mnie jest w tym modemie? http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-g ... htm?page=1

Znaczy się mogę zostawić sobie konektor od cybertecha?
Ostatnio zmieniony 2014-05-21, 09:33 przez BarteqW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: Andrzejz78 »

Antena ma fme więc konektor musi być FME<->TS9
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Dla pewności, taka http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7026.htm + konektor który posiadam http://www.cybertech.com.pl/p21,konekto ... fme-m.html , będzie to pasować?
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: Andrzejz78 »

Tak
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Ok, dziękuje za pomoc w takim razie. ;)
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Witam mam tą antenę od jakiegoś czasu początkowo myślałem, że nie będzie poprawy. Ale nie wiedziałem, że trzeba ją tak dokładnie ustawić. Ale mam takie pytanko czy to robi różnicę jak ją ustawimy. To znaczy chodzi mi o to "czarne pudełko", czy ma być z lewej czy prawej strony, bo w instrukcji nie jest napisane.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: wojteks »

BarteqW pisze:To znaczy chodzi mi o to "czarne pudełko", czy ma być z lewej czy prawej strony,
Obojętne, tak czy tak to polaryzacja pionowa.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

wojteks pisze:Obojętne, tak czy tak to polaryzacja pionowa.
Rozumiem, dzięki :ok: . A tak w ogóle to jest lepiej bo mam -73/-77 dBm i download max 11 Mb/s. Wcześniej mogłem pomarzyć o takiej prędkości. Dziwi mnie tylko ustawienie tej anteny. Bo wcześniejszego cybertecha kierowałem centralnie na miejsce nadajnika.
A tą antenę skierowałem w miejsce gdzie nie ma nadajnika na pewno, a najlepiej odbiera. No chyba że ta antena nie łapie sygnału "czubkiem" (nie wiem jak to opisać).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: wojteks »

BarteqW pisze: a najlepiej odbiera. No chyba że ta antena nie łapie sygnału "czubkiem"
Może tam jednak jest stacja bazowa. Co nazywasz "czubkiem"?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: Andrzejz78 »

BarteqW, Sprawdź jeszcze w polaryzacji poziomej czyli pudełko na górze lub dole U mnie w Orange na tej polaryzacji net chodzi szybciej niż na pionowej
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Cześć odświeżam temat bo przypadkiem dowiedziałem się że jest szansa aby u mnie poprawić szybkość / odbierać LTE. Kolega przedłużył umowę w plusie, i wziął sobie taki sprytny mobilny routerek do tego ma antenkę na magnes na parapecie. Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się iż odbiera LTE.
Ja mieszkam od niego ~250m w linii prostej. Gdy ja przedłużałem umowę na 2 lata jesienią 2014, w ogóle nie brałem pod uwagę, że LTE do nas tak szybko dotrze. Jednak się to stało, popełniłem błąd.

Niestety mój router TP-linka 3420 jest w wersji v1 ... także wiadomo, zakupiona antena atk-20 też nie zda się na nic (chociaż coś tu coś widziałem było wspomniane o LTE 800mhz), modemu LTE też nie posiadam.

Myślałem o zakupie nowszej wersji 3420 + modemu LTE, ale studiując tematy dowiedziałem, że lepiej jakiś router z wbudowanym modemem - chociaż to drożej wychodzi ku mojemu zdziwieniu. Zadałem pytanie w innym temacie odnośnie anteny dualnej, ale co tam spytam też tutaj. Wiem, że do LTE potrzebna jest antena dualna, ale zasadniczo jakie będą korzyści z jej posiadania względem pojedynczej. Bo ostał mi taki panel Cybertecha.
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: BarteqW »

Jeszcze jedno, bo ostał mi się panel cybertecha http://www.cybertech.com.pl/p55,antena- ... fme-z.html, a ktoś mi tu kiedyś napisał, że można by wykorzystać do LTE. Żyłem w takim przekonaniu do dzisiaj. Ale z tego co widzę na stronie cybertecha, to niestety nie działa on na 1800hz :-/. W sumie fajnie byłoby jak się dało, dla mnie upload, nie jest w sumie aż tak ważny.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o sprzęt do iplus LTE, HSPA++, kilka problemów

Post autor: ja.michal »

Nie będzie miał maksymalnego zysku, ale będzie działał. Poczytaj na jakim zakresie działa uplink i downlink 1800 i 2100 MHz.
ODPOWIEDZ