Niestandardowy Router

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
r.lyszyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-07, 21:22
Lokalizacja: Szczecin

Niestandardowy Router

Post autor: r.lyszyk »

Witam,

poszukuję rozwiązania mobilnego - router ze złączem USB pod modem lub router z wbudowanym modemem. Urządzenia korzystające z routera będą wysyłały dane, zatem jak się orientuje router lub router + modem będą musiały działać w GPRS gdyż żaden z operatorów niestety nie udostępnia wyższej prędkości upload'u? Co do samego sprzętu zależ mi na tym, aby router posiadał własne zasilanie bateryjne lub możliwość podpięcia zasilania awaryjnego (będzie działał głównie na akumulatorze) oraz najlepiej minimum 2 porty LAN, tak by urządzenia można było podpiąć do niego po rj. Pomożecie :)? Liczę na jakieś podpowiedzi, ponieważ szczerze mówiąc niewiele mogę znaleźć w sieci. Nawet wujek google pokazuje głównie sprzęt z możliwością połączenia WIFI a niestety nie urządza mnie takie rozwiązania...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

r.lyszyk pisze: gdyż żaden z operatorów niestety nie udostępnia wyższej prędkości upload'u?
Jak nie jak tak, HSPA to upload teoretycznie do 5Mbps, sam UMTS to uplaod 384kbps.
r.lyszyk pisze:będzie działał głównie na akumulatorze
Chyba jakimś zewnętrznym bo wbudowane akumulatory maksymalnie na kilka godzin wystarczają.
r.lyszyk pisze:Liczę na jakieś podpowiedzi
Budżet?
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Problemem mogą być porty LAN. Routery z wbudowanym modemem MiFi nie maja ich z reguły.Modemy mobilne z obsługą modemów 3G/LTE maja przeważnie jeden i potrzebny dodatkowy switch. Zasilanie z dodatkowego akumulatora jest możliwe-ładowarka samochodowa.
r.lyszyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-07, 21:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niestandardowy Router

Post autor: r.lyszyk »

Budżet: nie chciałbym przekroczyć kwoty 1 tyś, więc załóżmy że jest to max. Co do upload'u - to przyznam szczerze nie wiedziałem... mam w firmie kilka modemów MF 821 z tego co pamiętam. Do nich internet mobilny plusa wraz ze stałym adresem IP - wykupiłem dodatkową usługę - wiem, że do modemu nie można było dostać się z zewnątrz, bez jego konfiguracji w taki sposób by działał tylko w GPRS. Co prawda robiłem to ok 10 miesięcy temu, może coś się zmieniło? Co do dwóch portów, myślę, że można pójść na kompromis - jedno urządzenie powinno rozwiązać sprawę, drugie zawsze można podłączyć po WiFi, bo taka możliwość istnieje. Co do samego zasilania, jest to sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest to, aby zestaw mógł wysyłać dane z jak największą możliwą prędkością, przy jak najmniejszym poborze prądu. Widzę tu mocną grupę wsparcia chłopaki :) Szczerze, zaczynam przygodę z mobilnymi łączami, zawsze uznawałem, że co na kablu, to pewne, do czasu gdy kable mi przecięto a usterkę naprawiano 4 dni... :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Jeżeli jesteś w Plusie i mieszkasz w Szczecinie to możesz korzystać z technologii LTE. Modemy, które masz MF821 obsługują tą technologię. Na modemie można wymusić by łączył tylko w LTE. Jeśli budżet ci pozwala to polecam routery http://allegro.pl/router-dovado-tiny-4g ... 00220.html Dovado lub http://allegro.pl/router-dovado-go-tiny ... 35076.html Z tańszych rozwiązań MR-3040 http://allegro.pl/przenosny-router-3g-4 ... 00891.html Do niego potrzebowałbyś ładowarkę samochodowa. Routery te obsługują twój modem MF821.
Ostatnio zmieniony 2013-12-17, 07:38 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

r.lyszyk pisze: że do modemu nie można było dostać się z zewnątrz, bez jego konfiguracji w taki sposób by działał tylko w GPRS
Powinna też działać w UMTS/HSPA/HSPA+/HSPA+DC, nie da się dostać do modemu z zewnątrz w LTE z tego co pamiętam ale to się mogło zmienić.
r.lyszyk pisze: aby zestaw mógł wysyłać dane z jak największą możliwą prędkością, przy jak najmniejszym poborze prądu.
\
No to tylko GPRS/EDGE, tryby 3G biorą jednak więcej prądu.

Skoro i tak zawsze musi być zewnętrzny zasilacz to może wystarczy Tp-Link MR3020 z firmware alternatywnym gargoyle.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

Strasznie miesiasz sie w tym co potrzebujesz, bardzo trudno zrozumiec co chcesz:
r.lyszyk pisze:Co do samego sprzętu zależ mi na tym, aby router posiadał własne zasilanie bateryjne lub możliwość podpięcia zasilania awaryjnego (będzie działał głównie na akumulatorze)

Co do samego zasilania, jest to sprawa drugorzędna
Ma byc zasilany z baterii, czy nie ma to znaczenia? Jaki czas pracy, w jaki sposob doladowywany?
r.lyszyk pisze:Najważniejsze jest to, aby zestaw mógł wysyłać dane z jak największą możliwą prędkością, przy jak najmniejszym poborze prądu.
Albo rybki, albo akwarium. Jaka szybkosc jest wymagana?
r.lyszyk pisze:Co do dwóch portów
Moze zamiast kombinowac, zdradz co bedziesz podlaczal?
WiFi wymagane?

Dalej:
Piszac “mobilne” widze zaraz zastosowanie na zewnatrz. Zakres temperatur? Klasa IP?
Wielkosc? Koniecznosc podlaczenia zewnetrznych anten?
Nie pomagam na PW.
r.lyszyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-07, 21:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niestandardowy Router

Post autor: r.lyszyk »

Panowie, router jest mi niezbędny do podłączenia kamery IP która to kamera będzie zainstalowana w znaku wodnym (na wodzie). Gabarytowo muszę zestaw zmieścić w jakąś puszkę PCV o odpowiedniej klasie szczelności
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

Odpowiesz na pytania w poscie powyzej?
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

r.lyszyk pisze:Gabarytowo muszę zestaw zmieścić w jakąś puszkę PCV o odpowiedniej klasie szczelności
A zasilanie? Ze znaku czy wymieniany co jakiś czas (raczej często) akumulator?
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Ciekawe zastosowanie, czyli musi być podłączony pod akumulator, stąd moje propozycje z zasilaczami samochodowymi jak najbardziej OK. Puszka musi być klasy minimum IP67. Routery z modemem są niewielkie, podobnie kamery. Więcej miejsca zajmie akumulator. Do takiego zastosowania wybrałbym raczej te tańsze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:stąd moje propozycje z zasilaczami samochodowymi jak najbardziej OK
Jeżeli będzie router zasilany z 12V (kamera też) to żadnego zasilacza nie trzeba. Jeżeli będzie router 5V zasilany a kamera 12V to potrzeba przetwornicy 12V na 5V (MR3020). Oczywiscie można poszukać routera z wbudowanym modemem zasilanego 5V (wiele modeli Huawei) a pewnie i jakieś zasilane 12V się znajdą.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Dovado maja zasilanie 12V więc faktycznie mogą działać bez zasilacza. Routery z wbudowanym modemem z reguły nie maja LAN tylko WiFi).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Niestandardowy Router

Post autor: krystianb »

matek451 pisze:Routery z wbudowanym modemem z reguły nie maja LAN tylko WiFi
Bez przesady, choćby "stacjonarne" huawie'e mają całą gromadkę portów ethernet.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Routery z wbudowanym modemem z reguły nie maja LAN tylko WiFi
Ale bajki opowiadasz.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Chodziło mi oczywiście o MiFI a nie stacjonarne, wydawało mi się to oczywiste. Jeśli znacie jakiś mobilny MiFi z LAN to wskażcie koledze.Pytał o router z baterią a tej stacjonarne z modemem jej nie mają. Zastosowanie stacjonarnych, które pobierają większy prąd chyba nie byłoby w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem, no i gabaryty.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Pytał o router z baterią
W zasadzie to nie bardzo wiedział o co dokładnie pytać, router MiFi podobny w takim zastosowaniu nie ma sensu bo i tak trzeba go z czegoś zasilać.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

Ogolnie wszystko trzeba jakos zasilic. Moze zamiast wrozyc z fusow, poczekamy na odpowiedzi na pytania powyzej?
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

Ogólnie to wiemy, ma być mały z LAN, zasilanie raczej z akumulatora. Napisał, że ma modemy MF821( może na tym torze wodnym ma LTE) więc nie widzę potrzeby kupna czegoś z wbudowanym modemem. Niech wykorzysta to co ma. Podane rozwiązania to TP-Linki lub Dovado właściwie rozwiązują problem. Na miejscu autora raczej skupiłbym się na technicznych sprawach tego rozwiązania( puszka, montaż, zasilanie). Wykupił stałe IP w Plusie to z konfiguracją routera nie będzie miał problemu. Ale my tu sobie g.g , poczekajmy na autora :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Niestandardowy Router

Post autor: krystianb »

matek451 pisze:Wykupił stałe IP w Plusie to z konfiguracją routera nie będzie miał problemu.
Najpierw piszesz o LTE a później o stałym IP, jeśli nic się nie zmieniło to jedno z drugim działać nie będzie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

matek451 pisze:Ogólnie to wiemy, ma być mały z LAN, zasilanie raczej z akumulatora.
Ogolnie nic nie wiemy - dopoki nie zostanie sprecyzowane w jaki sposob zasilic calosc, to w zasadzie nie ma rozwiazania.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niestandardowy Router

Post autor: matek451 »

@Krystianb masz rację, na LTE nie ma stałego IP. Ale chyba ta kamerka da radę na HSPA+ lub HSPA+DC o ile modem będzie w zasięgu UMTS900( Aero2) lub UMTS2100( Plus). Chodziło mi o to żeby wykorzystał te MF821, które ma. Ale to wciąż nasze dywagacje. przydałoby się więcej konkretów ze strony autora bo na razie to my się bardziej w to wczuwamy ;)
r.lyszyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-07, 21:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niestandardowy Router

Post autor: r.lyszyk »

Witam ponownie. Panowie, dziękuję serdecznie za takie zainteresowanie moim tematem. Co do Waszych wątpliwości (oraz moich). Sprawa zasilania - większość znaków wodnych wykorzystuje panele solarne wraz z zestawem baterii - akumulatorów żelowych, które są ładowane - w związku z powyższym spróbuje się podpiąć pod istniejącą instalację, gdyż wykorzystuje ono 12v do oświetlenia znaku. Wiadomo - ważne aby pobór prądu nie obciążał zbyt mocno całej instalacji. Co do modemów - dziękuję za wyrozumiałość - wiadomo skoro są, to chciałbym je wykorzystać, choć liczę się z tym, że całe rozwiązanie będzie ewaluować i w końcu polecicie mi jakieś rozwiązanie (mały gabaryt, własny aku, port lan lub 2 :)) które to wiązać się będzie z zakupem nowego sprzętu. Co do prędkości upload'u to jeśli udałoby mi się uzyskac prędkość rzędu 512 kb/s lub 1024 kb/s to byłoby to rozwiązanie mojego problemu
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

r.lyszyk pisze: większość znaków wodnych wykorzystuje panele solarne wraz z zestawem baterii - akumulatorów żelowych
Jaka pojemnosc tych akku, ile ciagna podlaczone do nich rzeczy?
r.lyszyk pisze:Wiadomo - ważne aby pobór prądu nie obciążał zbyt mocno całej instalacji.
Dlatego trzeba sprawdzic, ile masz rezerwy. Co innego jak calosc do tej pory ciagnie 10W a co innego 150W.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

r.lyszyk pisze:spróbuje się podpiąć pod istniejącą instalację,
Obawiam się że nikt Ci na to nie pozwoli, priorytetem jest oświetlenie znaku czy co tam jeszcze na nim jest.

Czyli stawiasz swój panel, akumulator, sterownik ładowania i do tego podłączasz swoje urządzenia. Wielkość panelu i akumulatora dobierasz tak, aby prądu nigdy nie brakło. i do tego układ ochrony akumulatora gdyby jednak napięcie spadło poniżej 11V (głębokie rozładowanie żelówki ją zabija i nie powinno się jej ładować na mrozie). Pozostaje jeszcze opcja wymiany akumulatora co kilka dni (codziennie).
r.lyszyk pisze:mały gabaryt
Tp-Link MR3020 albo nawet tylko sama płytka bez obudowy, małostratny zasilacz 12V na 5V.
r.lyszyk pisze:własny aku
Zbędny w takim przypadku.
to jeśli udałoby mi się uzyskac prędkość rzędu 512 kb/s lub 1024 kb/s to byłoby to rozwiązanie mojego problemu
No to HSPA (HSPA+) musi być i to z dobrym poziomem sygnału, może być potrzebna dobra zewnętrzna antena do modemu.

Pytanie jaka tam ma być kamera, zasilanie 12V czy 5V (no ale jedno i drugie powinno być).
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niestandardowy Router

Post autor: key »

wojteks pisze:Obawiam się że nikt Ci na to nie pozwoli
Myslalem ze ten temat jest uzgodniony. Bez pozwolenia, to na znaku pewnie nie mozesz nawet przykleic naklejki z myszka miki.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

key pisze:ze ten temat jest uzgodniony
To się okaże.

Część znaków ma zasilanie z lądu, stąd było moje pytanie o podłączenie się do zasilania znaku.
Nie pomagam na PW!
r.lyszyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-07, 21:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niestandardowy Router

Post autor: r.lyszyk »

rzecz jasna Panowie, że mam pełne błogosławieństwo co do wpięcia się w istniejącą instalację - prace będę wykonywał w obecności "mistrza jana" :) - właściciela znaku. Mam jeszcze spotkać się z nim aby otrzymać więcej szczegółów co do zapasu pojemności ładowanych w znaku akumulatorów. Twierdzą, że łączna ich pojemność to ok 150 Ah...zobaczymy..
;) oświetlenie znaku wykorzystuje w większości diody LED zatem pobór nie jest zbyt wielki. Z ciekawostek znaki wodne różnią się od siebie dość mocno, jedne posiadają tylko sygnalizację optyczną, inne pełnią funkcje stacji pogodowych itp, więc i pobór jest różny...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niestandardowy Router

Post autor: wojteks »

r.lyszyk pisze:łączna ich pojemność to ok 150 Ah.
To wcale nie tak dużo, 1A poboru to zaledwie 12W, Twój sprzęt tez minimum tyle weźmie a zimą nie dość że mało dnia to i słabe światło więc wydajność ładowania słaba. Ale próby jakieś można poczynić.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ