TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

Mam obecnie zestaw router TL-MR3420 w wersji 1 z Huawei E3131 - używam tego z kartą Aero2. Działa jak większości pewnie wiadomo - raz lepiej, raz gorzej (a wieczorami, nie ma się co oszukiwać, w większości czasu gorzej).
Ostatnio, po zmodernizowaniu BTSów przez Orange, poprawił mi się zasięg z ich mobilnego internetu - przetestowałem wsadzając moją kartę SIM z komórki do modemu - działało całkiem przyzwoicie - na poziomie -3-6 MBit download i 4Mbit upload. Więc chciałbym wziąć Orange Free bez sprzętu za 50% zniżki - 29,95 zł za 15GB - w zupełności mi to wystarczy.

No i po tym przydługim wstępie dochodzę do konkretu. Karty z Orange mają PIN, którego zdjąć się nie da - taką informację dostałem z Orange na Facebooku. W moim routerze nie ma możliwości wpisania PINu. Zostaje więc wgranie innego firmware. No i teraz mam kilka pytań. Coś tam się znam na sprzęcie, z poziomu www z konfiguracją nie mam żadnych problemów. Nie jestem jakimś laikiem ale też nie ekspertem :)

1 - chcę wgrać ten firmware: gargoyle-1.5.11.7-ar71xx-tl-mr3420-v1-squashfs-factory.bin. Czy po jego wgraniu coś trzeba dogrywać, czy można normalnie używać router poprzez interface www?
2 - czy obsługa tego firmware'u wiąże się z obowiązkową znajomością linuxa czy innych komend sieciowych?
3 - czy można w razie czego wrócić do oryginalnego oprogramowania TP-Link?

Tak naprawdę potrzebuję OpenWRT do podania PIN - żadne dodatkowe, bardziej zaawansowane funkcje nie są mi potrzebne.

Z góry dzięki za pomoc :zdrowko:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: Jo_gurt »

Ad 1) Można bez problemu przez WWW.
Ad 2) O ile ograniczysz się do WWW to nie.
Ad 3) Tak.
dexter18

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: dexter18 »

Kod PIN można wyłączyć w Mobile Partner. Wgraj sobie do tego 3ginfo. Będzie Cię informowało o parametrach sygnału. Można wrócić do czystego TP-Link bez problemu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: matek451 »

Z kart Orange nie da rady wyłączyć weryfikacji kodu PIN. Na jednym z oryginalnych FW z 24.06.2011 wprowadzono weryfikacje PIN dla MR-3220v1. Nie wiem jednak czy obsługuje na nim E-3131. Trzeba by spróbować.
Ostatnio zmieniony 2014-01-15, 09:33 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

Dzięki wszystkim za pomoc - dziś postaram się zmienić firmware...

Jest tak jak pisze matek451 - nie da się wyłączyć PINu w Orange (abonamentowych).

Jeszcze kilka pytań:
1. A czy ktoś z Was wgrywał Gargoyle'a do TP-Linka 3420? Na coś szczególnie zwrócić uwagę?
2. Mieliście później jakieś problemy z konfiguracją?
3. Czy może trzeba dograć jakieś ustawienia do obsługi E3131 tak jak było to wymagane/wskazane w oryginalnym FW Tp-linka?
dexter18

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: dexter18 »

Jeszcze kilka pytań:
1. A czy ktoś z Was wgrywał Gargoyle'a do TP-Linka 3420? Na coś szczególnie zwrócić uwagę?
2. Mieliście później jakieś problemy z konfiguracją?
3. Czy może trzeba dograć jakieś ustawienia do obsługi E3131 tak jak było to wymagane/wskazane w oryginalnym FW Tp-linka?
1.Być połączonym kablem, nie wi-fi. By nie brakło prądu :].
2. Nie, u mnie ruszyło od razu.
3. Nie, ale jak chcesz wgraj sobie 3Ginfo. Pod tym ip 192.168.1.1:81 masz parametry połączenia.

Tutaj masz jak u mnie wygląda konfiguracja pod E3251.

Obrazek


A tak wygląda 3ginfo na Gargoyle.


Obrazek
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

@dexter18
dzięki! :ok:

Czyli samo "czyste" oprogramowanie ma już w sobie wszystko co potrzebne do skonfigurowania modemu pod Orange Free + na interface www pod konfigurację wi-fi do udostępnienia net'u w domu a jeśli chciałbym mieć szczegóły mocy i jakości połączenia modemu należy dograć 3ginfo...

Czy mógłbym jeszcze prosić o informację jak się dogrywa takie dodatkowe oprogramowanie do FW? Czytam sobie tę stronę:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-3ginfo
i generalnie orientuję się o co chodzi, tylko nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem - wolę dopytać zamiast uwalić router.
Czy jest to na zasadzie wskazania skąd ma się dograć "dodatek" i klika "wgraj"? Czy robi się to raczej poprzez telnet czy putty i wpisuje komendę?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: Jo_gurt »

ogooreck pisze:wolę dopytać zamiast uwalić router.
Nie uwalisz w ten sposób routera. Jak coś pójdzie źle to po prostu 3g-info nie zadziała i tyle.
ogooreck pisze: Czy robi się to raczej poprzez telnet czy putty i wpisuje komendę?
W ten sposób. Chociaż nie pamiętam czy w nowszym Gargoyle nie było nawet możliwości wyklikania tego.
dexter18

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: dexter18 »

3Ginfo wgrywasz przez PuTTY. Musisz wpisywać komendy. Tutaj masz wszystko.

http://eko.one.pl/?p=openwrt-3ginfo

3Ginfo nie uwali routera. Może nie działać tylko.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

dzięki raz jeszcze wszystkim za pomoc! :ok:
Spróbuję dziś się pobawić :)

[ Dodano: 2014-01-15, 19:54 ]
POMOCY! :szok:
Wgrałem ten plik:
gargoyle-1.5.11.7-ar71xx-tl-mr3420-v1-squashfs-factory
Wi-Fi widzi sieć gargoyle, po wpisaniu hasła password łączy się, dostaje IP (tak samo IP jest przyznawane poprzez LAN) ale nie mogę się zalogować poprzez www na router :( :(
Mogę tylko zalogować się poprzez PuTTY - no ale nie wiem co dalej...

Niestety obawiam się, że kilka postów wcześniej wykrakałem i uwaliłem jednak ten router?

Jak się zalogować na router poprzez www??? :klnie:

[ Dodano: 2014-01-15, 20:01 ]
kochani, to są jakieś jaja - poprzez komórkę bezproblemowo zalogowałem się na router wpisując 192.168.1.1 - ustaliłem nowe hasło do zalogowania się... Ale przez laptopa w żadnej przeglądarce nie mogę się zalogować - jest po prostu białe pole i nic więcej !!
:gwiazdki:

EDIT
kolejny raz podbijam :) A więc poprzez 2 różne komórki mogę bez problemy wchodzę na router, skonfigurowałem go pod Aero2 - działa dobrze. Nie mogę za to za nic wejść na interfejs poprzez laptop? Nie wiecie co to może być? Na oryginalny firmware tp-link bez problemu wchodziłem a teraz klops
dexter18

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: dexter18 »

Wpisz to w przeglądarce:

Kod: Zaznacz cały

http://192.168.1.1/login.sh
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: Jo_gurt »

Wejdź na 192.168.1.1 i wciśnij "F5" kilkukrotnie pod rząd. Zapewne przeglądarka coś zapamiętała.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: adamos22 »

ogooreck - Nie panikuj, nie tak łatwo uwalić ten router. Albo masz coś z przeglądarką (wyczyść cache i cookies) albo masz coś nagrzebane w ustawieniach połączenia (np. DHCP), spróbuj też wyłączyć na chwilę antywirusa czy firewall.
BTW, wszyscy piszą o 3ginfo, a z tego co pamiętam, to na tym routerze już się nie zmieści nic oprócz tego co jest w obrazie, trzeba by extroota zrobić, a ogooreck nie chce się bawić w konsoli.
dexter18

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: dexter18 »

adamos22, U mnie się zmieściło w wersji v2 bez problemu.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

dzięki raz jeszcze wszystkim za pomoc - to co napisał dexter18 pomogło. Tzn. mogę się zalogować bez problemu na router, skonfigurować go - tak jak wczoraj wieczorem przez komórkę z androidem.
O dziwo jednak, mam chyba coś z laptopem... Bo na nim dalej nie przechodzi logowanie. Tzn. wyświetla mi się okienko do wpisania hasła, a po jego wpisaniu - znowu biały ekran. Ale usiadłem na stacjonarny komputer córki (z win 7) i tu wszystko śmiga bezproblemowo.
Muszę chyba sprawdzić co jest nie tak z tym laptopem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: key »

Muszę chyba sprawdzić co jest nie tak z tym laptopem.
Wyczysc cache, odblokuj dla tego adresu wszystkie wycinarki reklam etc.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: TL-MR3420 v1 - wgranie Openwrt z Gargoyle PL

Post autor: ogooreck »

przeglądarka działa, ale niestety muszę "ręcznie" dodawać po zalogowaniu się (gdy wpiszę 192.168.0.1/login.sh)
192.168.0.1/overview.sh - wtedy bez problemu wyświetlają się wszystkie ustawienia :)

Ot, może się komuś przyda na przyszłość
ODPOWIEDZ