Modem ADU890-W - Alternatywa?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
klamra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-02, 21:38
Lokalizacja: Parczew

Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: klamra »

Zwracam się z pytaniem o możliwość wymiany modemu na router. Od ok. roku posiadam modem firmy ADU890-W który dostałem wraz z zawartą umową z firmą ORANGE. Jednak jest on dla mnie nie praktyczny gdyż potrzebuje urządzenia dzięki któremu będę mógł założyć jakąś sieć domową mam na myśli WI-FI. I teraz pytanie brzmi: Jakie są możliwości abym mógł cieszyć się bezprzewodową siecią?

Jestem w stanie kupić inny router/modem z funkcją wi-fi w granicy do 400zł - tylko nie wiem czy mogę sobie tę kartę SIM od tak przełożyć do innego nowego routera/modemu i będzie to działać. I jakiej firmy,model...

Do tej pory używałem programu Connectify jednak wtedy muszę mieć włączony komputer z podpiętym modemem, dochodzi do tego również ograniczenie w postaci 1h30m trwania sieci i STOP. Jest to kiepskie rozwiązanie


Jeżeli macie do zaproponowania jakieś inne rozwiązania proszę o nie ;)



Jak widać nie jestem mocny w tym temacie dlatego jeżeli coś nie jasno określiłem pytajcie i z góry przepraszam.

Ps. Jest to mój pierwszy post na tym forum także Witam Wszystkich Serdecznie ;)
Ostatnio zmieniony 2014-04-03, 00:34 przez klamra, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: ja.michal »

klamra, możesz się w tym modemie łączyć z siecią 3G/GSM czy tylko CDMA? Chodzi o ofertę Orange czy zezwala tylko na sieć CDMA czy również 3G/GSM. Domyślam się, że skoro masz ten model modemu to najprawdopodobniej możesz łączyć się z każdą dostępną technologią w Orange.

Jeśli mowa o Parczewie to rejon już po modernizacji czyli jest HSPA+ DC do 42 Mb/s (2100 MHz) i HSPA+ do 21 Mb/s (900 MHz).

W przypadku routera w granicach cenowych, o których piszesz, dostaniesz np. Huawei B593s-22. Router ma LTE (do 150 Mb/s), HSPA+/HSPA+ DC także wszystko szybkie co jest już lub będzie dostępne w niedalekiej przyszłości (mam na myśli LTE w twoim rejonie). Nieco tańszy można trafić model B593 (bez s-22). Różni się tylko kategorią LTE czyli do 100 Mb/s (zamiast 150).
Wystarczy kartę SIM przełożyć do routera, wpisać odpowiednią konfigurację (APN, login i hasło dla połączenie, w przypadku Orange wszędzie należy podać internet).

Tyle. :)
klamra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-02, 21:38
Lokalizacja: Parczew

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: klamra »

Dziękuje za konkretną odpowiedź. Jeżeli chodzi o mój modem to pracuje w 3G ,sieć CDMA - brak zasięgu

tylko ten modem max łapie mi 2,5Mb/s w 3G , po podłączeniu takiej mini antenki którą dostałem w zestawie nie ma (bez wyolbrzymiania) żadnej różnicy nawet 0,5Mb/s nie ma.
Tak mowa o Parczewie. Na moje potrzeby myślę o 7-15Mb/s starczy ,nic pobieram plików ,ale chętnie coś on-line obejrzę. Zależało mi głównie na sieci Wi-Fi

Widziałem na allegro routery tzw. ''mobilne wifi'' czyli takie małe na baterie, posiadam tablet bez wejścia na kartę sim, więc biorę te ''mobilne wifi'' pod uwagę gdybym był poza domem miałbym dostęp do internetu mając taki router przy sobie. Zrodziło się jeszcze jedno pytanie: Czy jeżeli kupię przykładowo ZTE MF93 i podłącze go w domu pod ładowarkę to czy on się w jakiś sposób nie uszkodzi od ciągłej pracy w sensie nie przegrzeje? Nie chciałbym go wyłączać co noc lub korzystać tylko z baterii.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: ja.michal »

Twój modem wspiera 3G tylko na 2100 MHz więc podobny zasięg będzie zapewne przy HSPA+ DC, ale osiągi powinny być lepsze bo co najmniej 5 Mb/s.
Prędkości na poziomie 6-8 Mb/s powinieneś mieć. Może więcej, nie mam porównania w stosunku do tego ADU890-W. Na routerze mobilnym przy kiepskim zasięgu mam teraz tak: http://www.speedtest.net/result/3413898765.png

Routery mobilne są dobre, ale właśnie do użytku mobilnego i piszę to z doświadczenia bo mam Sierrę AirCard 753S. Po pierwsze to nieco kiepskie WiFi, no może nie kiepskie, a zgodne z przeznaczeniem, czyli o małym bardzo zasięgu. Druga sprawa to anteny do 3G/GSM, które są dość słabe, ale to może akurat urok mojego urządzenia. Trzecia sprawa to to co poruszyłeś czyli nagrzewanie się urządzenia, szczególnie jak jest kiepski zasięg i pobiera się więcej danych non stop. Akurat swojego routera używam właśnie stacjonarnie i jest podłączony non stop do ładowarki razem z baterią (niestety wyłącza się przy próbie transferu z większą prędkością bez baterii) i bateria działa nadal koło 3 godzin, ale spuchła od przegrzewania. Co jakiś czas reset urządzenia jest potrzebny. Czasem jak się przegrzeje to jest komunikat critical temperature i należy wyłączyć router do czasu aż ostygnie.

To oczywiście z mojego doświadczenia i z innym urządzeniem. Nie straszę w żadnym razie. ;) Jeśli nie transferujesz po kilka GB non stop to nie powinno być problemów.

Z drugiej strony zastanów się ile i na czym korzystasz z internetu. Może się okazać, że do tabletu w podróży lepiej udostępnić połączenie przez telefon, albo kupić jakiś tani router mobilny i dodatkową kartę SIM do tego abonamentu Orange, który masz (jeśli się da w tej ofercie).
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: HariMata »

W modemie ADU890-W dołączona antenka ma zastosowanie tylko do CDMA. Do UMTS tylko antena wewnętrzna. Teoretyczna szybkość maksymalna ściągania w UMTS 14,4, wysyłania 5,76 Mb/s.
klamra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-02, 21:38
Lokalizacja: Parczew

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: klamra »

Zrobiłem tak jak mi poradziliscie, kupiłem router B593 s-22 i jestem bardzo zadowolony, prędkość z ok.2mb/s wzrosła do 11-15mb/s. Router prosty w konfiguracji polecam, wifi ma naprawdę daleki zasięg.

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2014-04-20, 14:28 przez klamra, łącznie zmieniany 3 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: ja.michal »

No to fajnie. :ok:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem ADU890-W - Alternatywa?

Post autor: matek451 »

Twoją odpowiedź można zadedykować tym, którzy męczą się na CDMA będąc w zasięgu 3G NetWorks czy na lipnym sprzęcie typu ADU zamiast migrować na 3G i korzystać z nowoczesnych routerów/ modemów. Za 300-350 zł B-593 właściwie nie ma konkurencji.
ODPOWIEDZ