Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Witam.

Mam problem w moim domu z zasięgiem GSM i rozmowami. Chciałbym również uzyskać stały internet 3G na kartę z Plusa.

Robiłem już testy internetu z małą antenka na dachu i routerem. Prędkość wychodziła około 8Mbit/s.

Posiadam sprzęt: router TP-LINK TL-MR3420 oraz modem Huawei 173u + mała antenka


Żeby za jednym zamachem poprawić zasięg GSM i uzyskać interne pomyślałem o takiej konfiguracji; z repreatera antena zewnętrzna ustawiona była by na kominie, a repreater w korytarzu.
W pokoju stał by w/w router z modemem odbierając sygnał i wysyłał by go dalej przez wifi.

Teraz pytanie:

1. Czy wystarczył by mi zakup tylko repreatera? Jakiego polecacie do GSM i 3G?

2. czy W/W zestaw z modemem dobrze się spisze w stałym internecie? Nie będzie spadków prędkości przez repreater?

3. Czy modem nie będzie się zawieszał przy stałym obciążeniu internetu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Po pierwsze nikt tutaj nie poleci ci repeatera do GSM bo są w Polsce nielegalne. Po drugie coś kręcisz z tym transferem 8Mb/s na E-173 u-2. Ten modem obsługuje teoretycznie prędkości do 7,2Mb/s a realnie max można na nim uzyskać ok. 6Mb/s przy nieobciążonym BTS-ie i dobrym zasięgu9 na pewno nie na tym patyku). Internet w Plusie na kartę to słaba propozycja. Myślałeś o innym operatorze, skąd dokładnie jesteś? Może warto przejść do innej sieci z telefonem i internetem mobilnym. Plus ma teraz słabe oferty a i z zasiegiem telefonicznym nie za tęgo w niektórych lokalizacjach.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Kurde, teraz mnie zagiąłeś. Może faktycznie było to 6Mbit zamiast 8. Mierzyłem to już jakiś czas temu więc nie dam głowy. W każdym bądź razie przy mojej lokalizacji 6Mbit to i tak 6x więcej co osiągam z lokalną radiówką (antenę przysłaniają drzewa).


Mieszkam w lesie i dostępne sieci to tylko PlusGsm H+ i Orange z siecią 2G - to wykazała moja analiza i mapy zasięgu dostępne na stronach operatorów.

Myślałem o "internecie na kartę" na razie na próbę żeby sprawdzić jaki limit GB starczy w miesiącu , później pewnie skorzystam z któregoś z "ich" abonamentu. Na nic innego niestety nie mam możliwości. Sąsiad dał się zmanipulować w orange i płaci 6dych w orange za ledwo 1Mbit. Najlepsze jest to że na mapie wyraźnie widnieje pomarańczowe pole zasięgu 2G!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: ja.michal »

damylek pisze:Sąsiad dał się zmanipulować w orange i płaci 6dych w orange za ledwo 1Mbit. Najlepsze jest to że na mapie wyraźnie widnieje pomarańczowe pole zasięgu 2G!
To chyba sąsiad ma CDMA i to jeszcze z urządzeniem Rev.A. Na EDGE nie da rady osiągnąć 1 Mb/s. W praktyce max 240 kb/s, realnie koło 160 kb/s.

W Łódzkim jeszcze nie zakończono prac modernizacyjnych. Jeśli jest 2G to na 99% będzie 3G.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

W łódzkim prace NetWorks rozpoczęte 1.03 u mnie już działa HSPA+DC na UMTS2100 i LTE 1800. Skąd jesteś, może i u ciebie jest już zasięg 3G w Orange. a jak nie to warto poczekać tym bardziej, że i T-Mobile korzystający z tej samej sieci wprowadza atrakcyjne oferty. Co z Play, ma atrakcyjne oferty na kartę. Plus po wprowadzeniu nowej oferty 03.04 został w tyle.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

matek451, Dzięki za uświadomienie mi że Play działa na tej samej sieci. Kiedyś o tym wiedziałem ale wypadło mi z głowy. Na pewno mają lepsze oferty na kartę, i na razie mi ta opcja starczy. Jeśli chodzi o abonament w Play to już nie jest tak okazale. W abonamencie w plusie za 59zł dostaje się Router za 3zł. Po sprzedaniu routera abonament wychodzi do 30-40zł za 15GB.

Co do mojej miejscowości, to jak nie wierzycie to sprawdźcie sami Pędziwiatry - czarna dziura.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Play w taryfach data korzysta tylko z własnej sieci. Za 49,99 masz 20GB limitu plus noce 1-8 bez limitu. Do tego za 49 zł MF28D, który sprzedasz też na Allegro za 300 zł. Plus za 49,90 masz tylko 10GB do tego tylko 50GB limitu nocnego za 3 zł. B-593s-22 w tej taryfie to koszt 3 zł. Problem, jesteś na krawędzi zasięgu w Play.
Ostatnio zmieniony 2014-04-15, 15:41 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Sprawdzałem dzisiaj na smartfonie Speedtestem z okna szarpał 4,1Mbit/s na kominie będzie na pewno więcej.

"Problem, jesteś na krawędzi zasięgu w Play." To znaczy że został mi tylko plus? :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Trzeba by zrobic testy Playa w twojej lokalizacji, mapa operatora to teoria. Modernizacja NetWorks w naszym woj. idzie szybko więc i wkrótce dotrze do twej czarnej dziury( swoją drogą ładna nazwa). Może warto poczekać te 3 m-ce a teraz podziałać na karcie Plusa z Allegro, 12GB za 50zl. Bez umowy można przecież zmieniać operatora do woli.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Dzisiaj podłączyłem zestaw z internetem plusa z allegro- do 3Mbit/s HSUPA 35% (na oknie).

Co ciekawe, na tych samych parametrach włożyłem kartę z Plusa z telefonu i automatycznie na speedtescie wychodzi na 4Mbit i 42%.

Na Smartfonie ta różnica 1Mbit też występuje. Test robiony po dobrych kilka razy, poza różnymi odskokami- efekt ten sam.

Co może być przyczyną? Pierwsza czasami przełącza się na DUBLE HSUPA czy jakoś tak.

Ciekawe jak będzie na kominie antenka pracować...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: ja.michal »

damylek, zrób tracert na obydwu kart do tego samego serwera. Prawdopodobnie inna trasa. System billingowy (prepaid i postpaid) zapewne również nie jest bez znaczenia.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Oczywiście przy testach serwera nie zmieniałem :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: Jo_gurt »

damylek, chodzi o trasę do serwera, a nie serwer.
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

Jo_gurt, aj to już chyba wyższa szkoła jazdy.. ;)

Jaka nie droga antenka by poprawiła zasięg 3G do tych przynajmniej 70%? Jak by się to przełożyło na szybkość internetu?
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: tpawel »

Kompletowalem ostatnio sąsiadowi sprzet do plusa. Hspa+dc zasięg bez anteny w domu ok- 95dbm-prędkość ok 8-9Mb/s. Poszla anteną na czubek dachu, jakiś patyk z playa, sąsiad nie chcial kupowac nowej. Okazało sie ze zasięg wzrosl do -70dbm! Prędkość ok 18-19Mb/s! Kiedyś plus obcinal do 16, teraz podobno do 21. Widać jak zasięg wpływa na prędkość
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Patykiem przeniosłeś tylko miejsce poboru sygnału na zewnątrz. Pewnie do BTS-a UMTS2100 Plusa niedaleko. @damylek w twoim przypadku korzystasz w Plusie z sieci UMTS900 Aero2 i potrzebujesz anteny na 900MHz. Do BTS-a masz ok. 4 km( Galewice) jeśli to te Pędziwiatry. ATK-10/900 to koszt ok.100 zł.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: tpawel »

Do btsa mam 2km fakt, ale w zeszlym roku jak siadalem na dach z lapkiem to i tak takiego silnego sygnalu nie mialem. Ten patyk jest dziwny, ma ok 15cm wysokości tylko i jest gruby jak palec. W sumie nawet jeżeli byliby tak jak piszesz to w moim i sąsiada wypadku jest to wystarczające rozwiązanie. Chcac kupić panel Np cybertecha, trzeba trochę roboty żeby go zamocowac, a jeśli plus i tak przycina do 21 to nie ma sensu. Moze w tym roku ruszy lte800 to i tak inna anteną będzie wtedy potrzebna. Widzial moze ktoś jakie sie stosuje? Teoretycznie moze cos na wzór atk-10,ale tam jest potrzebne cos z dwoma polaryzacjami
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Ten twój patyk to nie drucik za 20 zł z Allegro. Na dystansie 2km sprawdza się. Przy większych odległościach, szczególnie na UMTS2100 czy LTE1800 potrzebne coś lepszego. Jak ruszy LTE 800 to pewnie szybko się pojawią i pewnie Yagi. Pożyjemy, zobaczymy, na razie w tej sprawie w związku ze Sferią nie zanosi się na szybkie wprowadzenie LTE800.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: tpawel »

No nie drucik:) sąsiad dostał go dwa lata temu w salonie playa razem z modemem.
sferia poki co nic nie blokuje bo prokurator generalny odwolal sie od decyzji sądu. Procedura zmiany rezerwacji dalej trwa, można z raportów Midasa to wywnioskować.
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: Andrzejz78 »

matek451 pisze:Jak ruszy LTE 800 to pewnie szybko się pojawią i pewnie Yagi
Przy tej częstotliwości i niezbyt dużych odległościach antena może być nie potrzebna
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: tpawel »

Umts900 mam zasięg 50% z tej samej stacji, wiec pewnie przydaloby sie trochę wiecej. Z drugiej strony za mocna anteną moze powodować ze będę sie łączył z nadajnikiem który jest dalej
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: Andrzejz78 »

tpawel pisze:Z drugiej strony za mocna anteną moze powodować ze będę sie łączył z nadajnikiem który jest dalej
Mało prawdopodobne Najczęściej łączysz się z najsilniejszym sygnałem w wybranym paśmie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: ja.michal »

damylek pisze:aj to już chyba wyższa szkoła jazdy.. ;)
Zamiast ping serwer w wierszu poleceń dajesz tracert serwer.
tpawel pisze: Kiedyś plus obcinal do 16, teraz podobno do 21.
Sprawdź QoS.
tpawel pisze: Ten patyk jest dziwny, ma ok 15cm wysokości tylko i jest gruby jak palec.
Mam coś podobnego. Mały patyk, koło 20 cm wysokości. Nie tylko drut, a grubości ołówka. Działa lepiej aniżeli 1,5m drut. Teoretycznie maksymalny zysk mam podany 5 dBi i jestem skłonny w to wierzyć bo antenka działa bardzo dobrze.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: tpawel »

Mialem metrowy drut z allegro i jak go podlączalem to zasięg spadał. Do tego bylo 10m kabla. Widocznie zysk anteny bil niższy niż straty na kablu i łączeniach :) poki co QoS nie sprawdzę, moze będę u niego w weekend to zobacze.
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
damylek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-04-13, 21:24
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: damylek »

koledzy, dzisiaj rano internetu brak. Sprawdzam router i ma problem z połączeniem. Wszedłem na stronę iplusa i okazało się że wykorzystałem całe 12GB w 14dni nie ścinając przy tym nic szczególnego :dobani: Głównie strony www no i dość dużo YT.

Więc stwierdziłem że albo coś jest nie tak, albo faktycznie internet z limitem jest nie dla mnie :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak sygnału wewnątrza a internet 3G

Post autor: matek451 »

Na dzień dzisiejszy do w miarę spokojnego korzystania z internetu potrzeba 25-30GB w dziennym, no a większe pliki ściągamy na bezlimitowym nocnym. Niestety ale Plus/CP nie dość , że mają tylko 6 godzin nocnego to jeszcze tylko 50GB. Trzeba poczekać na NetWorks.
ODPOWIEDZ