Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Witam! I o radę pytam :)
Do tej pory korzystałem internetu Plus CDMA. Teraz kończy mi się umowa i prawdopodobnie znów Plus (najbliżej nadajnik) tylko nie wiem czy jest sens celować w LTE czy nie ma szans. Do nadajnika mam niecałe 5 km w linii prostej i nie ma większych przeszkód na drodze (trochę lasu) a nadajnik na wysokim kominie w miejscowości Wysokie Mazowieckie. Załączam link do mapki mapka Teraz moje pytanie do Was czy przy takich warunkach i odległości jest szansa na złapanie LTE z dobrą anteną zewnętrzną? Jaki powinienem wybrać modem i antenę może być coś z modemów które obecnie oferuje Plus czy raczej są do kitu?
Najchętniej bym brał coś z modemów i anten hspa+/LTE na wypadek gdyby nie udało się złapać LTE, żebym nie musiał zmieniać sprzętu. Czy możecie coś polecić?
Bardzo proszę o poradę gdyż nowa oferta dwukrotnie większe limity LTE w Plusie jest bardzo kusząca, o ile będę miał szansę na złapanie LTE
Ostatnio zmieniony 2014-04-30, 19:08 przez misterpaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

W Twoim wypadku najlepszym sprzętem wydaje się D-Link DWR921 + antena panelowa 1800MHz (Lte) lub 900MHz (HSPA). To przyszłościowy sprzęt z obsługą wszystkich pasm HSPA i LTE...

Co do odbioru LTE to najlepiej jest to sprawdzić samemu... Bo gdybać możemy, ale żadnych wniosków z tego nie wyciągniemy...
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Zdaję sobie sprawę, że nikt na 100% mi nie odpowie na to pytanie czy będę miał LTE. Chodzi mi o to czy teoretycznie mam na to szanse. Czy z podobnej odległości można złapać stabilny sygnał z dobrą anteną?

zurek a jakieś tańsze routery/modemy możesz polecić?

Nie ukrywam, że na rękę było by mi wziąć ofertę od razu z modemem. W tej chwili Plus ma:
1. Huawei B593s-22
2. Huawei E5372
3. ZTE MF28D
4. ZTE MF823 LTE
5. Huawei E3272
I chyba wszystkie z nich mogą odbierać sygnał LTE i HDSP+ oraz mają możliwość podłączenia anteny zewnętrznej. Czy któreś z tych urządzeń jest godne uwagi? Ewentualnie, które omijać szerokim łukiem?
Dodam, że chodzi mi tylko i wyłącznie o dobrze działający internet w komputerze stacjonarnym, nie zależy mi na mobilności urządzenia czy WIFI lub innych bajerach.

Na chwilę obecną skłaniam się ku Huawei B593s-22. Jaką antenę byście polecali do tego sprzętu? Jaką do LTE a jaką do HDSP+? (Chyba, że istnieje jakaś 1 dobra i uniwersalna na oba pasma)
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

misterpaw pisze:
Czy któreś z tych urządzeń jest godne uwagi? Ewentualnie, które omijać szerokim łukiem?


Tak... z tych które wymieniłeś to sprawdzałem Huawei B593s-22 oraz ZTE MF28D...

Co do B593s-22 jest to bardzo dobry router, jak złapie to trzyma dane pasmo, nie skacze między nimi np. między 2100MHz a 900MHz...

Co do ZTE MF28D to jest to możliwy router, z tym że słabo trzyma ciągłość pasma... się rozłącza i znowu się łączy, tzn. skacze między pasmami... Co bywa trochę irytujące... Największa wada tego routera to przyłącza antenowe sma... są delikatnie schowane w obudowe i tak blisko siebie, że by podłączyć antenę to trzeba użyć małych szczypiec bo palce się nie mieszczą i nie można obrócić nakrętką sma...

Oba routery były testowane na antenie panelowej 17dBi Cybertecha + kabel FR-7 Draka/Satec...

Najlepiej sprawowały się B593s-22 oraz D-Link DWR921... I to są według mnie najlepsze routery 3G/4G obecnie na rynku...


Z tej mapki co podałeś to myślę że śmiało złapiesz LTE z Plusa na tych routerach z dobrą anteną panelową na pasmo 1800MHz... I nie oszczędzaj na kablu koncentrycznym, kup dobry kabel i jak najkrótszy możliwy odcinek od 5m do 10m to max!!!
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Dzięki zurek

W zasadzie coś mi nie pasowało z tą odległością do nadajnika. Prawidłowo jest raczej mniej niż podawałem wcześniej około 5-5,5km. :D (Edytowałem mapkę i zmierzyłem podziałką).

Wiem, że kabel pomiędzy anteną a routerem ma być jak najkrótszy bo traci się na nim zysk z anteny. Czy ta sama zasada dotyczy połączenia router-komputer czy tutaj już długość kabla nie wpływa znacząco na sygnał?

Polecacie jakąś konkretną antenę panelową pod te 1800MHz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: matek451 »

Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

Kolega matek451 wskazał bardzo dobrą antenę i taką radziłbym Ci kupić.
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Ok taką kupię.
Ostatnie pytanie na które nie miałem odp. Wiem, że kabel pomiędzy anteną a routerem ma być jak najkrótszy bo traci się na nim zysk z anteny. Czy ta sama zasada dotyczy połączenia router-komputer czy tutaj już długość kabla nie wpływa znacząco na sygnał?

Bo bym kupił antenę i 5m kabla a od rutera do kompa będzie jeszcze z 10m poszedł kablem sieciowym/skrętką. Czy to będzie lepsze rozwiązanie niż antena i 10m kabla antenowego+ 5-8m kabla sieciowego?
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: kmy »

Przewód sieciowy komputer-router może być do 100 m bez utraty prędkości transferu danych.

No i nie ma on związku z kablem antenowym antena - modem, to dwa różne zagadnienia.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: kordirko »

misterpaw pisze:Bo bym kupił antenę i 5m kabla a od rutera do kompa będzie jeszcze z 10m poszedł kablem sieciowym/skrętką. Czy to będzie lepsze rozwiązanie niż antena i 10m kabla antenowego+ 5-8m kabla sieciowego?
Rozumiem że router wifi ? Bo nie piszesz jaki w końcu kupujesz ?
Jeśli router WiFi to łącz się przez WiFi, po co jeszcze kabel-skrętka ?
No chyba że na tych brakujących 10 metrach odległości stoi po drodze
ściana nośna z żelbetonu 2 metry grubości, to wtedy zdecydowanie kabel.
Tylko może być problem z przewierceniem dziury w takiej ścianie ;)
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Dzięki wszystkim za porady :padam:
Kolego kordirko router jak już pisałem będzie Huawei B593s-22. na chwilę obecną potrzebuję internetu tylko do PC a w nim nie mam WiFi dlatego myślę o kablu sieciowym. Wydaje mi się, że kablem będzie szybciej szło przesyłanie danych niż przez WiFi. Mam rację?
Ścian działowych wiele nie ma (2) ale położenie kabla sieciowego w listwie przypodłogowej to dla mnie 5 min roboty i chyba mniejsze koszty niż zakup dobrej karty sieciowej WiFi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: wojteks »

misterpaw pisze:Wydaje mi się, że kablem będzie szybciej szło przesyłanie danych niż przez WiFi. Mam rację?
Przy odpowiednim zasięgu i sprzęcie po obu stronach po WiFi będzie równie szybko jak po kablu.
misterpaw pisze:ale położenie kabla sieciowego w listwie przypodłogowej to dla mnie 5 min roboty i chyba mniejsze koszty niż zakup dobrej karty sieciowej WiFi
Prawda, tanio i dobrze.
Nie pomagam na PW!
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Po weekendzie majowym wezmę i potestuję. Choć prawdę mówiąc dopadło mnie zwątpienie czy warto ryzykować z tym LTE (5 km od nadajnika i nikt nie próbował będę pionierem) czy może iść w pewne HSDA+ na 900MHz :? Po przesiadce z CDMA (ok. 1 Mb/s) to i tak dla mnie będzie zdecydowanie szybciej.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

Niektórzy łapią LTE z odległości 10km...
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

żeby nie żyć w niepewności poszedłem do punktu plusa i wziąłem na próbę.
Dostałem modem ZTE MF28D (tylko taki mieli) i ich antenę zewnętrzną AK C2 Uni + 10m kabla
Z tą anteną łapię LTE zasięg tylko 1 kreska i zrywa połączenie (raz wpadły 2 kreski) ogólnie pobieranie w granicach koło 20Mb/s wysyłanie 0,2-0,4Mb/s.
Jaki program polecacie do mierzenia siły sygnału? Bo kreski wiele nie mówią

I teraz najważniejsze myślicie że jak wezmę lepszy modem, ten co pisałem wcześniej i do tego kupię tą antenę panelową pod konkretne pasmo 1800 MHz to da radę ustabilizować poziom sygnału lte?
Bo w specyfikacji tej anteny pisze, że ma zysk 2-3dBi jest na kilka pasm i ma ten długi 10 m kabel H155. Czyli wiele nie daje, a panelówka cybertecha z 15dBi powinna wymiatać?
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: kordirko »

misterpaw pisze:Jaki program polecacie do mierzenia siły sygnału? Bo kreski wiele nie mówią
TopNetInfo.
Albo dowolna konsola szeregowa (np. putty) -wysłać do portu COM modemu komendę AT+CSQ?
i wg tej tabelki odczytać wartość w dBm: http://m2msupport.net/m2msupport/atcsq-signal-quality/
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

wcześniej już próbowałem tym TopNetInfo pokazuje mi komunikat "błąd nie znaleziono w systemie tego modemu" :/
Coś robię nie tak czy rzeczywiście może tego modemu nie obsługiwać.

W pokoju od strony nadajnika modem bez anteny przy oknie łapie 1 kreskę DC-HSPA+ czasem przeskakuje na HSUPA też 1 kreska.
W moim pokoju bez anteny czasem łapie jak wyżej lub przeskakuje na stabilne 4-5kreskowe HSPA+

Miał ktoś doświadczenia z tą anteną AK C2 Uni? Jak ona się ma do dobrej anteny z Cybertecha pod konkretne pasmo? Czy rzeczywiście jest mega różnica, bo porównując specyfikację tak właśnie jest, a jak w rzeczywistości?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: matek451 »

MF28D powinien mieć zakładkę Diagnostyka i w niej powinna być podana siła sygnału w dBm. TNi obsługuje tylko modemy a nie routery z wbudowanym modemem. Do testów nie bierze się routera tym bardziej stacjonarnego tylko modem. Można wtedy sprawdzić działanie internetu w pobliżu miejsca zamieszkania. Wybrałeś zły zestaw. Problematyczny router oraz wziąłeś pseudoantenę , która nie posiada żadnego zysku( straty na 10m kablach przewyższają teoretyczny zysk). Zwykły szmelc, który przenosi miejsce poboru sygnału na zewnątrz.Wystaw router na zewnątrz to osiągniesz to samo.
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Dzięki matek451 faktycznie przeoczyłem w statusie urządzenia jest siła sygnału.

Co do testów urządzenia. Nie mam laptopa a PC i dużej mobilności i tak nie mam. Co do anteny tylko to mogłem mieć od ręki więc wziąłem. Z nią jest minimalnie lepiej. Przynajmniej wiem że jest szansa na lte. Ten zestaw na próbę i tak oddam. Także luz. :cfaniak:
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

misterpaw pisze:
I teraz najważniejsze myślicie że jak wezmę lepszy modem, ten co pisałem wcześniej i do tego kupię tą antenę panelową pod konkretne pasmo 1800 MHz to da radę ustabilizować poziom sygnału lte?

Na 100% przy antenie panelowej Cybertech bedziesz miał większy zysk sygnału i lepsza jego stabilność... Tylko modem weź inny, tzn. B593S-22...
misterpaw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-04-30, 09:44
Lokalizacja: Trzeciny

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: misterpaw »

Dzisiejszy test z tą samą badziewną antenką wystawioną ze strychu w innym rogu domu w miarę stabilne lte (-75 dBi, pobieranie ok. 40Mb/s i 1,5mb/s wysyłanie, ping 39). Czyli na 5km daję rade :ok: Jak zaopatrzę się w odpowiedni zestaw będzie miód malyna :hyhy:
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaki sprzęt do internetu w Plusie hspa+ z nadzieją na LTE

Post autor: zurek »

misterpaw pisze:Dzisiejszy test z tą samą badziewną antenką wystawioną ze strychu w innym rogu domu w miarę stabilne lte (-75 dBi, pobieranie ok. 40Mb/s i 1,5mb/s wysyłanie, ping 39). Czyli na 5km daję rade :ok: Jak zaopatrzę się w odpowiedni zestaw będzie miód malyna :hyhy:


Widzisz... Mówiłem Ci ze złapiesz LTE z tej odległosci...
ODPOWIEDZ