Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dziedziel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-18, 18:53
Lokalizacja: Łowicz

Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Post autor: dziedziel »

Witam

Po latach bycia uzależnionym od ADSL od tepsy (max. 2mbit, ping ~100ms), nareszcie PLAY pozwoli mi na zmianę, od wczoraj jestem w zasięgu LTE (i to dość bliskim ok. 500m od nadajnika), tak się składa, że skończyła mi się umowa TP.

Obecnie posiadam:
- TP-link TD-W8970 (ADSL, 2 porty usb, wsparcie dla 3G)
- Dziś wziąłem na 7 dni na próbę Play online (z limitem 30mb/s) i modem: Huawei E3272

Modem E3272 gdy połączę do go komputera bez problemu uzyskuje takie wyniki (max zgodnie z umową)
Speedtest_modem

Natomiast gdy podłączam go pod USB w routerze to to jest max:
Speedtest_routermodem

1. Jaka może być wina takiej utraty prędkości ? Jak jej zaradzić ?
2. Czy jeżeli mój router oficjalnie wspiera tylko modemy 3G, oznacza to, że modem podłączony działa tylko w trybie 3g (nie w LTE ?)
3. Ustawiłem w programie play online: "tylko LTE" czy to oznacza, że po podłączeniu do modemu do routera też będzie tylko działał w trybie LTE, czy jest to ustawienie lokalne ?
4. Jaki modem LTE docelowo polecacie mi zakupić by spełnić poniższe warunku ?
- Max prędkość i jakość połączenia (do końca roku pewnie wezmę RBM lub Playonline karta)
- Współpraca z moim routerem
- Możliwość ustawienia na sztywno LTE

Jestem nawet gotów zainwestować w coś takiego jak ZTE MF28D 4G LTE i podłączyć mój obecny router RJ11 do niego, ale wolałbym tego uniknąć ze względu na koszty i dodatkowe urządzenie pod gniazdkiem.

Pozdrawiam
Łukasz
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Post autor: robertnik »

Z tymi modemami USB pod routerami to różnie ludzie piszą. Sprawdź połączenie przez aktywny hub USB(taki żeby ładowarka miała 2A). Możliwe też że do routera podłączone były starsze urządzenia i router zestawił połączenie do najsłabszego urządzenia. Ustaw do testów na sztywno N.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26148
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Post autor: wojteks »

dziedziel pisze:zainwestować w coś takiego jak ZTE MF28D
To lepiej Huawei b593s-22 jeżeli to ma być internet stacjonarny.
Nie pomagam na PW!
dziedziel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-18, 18:53
Lokalizacja: Łowicz

Re: Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Post autor: dziedziel »

robertnik pisze:Z tymi modemami USB pod routerami to różnie ludzie piszą. Sprawdź połączenie przez aktywny hub USB(taki żeby ładowarka miała 2A). Możliwe też że do routera podłączone były starsze urządzenia i router zestawił połączenie do najsłabszego urządzenia. Ustaw do testów na sztywno N.
Więc, dziś miałem okazje testować to własnie rozwiązanie i niestety nie przyniosło rezultatu.

@wojteks faktycznie masz racje: Huawei b593s-22 lub dwr-921 i oba najprawdopodobniej trzeba by było podłączyć lanem do starego routera ? Ktoś wie jak tam jest z zasięgiem Wifi ? i jak się sprawują przy ~10 urządzeniach?

Pozdrawiam
dziedziel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-18, 18:53
Lokalizacja: Łowicz

Re: Konfiguracja LTE od Play - dobór sprzętu.

Post autor: dziedziel »

Tak więc kupiłem Huawei b593s-22 z od kogoś kto przedłużał własnie umowę w PLUS. Modem śmiga bardzo dobrze, pierwotnie miałem go podłączonego do routera wifi - co czasem powodowało za wiechę kilkusekundową w wyświetlaniu stron. Obecnie przeniosłem modem na piętro i włączyłem wbudowane wifi i mam zasięg w całym domu - jest mniejszy niż z starego routera ale i tak jest nieźle - tę konfiguracje potestuje. Play osatnio zdejmuje limity prędkosci, tak więc mam nadzieje, że wkrótce uda się coś przetestować z prędkością powyżej 15/5 Mbs ;)

Tak więc polecam serdecznie ten router.
http://zapodaj.net/4655d8382da81.png.html

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ