modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Witam,

Pracuję w Niemczech. Sprawa wygląda tak, w środku EDGE, za oknem HSPA. Normalnie mam Huawei E398, ale muszę go wywieszać za okno.

Myślę nad czymś pokroju ZTE MF60 + antena, sprzedać Huawei E398 i mieć fajny zestaw z wifi, również na wypady.

Jest też opcja dokupienia do tego co mam routera i anteny, ale wyjdzie chyba dużo drożej, i skończy się brakiem mobilności.

Pytanie brzmi, czy mój zestaw jest dobry? I jaką antenę do niego zakupić.
Chodzić będzie kilka godzin dziennie, internet do 7.2mbit, więcej się nie spodziewam, ani teraz, ani w przyszłości ( miejsce zamieszkania ).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: matek451 »

Jeśli chcesz MiFi to lepszym wyborem będzie coś z Huawei np. E-5332s-2. W Niemczech sieci w 3G korzystają z UMTS2100. Dlatego antena najlepiej panelowa na 2100MHz. Jaki masz poziom sygnału na E-398 gdy jest za oknem?
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Powiem Ci, że bardzo różnie, teraz mam WCDMA 92%. W środku EDGE 94%. W górach mam EDGE 40% nieraz. Przemieszczam się. Czasem mam EDGE 97%, a nic szybszego nie mogę złapać stąd pomysł wystawiania jakiejś mocniejszej anteny. Bywam również w Holandi i korzystam w Lebara 1GB za 10Eu bo nic lepszego nie znalazłem, w Niemczech Lidl Mobile 5GB 15Eu. W Holandii zasięg dużo lepszy, aniżeli w Niemczech, zwykle w środku mam HSPA czy coś z tych szybszych.

Ten model Huawei bardzo fajny, jestem za. Kwestia antenki.
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Modem zamówiony, jaką więc antenkę proponujecie?
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Ponawiam pytanie.

I zarazem chcialbym zadac nowe, czy komus zdarza sie sytuacja, w ktorej mamy 5 kresek, zasieg 3G, a internet chodzi jak 64kbit. Robimy reset i wszystko wraca do normy, zeby po 5 minutach znow chodzic jak 64kbit?
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Żeby nie było. Poszperałem trochę.


Tania, długi kabel + 11dbi, chyba w sam raz? Od 850 do 2170mhz
http://allegro.pl/antena-11dbi-ts9-huaw ... 51324.html

Tania, dosyć krotki kabel +7dbi, pewnie tez by dala rade i niby odbiera tez 2600mhz, tylko czy potrzebuje to wzgledem krotszego kabla, ktory sie na pewno przyda?
http://allegro.pl/antena-7dbi-ts9-huawe ... 44487.html

Na pewno mocne i dobre, ale czy to nie za duzo? Czytalem cos, ze za mocna antena to tez nie za dobry pomysl. Krotki kable.
http://allegro.pl/antena-14dbi-crc9-hua ... 62062.html
http://allegro.pl/antena-3g-4g-14dbi-ts ... 46508.html
Ostatnio zmieniony 2014-08-28, 17:33 przez Arucard, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: matek451 »

Na 2100MHz żaden z tych drapaków do pleców nie zadziała. Jeśli mają jakiś zysk, rzędu 2-3dBi to zostanie on utracony na tych kablach do nich użytych. RG-174 na 2100Mhz ma bardzo wysoką tłumienność. Na 900MHz jest około 0,7dB/m i przy kablu 2,7m jakość to jeszcze działa przenosząc punkt poboru na zewnątrz. W Niemczech operatorzy nie korzystają z UMTS900. Masz za dużo kasy to sobie kup taki wynalazek. Sprzedawcy obiecają wszystko aby zarobić.
Arucard
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2011-07-18, 09:38
Lokalizacja: Nomono

Re: modem gsm mifi + antena czy router wifi + antena

Post autor: Arucard »

Czyli, że co? Że wszystkie anteny to ściema? Czy te konkretnie, które wypisałem? Jaką więc polecisz, już nawet z tym kablem 2.7m, żeby punkt odbioru wystawić po prostu za okno.
ODPOWIEDZ