Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zealot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-12, 20:53
Lokalizacja: Lutom

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: zealot »

Witam wszystkich,
Co prawda temat dotyczy anteny i internetu z Play ale mam nadzieje, ze i mnie pomozecie :)
Otóż mieszkam w Lutomiu koło Sierakowa woj.Wielkopolskie. Z tego co się orientowałem w grę wchodzi internet z Plus/Polsat cyfrowy.Mapa zasięgu pokazuje brak LTE, jest tylko HSPA/HSDPA więc słabo...
w temacie internetu radiowego jestem kompletnym laikiem.Działałem do tej pory na kablu i stałce.Sytuacja zmusiła mnie do zmiany na radio.Proszę zatem o pomoc, mianowicie podanie nazw i parametrów osprzętu (antena,modem/ruter,wzmacniacz sygnału)który muszę kupić aby to działało na tyle bym mógł pracować na internecie - nie mówie tu o ściąganiu filmów itd, na to nie licze, byle dobrze i plynnie ladowały się strony, poczta, eBay itd.Neostrady tez tam nie ma...
z góry dziękuje i przepraszam jeśli o czymś zapomnialem napisac. wszelkie info potrzebne do ustalenia parametrow jak cos dopisze :)
pozdrawiam ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: ja.michal »

zealot, tak patrzę po mapce i praktycznie masz możliwość wyboru spośród Plusa/CP, Orange i T-Mobile (stacje T-Mobile są również Orange i odwrotnie). Wątpliwości mam co do Playa bo jest spory las po drodze (stacja z innej strony) i nawet wg mapki Play są szczątki zasięgu w tym miejscu.

Od strony technicznej najszybsze na co możesz liczyć to HSPA+ na 900 MHz z prędkością do 21 Mb/s. W praktyce, w zależności od warunków realnie 3-8 Mb/s. Masz jakieś okna wychodzące na wschód? Względnie możliwość montażu anteny od strony wschodniej?

Co sprzętu. Wolisz modem czy router? Ile użytkowników ma korzystać z tego łącza? Jaki budżet przewidujesz? Wolisz coś tańszego czy coś już ze spojrzeniem w przyszłość (LTE)?
Przy tym dystansie powinna wystarczyć antena ATK-10 na 900 MHz (Yagi). Antena to jednak późniejsza sprawa. Może się okazać, że nawet bez anteny będziesz usatysfakcjonowany z osiągów.
zealot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-12, 20:53
Lokalizacja: Lutom

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: zealot »

Więc jesli chodzi o montaz anteny mysle ze nie bedzie problemu od jakiej strony bo nawet na dachu moge ja postawic.
Mysle o routerze WiFi i max 1-2 uzytkownikow.
Budzet raczej zapatruje w cos na przyszlosc pod kątem LTE czyli opcja drozsza i taka by w czasie slabszej pogody nie dostac szalu bojowego ze nie dziala.Patrze na CP/Plus bo bylaby to moja 3cia usluga u nich i mozliwosc za 1zl z tego co wiem.No i sa w Sierakowie obok Lutomia.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: ja.michal »

zealot pisze: nawet na dachu moge ja postawic.
I to będzie najlepsze miejsce. ;)

Skoro masz już Plusa/CP i planujesz od nich brać internet to dla opcji 59,90 zł miesięcznie za 25 GB jest Huawei B593s-22 za 3 zł. I tak bym napisał o tym routerze jeżeli miałbyś zamiar kupować go na wolnym rynku. Wspiera wszystkie aktualnie używane i przyszłe częstotliwości LTE.
Pamiętaj, że w ofercie PowerLTE bez limitu możesz łączyć się tylko w LTE. Jeżeli będziesz się łączył z UMTS900 (to masz w okolicy) to niestety zużywasz limit podstawowy.
Z tego co widzę abonament będziesz miał chyba 50% z racji dokupienia kolejnej oferty. Jeśli nic nie pomyliłem to 35 GB za 44,95 zł i router też po 3 zł.


Nade wszystko na twoim miejscu sprawdziłbym jak działają usługi Orange/T-Mobile i Plusa/CP przed zdecydowaniem się na stałe.
zealot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-12, 20:53
Lokalizacja: Lutom

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: zealot »

ja.michal dzięki wielkie za rady! :)
Pytanie mam jeszcze co do anteny. Jeśli wezmę ten router co radzisz to kupić antenę ATK-10 na 900 MHz (Yagi), zgadza się?
I tyle? nic więcej :)?
Spróbuję też Orange i T-mobile.
Dzięki jeszcze raz za pomoc!

[ Dodano: 2014-08-13, 13:22 ]
Jeszcze mam pytanie.Jak patrzyłem na stronę beta.btsearch na moją lokalizację to pokazuje mi CP/Plus i T-mobile na UMTS2100.Moja dokładna lokalizacja Google DD to 52.64343241 16.1221011 (droga między Sierakowem a Lutomiem w połowie mniej więcej)
Czy wówczas ta antena ATK-10 900 będzie ok?
Dzwoniłem do CP i mi powiedzieli, że raczej małe szanse, że internet będzie działał bez anteny.Postawię ją na dachu tylko muszę wiedzieć jaka faktycznie na 100% będzie najlepsza w moim przypadku.Dzięki z góry :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: ja.michal »

zealot pisze:Jeśli wezmę ten router co radzisz to kupić antenę ATK-10 na 900 MHz (Yagi), zgadza się?
Na UMTS 900 ATK-10 lub ATK-20.
zealot pisze: Spróbuję też Orange i T-mobile.
Generalnie na UMTS900 to ta sama sieć (wspólne pasmo współdzielone przez obydwu operatorów). Jak sprawdzić jedno będziesz miał ogląd na sytuacją na dwóch w tym wypadku. Oczywiście jeśli chodzi o zasięg. Z prędkościami może być inaczej.
zealot pisze:Jak patrzyłem na stronę beta.btsearch na moją lokalizację to pokazuje mi CP/Plus i T-mobile na UMTS2100.Moja dokładna lokalizacja Google DD to 52.64343241 16.1221011 (droga między Sierakowem a Lutomiem w połowie mniej więcej)
Przełącz na mapie Źródło danych na UKE. Baza BTSearch jest nieaktualna mocno.
UMTS2100 masz na zachodzie, z Sierakowa. Nie wiem tylko czy przez ten las byś się przebił nawet z anteną. Pozostaje UMTS900 lub dalej, ale właściwie otwarty teren, też UMTS900, ale z Chrzypska.

Niestety wszystko trzeba sprawdzić samemu na miejscu. Inaczej to wróżenie. Przy zamawianiu anteny przez internet masz 10 dni na zwrot. Jeżeli lubisz kombinować to można pokusić się o panel 17 dBi UMTS 2100 z Cybertecha i próbować złapać sygnał z zachodu. Sens to ma raczej w przypadku Orange/T-Mobile bo mają wszędzie Dual Carrier do 42 Mb/s na UMTS2100. Sam mam Orange, używam takiego panelu, do stacji mam koło 3 km (też kiepski teren) i prędkości mam na poziomie 20-22 Mb/s.
Jak w Plusie wygląda Dual Carrier od strony prędkości nie mam pojęcia. Z mapki Plusa wynika, że nie ma tam Dual Carrier więc osiągi jak na UMTS900 czyli do 21 Mb/s.

Masz jakiś telefon z 3G? Można przeszukać sieci i zobaczyć co ci wykrywa "od ręki".
zealot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-12, 20:53
Lokalizacja: Lutom

Re: Jaki sprzęt do Plus/CP (ewentualnie inny operator)

Post autor: zealot »

Ok Dzięki serdeczne za rady.Muszę to jakoś ugryźć.Dam znać jak coś wykombinuję :)
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ