LTE na wolniejszym routerze

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

Witam wszystkich forumowiczów.
Zwracam się z pytaniem które mnie nurtuje i posłużę się tu pewnym przykładem:
podłączając się do sieci PLAY 4g/LTE jaką maksymalną szybkość można uzyskać na routerze/modemie który nie obsługuje LTE? Jako przykład podam router Huawei B683 (HSPA+ bez DC) który osiąga max 28Mbit/s.
Wychodzę z założenia że skoro w play 4g/LTE to tak naprawdę rozrzerzony HSPA+ to ten Huawei B683 powinien te 28Mbit/s wyciągać bez problemu?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: key »

greglow pisze:podłączając się do sieci PLAY 4g/LTE jaką maksymalną szybkość można uzyskać na routerze/modemie który nie obsługuje LTE?
Zadna. Nie podlaczysz sie modemem bez LTE do sieci LTE. Podlaczysz sie do nadajnika 3G.
Wychodzę z założenia że skoro w play 4g/LTE to tak naprawdę rozrzerzony HSPA+ to ten Huawei B683 powinien te 28Mbit/s wyciągać bez problemu?
To sa zupelnie inne technologie.
Nie pomagam na PW.
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

Cytuję stronę Play: "4G to sieć Play w technologii HSPA+. Aby w pełni korzystać z sieci 4G LTE musisz być w jej zasięgu oraz mieć urządzenie obsługujące tę technologię."
Wiem że LTE to nie HSPA+ ale 4G w wydaniu Play to właśnie HSPA+ (tak nawiasem mówiąc B683 łączy się z Play i wyciąga do 7Mbit/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: key »

Na stronce Play jakis nietechniczny niepelnosprawny marketingowe glupoty plecie.

LTE i HSPDA+ to zupelnie inne technologie. Zaczynajac juz nawet od kodowania: LTE to OFDMA/SC-FDMA; HDSPA+ to CDMA. Jak na sloiku z dzemem nakleisz napis "nutella" to co bedzie w sloiku - dzem czy nutella?

Modemy zazwyczaj sa kompatybilne w dol, dlatego modemy LTE lacza sie z HDSPA+, ale siec pozostaje HDSPA+, mimo tego ze na modemie jest napisane LTE.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: ja.michal »

key, bo to całe 3G, 4G, 5G to tylko marketing. Nic innego. Przyciągnęli to zza oceanu. LTE nawet nie powinno być nazywane 4G.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: key »

Nie zgodze sie z Toba, LTE jest dosc dokladnie zdefiniowane i technicznie znaczaco rozniace sie od HSDA+.

Natomiast czy operator reklamuje to jako generacja 1, 3, 4, 29, czy 15 nie ma znaczenia - patrz wzmianka o dzemie. Wazne jest, sprzet obslugiwal technologie z ktora chcesz sie polaczyc.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: ja.michal »

key pisze:Nie zgodze sie z Toba, LTE jest dosc dokladnie zdefiniowane i technicznie znaczaco rozniace sie od HSDA+.
To do mnie? Od strony technicznej wszystko jest zdefiniowane, ale ITU nawet twierdzi, że LTE to nie jest pełnoprawne 4G. Dopiero LTE-A.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: matek451 »

Wracając do pytania to wszystko zależy z jakim BTS-em połączy się autor. w Play większość z UMTS900 pracuje z HSPA+ do 21,6 Mb/s , natomiast te na UMTS2100 działają już z HSPA+DC do 43,2Mb/s. Ponieważ B-683 nie obsługuje DC to zarówno na UMTS900 jak i UMTS2100 osiągnie maksymalnie HSPA+ czyli do 21,6Mb/s, oczywiście w teorii. Dochodzi jeszcze obciążenie BTS-a i ograniczenia ze strony operatora.
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

Dzięki Matek 451 za chyba najbardziej trafną dla mnie odpowiedź. Zakładając brak przeciwskazań teoretyczna prędkość powinna wynosić 21MBi/s. U mnie na najidealniejszych warunkach było to 7 Mbit/s a ostatnio ledwo 1Mbit/s.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: key »

greglow pisze:Dzięki Matek 451 za chyba najbardziej trafną dla mnie odpowiedź.
Przeciez dokladnie to samo napisalem w pierwszym poscie :facepalm: :
key pisze:Nie podlaczysz sie modemem bez LTE do sieci LTE. Podlaczysz sie do nadajnika 3G.
Nie pomagam na PW.
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

To że nie połączę się z LTE jest jasne. Tyle że LTE to jest to:
LTE - definicja
Mi chodziło o "LTE" oferwane przez Play które jest oparte na HSPA+ (DC).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: krystianb »

greglow pisze:Mi chodziło o "LTE" oferwane przez Play które jest oparte na HSPA+ (DC).
:facepalm: :facepalm: :facepalm: Gdzieś Ty taką bzdurę wyczytał? Play to oferuje 4G po hspa+ ale to ITU dało ciała zmieniając definicję 4G, a trol Play oczywiście skorzystał.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: ja.michal »

Przycepie się bo nawet Play nie określa LTE jako 4G.
W Play:
HSPA+/HSPA+ DC: 4G
LTE: 4G LTE
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

pisałem że to cytat ze strony play:

"Abonament uwzględnia rabat z tytułu e-Faktury i terminowych płatności oraz rabat z tytułu wyrażenia zgody marketingowej (informacje handlowe i dane transmisyjne).
Dzięki usłudze Noce Bez limitu klient może korzystać z nielimitowanego transferu każdej nocy w godzinach 24:00 – 9:00
Zasięg LTE na terenie wybranych miejscowości. Zobacz aktualną mapę zasięgu
4G to sieć Play w technologii HSPA+
. Aby w pełni korzystać z sieci 4G LTE musisz być w jej zasięgu oraz mieć urządzenie obsługujące tę technologię.
Prędkość ograniczona po wyczerpaniu pakietu podstawowego."

Ja jestem tylko prostym klientem który chce prostej informacji...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: key »

greglow pisze:Mi chodziło o "LTE" oferwane przez Play które jest oparte na HSPA+ (DC).
Nie jest "oparte na", tylko jest marketigowa bzdura. I z LTE nie ma nic wspolnego.
greglow pisze:pisałem że to cytat ze strony play:
Tam nie ma mowy o LTE w technologii HSPA+, tylko o sieci 4G, ktore Play definiuje inaczej. Po prostu robia klienta w balona.
Nie pomagam na PW.
greglow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-15, 06:40
Lokalizacja: Ś-ce

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: greglow »

No ale wracając do meritum sprawy: wynika z postu, że każdy słabszy router obsługujący HSPA+ działający w sieci PLAY (czymkolwiek ona jest na prawdę) powinien teoretycznie działać ze swoją nominalną prędkością (czyli jak np B683 28Mbit/s).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE na wolniejszym routerze

Post autor: matek451 »

Nie, Play ma UMTS900 stosuje HSPA+ do 21,6Mb/s a na UMTS2100 HSPA+DC do 43,2Mb/s , której B-683 nie obsługuje. Play raczej nie używa HSPA+ MIMO czyli 28,8Mb/s, takie próby były w CP. Czyli w Play na B-683 tylko HSPA+ do 21,6Mb/s.
ODPOWIEDZ