Internet mobilny w ciężarówce

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

Witam Wszystkich serdecznie,

Mój ojciec jest kierowcą samochodu ciężarowego- jeździ w Polsce.
Aktualnie skończyła mu się umowa w Orange, którą przedłużył na osobny telefon i internet.
Wcześniej rolę modemu pełniła Nokia e52. Jak na jego wymagania wszystko było ok, choć czasami z zasięgiem był mały problem (ale to normalne gdy trzymał tel. w kabinie)

Proszę o doradztwo jaki modem oraz antenę wybrać?

Przejrzałem forum oraz oferty na sklepach i zastanawiam się nad modemem Huawei E3372 oraz taką anteną link
Na allegro jest ich masa w cenie 20-40zł, a niektóre mają zysk 11-15dBi :) Ta wydaje się bardziej wiarygodna.
Zaznaczam, że anteny panelowe, "grzybki" i inne mocowane na masztach nie mogą być zastosowane. Te rozwiązanie wydaje się chyba najodpowiedniejsze.
Co do modemu to znalazłem informację na forum, że najlepiej będzie do niego zainstalować modowane WebUi, które doda nowe wcześniej niedostępne w oryginalnym oprogramowaniu opcje. Zależy mi też na tym, by móc go podpiąć do routera z dd-wrt/tomato będąc np na wyjeździe a z tego co przeczytałem jest taka możliwość.

Z góry dziękuję za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: matek451 »

Na zysk w przypadku bacika za bardzo nie licz. Głównie chodzi o przeniesienie punktu poboru sygnału na zewnątrz. Kabel oczywiście jak najkrótszy aby ograniczyć straty na nim.
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

matek451 pisze:Na zysk w przypadku bacika za bardzo nie licz. Głównie chodzi o przeniesienie punktu poboru sygnału na zewnątrz. Kabel oczywiście jak najkrótszy aby ograniczyć straty na nim.
Dokładnie o to się rozchodzi. Kabina bardzo tłumi sygnał, dlatego potrzebna jest antena na zewnątrz. Co do kabla to tutaj także to uwzględniłem- ma on 3m, gdzie w innych modelach mamy min 5-8m.
Proszę o informację czy taki zestaw może być? Modem wydaje się ok ale pewności co do anteny to nie mam :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: matek451 »

Modem OK. Co do antenek typu bacik to do takiego celu są stworzone. Wiadomo jak działa kabina na fale radiowe. Zysku wprawdzie nie dają ale pełnią swoją rolę. Zresztą w samochodzie trudno o inne rozwiązanie. Trzeba sprawdzić w realu, wydatek niewielki, sprzedawca solidny. Jak nie wypali zwrócisz. Modem możesz kupić w Play na kartę ze starterem 19 zł. Razem 199 zł w tym 180 zł za modem. Przy okazji wypróbujesz działanie Play. :)
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

Przejrzałem już kupę sklepów i jedynie tylko taka wydaje się najlepsza- jest jeszcze mniejsza/krótsza, taka jak do terminali ale to dłuższa chyba będzie najodpowiedniejsza. Alledrogo zalane jest chińszczyzną, te zyski po 15dBi trochę śmieszą i tutaj raczej nie ma w czym wybierać. Raz już na podobnej się przejechałem i nigdy więcej. Chyba, że ktoś jeszcze coś innego poleci...

Co do modemu z Play to znalazłem wcześniej wątek o tym ale aktualnie nie mają ich na stanie.
W Play'u 200zł a na np alledrogo są po 160zł i to nawet mam sprzedawce u siebie w mieście. Czy te modele się czymś od siebie różnią? Wszystkie są HiLinki i chyba w każdym można przerobić oprogramowanie. Jest jakiś haczyk? Muszę na coś zwrócić uwagę?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: ja.michal »

johny111 pisze:zastanawiam się nad modemem Huawei E3372
johny111 pisze:Zależy mi też na tym, by móc go podpiąć do routera z dd-wrt/tomato będąc np na wyjeździe a z tego co przeczytałem jest taka możliwość.
W takim razie kiepskie rozwiązanie. Mnoży sprzęt w kabinie. Lepiej zastosować jakiś router mobilny w tym wypadku (popularnie nazywanym MiFi).

Jeżeli chcesz łapać LTE to zapewne będą ci potrzebne dwie anteny.

Mogę ci polecić jedną, małą stosunkowo (jakieś 11,5 cm) o zysku koło 5 dBi i jakichś 2,5 m kabla. Niestety przez kurs dolara i zmianę sposobu przesyłek między USA, a UE koszt jej zakupu jest spory. Sama antenka to koło 135 zł, a przesyłka 155 zł. Także chyba się nie skusisz.

Z anten, jeśli masz możliwość, wybieraj te sprzedawane do bankomatów i terminali POS. Zazwyczaj są jakościowo lepsze. Sprawdzaj częstotliwości (czy jest również UMTS 2100 czy tylko 900/1800). Takiego bardzo dużego bata na dach samochodu raczej nie polecam. Samo wyniesienie poboru sygnału na dach ciężarówki już bardo dużo ta.

Najlepiej jednak zrobić jak kolega wyżej poleca, sprawdzić co i jak się będzie sprawdzać i w razie czego zwrócić. Przy zakupie przez internet teraz jest 14 dni na zwrot.

[ Dodano: 2015-01-07, 23:49 ]
Przepraszam, ta cena 135 zł to za dwie antenki z konektorami. Jedna sztuka z konektorem to jakieś 73 zł + koszt przesyłki.
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

ja.michal pisze:W takim razie kiepskie rozwiązanie. Mnoży sprzęt w kabinie.
Tutaj mój błąd, nie do końca poprawnie to sprecyzowałem.
"Na wyjeździe" miałem na myśli wspólny wyjazd na wycieczkę/wakacje gdzie mógłbym zabrać swój domowy router i podpiąć do niego modem tak by wszyscy mieli dostęp do sieci :)
Link tutaj jest ta mniejsza. Cena praktycznie taka sama. Nie ma ona tylko 2100MHz ale to chyba zbędne bo o ile pamiętam to Orange ma 900 i 1800Mhz. Poza tym producentem jest TRANS-DATA a w tej większej nie ma informacji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: wojteks »

johny111 pisze:Huawei E3372 oraz taką anteną link
Takiej anteny nie widzę na ciężarówce, dużo za wysoka.

Też polecę jakąś krótką z większym magnesem http://allegro.pl/antena-gsm-umts-magne ... 13882.html

Jako modem polecę coś MiFi z gniazdem antenowym albo typowy router np. Huawei B683 będzie tylko wymagał odpowiedniego zasilacza, zresztą MiFi też będzie wymagał zasilacza.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: key »

ja.michal pisze:Najlepiej jednak zrobić jak kolega wyżej poleca, sprawdzić co i jak się będzie sprawdzać i w razie czego zwrócić.
Male "ale" - to ma pracowac w roznych miejscach, ale tylko na postoju, jesli dobrze zrozumialem. Mozliwosc sprawdzenia zatem jakos marnie mi sie widzi.
IMHO - panelowka z dobrym stojakiem sprawdzi sie duzo lepiej. Szczegolnie, jesli mowimy o LTE + MIMO.

Jesli chodzi o zakresy - baciki sa dobre dla powtarzajacych sie czestotliwosci (800 + 1600, 900 + 1800).
Nie pomagam na PW.
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

wojteks pisze:Jako modem polecę coś MiFi z gniazdem antenowym albo typowy router np. Huawei B683 będzie tylko wymagał odpowiedniego zasilacza, zresztą MiFi też będzie wymagał zasilacza.
Z tego rozwiązania podziękuję. Do codziennej pracy u ojca to jest zupełnie nie potrzebne (tylko sam z tego korzysta), więc nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy.
key pisze:Male "ale" - to ma pracowac w roznych miejscach, ale tylko na postoju, jesli dobrze zrozumialem. Mozliwosc sprawdzenia zatem jakos marnie mi sie widzi. (...)
Otóż to :)
Anteny dualne odpadają, choć wiem że było by to najlepsze rozwiązanie. Poza tym nie wyobrażam sobie by za każdym razem, ... no dość często wchodził na górę i poprawiał anteny tak by mieć jak najlepszy zasięg.
Poza nielimitowanym LTE oraz nocami, z których bardzo często korzysta ma wysoki pakiet danych. Nawet gdy nie będzie miał połączenia z LTE to i tak mu to wystarczy. W porównaniu do poprzednich 2GB teraz będzie mógł poszaleć :)
Nawet gdyby coś było nie tak to wtedy będzie można pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Przez cały czas, tak jak wcześniej napisałem połączenie odbywało się przez telefon i nie było problemów, no poza wolniejszym transferem i słabszym zasięgiem. Co prawda z początku jakoś mu to wystarczało ale jak teraz zaczął "buszować" po sieci to oczekuje czegoś lepszego :)

Kontaktowałem się z dipolem i powiedzieli mi, że najlepszym rozwiązaniem będzie ta mała/do terminali antenka, m.in dlatego że jako jedyna " jest anteną zewnętrzną ", jednak na stronie jest napisane że to antena wewnętrzna. Poza tym montując antenę na dachu już przy podstawie jest jakieś 4m nad ziemią i chyba nie ma sensu dawać jej jeszcze wyżej bo w sumie to raczej nic nie da.

Jeszcze pytanie o ten modem z poprzedniego postu. Czy one czymś się od siebie różnią?
EDIT:
Koleżanka pracuje w Plusie i dostała taki modem jednak jest on jej zbędny. Sprzeda mi go za stówkę :) Czy Plus ma jakąś blokadę? Wszystko będzie na nim na karcie Orange działać?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: wojteks »

johny111 pisze:więc nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy.
A modem USB wyłamie się przy pierwszym nieostrożnym przestawieniu laptopa (wtyk USB albo antenowy).
johny111 pisze:będzie ta mała/do terminali antenka
Tylko zauważ że ma malutki magnesik, moim zdaniem za mały żeby mieć ja na kabinie w czasie jazdy.
johny111 pisze:Sprzeda mi go za stówkę
Dobra cena, Plus nie zakłada simlocków, powinien bez problemu działać.
Nie pomagam na PW!
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

Nic nie wyłamie...
Ma dużą półkę na przedniej części pasażera gdzie trzyma m.in laptopa.
Już kilka lat ma mały tuner TV, także z małą przejściówką do anteny i nic się nie stało.
Tak jak wcześniej było napisane, używa komputera tylko na postoju. Ciężko jest trzymać laptopa na kolanach, przeglądać neta, rozmawiać przez CB i jeszcze prowadzić :)

Wracając jeszcze do modemu to koleżanka powiedziała, że tak jak napisałeś nie ma simlocka. Jest to nówka sztuka jeszcze nie odpakowana z gwarancją. Rozumiem, że zmiana na te modowane WebUi będzie możliwa i wszystko będzie działać? W środku jest jakieś specjalne oprogramowanie Plusa czy raczej niczym się ono nie różni od takiego modemu zakupionego w sklepie?

Co do anteny to nadal się zastanawiam. Chyba jednak ta mała będzie najlepsza bo w sumie przy tej wysokości na której będzie zamontowana nie potrzeba tej z tak długim batem.
Problem w tym, że nie ma 2100Mhz i w opisie jest napisane że do użytku wewnątrz.
Ewentualnie ta polecona przez wojteks, w sumie do tego sklepu mam niedaleko :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: matek451 »

Tymi opisami bacików to się za bardzo nie sugeruj. Ogólnie to one tylko przenoszą punkt poboru na zewnątrz. Ich sprzedawcy wypisują różne bzdury. Ogólnie najlepiej działają z UMTS900 (na tej częstotliwości działa 3G polskich operatorów poza miastami).Na LTE1800 nie oczekuj cudów a na UMTS2100 nie licz za bardzo. Zasięg na tej częstotliwości najsłabszy a antenka niewiele poprawia. Straty na nędznym kabelku RG-58 są duże, do 1000MHz jeszcze to działa a potem każdy metr to masakryczna strata. Nawet producenci kabli nie podają ich tłumienności powyżej 1GHz. Z 3G Orange na sieci UMTS900 NetWorks raczej nie powinno być problemów. Po modernizacji sieć dobrze pokrywa kraj.
johny111
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-01-07, 18:00
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Internet mobilny w ciężarówce

Post autor: johny111 »

Tak wiem, dlatego uznałem że nie ma sensu kombinować. Nic lepszego nie znalazłem, wszystko praktycznie "czajna".
Nawet w sklepach yagi, dipolu oraz wielu innych z antenami też bez rewelacji. Są tam nawet takie same jak w innych sklepach a nawet 3x droższe.
W poniedziałek idę po taką jak na zdjęciu.
Kabelek 3m RG 174U, od razu pod CRC9, 40cm wysokości oraz większa podstawa- 35zł

Z brakiem sygnału to się nie martwie. Tak jak opisałem wyżej, wcześniej nie było problemów a nawet jak nielimitowany LTE nie bedzie odbierał to pakiet na 3G i tak wystarczy.

Odebrałem dziś modem i wszystko fajnie śmiga.
Zmieniłem w nim później oprogramowanie i faktycznie, te modowane jest dużo lepsze.
Mam nadzieje, że modem na nim nie będzie się wiesił/gubił połączenia tak jak to opisywało kilka osób.

Na razie to chyba tyle.
Pożyjemy, zobaczymy... :D

Dziękuję Wszystkim za pomoc i doradztwo :zdrowko:
ODPOWIEDZ