Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

Witam wszystkich.
Mam dwa nadajniki obok siebie, jeden na południe w odległości ok 500m oraz drugi na północy ok. 600m ode mnie. Problem jest taki, że łączy mi się z tym południowym i prędkość mam ok Down:2 Up:5 na trzech kreskach. Mało tego, podszedłem kiedyś pod ten nadajnik z laptopem i modemem i prędkość na pełnym zasięgu nie zmieniła się zbytnio (sprawdzane kilka razy w różnych porach dnia). Najwidoczniej musi być zapchany. Pytanie, co muszę zrobić aby łączyć się tylko z tym północnym, bo tam prędkości są mniejwiecej Down 30, up 20. Czy wystarczy zamontować antenę zew, panelową i skierować ją na północny nadajnik? Przeglądałem aledrogo i znalazłem jakąś chińszczyznę dualną, niby 2x 7dBi za 99 zł. Czy to wystarczy do rozwiązania problemu?
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: rio bravo »

Można powiedzieć że wystarczy, tylko pytanie czy uda się skierować antenę tak, żeby łapała ten sygnał, który chcesz? Możesz po zamontowaniu mieć kolejny problem, bo będzie Ci łapało sygnał z odległości 5 km, a nie 500 m i wtedy zamontowanie anteny na nic się nie zda. Jak zamontujesz antenę kierunkową, to zapewne tak będzie, bo te anteny są tak skonstruowane.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Takie wynalazki z Allegro trudno nazwać anteną, a ich zysk wyssany z reguły z palca. Na dodatek kabelek RG174, który z reguły jest przy wynalazku tłumi na 1800MHz jakikolwiek zysk. Z twojego posta nic nie wynika. Brak informacji jaki operator, nic na temat technologii i sprzętu. Zero informacji na temat lokalizacji i poziomu sygnału w obydwu przypadkach itp. Nie wiadomo czy ten pierwszy BTS działa w LTE?( bo chyba ta technologia). Wobec powyższego brak przesłanek aby udzielić sensownej odpowiedzi.
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

Przepraszam, już się poprawiam.
matek451 pisze:nic na temat technologii i sprzętu
Sieć Play LTE, modem Huawei e3372 hilink, TP-Link TL-MR3420 v2 (gargoyle), aktywny HUB USB.

Nie rozumiem jakie informacje chcesz na temat lokalizacji. Dom jednopiętrowy, w przypadku jednego i drugiego nadajnika po drodze jest sporo drzew ale żadnych wysokich budynków. Docelowo antena wysiałaby na wysokości 5m. Na dzień dzisiejszy modem jest od strony południowej przy oknie, gdyż nie mam możliwości dać go gdzie indziej. Czy byłbyś taki miły i powiedział jak mam sprawdzić poziom sygnału? ;) Czy jest możliwość sprawdzenia z którego BTSa korzystam?
Oba BTSy działają w LTE, czasami w nocy skoczy mi do 10 Mb/s, prawdopodobnie z tego południowego.
matek451 pisze:Takie wynalazki z Allegro trudno nazwać anteną
Zgadzam się z tym i wątpię żeby miał taki zysk ale że jest to niedaleka odległość wiec pytam czy wystarczyłby taki chinol :D Kabel jest akurat H155. AUKCJA
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Antena jakaś nieznana i warto by jakoś sprawdzić producenta, wg opisu ma szerokie katy promieniowania. Jest opcja zwrotu konsumenckiego więc zawsze można oddać. Zysk w miarę wiarygodny i do przeniesienia poboru sygnału i takiej odległości od BTS-a może być OK. Jesteś pewien, ze te BTS-y LTE1800Play w pobliżu działają. Co do sprawdzania sygnału na HiLinkach poczytaj na forum http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=42168
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

Tak, oba BTS-y mają Play LTE1800 i działają. Sprawdzałem podjeżdżając pod nie z laptopem w ten sposób, że połączenie ustawione "tylko LTE" i złapanie zasięgu na maksa.

A tu połączenie jakie miałem wczoraj, oczywiście nie wiem z jakiego nadajnika:

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Masz prawdopodobnie nałożony lejek po wykorzystaniu limitu. Jaka to oferta w Play?
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

To niezły ten lejek. A to nie powinno być w granicach 2MBps? Bez Limitu 49,90 ale potrafi skoczyć do D:5 U:5.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Ale dokładnie jaka oferta, cena nic nie mówi. Za 49,99 są oferty bez sprzętu i limitu( pierwsze 6 m-cy 29,99 zł). 49,99 płaci się tez w ofercie ze sprzętem ( pierwsze 6 m-cy).
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

Dokładnie chodzi o ofertę bez sprzętu, bez limitu za 49,90. Wczoraj wieczorem miałem już D:6 U:9.
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

To jak, wystarczy zamontować tą antenę i skierować na nadajnik? Nie będzie mi zbierał z tej niechcianej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Jeśli BTS-y są na różnych kierunkach to można wymusić połączenie po kolei z każdym. Przy tych odległościach antena nie może mieć za dużego zysku. Istotne jest tez jak wygląda strefa przed anteną na tych kierunkach.
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

No dobrze, to jak zrobić to wymuszenie? Ta antena ma 2 x 7 dBi, do tego jest noname więc zapewne ma mniej zysku. Do jednego jak i do drugiego BTS'a po drodze mam tylko drzewa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Drzewa to też przeszkoda, jak daleko od ciebie. Antena wiadomo jaka , na dodatek ma szerokie katy promieniowania. Ustaw ją po kolei na te dwa BTS-y i testuj. Wszak są na innych kierunkach. Na modemie ustaw tylko LTE.
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

No generalnie to na ten BTS, który chce drzewa są 20 metrów od miejsca gdzie miałaby być antena. Z kolei od strony tego wolniejszego (południowego), z którym prawdopodobnie mam połączenia, drzewa są od razu. LTE mam ustawione na sztywno. Czy w tym przypadku szerszy kąt anteny oznacza lepiej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: matek451 »

Takie drzewa mogą stanowić duży problem. Dobre anteny kierunkowe mają niewielkie katy promieniowania. Trzeba je precyzyjnie ustawić na BTS. Próbuj z tą , którą masz ale w twojej sytuacji( drzewa0 mogą być problemy.
Jondero
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-06-24, 10:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiędzy dwoma nadajnikami - jak wybrać lepszy?

Post autor: Jondero »

Ale ja właśnie nie mam żadnej anteny :) Pytanie czy ona będzie się nadawać czy szukać jakieś innej czy może w ogóle jakiś inny pomysł na polepszenie sygnału ;)
ODPOWIEDZ