UMTS- odległość od nadajnika

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Ufo atakuje »

No właśnie.Z jakiej maksymalnej odległości udaje się korzystać z tej technologii. Wiadomo, że w EDGE można się podpiąć z 15 Km i więcej. Jak to się przekłada w UMTS?
Widziałem, że są anteny kierunkowe do UMTS. Może ktoś wie ile one dają?
dsz1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-05-16, 18:25
Lokalizacja: Wrocław

:)

Post autor: dsz1985 »

z checia wyslucham odpowiedzi na to pytanie... mam do nadajnika jakies 25 km do tego umts... nie mam zadnej antenki zew. i chcialbym rowniez wiedziec czy dzieki antenie kierunkowej do umtsu daloby sie zapalac UMTSik :)) a raczej HSDPA :))
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: seboo »

W umtsie moc terminala to okolo 0.15 W - w edge nawet 2 W - tak wiec tak na oko i w praktyce wydaje mi sie ze bez widzialnosci zasieg w terenie zabudowanym 3G to okolo 1 kilometra , w umiarkowanie zabudowanym 2 km

w przypadku widzialnosci optycznej nadajnika kto wie ? moze z 10 km ?
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: szalony »

25km w umts to raczej nie masz szans na stabilne nawet krotkie polaczenie :? Rok temu jak Plus uruchamial umts w Lodzi w centrum to ja u siebie na pietrze w Aleksandrowie Lodzkim lapalem go ( telefon-nodeB-widzialy sie) po lini prostej to okolo 15km ale zasieg byl slaby i wystarczylo telefonem minimalnie obrocic by sygnal znikal :/. Wiec w umts 25km to moim zdaniem stanowczo za daleko na lacznosc :|
Awatar użytkownika
Dudu?
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2006-06-30, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

Zasięg UMTS

Post autor: Dudu? »

Ja mam do nadajnika UMTS około 2 km i nie widzę go wzrokowo bo jestem zasłonięty drzewami. Na zewnątrz mam 9-12% zasięgu UMTS, w pomieszczeniu gubię. Zastosowałem antenę kierunkową i wycelowałem ją w nadajnik i mam teraz 20-25% zasięg UMTS.
Pozdrawiam :)
blue connect w notebooku
Merlin XU870
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: Zasięg UMTS

Post autor: damis »

Duduś pisze:Ja mam do nadajnika UMTS około 2 km i nie widzę go wzrokowo bo jestem zasłonięty drzewami. Na zewnątrz mam 9-12% zasięgu UMTS, w pomieszczeniu gubię. Zastosowałem antenę kierunkową i wycelowałem ją w nadajnik i mam teraz 20-25% zasięg UMTS.
Pozdrawiam :)
Wszystko zależy od sposobu konfiguracji sieci operatora.
Plus na przykład kładzie sygnał na większy obszar - zasięg przez to jest lepszy, ale kiedy pojawi się więcej uzytkowników, UMTS ma przykrą sposobność, że zasięg się kurczy (się to nazywa oddychaniem komórek), w efekcie dobry na początku zasięg w Plusie zaczyna się drastycznie zmniejszać. W Erze nadajników jest więcej i to zjawisko kurczenia nie jest tak dokuczliwe.
Standard UMTS mówi, że aby były zachowane pełne parametry, nadajniki muszą byc od siebie oddalone o 200-300 metrów. I wyobraźcie sobie teraz te tysiące masztów i anten w większych miastach :)
agnyra

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: agnyra »

Odkąd w Krakowie pojawił się UMTS stałem sie namiętnym testerem tej technologii w warunkach że tak powiem "ekstremalnych". Używając telefonu Nokia 6650 udało mi się nawiazać stabilne połączenie danych z odległosci 28 Km od granic administracyjnych miasta, Motorola A835 umożliwiła mnie i mojemu kumplowi wideorozmowe za posrednictwem Ery a potem Orange'a z miejsca (dosc wysoka góra miejscowość Brzezie)) odległego 18 Km od najbliższego nodeB Ery i 20 Km od madajnika UMTS Orange. Sądzę że wiele zależy od ukształtowania terenu i odbicia fal radiowych. Należy indywidualnie rozpatrywać każdą sytuacje, znajomy któremu poradziłem wypróbowanie anteny zewnętrznej z powodzeniem używa w wyżej wymienionej miejscowości BC po UMTS, także warto spróbować.
Awatar użytkownika
ikinyw
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2006-04-23, 18:13
Lokalizacja: Lublin

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: ikinyw »

Witam. Mieszkam okolo 500m od nadajnika UMTS. W zasadzie na takiej odleglosci z zasiegiem nie powinno byc problemu, ale niefortunnie wynajmuje pokoj tak umiejscowiony, ze od strony BTS'a dzieli mnie kilka betonowych scian ( zabudowania szeregowe) i z zasiegu byly nici. Pomogla mi antena panelowa typu biquad, ktora zbudowalem dzieki porad z tego forum. Z zera kresek zasiegu zrobily sie dwie i UMTS hula:) Jesli ktos chce, to dysponuje szczegolami budowy, a nawet sama antena, gdyz mam jedna na zbyciu;)
Pozdrawiam.
ikinyw
-------------------------------------------------------
iPlus-Option 3G/GPRS Toshiba Satellite Pro 4600
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: seboo »

to prawda - niestety sygnał 3 g jest strasznie mocno tłumiony - stad tez zalecenia optymalnego pokrycia terenu - stacjami bazowymi co około 300 m - oprócz tego dochodzi zjawisko cell-pumping - co w technologii 3 g wynika ze sterowania mocą całego ukladu. Z jednej strony wynika to z potrzeby zagwarantowania qos-a dla terminalu ktory ma na to wieksze szanse - a z drugiej z potrzeby wykluczenia interferencji czestotliwosciawych dla terminali nadajacych na tej samej czestotliwosci - z tej bezszczelinowosci wynika nieograniczona wrecz pojemnosc sieci - ale okupiona niestety malym i malejacym zasiegiem sieci 3 g - tutaj duzy rozstaw stacji - jak w przypadku plusa moze troche przeszkadzac - mam jednak nadzieje ze wraz z postepem prac nad HSDPA - przy okzji odpala troche stacji - bo oczywiscie milo korzystac z szybkich technologii ale wiadomo ze sa one zalezne od zasiegu
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Zasięg UMTS

Post autor: Ufo atakuje »

Duduś pisze:Ja mam do nadajnika UMTS około 2 km i nie widzę go wzrokowo bo jestem zasłonięty drzewami. Na zewnątrz mam 9-12% zasięgu UMTS, w pomieszczeniu gubię. Zastosowałem antenę kierunkową i wycelowałem ją w nadajnik i mam teraz 20-25% zasięg UMTS.
Pozdrawiam :)
Dziwne to trochę.Jedni mają kłopoty pzy 2Km a inni łapali z 15- 20Km :shock:Skąd takie różnice? Tłumienie swoją drogą, ale może operatorzy używają różnych urządzeń o różnej mocy.
Czy zakładając, że mamy całkowicie płaską przestrzeń(bez przeszkód) zasięg UMTS nadajnika może być porównywalny z GSM :?:
Sławek'
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2006-01-07, 14:38
Lokalizacja: Poznań

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Sławek' »

Jestem w lini prostej ok.2,5km od nowiuteńkiego nadajnika UMTS nodeB, ciekawostką jest to, że zasięg urywa się nagle przed blokiem z 4 kresek (20db, 45%) do 0... na odcinku kilku metrów, i co za tym idzie w domu nie mam nic - 0%, na zewnątrz ( balkon) modem GT GTMAX ok 5db, 15%, 1kreska i połączenie ma 600kb/s, na antenie kierunkowej UMTS ATK-16, niestety nie skierowanej w nadajnik, bo zasłania go ściana bloku, antena skierowana w blok naprzeciw - sygnał się chyba odbija to wynik : 9-10db, 25-30%, nadal jedna kreska ale już połączenia max. to 900-1000kb/s, transfer ok 50kB/s. Więc gdzie jest problem ? Stacja to 3 nowe sztuki nodeB, ustawione w 3 kierunkach, ja odbieram prawdopodobnie z środkowej, lecz sygnał ma do pokonania 2,5 km przez różnego typu budowle. Natomiast dwie pozostałe skrajne anteny nodeB nie mające po drodze betonowych przeszkód sieją nawet do 10km w lini prostej mając po drodze tylko pola, małe lasy itp. Zgłosiłem problem w BOA ERY, obiecali sprawdzić i skorygować, lecz myślę, że chodzi o gęste zabudowanie terenu i niewiele zrobią dopóki nie rozsieją stacji przekaźnikowych.
OPTION EX 7.2+EX converter,GTMAX1.8,NOKIA N95 z HSDPA
dzieciux
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-06-25, 22:54
Lokalizacja: Toruń,Grębocin

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: dzieciux »

koledzy mam modem opion icon 225 7.2 ready.mieszkam jakies 10 km od nadajnika umts,mysle ze mozliwe jest zlapanie umts tylko jaka ja potrzebuje antene???moj modem nie ma zadnego złącza.prosze o pomoc
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: ja.michal »

Konektor indukcyjny lub zmiana modemu. Wybieranie anten w :faq:
mateusz232
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-08-05, 17:39

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: mateusz232 »

Mieszkam 6 km od miasta Biala Podlaska w strone miasta jest sporawo zabudowań lecz mam wysoki dom. Teraz pytanie jest umts w białej Podlasce w playu ? Czy antena by pomogła ? :P
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: ja.michal »

http://internet.playmobile.pl/maps/

[ Dodano: 2008-07-20, 22:01 ]
W Białej nie ma P4 jeszcze. W Siedlcach nawet nie ma. W Siedlcach Plus ma tylko dużo 3G, Era ma 1 BTS 3G, a Orange w ogólne brak.
mateusz232
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-08-05, 17:39

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: mateusz232 »

Wiem ze u mnie jest 3g plusa i orange chyba :D
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Sundance_kid »

mateusz232 a tą stronkę znasz: http://www.wieprz.net/bts/ ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: ja.michal »

Sundance_kid, z Siedlcami piszę bo zrobiłem test po mieście jakby ktoś czytał, żeby wiedział jaki jest stan faktyczny a nie teoretyczny (wydanych pozwoleń).
mateusz232
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-08-05, 17:39

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: mateusz232 »

Kutfa a ja za pół roku umowę z neo kończę i muszę jakiś inny internet znaleźć :D
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: szmitz »

8 Km do UMTSa 0 kresek zasięgu brak widoczności i mam po drodze ( od domu do btsa ) park , do górkę ,las ,pod górkę i bts . Ośągam w dobrych porywach 1MB .
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
krystian93p
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2009-02-23, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: krystian93p »

Ja mieszkam 10 km od nadajnika. Nie mam z nim widoczności. Zasięg to 58-78%
bkasierski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-15, 00:39
Lokalizacja: wrocław

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: bkasierski »

Mieszkam okolo 5km od nadajnika orange UMTS/gsm900/gsm1800 (jelcz-laskowice, mł. techników 40).
Na antenie atk-20 osiągam tylko ok. 150 kbps.
Czy antena panelowa poprawi szybkość ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: wojteks »

bkasierski pisze:Na antenie atk-20 osiągam tylko ok. 150 kbps.
Atk jest do GSM tylko (EDGE) i teoretycznie możesz osiągnąć 236kbps.
bkasierski pisze:Czy antena panelowa poprawi szybkość ?
Jak daleko od domu kończy Ci się zasięg 3G (do sprawdzenia telefonem z 3G) albo czy telefon łapie 3G na dachu?
Nie pomagam na PW!
bkasierski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-15, 00:39
Lokalizacja: wrocław

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: bkasierski »

czy telefonem nokia 3110c mogę to zbadać i jak ?
a gdybym pojechał z notebook'iem w kierunku nadajnika - to co zmierzyć ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: wojteks »

bkasierski pisze:nokia 3110c
Nie
bkasierski pisze:a gdybym pojechał z notebook'iem w kierunku nadajnika - to co zmierzyć ?
Kiedy złapie (zaloguje się) 3G/UMTS/WCDMA. Musisz to testować na zewnątrz samochodu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: YaHooo »

bkasierski pisze:Na antenie atk-20 osiągam tylko ok. 150 kbps.
A próbowałeś przestawiać ją na innego BTS'a? Może ten jest obciążony, powinieneś spróbować późno w nocy (najlepiej po 1-2 w nocy) jakie wtedy masz prędkości.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: przemox.1 »

Nie wiem czy to możliwe, ale według wykazy zalogowałem się i połączyłem się przez UMTS ze stacją oddaloną ok 25km w sieci era :roll:
CID - 1897 LAC - 33605
Nie wierze ale może to możliwe ;)
Awatar użytkownika
Bouli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-11-18, 11:03
Lokalizacja: Warszawa/Ossów

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Bouli »

Pozwolę sobie podłączyć się do tematu.
Ja mam 2 BTSy w pobliżu w odległości jakieś 1,5-2 i niecałe 3km, niestety działka jest wbita klinem w las i przez to mam straszny zasięg (w domu ledwo łapie Edge'a). Myślicie czy przy zastosowaniu anteny panelowej będę w stanie złapać HSDPA? Na telefonie łapie zasięg 3G jakieś 100-200m w linii prostej od domu. Na dachu jednak łapie tylko pełnego Edge'a

Z góry dzięki za pomoc
Pozdro
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: przemox.1 »

Bouli pisze:Na telefonie łapie zasięg 3G jakieś 100-200m
Próbowałeś wykonać video rozmowe, połączyć się z internetem ?
Awatar użytkownika
Bouli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-11-18, 11:03
Lokalizacja: Warszawa/Ossów

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Bouli »

przemox.1 pisze: Próbowałeś wykonać video rozmowe, połączyć się z internetem ?
tak bez problemu się łączy z siecią choć ciężko powiedzieć czy to HSDPA bo mam iPhona a on jest chyba tylko do 1,2Mbit/s, ale wydaje się że transfer porównywalny do centrum Warszawy
ODPOWIEDZ