Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wilus102
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-24, 07:02
Lokalizacja: Nowa Wieś g. Purda

Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: wilus102 »

Witam

Na początku chciałbym się przywitać bo jestem tutaj "nowy". Wcześniej korzystałem z waszego forum ale bez rejestracji. Teraz nadszedł ten dzień kiedy potrzebuję Waszej pomocy.

Otóż mieszkam na wsi (Nowa Wieś g. Purda) http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 11&zoom=12 w ten lokalizacji. Korzystam z internetu mobilnego w Orange. Sprzęt to Router TP-Link TL-WR1043ND na Gargoyle'u + modem Huawei E372 + antena kierunkowa ATK 10 800-980 MHz. Wszystko śmiga przyzwoicie osiągam w max 10 Mbit z pingami 90-150 ms. Do tej pory wszystko wystarczało jednak pojawił się u mnie niby zasięg LTE z plusa (tak jest pokazane to na mapkach zasięgu na www.plus.pl). Pomyślałem że chciałbym skorzystać z oferty Plusa tym bardziej że w Orange oferta się kończy a jakoś z opcją przedłużenia nie starają się. Pytałem w Plusie i twierdzą że także będzie działać... Chciałbym sam modem LTE E3372 i na pewno będzie potrzebna antena ale właśnie jaka? Z tego co się doczytałem to najbliższy nadajnik jest z chyba z Sferii i to jest na 900Mhz a nie jak wszystkie anteny do LTE 1800 MHz. Czy moja obecna antena wystarczy i będzie działać (plus zakup drugiej może mocniejszej ATK 20). Czy te anteny trzeba ustawić w polaryzacji pion i poziom czy xcross? Czy może zakupić coś takiego http://allegro.pl/mocna-antena-gsm-dual ... 30575.html

Za wszelką pomoc dziękuję :)

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: matek451 »

Na początek dobra rada, pomysły typu LTE w CP/Plusie sobie odpuść. W Plusie to ci "fachowcy" powiedzą wszystko aby tylko ci sprzedać ofertę. Po pierwsze to jesteś na granicy zasięgu z BTS-a LTE800Sferii w Purdce. Około 6-7 km przez las. Szanse nawet na ATK-20 marne. Druga sprawa to LTE800 Sferii działa na 5MHZ bez MIMO i prędkości teoretycznie do około 20Mb/s , w praktyce nie osiągniesz za wiele nawet jak złapiesz sygnał. Nie warto się w to pakować. W Orange korzystasz z UMTS900 NetWorks , BTS-y w Pokrzywach lub Nowym Ramuku 19. Dużo bliżej i bez lasu, no i możliwość wyboru mniej obciążonego BTS-a. Twoja lokalizacja pozwala na wybór tylko Orange lub T-Mobile, korzystających z NetWorks. Na koniec konkrety. Zacznij od złożenia wypowiedzenia obecnej umowy w salonie Orange. Powinni cię skontaktować z DUK Orange , jeśli nie to proś o kontakt sam. Z DUK mozesz uzyskać następującą ofertę. Za przedłużenie 40% większy limit oraz rabat 30% na abonament w umowie na dwa lata ze sprzętem. Czyli będzie to 42GB za 41,93 zł, 70GB za 48,93 lub 98GB za 62,93 . Do tego noce bez limitu. Ze sprzętu bierzesz stacjonarny router MF283+ z tabletem Pixi 8 za 2-49-99 zł w zależności od taryfy. sprzęt wart 600 zł. To standardowa oferta do uzyskania z DUK właściwie od ręki. Sprzęt sprzedajesz lub sobie pozostawisz. Możesz też wybrać router MiFi czyli Airbox2+( Huawei E5577) z tabletem Acer Iconia TAB 10. Zestaw za około 800-900 zł.
wilus102
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-24, 07:02
Lokalizacja: Nowa Wieś g. Purda

Re: Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: wilus102 »

Dziękuje za pomoc

Jednak wczoraj wieczorem wpadł do mnie kolega z "miasta" tzn. z Olsztyna właśnie z takim modemem (posiada usługę w CP). Szybkie przekierowanie anteny testy testy testy i...

http://www.speedtest.net/my-result/4608822300 oto wynik dziś z rana. Wieczorem jest trochę gorzej ale ping stabilny taki że ta się pograć w CS:GO na poziomie 90ms. Oczywiście nie jest to mega dobry wynik ale jest stabilny więc śmiga aż milo.

Oto wynik w tym samym czasie z Orange http://www.speedtest.net/my-result/4608822965 . Upload kuleje Dowload skacze czasami i do 9 Mbit ale pingi od 90 -150 ms...

RSSI Orange -63dbm
RSSI Plus od -75 do -81dbm wiem nie powala ale antenka jest za mała i to jeszcze ustawiona na "pałę". RSRP -101dbm także bardzo kiepsko ale jak go poprawie to będzie elegancko.

Wydaje mi się że patrząc na taki las i na taką odległość to całkiem przyzwoite osiągi. A podkreślam że musiałbym zastosować większą antenę i lepiej ją do wizować. We wsi od niedawna pojawił się jako taki internet mobilny 3G od Orange i T-mobile właśnie. Plus trochę później. "Magicy" którzy "dają" internet mają kolosalne ceny (40 zł za 2Mbit) nadajniki za drzewami z routerem na poddaszu i każą kupować antenę na USB SkyWIFI - bez komentarza... Ta opcja z CP/Plusem wydaje mi się na razie najsensowniejsza jeżeli chodzi o transfer i ping.

Pozdrawiam
wilus102
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-24, 07:02
Lokalizacja: Nowa Wieś g. Purda

Re: Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: wilus102 »

Odświeżam temat :)

Nie każe czytać wcześniejszych postów więc krótki i na temat. Posiadam Router tp-link 1043ND (openWRT) + modem Huawei E3372 (Hilink ale zmodowany żeby ominąć NATa), usługa CP 50GB (bez limitu + statyczne zew. IP). Wbijam się do nadajnika Sferii LTE 800MHz i miałem podpiętą antenę ATK 10 (800-890 MHz). Pingi przyzwoite, prędkość do 10Mbit. Długo szukałem anteny MIMO do typowo łącza LTE 800MHz. Ta z bestpartnera zabijała ceną (369 zł netto albo większa za ponad 700!!!). Nie chciałem uniwersalnej anteny ale w końcu i tan kupiłem unwersalną ale marki CORAB. I tutaj moje zaskoczenie. Cena 200 zł netto więc całkiem całkiem. Waga spora, rozmiary też spore a zysk 13,5 dbi na 800MHz i chyba 15 na 1800MHz. Zamontowałem dwa kabelki bo to MIMO i test... 27 MBit <wow> No nieźle jak na antenę skierowana dość nisko z ręki przez 8 km lasu... Jutro podepnę ją na stałe wyżej do masztu myślę że ta anten jest całkiem przyzwoita. Nigdzie nei znalazłem testu ani opinii tej anteny dlatego pisze tutaj moje odczucia. Pingi po 30 ms i prędkości dochądzące do 27 Mbit. Z czystym sumieniem mogę polecić tą antene, producent polski z Olsztyna ale produkcja P.R.C. niestety ale jak widać nie jest to badziew. Z czystym sumieniem polecam CORAB LTE MAX http://sklep.corab.eu/index.php?id_prod ... &id_lang=1
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: wojteks »

wilus102 pisze:a zysk 13,5 dbi na 800MHz i chyba 15 na 1800MHz
Według sprzedawcy zysk 8-10dBi w zależności od pasma więc Twój opis nie jest wiarygodny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze anteny i pytanie o zasięg

Post autor: matek451 »

Podstawowe pytanie to czy łączysz się z LTE1800Mobylandu czy z LTE800Sferii. Antena ustawiona na ? Prędkości 27Mb/s wskazywały by że to LTE1800Mobylandu. Jakie parametry sygnału na samym modemie, ATK-10 i tym Corab? Korzystasz z LTEWatchH ? W tym programie można wymusić LTE800 lub LTE1800, pokazuje ID BTS-a oraz parametry sygnału LTE. Pozwoli to zobaczyć jak działa antena na 800MHZ, 1800MHz. wymusić częstotliwości LTE. Pokaże parametry sygnału i wtedy można sprawdzić faktyczny zysk anteny. A kosztuje 240-280 zł bez kabli . Testy , o których piszę pozwolą zweryfikować te dane. Opis na stronie Corab bardzo ubogi . A Corab nie ma nic wspólnego z tą anteną, poza opakowaniem. Od dawna jest sprzedawana w Telkobie , tu z kablami http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
ODPOWIEDZ