Pytanie o antenę LTE i MIMO

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ridix
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2016-01-10, 19:20

Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: Ridix »

Mam pytanie do użytkowników anten lte ,czy ktoś jest posiadaczem anteny firmy Art. AT-411W ?.
Nie mylić z anteną pokojową tej firmy chodzi mi o antenę zewnętrzną 2x17 dBi tej firmy.
Bo posiada złącza antenowe a nie zintegrowane kable z anteną i mogę za jednym zamachem dokupić lepszy kabel rf-240 u tego samego sprzedawcy nie tracąc na koszty przesyłki i przeróbki kupując antenę innej firmy.
A teraz pytanie z innej beczki ,wszędzie zachwalają anteny dualne MIMO ,natrafiłem na wiele komentarzy że to jest zbędny wydatek.Bo po podłączeniu drugiego kabla nic się nie dzieje.
Wychodzi na to że należy być całkowicie na granicy odbioru LTE ,płacimy za kable i Duala a i tak modem wykorzystuje jedną antenę.W końcu jak to z tym jest ?. Jeśli komuś zależy tylko na pobieraniu a nie na wysyłaniu to nie lepiej kupić antenę np: Cybertecha pojedynczą ze złączami + swoje dobre kable. Jedni mówią że nic druga antena nie poprawia a inni że tylko wysyłanie jest szybsze a pobiera tak samo.

Praca LTE MIMO w obszarze słabego sygnału:

Praca MIMO jest włączana i wyłączana przez modem. Decyzja o użyciu MIMO jest "negocjowana" przez modem ze stacją bazową, przy czym jakość odebranych sygnałów jest oceniana przez metrykę CQI. Gdy siła i jakość sygnału jest niska, modem ma trudność z odróżnieniem dwóch strumieni danych. Kiedy poziom sygnału spadnie poniżej pewnego progu, obsługa MIMO zostaje wyłączona i modem działa tylko z jednej anteny.

zródło all-ant.pl
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: kordirko »

Ridix pisze:Jedni mówią że nic druga antena nie poprawia a inni że tylko wysyłanie jest szybsze a pobiera tak samo.
Na odwrót - MIMO poprawia odbieranie, a nie wysyłanie.
Czy ma sens ? Nie mam zdania.
Kiedyś jak u mnie nadajniki nie były obciążone, to odłączenie jednego kabla powodowało spadek prędkości pobierania o 50%.
Ale wtedy transfer sięgał 70MB/s
A teraz to właściwie bez różnicy. Czy na jednym kablu, czy na dwóch, jest poniżej 20MB/s.
Podejrzewam, że mój operator w mojej lokalizacji zablokował MIMO na nadajnikach.
Jak jest u Ciebie - tego nie wiem. Musisz sam przetestować.
Ostatnio zmieniony 2016-01-16, 22:15 przez kordirko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: wojteks »

kordirko pisze:Na odwrót - MIMO poprawia odbieranie, a nie wysyłanie.
Dyskutowałbym, MIMO to w dosłownym tłumaczeniu wiele wejść i wiele wyjść, każda z anten nadaje i każda odbiera sygnał.
kordirko pisze:Podejrzewam, że operator zablokował MIMO na nadajnikach.
Na pewno nie zablokował, po prostu obciążenie jest tak duże że nawet systemy MIMO nic nie dają. MIMO to część standardu LTE.
Nie pomagam na PW!
Ridix
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2016-01-10, 19:20

Re: Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: Ridix »

Kupiłem antenę cybertech 15 dbi dual mimo. Przy oknie na modemie E3372s-153 miałem najniższą wartość RSRP 111 ,antenę dostałem jak chciałem ze złączem jakby mi z kablem coś się stało,jakie moje było zdziwienie że nie zainstalowali gniazda,tylko dali krótki kabel a potem złącze do tego wpiąłem konektor bez kabli i w oknie miałem tam gdzie modem RSRP 106,więc antena ma chyba słabsze wzmocnienie.W końcu wszystko wylądowało na dachu i po wpięciu 10 metrów kabla.
Transfery podobne jak w oknie tez na tej antenie,lecz upload dwa razy szybszy,testowane w godzinach szczytu i poza transfery między 18 Mbps a 26 Mbps a upload stabilny około 4 Mbps.
Ogólnie jestem zadowolony,dodatkowo mam dostęp teraz do wszystkich sieci LTE jaki sygnał to nie wiem bo LTEWatch tego nie pokazuje,tylko Play.

Parametry Play.

RSRP Min 104 Max 112
RSSI Min 85 Max 85
RSRQ Min 4 Max 11
SINR Min 10 Max 16

Dodam ze ciekawiła mnie antena Signalflex dual 2x22 dBi ,tyle idzie tego na allegro a brak opinii na internecie i kabel LMR 200 na temat którego też brak opinii. Jeśli się nie ma widoku na stację bazową to czy anteny kierunkowe są dobre,może trochę ale nie do końca.W każdą stronę kręciłem i odbierałem z tego samego nadajnika,raz lepiej a raz gorzej.Antena zachowywała się jak dookólna,najgorszy sygnał z nadajnika był RSRP 118. Wniosek wszystko zależy od lokalizacji a czy ta antena jest taka cudowna,chyba nie.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: kamil666 »

Signalflex dual 2x22 dBi
Jak nie ma, jak były. Jestem tu od niedawno i rzuciło mi się już to w oczy. To po prostu zwykła kupa która jest przereklamowana, coś poprawia lecz nie tyle na ile oni podają.
Tu polecane są anteny cybertech i sorensen, ja wybrałem sorensena i jestem zadowolony. Porównania nie mam, ale może z czasem kupie też cybertecha dla porównania w swojej lokalizacji. Wybrałem sorensena ze względu na jej mniejsze rozmiary.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pytanie o antenę LTE i MIMO

Post autor: radius »

Ridix pisze:...antena ma chyba słabsze wzmocnienie....
Nie zapominaj, że przewód i konektory też tłumią sygnał. Parametry podaje się z analizatora podłączonego prosto do anteny bez użycia "przedłużaczy".
Ridix pisze:...upload dwa razy szybszy...
Ewidentny objaw przeciążonej stacji. Próbuj antenę ustawiać na inne azymuty. Może trafisz w coś z mniejszą ilością zalogowanych Użytkowników.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ