Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Ignasjo »

W orange (w BE) domyślny APN to internet, korzystanie z niego automatycznie powoduje włączenie OSN (Optimisation service network), który kompresuje dane - w tym również obrazki - znacznie pogarszając ich jakość. Oczywiście można jednorazowo dla danej strony kombinacją klawiszy CTRL+F5 przeładować stronę. Ale biorąc pod uwagę limit 4GB wolałbym standardowo mieć włączoną normalną jakość grafiki. Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Adam
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: FINCH »

Ignasjo pisze:W orange (w BE) domyślny APN to internet, korzystanie z niego automatycznie powoduje włączenie OSN (Optimisation service network), który kompresuje dane - w tym również obrazki - znacznie pogarszając ich jakość. Oczywiście można jednorazowo dla danej strony kombinacją klawiszy CTRL+F5 przeładować stronę. Ale biorąc pod uwagę limit 4GB wolałbym standardowo mieć włączoną normalną jakość grafiki. Czy ktoś ma jakieś sugestie?
Witam,

Proszę o szczegóły techniczne. Chociaż jakiś link .

Pozdrawiam
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Linki do strony o OSN

Post autor: Ignasjo »

Link do strony opisującej działanie OSN w Orange
http://www.orange.pl/portal/map/map/pri ... SC_CONNECT
lub
http://centertel.pl/portal/map/map/disc ... id=1462540

Pozdrawiam

Adam
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Linki do strony o OSN

Post autor: FINCH »

Ignasjo pisze:Link do strony opisującej działanie OSN w Orange
http://www.orange.pl/portal/map/map/pri ... SC_CONNECT
lub
http://centertel.pl/portal/map/map/disc ... id=1462540
adam
To będzie chyba to http://www.bytemobile.com/products/macara.html

Bardzo ciekawe !

Wygląda na to że istnieje oprogramowanie klienckie :

http://www.bytemobile.com/products/oc.html

Jak widać operator powinien dostarczać takie rozwiązanie tak aby zaawansowany użytkownik mógł skonfigurować dostęp według własnego uznania . W końcu kupiłeś dostęp do internetu a nie dostęp do internetu w wersji ORANGE ;)

Pozdrawiam
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Ignasjo »

Jak widać jest to podobne rozwiązanie do zastosowanego w Blueconnect (Blueconnect compressor)- z tym, że w Erze można ustawić stopień kompresji (czytaj pogorszenia jakości) obrazków).

Pozdrawiam

Adam
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: FINCH »

Ignasjo pisze:Jak widać jest to podobne rozwiązanie do zastosowanego w Blueconnect (Blueconnect compressor)- z tym, że w Erze można ustawić stopień kompresji (czytaj pogorszenia jakości) obrazków).
Identyczna technologia . BC Compressor pewnie dzialal by w ORANGE ale trzeba znać IP serwera OSN w Blue Connect jest to 10.158.194.43. A jaki jest w orange ?

Ps.
Czy może ktoś wysłać trace np do onet.pl z Blue Connect ciekawe czy ten IP jest z tej samej podsieci.
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: FINCH »

FINCH pisze: Wycięto zbędny cytat
Ps.
Czy może ktoś wysłać trace np do onet.pl z Blue Connect ciekawe czy ten IP jest z tej samej podsieci.
Hallo ! Nie wierze że nikt nie ma pod ręką traceroute z BlueConnect :)

Pozdro
Ostatnio zmieniony 2007-11-13, 19:27 przez FINCH, łącznie zmieniany 1 raz.
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Ignasjo »

Traceroute w Orange na onet.pl
172.16.26.65
10.16.200.76
10.16.201.188
217.116.100.77
217.116.100.69
10.16.202.124
194.9.223.18 internet-skr.centertel.pl
193.11.36.138 do-atman.onet.pl
213.180.130.200 f1virt.onet.pl
[/img]
luki
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-10-18, 14:13
Lokalizacja: Tychy / Kraków

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: luki »

Traceroute do onetu w Blueconnect:

Kod: Zaznacz cały

10.158.194.17
10.158.194.30
10.158.194.69
10.9.194.114
10.9.196.53
10.9.195.205
10.9.195.161
10.9.196.66
rou20907e-atm6-0-4.eranet.pl [213.158.195.9]
rou51002b-atm6-0-2.eranet.pl [213.158.198.250]
213.158.202.30
dab2-rtr.onet.pl [213.180.131.25]
f1virt.onet.pl [213.180.130.200]
Option GT Max 3.19Hd - Blueconnect
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: FINCH »

Wycięto zbędny cytat

Jak widać serwer OSN 10.158.194.43 znajduje się w sieci blueconnect. Sądzę że w sieci ORANGE jest taki sam serwer. Szkoda że nie ma udostępnionego klienta. Koledze który rozpoczął wątek proponuje napisać do bok i zapytać się czy jest dostępny odpowiednik bluecompressora w sieci ORANGE
Ostatnio zmieniony 2007-11-13, 19:28 przez FINCH, łącznie zmieniany 1 raz.
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Ignasjo »

Witam

Niestety jak wynika z mojego postu powyżej IP serwera OSN mieści się w zakresie 10.16.200.76 - 10.16.201.188 - 10.16.202.124.
Dzwoniłem wczoraj do BOK-u (czy jak to się nazywa w Orangu) i powiedzieli, że żadnego analogicznego do BCC oprogramowania nie mają. Zaproponowali łączenie się z interenetem przez VPN, ale do tej pory mi się to nie udało.

Pozdrawiam

Adam
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: FINCH »

Ignasjo pisze:Witam

Niestety jak wynika z mojego postu powyżej IP serwera OSN mieści się w zakresie 10.16.200.76 - 10.16.201.188 - 10.16.202.124.
Dzwoniłem wczoraj do BOK-u (czy jak to się nazywa w Orangu) i powiedzieli, że żadnego analogicznego do BCC oprogramowania nie mają. Zaproponowali łączenie się z interenetem przez VPN, ale do tej pory mi się to nie udało.
To jest dodatkowa usługa . Trzeba to wykupić. Dzieki temu masz rutowalne IP . Jak rozumiem jeśli jej używam to nie mam OSN :)

Przeskanuj Nmap'em całą sieć z zakresu ( 10.16.200.76 - 10.16.201.188 - 10.16.202.124 ) znajdz kompa z solarisem i otwartym portem 80 to może być serwer OSN :)
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
pio
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2006-12-23, 16:38
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: pio »

Witam.

Darujcie sobie próby odnalezienia OSN-ów w Orange, bo nawet jak Wam się uda to i tak się nie podepniecie do nich klientem ...

Jeśli chodzi zbyt duży stopień kompresji, to z powodu skarg został on zmniejszony i powinno być teraz lepiej, jeżeli nadal Wam nie pasuje to zgłaszajcie skargi do BOKu - tak, czasem jednak to coś daje :wink:
Ignasjo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-12-09, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Ignasjo »

No więc okazuje się, że po uruchomieniu dostępu przez VPN (w BOKu) i wybranie takiego punktu dostępu powoduje wyłączenie kompresji obrazków - i po problemie.

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku.

Adam
link69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-23, 11:14
Lokalizacja: w-wa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: link69 »

Tak, potwierdzam. Cała operacja zmiany APN w moim przypadku trwała około 20 minut. Teraz wszystko na stronach www wygląda znów bardzo ładnie :)
Pozdrawiam, Marcin
lukasxxl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2007-01-04, 20:22

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: lukasxxl »

Witam

Tez niedawno zmieniłem sobie APN na VPN. Dotychczas płaciłem niecale 60 zl miesiecznie za abonament ale dzisiejszy rachunek mnie przerazil :/ Za tydzień czasu uzywania VPN i wysłaniu i odebraniu ok 500 MB danych naliczyli mi 3205 zl !!!!! Dzwoniłem do BOK-u odrazu i mila Pani powiedziala mi ze wg. niej nie powinni naliczac za VPN ale musi zglosic to do dzialu technicznego bo prawdopodobnie to pomyłka. W ciagu czterech dni da mi odpowiedz czy musze zapłacic czy nie.

Strach pomyśleć co bedzie jeśli to nie pomyłka :/ za pierwszy tydzien tego okresu rozliczeniowego tez pewnie nalicza ze 3 tys. :/

Wydaje mi sie ze jakby usługa VPN byla płatna to ktos powinien mnie o tym poinformowac jak zmienialem.

Co jeszcze dziwnego jest w tym, to ze od kiedy zaczalem sie łączyc przez VPN to za połączenia przez APN tez zaczeli naliczac opłaty.

Pozdrawiam
link69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-12-23, 11:14
Lokalizacja: w-wa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: link69 »

Mnie dziś gość w BOK-u powiedział, że usługa jest bezpłatna... Sam już nie wiem, co o tym sądzić ?
cysio
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2007-01-04, 23:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: cysio »

Tez jestem ciekaw jak z tym VPN czy jest darmowy w orange internet 60 czy tez platny :(
lukasxxl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2007-01-04, 20:22

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: lukasxxl »

Dziś sie wyszystko wyjaśniło.
Tak jak myslalem - to była pomyłka , Uff... ale mi ulżyło :)

Pani z BOK-u potwierdzila ze VPN jest darmowy i mają zwrócić mi koszty , tylko nie wiem jakie bo rachunku jeszcze nie zapłaciłem :)
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: przewaks »

Czyli, dla podsumowania, jak to jest? Da sie wkoncu korzystac w Orange z Internetu w normalnej jakosci bez stosowania OSN? Jesli tak, to prosze o pomoc co zrobic (o co w BOK zapytac - tam czasem malo kumaci ludzie siedza niestety a nie chce mi sie dyskutowac z niekompetentnym konsultantem). Jestem stosunkowo nowym uzytkownikiem oferty Twoj Internet i kompresja obrazkow na stronach jest conajmniej irytujaca. Prosze tez o info czy korzystanie z VPN jest ostatecznie platne czy nie (korzystam z Twoj Internet Premium). Z gory dziekuje zyczliwym za pomoc. Pozdrawiam.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: Szadzik »

przewaks pisze:Czyli, dla podsumowania, jak to jest? Da sie wkoncu korzystac w Orange z Internetu w normalnej jakosci bez stosowania OSN? Jesli tak, to prosze o pomoc co zrobic (o co w BOK zapytac - tam czasem malo kumaci ludzie siedza niestety a nie chce mi sie dyskutowac z niekompetentnym konsultantem). Jestem stosunkowo nowym uzytkownikiem oferty Twoj Internet i kompresja obrazkow na stronach jest conajmniej irytujaca. Prosze tez o info czy korzystanie z VPN jest ostatecznie platne czy nie (korzystam z Twoj Internet Premium). Z gory dziekuje zyczliwym za pomoc. Pozdrawiam.

A. Zadzwonić do BOK i poprosić o włączenie usługi VPN. Poprosić o APN jakiego masz teraz uzywać.

B. Jest bezpłatne.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
piori
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 224
Rejestracja: 2007-06-14, 09:52
Lokalizacja: Płońsk, Serock

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: piori »

Temat trochę stary, ale też mam ten problem... Używam aktualnie Orange Free na kartę (pre-paid), czy w moim przypadku rozwiązanie problemu będzie podobne? Nie wystarczy tak po prostu zmienić ustawień APN z domyślnego "internet" na jakieś inne, czy jednak trzeba poprzez BOK włączyć VPN?

EDIT:

Wysłałem rano stosowne zapytanie drogą e-mail'ową i otrzymałem taką oto odpowiedź:

"Informuję, że dla numerow w ofercie Orange Free na kartę nie ma możliwości uaktywnienia dodatkowego punktu dostepu. Usługa ta jest dostępna dla numerów w ofercie abonamentowej.

Kompresja jest stosowana w celu poprawienia innych parametrów połączenia w tym przede wszystkim jakości i szybkości transferu.

Aby oglądać oczekiwane zdjęcia w wyższej jakości, należy po otwarciu strony wcisnąć kombinację klawiszy Shift i R (dla odświeżenia całej strony) lub Ctrl + F5 dla poprawienia jakości prezentowania konkretnego pliku. Czynność taką należy powtarzać przy otwieraniu każdej konkretnej strony www"


No cóż, skoro tak, to dziękuję Orange za współpracę :evil: i przesiadam się na SimDatę iPlusa 8)
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: temp333 »

W Operze mozna najechac mysza na obraek i zastosowac kombinacje klawiszy Shift+R i nastepuje polepszenie jakosci obrazka lub Shift+A, zeby przeladowac cala strone bez uzycia kompresji. W FF tego nie widzialem.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: bob »

temp333, tylko czy kolega odpisze coś bo ten post chwilkę temu pisał. :D
Awatar użytkownika
piori
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 224
Rejestracja: 2007-06-14, 09:52
Lokalizacja: Płońsk, Serock

Re: Czy można zmienić APN w Orange, by wyłączyć OSN?

Post autor: piori »

temp333, swego czasu używałem tylko Opery, ale z tego co pamiętam ta opcja z polepszeniem jakości nie działała chyba na wszystkich obrazkach, albo trzeba było przeładowywać całą stronę od nowa. Przy korzystaniu z pre-paida jest to dość irytujące, bo miało być oszczędniej, a w sumie wychodzi drożej niż bez tego "ulepszenia".
Po krótkiej przygodzie z Orange Free przesiadłem się na plusa na kartę, a teraz mam abonament. Przeglądarkę też zmieniłem na FF, ze względu na AdBlock'a. A taka polityka ze strony Orange jest IMHO nie fair i myślałem, że ostatnio coś się zmieniło, bo temat "umarł", ale widzę że znowu "odżył", więc Orange ma u mnie duży minus.
ODPOWIEDZ