Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

Witam wszystkich

na początek przepraszam, jeżeli ten temat był opisany, szukałem odpowiedzi, nie znalazłem.

W skrócie: jaki modem z routerem będzie mi pracował przez kilka tygodni (albo zawsze) bez konieczności resetowania?

Używam go do zdalnego nadzorowania temperaturą w domu i sterowania ogrzewaniem, jak mi się to zwiesi, to muszę bez sensu jechać, zrobić pstryk i znowu wszystko hula.
Dlink DWR 116 i Huawei E3372 niestety tak co 2 tygodnie mi się wiesza. Tzn dokładnie - modem nie łapie sygnału internetowego. WLAN dalej chodzi bez zarzutu.

Sam zasięg może nie jest szałowy, ale nie wydaje się to być problemem, bo po zresetowaniu (ON/OFF) wszystko zaczyna hulać z zadowalającą mnie prędkością. Problem jest tylko w tym, że raz na kilka-kilkanaście dni sobie musi ten sprzęt zawisnąć.

Jaki więc modem polecacie? Chodzi o jego stabilną pracę w sieci komórkowej, bez konieczności resetowania modemu. Jak trzeba - mogę zrobić dwa urządzenia - tzn osobno modem i osobno router WIFI. Tylko zeby się mi ten skubany router nie wieszał...

Z góry dziękuję za porady i pozdrawiam

WP
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: radius »

Huawei B315
Huawei B525 / Huawei E5186
Huawei B715
Ps. Z jakiego sterownika korzystasz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: FF2004 »

szukaj routera z watchdogiem
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

@FF2004 dzięki! już szukam. A może są jakieś sprawdzone modele, żebym otwartych drzwi nie wyważał...


@radius: korzystam z tego modemu/routera bez podłączenia do komputera, chodzi o sterownik w DWR? tam firmware jest stary V1.00(PLAY)b06 , 2014/12/23
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

@radius,
czy tem modemy mają specjalną funkcję resetu/watchdoga czy po prostu "dobrze chodzą"?
chodzi o wskazane przez Ciebie
Huawei B315
Huawei B525 / Huawei E5186
Huawei B715

Nie mogę znaleźć opisu panelu sterowania,wszędzie tylko skrócona instrukcja obsługi dla "użytkowników inaczej".
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: FF2004 »

Ja mogę się wypowiedzieć tylko o MF286 z Orange. Ma watchdoga....jak mu coś nie pasuje, to się sam restartuje i już mu wszystko pasuje. To już pewnie musisz się producenta spytać, jest ta funkcja. W Huaweiu się nie spotkałem podobną funkcją.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: wojteks »

w_a_p pisze: jak mi się to zwiesi, to muszę bez sensu jechać, zrobić pstryk i znowu wszystko hula.
Oprócz opcji routera z watchdogiem można dołożyć "reseter gsm", niestety trochę kosztuje ale jest zupełnie niezależny od routera, roczne koszty utrzymania są niewielkie.
Nie pomagam na PW!
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: atento »

W jakiej sieci to sie wiesza? Play?
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: nefczibaku »

Dwr mają w opcjach połączenia z interntem funkcję keep alive - masz to włączone? Kiedy używałem 921 router działał miesiącami bez restartu. Wystarczy ustawić IP do pingowania i interwał czasowy.
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

dzięki za odpowiedzi, zaczyna mi się przejaśniać :)

odpowiedzi po kolei:
wiesza się w plushu - ale to chyba nie ma znaczenia, plus mówi ze po ich stronie usługa była ciągle aktywna.
DWR 116 nie ma opcji keep alive, tylko podtrzymuj połączenie przez ping (jest włączone) do adresu google 8.8.8.8 co 60 sekund. To nie leczy problemu.
tak, DWR 921 ma tę opcję i wydaje się, że sprawę leczy.

kwestia redukuje się więc do wyboru:

DWR 921E - od 200 nowe
ZTE MF286 - od 280 pln
dovado pro 4g uzywka za ok 200 stówki
Z huawei mam taki problem ze nie mogę nigdzie wyczytać czy funkcja resetowania modemu rzeczywiście w nich jest, czy po prostu są stabilne.
może jak hardware/firmware jest z jednej ręki, to problemów nie ma, i sprzęt typu Huawei B593 dlatego jest od problemu wolny?

który z nich będzie miał najwyższą czułość sygnału internetowego? To przeważy...

Pozdr.
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

Hej

macie jakieś zdanie który z tych modemów będzie miał największą czułość i który najlepiej poradzi sobie z koniecznością restartu łącza internetowego?
dla ułatwienia:

DWR 921E - od 200 nowe
ZTE MF286 - od 280 pln
dovado pro 4g uzywka za ok 200 stówki
Huawei B593

z góry dziękuję...
Awatar użytkownika
ansu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2017-11-01, 12:05
Lokalizacja: LSW

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: ansu »

Podłącz zasilanie przez programator czasowy i włącz wyłącz o porze kiedy pasuje nawet raz na dobę. Powoli robi się przerost formy nad treścią. Masz udostępnione publicznie do odczytu to ogrzewanie?
Ja mam tu https://esterownik.pl/zdalny-dostep
E3372h/mod Hilink, B525s-23a/mod, B535, zte mf286d
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

z programatorem jest jakiś pomysł, z udostępnianiem nie, bo to jest pompa ciepła z wifi.
rozumiem ze o tych routerach nikt nic? to by mi tak na prawdę pomogło...
Awatar użytkownika
ansu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2017-11-01, 12:05
Lokalizacja: LSW

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: ansu »

W B525s-23a mam takie coś:
Planowany restart
Okres restartu systemu: 01:00 - 05:00 (System będzie sprawdzać konieczność restartu co 7 dni).

Ale nie wiem do czego to i jak działa.

D-Link DWR-116 w OpenWRT można by zrobić restart automatycznie Gdzieś to widziałem na
http://eko.one.pl/?p=openwrt-cron
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12649
Tam zapytaj.
E3372h/mod Hilink, B525s-23a/mod, B535, zte mf286d
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

ok. thx
będzie programator z "restartem 220V"
jak nie zazre to inwestygacja który z routerów powyże.

dzięki wszystkim, jak dla mnie do zamknięcia.
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

oj, jednak nie tak łatwo. pojawił się problem zmiany IP przy restarcie. Jak mi się zmieni IP to się znowu z zewnątrz nie dostanę.
Dla uściślenia - moje ogrzewanie to pompa ciepła z wifi podłączona do routera GSM.

Restart zasilania routera (opcja programator) powoduje ze połączenie dostaje inne IP. Czyli z zewnątrz się znowu nie połączę i d.zbita.
Opcja restartu połączenia internetowego w routerze nie powoduje zmiany IP. Czyli modem z funkcją restartu jednak będzie lepszy.

Czy jest jakaś opcja obejścia utraty IP przez połączenie przez zewnętrzny serwer?
Czy w tych routerach restart połączenia GSM nie spowoduje zmiany IP?

WR 921E - od 200 nowe
ZTE MF286 - od 280 pln
dovado pro 4g uzywka za ok 200 stówki
Huawei B593

Pzdr
wP
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: radius »

Pracowałem kilka lat w branży hydraulicznej. Instalowaliśmy też pompy ciepła, ale bladego pojęcia nie mam co Ty tam chcesz kontrolować skoro to się ustawia raz i ma działać.
Pytam o sterownik, bo część producentów, np. wspomniany wyżej Esterownik ma podgląd w chmurze i nie potrzeba stałego IP. Łączysz się z aplikacji lub przez stronę na podstawie ID urządzenia.
Zainstaluj tam coś w stylu RapsberyPi, użyj TeamViewer i podejrzysz sobie IP.
Ewentualnie kup taką ofertę gdzie jest stałe IP, np. jakąś radiówkę. Tu 1/1 Mbps w zupełności wystarczy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
w_a_p
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-12-13, 08:33

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: w_a_p »

radius, dzięki ale to nie o to chodzi.
Klimatyzator ma po prostu wifi, muszę mieć do niego dostęp zdalny. To nie jest sterownik ogrzewania.
Wydaje się ze albo stale IP albo jakieś cuda z zewnętrznym serwerem VPN (do którego będzie zgłaszał się router z dynamicznego IP) i restart wieszającego się routera (programatorem). W tym sensie DWR116 może zostać, bo nowy/lepszy router nie rozwiąże problemu zmieniającego się IP.

Jakieś inne porady/sugestie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: wojteks »

Wykupić u jakiegoś dostawcy (tego samego co obecny) usługę ze stałym IP? Bo teraz pewnie masz zmienne IP wykupione. Wtedy można router restartować ile się chce razy i zawsze będzie to samo IP.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
ansu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2017-11-01, 12:05
Lokalizacja: LSW

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: ansu »

To może zwróć się do producenta tego ogrzewania klimatyzacji czy co tam masz co proponuje.
Mam jeszcze urządzenia hewalex tam to sobie liczą za ekontrol modem EKO-LAN 280zł plus rocznie jakieś 50zł. NETTO
https://ekontrol.pl/pl/offer/
E3372h/mod Hilink, B525s-23a/mod, B535, zte mf286d
baryla
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2019-01-11, 13:52

Re: Jaki modem z routerem do pracy ciągłej, stabilnej

Post autor: baryla »

Przy zmiennym IP i tak będziesz się musiał zaprzyjaźnić z usługą ddns, niektóre routery/ urządzenia sieciowe obsługują ją natywnie, czasem trzeba kombinować.
Usługa polega mniej więcej na tym, że twoja sieć melduje się do serwera zewnętrznego co jakiś interwał czasu i spowiada że swojego obecnego ip. Ty łączysz się z tym serwerem który przekierowuje cię na twoją sieć.

Korzystam z tego przy monitoringu już chyba z 6 lat. Działa poprawnie.
ODPOWIEDZ