ODU IDU 300 - jaka dodatkowa antena?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PawełH110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-01-11, 18:35

ODU IDU 300 - jaka dodatkowa antena?

Post autor: PawełH110 »

Witam

Mój sprzęt to zestaw LTE z Plusa ODU IDU 300, z którego początkowo byłem zadowolony. Okres próbny i jeszcze kilka tygodni później spisywał się bardzo dobrze osiągając prędkości około 30 Mbps. Później transfery spadły i do tej pory jest tragicznie mając transfer rzędu 0,5-5 Mbps w ciągu dnia i 5-10 Mbps wcześnie rano i nocą, kiedy to nieszczęsne pasmo 1800 jest trochę mniej zapchane. Czasem jednak, tak jak dzisiaj prędkość skoczy do 20Mbps i niedługo potem znowu spada. Moje aktualne parametry połączenia to
RSRP -109 dBm
RSRQ -14 dB
RSSI -75 dB
SINR 3 dB
Informacja o lokalizacji 178
Pasmo 3 (1800 MHz).

taka prędkość utrzymuje się przez 95% dnia
Obrazek

Mieszkam w miejscowości Nowa Wieś Lubińska 59-101 w woj dolnośląskim. Antena jest zamontowana na wysokości 6-7m przy oknie i od strony miejscowości Polkowice. Chcę kupić antenę, która poprawi mi prędkości, jednak nie wiem na którą się zdecydować.
Znalazłem kilka opcji:
DUAL 4G LTE 2x20 dBi
Antena ATK-20 16,5dBi LTE800 UMTS900
Dual Black Hawk U-30 10 m SMA

Nie wiem, czy korzystając z tej ostatniej anteny jestem w stanie połączyć się z nadajnikiem w miejscowości Wysoka i mieć chociaż te 20Mbps, dlatego zwracam się serdecznie z prośbą o pomoc.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU IDU 300 - jaka dodatkowa antena?

Post autor: matek451 »

W Polsce wśród operatorów jest T-Mobile, Orange,i Play potem długo, długo nic i Plus. Oferta słaba z FUP , do tego tragiczny sprzęt IDU-ODU300. Na nim słabiutkie parametry sygnału na LTE1800, ale to normalne . Do BTS-a Polkowice-Strefowa 11 lub Chocianowice 6-7 km i lasy. Pomysł z wyborem sprzętu z góry skazany na porażkę a dokupowanie do tego anteny zewnętrznej to pudrowanie syfa. W żadnym wypadku nie należało brać tego z Plusa, tym bardziej że na Strefowej też LTE2600Plusa. Inwestycja w operatora, który ma zapchaną na amen sieć wątpliwa. Ponosisz konsekwencje niewłaściwego wyboru operatora i sprzętu. Po co chcesz się łączyć z BTS-em Wysoka ? Najpierw to trzeba sprawdzić z którym BTS-em łączy się ten złom ODU300, tam w środku są dwie pseudo antenki dookólne PCB o praktycznie zerowym zysku.
PawełH110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-01-11, 18:35

Re: ODU IDU 300 - jaka dodatkowa antena?

Post autor: PawełH110 »

Wnioskuje po Twojej odpowiedzi, że z tym już nic nie zrobię tak?
Prosiłbym jeszcze o jakąś propozycję sprzętu, który zaoferowałby dobre transfery na innej polecanej przez Ciebie sieci.

Dziękuję i pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU IDU 300 - jaka dodatkowa antena?

Post autor: matek451 »

Nie wiem, trzeba by wykonać testy pod BTS-ami Plusa w Polkowicach i Chocianowie. Test na telefonie LTE z android i aplikacją Network Cell Info, wykonujesz pod tymi BTS-ami na swoim kierunku. W Chocianowie połączy cię na LTE1800 bo to pasmo ma priorytet. NCI pokaże eNB, ECI BTS-a, pasmo i parametry oraz co ważne PCI, sprawdź też BTS Plusa na Kopalnianej 1 bo to z niego raczej masz zasięg na LTE1800.Na Strefowej to samo ale tu powinno cie połączyć z LTE2600, zrobisz speedtesty wieczorem. Pokażesz screeny z NCI. porównanie PCI z info o lokalizacji 178 pozwoli zweryfikować z którym łączy się ODU. Taki sam test tez u ciebie w pobliżu ODU. Uzyskane dane pozwolą podjąć dalsze kroki. Lokalizacja jest trudna, z Polkowic zasięg w Play i NetWorks z Kopalnianej 1 na EC. Play ma tam kilka pasm LTE a Orange i T-Mobile potwierdzone LTE1800NW, w Wysokiej mają każdy swoje LTE800. Play w Parchowie ma pozwolenie na LTE1800/800.
ODPOWIEDZ