Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Cześć,

niedawno przeniosłem się na wieś (kilkanaście kilometrów od miasta).
Między wieloma innymi pojawiła się także kwestia zorganizowania internetu w domu.

Proszę Was, społeczność tego forum, o pomoc w dobraniu usługi mobilnej, jako że nikt nie oferuje tu internetu po kablu. Co prawda w okolicy będzie budowana sieć światłowodowa w ramach "ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" (wykonawca: firma FIBEE). Po kontakcie z tą firmą wiem, że przy mojej działce nie planują kłaść światłowodu więc szukam stabilnego rozwiązania bez kabli. Do tego odpowiedni, niezbędny sprzęt, tj. router i antenę zewnętrzną, chyba że o czymś jeszcze zapomniałem.

Na dach mam wyprowadzoną żelowaną skrętkę 5e, która wraz z pozostałymi skrętkami z pomieszczeń schodzi się w jedno miejsce gdzie będzie znajdował się router.
Dodatkowo wyprowadziłem skrętkę na kamery. Zamierzam w niedalekiej przyszłości zmontować system monitoringu, do którego chciałbym mieć dostęp z zewnątrz - czyli przypuszczam, że ma tu znaczenie nr IP publiczny.

Moje potrzeby myślę, że nie przekroczą 100GB na miesiąc, choć z czasem to pewnie się zmieni. Potrzebny mi przyzwoite prędkości DL i UL. Nie będę wymagał wiele kiedy sygnał musi się przedrzeć przez zakłócenia w przestrzeni, ale gdyby były takie jak obiecują marketingowcy usług telekomunikacyjnych: DL:300 Mb/s oraz UL:50 Mb/s to nawet nie będę marudził :).
W oko wpadła mi oferta lajtmobile: "Promocje - Lajtowy Internet 300 GB"


Dane, które zdążyłem zebrać z okolicy:
BTS PLAY LTE2600
CID 37
-92dBm
ping:32ms
DL:31,94Mbps
UL:7,80Mbps

Dodatkowo screeny w załączniku.

Oprócz BTSa LTE2600 o CID 37 do którego łączy się moja karta SIM to mam jeszcze w odległości 170m w linii prostej maszt bodajże należący do T-mobile: według BTSearch: NetWorkS! (26034) ID: 27212 (N!) - wieża T-Mobile, ale z Orange.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: matek451 »

Dwie sprawy proponuję potraktować jako kiepski żart, czyli ofertę lajt mobile a drugą to wybór BTS- a Networks dla Orange i T-mobile, natomiast sam test PLAY jest OK i wyraźnie wskazuje którego operatora tam wybrać. Zasięg z BTS-a 5GR Panieńsczyzna, do tego B818 za 229 zł na własnośc w abonamencie 200GB za 50 zł/m-c ne ma żadnej konkurencji. Do poprawy sygnału zewnetrzna antena na 1800-2600MHz i mozna mieć super prędkosci. Do podgladu nowoczesnych kamer IP nie potrzebny publiczny adres, jest realizowany przez chmurę producenta p2p.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: BikeBarian »

Patrząc na parametry sygnału i SNR oraz godzinę w której był robiony speedtest to ten BTS wypada sredniawo...ale i tak pewnie lepiej niż konkurencja :)
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

#matek451
z Playa korzystam w telefonie już długi czas. Nie sprawia problemów.
Nie mogę tylko nigdzie znaleźć oferty, o której napisałęś: "B818 za 229 zł na własnośc w abonamencie 200GB za 50 zł/m-c".
Na oficjalnej stronie play występuje wszędzie w pakach z innymi urządzeniami i przede wszystkim 60 zł/m-c przy 100GB. To trochę dużo biorąc pod uwagę koszt urządzenia oraz opłata aktywacyjna oraz antena. Natomiast pakiet 200GB jest płatny 70 zł/m-c.

zewnetrzna antena na 1800-2600MHz - jakie konkretnie urządzenie jest godne polecenia? Czy łączy się je do routera skrętką (taką mam wyprowadzoną na dach)?

#BikeBarian
SpeedTest był robiony w godzinach porannych natomiast parametry sygnału po północy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: matek451 »

Bo to oferta specjalna na voucher, dostępna u DB na https://forumplay.pl/showthread.php/553 ... cja/page38, ten B818 jest za pól darmo, kosztuje 400$, PLAY ta oferta a przede wszystkim B818 nie ma żadnej konkurencji. Antena ma dwa kable i złacza SMA plus konektory na ts9 do B818.Skrętka rylko do CPE LTE , póki co tylko do WF830 bo WF860 nadal nie oferowany.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

400 USD kosztuje inna wersja B818 które podobno jednak się różnią.... Na niekorzyść naszej.

Ale i tak masz B18 jest całkiem ok jak za swoje pieniądze :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: matek451 »

To w końcu ta wersja z Play obsługuje MIMO4x4. Nie ma nikogo kto by to sprawdził ? Ja się nie jaram 4x4 bo sam przetestowalem i póki stacje z 4x4 na pasmach pojemnosciowych LTE nie sa standardem nie ma co się napalać jak niektórzy. Tak jak pisałem QAM256 robi lepsza robotę.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

Mi się nie udało uzyskac mimo 4x4 na moim.
Ale nie mam strasznie blisko do BTS, niestety.
Nawet z QAM256 mam problem.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Skontaktowałem się z przedstawicielem Play.

Oferta dla klienta indywidualnego:

Karta Internetowa z pakietem 200 GB Internetu w Polsce. Po wykorzystaniu do końca okresu rozliczeniowego obowiązuje lejek 1 Mb/s.
Router Huawei B818 za 229 zł brutto.
Kwota abonamentu: 70 zł brutto.
Czas trwania umowy: 24 miesiące.
Opłata aktywacyjna: 39 zł brutto.

Czyli na start 268 zł brutto + koszt anteny (jakieś 150 zł brutto) + 70 zł brutto co miesiąc przez najbliższe 24 miesiące.

Może nie jest to dużo... ale też nie jest mało - zależy jak na to spojrzeć.

Szukam cały czas czegoś tańszego.

Ku mojemu zaskoczeniu znalazłem kilku dostawców internetu (radiowego?), z których najlepiej wypadł http://neospot.pl/oferta-promocje

Czy warto iść w takie coś? Antena nadawczo odbiorcza + wbudowany mikrotik zarządzający sygnałem.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

WiFi i super mega hiper oferta... ;)

ULTRASPEED
10 MB

nawet dobrze jednostek nie potrafią napisać... ( 10 MB ??? )

Prędkość pobierania EIR 10Mb/s
Prędkość wysyłania EIR 2Mb/s

No błagam....

Ps.

A Play 200 GB od doradcy z voucherem możesz uzyskać za 60 zł jak dobrze pamiętam.
( 100 GB - 50 zł ) 200 GB - 60 zł

Chyba że coś podkręciłem ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Zgadza się prędkości są 'UltraSpeed' :)

Faktycznie przekonałem się już kilka razy że człowiek nie powinien się decydować na tanie rzeczy bo go na nie nie stać w efekcie końcowym :).

Według informacji sprzed kilku dni Play 200 GB od doradcy z voucherem dla klienta indywidualnego to tak jak napisałem wcześniej 70 zł brutto, no chyba że źle zinterpretowałem, bo nie napisał wprost. Wysłałem zapytanie.

Pozostaje więc jeszcze tylko dobór odpowiedniej anteny do częstotliwości oraz jej połączenie z Routerem Huawei B818.
Dobrze rozumiem, że skrętka wyprowadzona na dach do niczego się tu nie przyda? matek451 napisałeś, że Antena ma dwa kable i złacza SMA plus konektory na ts9 do B818, więc skrętka pozostanie niewykorzystana.

Router ma dwa wyjścia antenowe, czy w związku z tym używać należy dwóch anten? (https://allegro.pl/oferta/2x-antena-lte ... 6999532636)
Bardzo proszę o podpowiedź jaki konkretnie model anteny będzie odpowiedni do tego rozwiązania oraz jak czym (kable, przelotki) należy ją podłączyć jeśli nie mogę wykorzystać już położonej skrętki. Żebym nie kupił czegoś co nie będzie kompatybilne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: matek451 »

Nalezysz do ludzi którzy nie biora rad pod uwagę, masz swoje pomysły. Dostałeś linka do Forum Play , tam sĄ dwaj konsultanci DB którzy 200GB oferują za 50 zł na voucher z B818 ZA 229 ZŁ, na tym forum sa ludzie którzy z korzystali i są mega zadowoleni. Oferta jest tania jak barszczyk, 24x20 zł mniej co mc to 480 zł zysku, router na wolnym rynku kosztuje 800-900 zł wiec oszczędzasz około 600 zł na nim. W Play nie interesuje cie pasmo LTE800 wiec nie kupuje się anten szerokopasmowych tylko na 1800-2600MHZ tym bardziej że na LTE2600 syganał jest dość dobry, stosuje się https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html z konektorami TS9 , kabel maksimum 10m. Ale antenę kupuje sie po testach wszystkich pasm LTE i agregacji na B818.
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

matek451 za dokładne rady na temat kabli (rodzaju, długości), anteny i link do niej wielkie dzięki tym bardziej, że według Ciebie rad nie słucham i mam swoje pomysły, ale musisz też pozwolić niedoświadczonym forumowiczom na odrobinę 'pomysłowości' nawet jeśli błędnej :).

Odnośnie oferty: informacje cenowe, które napisałem wcześniej dostałem właśnie od konsultanta z tego tematu z forum play.

Biorę Wasze rady pod uwagę - dlatego pytam Was, osoby z doświadczeniem w temacie, więc pozwól mi pytać, bo ponoć kto więcej pyta, ten mniej błądzi :).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: matek451 »

Póki co brak voucherów u DB @damdol5 ale trzeba pytać, pojawiają się co jakiś czas, oferta jest tak atrakcyjna a B818 za smieszna kasę więc idzie w mig.
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Tak, dziś po 16 dostałem od DB @damdol5 informację: "został mi ostatni voucher pod klienta biznesowego".

matek451, a jeśli pozwolisz w tej sytuacji na małą pomysłowość... :) Jakąś alternatywę, np.:

Karta: Starter RED BULL Siema - internet na kartę.
50GB na miesiąc - przyzwoicie a może nawet wystarczająco.

Tylko teraz jakie urządzenia by się do tego przydały, skoro oferta z B818 jest zamrożona?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

A czy tylko jeden ADB z voucherami jest na świecie ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

matek451 pisze:Póki co brak voucherów u DB @damdol5 ale trzeba pytać, pojawiają się co jakiś czas, oferta jest tak atrakcyjna a B818 za smieszna kasę więc idzie w mig.
W piątek dotarł do mnie router z oferty z voucherem. Rzeczywiście bardzo szybko się ten sprzęt rozchodzi. W trakcie składania zamówienia zniknął nam dostępny egzemplarz... Także podziękowania dla DB @damdol5 z forumplay.pl za czuwanie nad sprawą :ok: .
matek451 pisze:W Play nie interesuje cie pasmo LTE800 wiec nie kupuje się anten szerokopasmowych tylko na 1800-2600MHZ tym bardziej że na LTE2600 syganał jest dość dobry, stosuje się https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html z konektorami TS9 , kabel maksimum 10m. Ale antenę kupuje sie po testach wszystkich pasm LTE i agregacji na B818.
Dziś uruchomiłem router. Wykonałem testy programem LTEInspecteur w wersji 1.6.0.6. dla pasm: 1800 Mhz, 2100 Mhz oraz 2600 Mhz. Podczas testów urządzenie znajdowało się tuż przy oknie w narożniku domu skierowanym w stronę masztu. Załączam screeny.
Czy są one wystarczające czy powinienem jeszcze powtórzyć testy z użyciem innego narzędzia?

Jaką antenę należałoby podłączyć aby uzyskać najlepsze możliwe osiągi?
matek451 czy pozostać przy wskazanej przez Ciebie antenie 'antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz' czy należy wybrać coś innego?
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: Range »

Speedtesty w jakich godzinach wykonane? Liczą się tylko te z godzin wieczornych czyli 19-22.
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Range pisze:Speedtesty w jakich godzinach wykonane? Liczą się tylko te z godzin wieczornych czyli 19-22.
Godziny testów: od 09:05 do 09:17.

Ok. Czyli dziś wieczorem powtórzę testy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

Pewnie wynik spadnie minimum 2x...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: Anil321 »

onken pisze:A czy tylko jeden ADB z voucherami jest na świecie ?
Tu akurat dziwna sprawa bo np pare miesięcy temu skorzystaliśmy biorąc dla szwagra od @MarcinJa z forum Play ofertę 200GB za 50zł (aktualnie informacją, ze brak voucherów) a jak zapytałem losowych trzech innych doradców z mojej miejscowości to albo nie wiedzieli o istnieniu takiej oferty lub mówili, że to musi być ściema (a mam umowę + widzę ile płaci szwagier na rachunku i ile wykorzystuję internetu;p).
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

Wynik jeszcze gorszy niż się spodziewałem.
Oddaj to w diabły bo Play u Ciebie nie dziala "najwyższych lotow", niestety

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: Range »

Niestety w tych czasach tak obecnie wygląda wynik speedtestów na większości BTS wszystkich operatorów, pomimo dobrych parametrów na pasmach... W dzień to inna bajka.
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

onken pisze:Wynik jeszcze gorszy niż się spodziewałem.
Oddaj to w diabły bo Play u Ciebie nie dziala "najwyższych lotow", niestety
To były testy z godziny 19.00, bez anteny zewnętrznej.
W jakim stopniu antena może poprawić osiąganą teraz siłę i zasięg sygnału?

onken obawiam się że to chyba najlepsze z możliwych dostępnych rozwiązań.
Poza tą 19.00 prędkości (bez anteny zewnętrznej) wyglądają raczej na przyzwoite.
Moje pory aktywności sieciowej są raczej w godzinach nocnych - wtedy przydałaby się wyższa prędkość.

Już około godziny 21:00 prędkości wyglądały lepiej (screeny).
https://ibb.co/KsWjJYV
https://ibb.co/16hm7Xx
https://ibb.co/N2xXzRn
https://ibb.co/RzDSj3P

Play ma tu najlepszy sygnał z tego co pokazały początkowe pomiary. Sprawdziłem nawet radiową konkurencję:
onken pisze:Prędkość pobierania EIR 10Mb/s
Prędkość wysyłania EIR 2Mb/s

No błagam....
Co (i słusznie) nie wzbudziło zachwytu :)

matek451 czy mógłbyś zweryfikować dane z testów i wypowiedzieć się czy i jaka antena poprawi w tym przypadku siłę i zasięg sygnału?
netuser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-03-16, 19:52

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: netuser »

Po domu mam rozciągniętą skrętkę do pomieszczeń. Chciałbym internet puścić po kablu z B818 a wifi stosować tylko do mobilnej elektroniki.
Czym, jakim SWITCHem spiąć zrobioną w domu sieć kablową Ethernet z routerem B818?
Czy ktoś może polecić sprawdzone modele urządzeń?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: wojteks »

Kupujesz praktycznie dowolny switch gigabitowy i już, powiedzmy Tp-Link TL-SG1008D czy trochę tańszy 5 portowy.
Nie pomagam na PW!
kamil7430
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 159
Rejestracja: 2018-01-19, 11:40

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: kamil7430 »

netuser pisze: Moje pory aktywności sieciowej są raczej w godzinach nocnych - wtedy przydałaby się wyższa prędkość.
Może cię też zainteresować oferta Play na prepaidzie Internet na Kartę 50: "Noce bez limitu", która pozwala na pobieranie i wysyłanie danych w godzinach 0:00-9:00 z pełną prędkością bez limitu GB jako takie naturalne uzupełnienie tego co masz w abonamencie. Pakiet w abo na normalny użytek i nolimit w nocy - sam mam i sobie chwalę. Przy odpowiednim zarządzaniu kontem możesz mieć ją za 8,33zł/m-c. (150zł za 18 m-cy).
Podaję link do postu autorstwa jarekt.
Huawei B315s-22, nju 100GB - 29zł/m-c; TP-Link TL-WR1043ND + Alcatel OneTouch L850V, Play InK50 NbL - 8,33zł/m-c
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wieś, brak kabla. Jaki sprzęt i usługa do LTE

Post autor: onken »

Prawie w pełnej ;)

U mnie na noc wyłączają pasmo LTE 2600

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ODPOWIEDZ