Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafal932

Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Post autor: rafal932 »

Cześć

Internet do domu przychodzi przewodem koncentrycznym do modemu Cisco EPC3010. Z niego przewodem RJ-45 wchodzi do Fritzboxa 4040. Zmierzona prędkość w sieci domowej stabilne 360/80 Mb/s. Do Fritzboxa wpięty jest dysk HDD w port USB 3.0 i udostępniony jako serwer SMB. Prędkości w sieci domowej przez SMB to około 35 MB/s. Prędkość ściągania plików po HTTPS w sieci domowej i z zewnątrz to maksymalnie 3,7 MB/s.

Fritzbox umożliwia zdalne połączenie przez VPN protokołem IPsec - podobno układ IPQ4018 posiada przyśpieszenie sprzętowe dla IPsec.
Prędkości jakie udaje się uzyskać to około 6/5 Mb/s. Czyżby narzut protokołu IPsec i SMB był tak duży?

Czy ktoś ma pomysł jaka może być przyczyna tak słabej wydajności?

Opisana sytuacja dotyczy najnowszego oficjalnego systemu operacyjnego 7.14 i beta 7.24

Jeśli coś pominąłem lub coś niejasno opisałem chętnie dopowiem.

Fritzbox 4040 dane techniczne
CPU: Qualcomm Atheros IPQ4018
CPU Cores: 4
CPU MHz: 638
Flash MB: 32
RAM MB: 256

Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Post autor: key »

Niestety jest to w ten sposob zaimplementowane przez AVM.

Jesli masz ochote sie pobawic, wyprobuj alternatywne firmware OpenWRT lub Freifunk - tutaj masz mozliwosc glebszej ingerencji w system i dokladnego wyboru jaki VPN chesz uzywac.

Powrot do oryginalnego SW znajdziesz na serwrze AVM - w zasadzie nie ma mozliwosci uszkodzenia bootloader, wiec zawsze mozna to wgrac spowrotem.
Nie pomagam na PW.
rafal932

Re: Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Post autor: rafal932 »

Ciekawe czym się kierowali inżynierowie z AVM wprowadzając takie ograniczenia :?

OpenWRT kojarzę ale o Freifunk nie słyszałem. Czy coś konkretnego przemawia nad zastosowaniem jednego systemu operacyjnego nad drugim?

Na stronie Techdata: AVM FRITZ!Box 4040 jest informacja, że Fritzbox korzystając z WireGuard może obsługiwać do 280 (Mb/s?) - brzmi nierealnie :w00t:

Czy ktoś z forumowiczów korzysta z OpenWRT na IPQ4018 i może podzielić się opinią jak to działa?

Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Post autor: key »

rafal932 pisze:Ciekawe czym się kierowali inżynierowie z AVM wprowadzając takie ograniczenia :?
Stabilnoscia wszystkich Frytek lecacych na tym firmware.
rafal932 pisze:OpenWRT kojarzę ale o Freifunk nie słyszałem.
Jest to niemiecki pomysl na dystrybucje internetu dla wszystkich - jestes ich czlonkiem, udostepniasz swoje WiFi i w zamian mozesz ladowac sie do WiFi innych czlonkow tego projektu.
rafal932 pisze:Czy coś konkretnego przemawia nad zastosowaniem jednego systemu operacyjnego nad drugim?
Software jest troszke inny - moga byc inne pakiety poinstalowane. Musisz zastanowic sie, co konkretnie chcesz uzywac i znalezc pakiet, w ktorym to jest.
rafal932 pisze:Na stronie Techdata: AVM FRITZ!Box 4040 jest informacja, że Fritzbox korzystając z WireGuard może obsługiwać do 280 (Mb/s?) - brzmi nierealnie :w00t:
Mysle ze jest to mozliwe - pracujesz z innym firmware, ktore moze byc zupelnie inaczej skonfigurowane.
Nie pomagam na PW.
rafal932

Re: Fritzbox 4040 - niskie transfery VPN

Post autor: rafal932 »

Zrobiłem wstępne rozeznanie. Jutro instaluję OpenWRT.
ODPOWIEDZ