Huawei E620 - dziwna przypadłość

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Witam
Mam dość dziwny problem z modemem Huawei E 620
Ale po kolei.
Kupiłem niedawno taki modem wraz z BlueConnectem.
Dwa dni modem działał w UMTS/HSDPA (niby), chociaż transfer osiągał max 360 kbps.
Dnia trzeciego niestety nie udało mi się już połączyć z UMTS, wywala błąd nr 619. i tak przez trzy dni, sprawdziłem z inną kartą sim (drugi BlueConnect), sprawdziłem na drugim laptopie, zasięg jest na 3-4 kreski na 5, obok stoi laptop z innym modemem i na nim UMTS śmiga.
No i pojechałem do salonu ERY zareklamować, a tam gościu włożył modem do swojego laptopa i działa! Ale i tak oddałem do serwisu w celu sprawdzenia. Modem wrócił z adnotacją że nie stwierdzono usterki.
No i włożyłem go do swojego laptopa i niestety dalej to samo, nie można połączyć się z UMTS.
Przypominam że sprawdzałem na różnych kartach sim i na różnych laptopach, zasięg jest bo obok laptop chodzi na UMTS.
Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Czy problem tkwi jedynie w braku możliwości połączenia przez 3G czy także GPRS? Swoją drogą sprawdź czy modem masz prawidłowo zainstalowany w menadżerze urządzeń jak i wpisane dodatkowe polecenie inicjujące dla BC w zaawansowanych modemu.
Pozdrawiam, Krzysiek
Dawniej: 3G+, Fusion+, GPRS/3G Vodafone
Teraz: Radiówka 2,4GHz
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

GPRS/EDGE chodzi bez problemów, nie mogę tylko połączyć się z UMTS.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

ajfik pisze:GPRS/EDGE chodzi bez problemów, nie mogę tylko połączyć się z UMTS.
Takiego numeru nigdy nie miałem. Odinstalowałbym wszystko co związane z modemem (w tym sterowniki) a szczególnie menadżera połączeń. Ponownie zainstalowałbym, ale jedynie sterowniki. Wpisałbym komendę w zaawansowanych (dodatkowe polecenie inicjujące dla BC) i spróbowałbym połączyc sie poprzez dial-up. Jak będzie problem, to można będzie powalczyć hyperterminalem. No, ale poszukaj na forum, bo jest cała masa informacji co, jak i gdzie wpisać i ew. sprawdzić. Na końcu obwieść nam swój sukces. Trzymam kciuki za Ciebie.
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

To akurat już przerabiałem, z tym że pod linuxem.
Nic z tego, błąd połączenia ze zdalnym komputerem i tyle.
Dzwoniłem do Ery to twierdzą że to musi być wina modemu.
A serwis twierdzi że modem jest sprawny i tyle.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

1. Próbowałeś u siebie uruchomić inny modem z UMTS? Może z samym gniazdem wystąpił jakiś problem.
2. Jak w tym modemie działa obecnie sygnalizacja LED dla GPRS/EDGE? Czy dioda sygnalizuje pracę w tym trybie jeszcze przed próbą nawiązania połączenia (np. tak jak w 3G+) czy dopiero po nawiązaniu połączenia (np. jak w Merlin U630)? Chciałbym wydedukować jaka powinna być sygnalizacja dla UMTS a nigdzie nie mogę wyczaić sensownego opisu dla E620.
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Sprawdzałem z innym modemem, UMTS działa, a mój modem na innym kompie nie działa z UMTS, próbowałem również z inną kartą sim.
Sygnalizuje że jest zalogowany do 3G jeszcze przed próbą połączenia.
Ale zauważyłem że jak próbuje się połączyć, to w momencie kiedy pisze "Authentication" wskaźnik poziomu sygnału spada do zera, a za chwile pokazuje znowu że jest zasięg i w tym właśnie momencie wywala błąd połączenia.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Cały czas nurtuje mnie to, że w salonie ERY Ci go sprawdzili (przy Tobie) i serwis potwierdził to samo. Nie wierzę abyś też mylił się przy kreowaniu połączenia (ustawieniach) skoro inny modem pewnie sprawdzałeś podobnie. Proponowalbym w takim wypadku przywrócić ustawienia fabryczne z poziomu hyperterminala i wtedy spróbować. Zdaje się, że któraś z komend AT (ATZ a może AT&F) na to właśnie pozwala.
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Przywracałem już ustawienia fabryczne i nic.
Ale dzisiaj po raz kolejny zadzwoniłem do Ery i dziś mi udzielono ciekawej informacji.
Przedstawiłem całą sytuacje i konsultant w końcu zapytał jaki to modem, jak powiedziałem że to Huawei e 620 to zaśmiał się i powiedział żebym sobie kupił antenkę, bo te modemy są tak kiepskiej jakości i to że sygnał jest na 4 kreski wcale nie świadczy o tym że się połączy.
No cóż, Era wciska badziew i jak widać jest tego świadoma.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Normalnie jakieś jaja. Tak z ciekawości, jaki poziom sygnału pokazuje Ci użycie komendy AT+CSQ dla trybu 3G?
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

at+csq daje 21,99

a wiesz może jakim poleceniem wymuszać tryb umts lub gprs?
at_opsys dla tej karty nie działa i muszę do tego korzystać z dołączonego oprogramowania. jak jestem pod windowsem to nie problem, ale głównie pracuje pod linuxem i muszę specjalnie przejść do windowsa żeby zmienić tryb pracy modemu.

Dodam jeszcze że modem Option 3G przy at+csq daje 24,0
zastanawia mnie też dlaczego po przecinku jest 99, option zawsze dawał liczby całkowite, a mam już go od dwóch lat i wartości ułamkowej nigdy nie spotkałem.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Niestety nie wiem jak wymusić ten tryb komendami AT dla tego akurat modemu (fizycznie nigdy go nie miałem) - podobny przypadek miałem z Merlinami U530 i U630 :( . Co do wartości "po przecinku", to wszystkie moje Optiony tak zawsze pokazywały, tzn. x,99. Może podobnie jak dla Ericsson`ów wartość ta określa BER (bitową stopę błędów). Jeżeli jest to 99, to BER jest nieznany a jeżeli ma wartość 0, to wg GSM 05.08 section 8.2.4 jest mniejsza niż 0,2%. >KLIK<
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Ja już naprawdę nic nie rozumiem. Dzisiaj wróciłem z pracy i od razu sprawdziłem czy działa UMTS. I działa!!! łączy się z HSDPA 1,8Mb
sprawdziłem sygnał, 22,99, myślę sobie może faktycznie 21 było za mało, ale zrobiłem eksperyment, zasłoniłem ręką modem, sygnał spadł do 17.99 i co?
Działa, łączy się bez problemu. Nie wiem co mam o tym sądzić.
Może faktycznie coś z nadajnikiem było. Tylko ciekawe dlaczego w takim razie drugi modem działał bez problemu.
Kolejna sprawa, zacząłem sprawdzać transfer na speedtest.net, postawiłem laptopa na parapecie, sygnał skoczył do 26,99 a transfer to max 370 kbps, czyli dokładnie tyle co na moim poczciwym option 3g który nie ma HSDPA.
A transfer jest dokładnie taki sam i przy sygnale 17,99 jak i 26,99
Więc gdzie to 1,8 Mb? bo jak na razie to jest zwykłe UMTS.
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Z transferami bywa niestety różnie. Co do poziomu sygnału, to u siebie mam zazwyczaj 4,99-6,99 (beton z lat 70-tych + brak anteny zewnętrznej) i na 3G pracuje mi się komfortowo. No, ale zastanawiający jest opisywany przez Ciebie przypadek. Gdybyś doszedł co było przyczyną, podziel się z nami.
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Historii ciąg dalszy.
Osiem dni działało ładnie, dzisiaj miałem połączenie HSDPA, w pewnym momencie przestały otwierać się strony (połączenie nie zostało zerwane).
No więc rozłączyłem i już nie dało się połączyć z UMTS/HSDPA
Normalnie rozkładam ręce, dokładnie te same objawy jak za pierwszym razem.
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: Ufo atakuje »

Ja jeszcze tylko wtrącę, że nie ma pewności czy komenda CSQ działa w trybie UMTS. Przydałoby się to wreszcie sprawdzić. :| Wymusić jedn tryb i drugi np.w telefonie i sprawdzić po CSQ i CID.
PS. Przypominam, że na przykład w Plusie CID-y UMTS są 8-cyfrowe. Czy ktoś uzyskał taki CID w hyperterminalu?
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

No i udało się!!!
Ściągnąłem ze strony Huawei nowszą wersję programiku do modemu, zainstalowałem i oczywiście nadal nic, nadal błąd połączenia.
Ale zacząłem dłubać w programie i w zakładce network wybrałem ręczne wybieranie operatora, wyszukałem dostępne sieci, kliknąłem na ERA 3G i działa ( o ile dobrze pamiętam przy tej wersji którą dostałem z modem też tak robiłem i nic nie pomagało)
CO więcej, w końcu działa HSDPA, mam transfer 1500kbps !!!
wcześniej miałem zaledwie 360 mimo że pokazywało że łączy się z HSDPA.
Nic z tego nie rozumiem, ale w końcu działa, tylko pytanie jak długo.
Jako ciekawostkę dodam że używam głównie linuxa i po tym zabiegu również w linuxie transfer skoczył do 1,5Mb, czyli na pewno nie jest to kwestia sterowników, po prostu wydaje mi się że ten nowszy programik poprawił jakieś wewnętrzne ustawienia modemu.
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Ufo atakuje pisze:Ja jeszcze tylko wtrącę, że nie ma pewności czy komenda CSQ działa w trybie UMTS.
Na U530, U630, Fusion+, 3G+ (Vod.) i 3G/GPRS (Vod.) komenda na pewno działa. Nie wiem jak na E620. Na GPRS poziom sygnału mam w granicach 16.99-17.99 a na UMTS, tak jak napisałem wcześniej. Oczywiście sprawdzenie miało miejsce w tej samej lokalizacji i w tym samym czasie.
Pozdrawiam, Krzysiek
Dawniej: 3G+, Fusion+, GPRS/3G Vodafone
Teraz: Radiówka 2,4GHz
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Na E620 też działa, a przynajmniej pokazuje inne wartości przy GPRS i UMTS, więc chyba działa
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: Ufo atakuje »

No dobrze, ale powinno też zmieniać CID-y. Jeśli zmienia i CID i wartość CSQ to jest ok.
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

w E620 nie da rady sprawdzić CIDa, niestety wiele komend AT nie działa w tym modemie, komendy są nie obsługiwane i tyle.
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

ajfik pisze:w E620 nie da rady sprawdzić CIDa, niestety wiele komend AT nie działa w tym modemie, komendy są nie obsługiwane i tyle.
U siebie najpierw wprowadzam AT+CREG=2 a dopiero po tym AT+CREG?. W odpowiedzi otrzymuję CID nadajnika, z którym jestem aktualnie połączony - jest to druga liczba w kodzie HEX. Poważnie E620 nie obsługuje tych komend?
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: ajfik »

Poważnie E620 nie obsługuje tych komend?
po pierwszej wywala error
a po drugiej +CREG: 0,1
i to wszystko
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
Awatar użytkownika
nawrokrz
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2006-11-25, 21:12
Lokalizacja: Luban

Re: Huawei E620 - dziwna przypadłość

Post autor: nawrokrz »

Nigdy nie miałem E620 w rękach, ale teraz dzięki Tobie wyrobiłem sobie na jego temat własne zdanie. Dzięki za informację.
ODPOWIEDZ