T-mobile vs Orange vs Viking - co wypadnie lepiej?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

T-mobile vs Orange vs Viking - co wypadnie lepiej?

Post autor: brt0555 »

Cześć!

Szukam internetu dla rodziców, przesiadka z radiówki, która osiąga te 10-15Mb/s ale często ją zrywa i raczej prędkośc oscyluje koło 2-5Mb/s - do poczty starcza, ale do Netflixa już nie bardzo.

Do nadajnika Orange/T-mobile mam około 500m. Play jest ciut dalej. Wstępnie zbadałem zasięg T-mobile i Orange i tak to wygląda stojąc w domu przy oknie:




Lokalizacja: Łęczyca, Waliszew
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać zasięgi podobne, ale T-mobile chyba mocno się zapycha, bo prędkości spadają poniżej 15Mb/s zaś Orange trzyma te 20-30Mb/s.
Chcę przetestować jeszcze zasięg Play w przyszłym tygodniu. Tylko czy w jego przypadku uda się uzyskać sensowną prędkość bez anteny zewnętrznej?

Co do oferty rozpatruję następujące opcje:
1. Abonament t-mobile z routerem ZTE MF286, wyjdzie około 40-50zł/mies.
2. Viking Mobile 250GB za 60zł, bez umowy, ale zapewne trzebaby zakupić antenę zewnętrzną i router (czyli na start te 400zł trzeba doliczyć)
3. Orange 250GB za 60zł - umowa na 2 lata

Skłaniałem się najbardziej do T-mobile ze względu na brak limitu danych, ale zastanawiam się czy bedzie różnica względem radiówki, skoro w godzinach szczytu tak prędkość spada (rano było 50Mb/s, teraz 10Mb/s)

Moje pytania:
1. Jakiego operatora w tej okolicy wybrać?
2. Czy w przypadku Orange/T-mobile jest sens dokupienia anteny zewnętrznej skoro nadajnik jest pod nosem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile vs Orange vs Viking - co wypadnie lepiej?

Post autor: matek451 »

Zr ób testy na telefonie ale na zewnatrz bo w domu jest bardzo slaby sygnał nawet na LTE800 z tego BTS-a dla obydwu operatorów. Testy około 20 i pokaz wyniki.
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

Re: T-mobile vs Orange vs Viking - co wypadnie lepiej?

Post autor: brt0555 »

Udało się zrobić w końcu testy na Playu


Wyniki Play i Orange na zewnątrz - 5m od domu (gęsta zabudowa, wiec ustawiłem się wzdłuż drogi)

Orange:
ObrazekObrazek

Play:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wyniki wewnątrz domu przy oknie na piętrze, gdzie miałby stać router, gdyby nie była konieczna antena:
ObrazekObrazek

Co mnie zaskakuje to wyniki prędkości dla Playa, mierzyłem parę razy i bez problemu Play osiągał te 30-50Mb/s, a czasem przebijał 70Mb/s.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pozostaje, więc pytanie, którego operatora wybrać? Miałem wejść na dach i tam sprawdził ustawienie pod antenę, ale trochę za ciemno. Chyba, że wyniki powyżej są nadal słabe, to wtedy się skuszę na kolejny test.

Czy te wyniki są wystarczające aby pokusić się o sam router bez anteny? Czy lepiej mimo wszystko zamontować antenę? Który operator wypadł lepiej i jaką ofertę wybrać? W zasadzie rozpatruję głównie oferty na kartę, a operatorzy tutaj mają bardzo podobne stawki: 200GB kosztuje około 50-70zł, do tego router i antena zapewne 500zł.

@matek451 mógłbyś rzucić okiem i sprawdzić jak to wypada? Dzięki wielkie!
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

Re: T-mobile vs Orange vs Viking - co wypadnie lepiej?

Post autor: brt0555 »

Postawiłem Huawei b315 w oknie, oto rezultat dla Playa:

PCI: 418
CELL ID: 1672213
RSRQ: -7dB
RSRP: -96dBm
RSSI: -65dBm
SINR: 20dB

Speedtest pokazuje :
ping 37, upload: 24,38, download 31,89. Sprawdzę jeszcze wieczorem jak wypada Play oraz na próbę Orange. Jednak taka prędkość i stabilność mnie satysfakcjonuje więc padnie na Playa/Mobile Vikings na kartę.
ODPOWIEDZ