Internet LTE w domu na brzegu miasta.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Filal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-27, 18:23

Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: Filal »

Witam, z góry mówię, że jestem w temacie zielony, także proszę o wyrozumiałość i ELI5.
Do tego czasu korzystałem z internetu radiowego lokalnego dostawcy, ale jego solidność jest wątpliwa.

Zacząłem się ostatnio zastanawiać nad sensem skorzystania z LTE. Moja lokalizacja to ul. Różana w Szczecinku.
Mam stąd bezpośredni widok na BTS Fabryczna 13, oraz przez drzewa na Pilska 5, na który z resztą liczyłbym się połączyć bo jeśli dobrze czytam to z niego nadają orange oraz T-mobile w pasmach 1800 i 800, które mógłbym zagregować.
Znalazłem oferty Orange Internet Domowy 4G 500GB za 60zł/m-c, lub T-mobile Internet domowy L do 90Mb/s za 70zł/m-c. Czy przy wyborze orange w mojej lokalizacji jest szansa na uzyskanie prędkości wyższej niż 90 Mb/s, czy równie dobrze powinienem brać T-mobile? Planuję zamontować na dachu antenę kierunkową (znalazłem gdzieś polecaną np. tą https://all-ant.pl/antena-do-LTE-4g-3g- ... pa-zasiegu).

Alternatywą mógłby być też nadajnik Play Pilska 5 (częstotliwości 800, 1800, 2100 i 2600), ale jest on zamontowany niżej niż poprzednie dwa, więc nie jestem pewien jak byłoby z zasięgiem. Wszystkie wymienione nadajniki są w promieniu 2km ode mnie.

Co prawda to nie ten dział, ale zastanawiałem się też nad wyborem modemu, czy byłby ktoś w stanie polecić jakieś modele w niepowalających cenach?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: wojteks »

Na dziś praktycznie nie ma "modemów" LTE, są dostępne routery LTE, niektóre nawet mają gniazda anten zewnętrznych.

Kup karty SIM T-Mobile (promocja 200GB) i Play (promocja 100GB), będą w sam raz na testy smartfonem z androidem. Pokaż parametry sygnału z programu netmonster i speedtesty robione najlepiej 19-22 wieczorem będąc na zewnątrz budynku (np. balkon).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: matek451 »

Brak testów na zewnatrz na kartach Orange i T-mobile, optymalna stacja to Sikorskiego na wiezy cisnień z LTE2600+2100+1800+800, stacje Fabryczna i Pilska bez LTE2600, oferta T-mobile za 70 zł do 90Mb/s z B818 za 9 zł nie ma konkurencji, antena kierunkowa Dual LTE1800-2600MHz ale na poczatek test na karcie T-mobile i telefonie z aplikacją NetMonster i screen z niej oraz speedtest, test wykonujesz na zewnątrz.
tom3636
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-17, 21:50

Re: Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: tom3636 »

2 km to i dużo i nie dużo. Nikt ci nie da gwarancji. LTE jest nawet na covida podatna - lockdowny, pozamykane szkoły, zdalna praca......
Leć do kiosku po startery i testuj. Najlepiej między 17 a 20. W Playu do 6 stycznia 2022 chyba są startery za 5 PLN 100 GB. Potem promocja się kończy, ale nie wiadomo czy jakaś nowa nie wskoczy. Co do routera (modemów już nie ma) to miałem 525, teraz 535. 535 jest jakieś 10-20 procent szybszy i defaultowo wspiera bridge. 525 też wspiera, ale trzeba się bawić we flashowanie i wgrywanie alternatywnych firmware. W moich warunkach oba są OK i w miarę tanie. U mnie router LTE działa w bridgu, wifi jest na nim wyłączone, a za dostęp do sieci po stronie LAN odpowiada drugi router ASUS

Druga sprawa czy koniecznie potrzebujesz agregacji i minimum 90 Mbps? Ja tam mam u siebie jedno pasmo 800 MHz i "tylko" 40 - 55 Mbps. I niech mi ktoś powie, co robić, jak żyć?
Filal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-27, 18:23

Re: Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: Filal »

Dzięki za szybkie odpowiedzi, oczywiście miałem na myśli router a nie modem.
Akurat tak się składa, że mam w domu i kartę playa i kartę T-mobile, więc jutro zrobię testy. Na dobrą sprawę i to 50Mb/s byłoby lepsze niż radiówka (o ile stabilne).
Filal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-27, 18:23

Re: Internet LTE w domu na brzegu miasta.

Post autor: Filal »

Przesyłam zrzuty ekranu z testów dzisiaj. W play na Pilską 5 udało mi się połączyć, ale nie na tyle długo żeby zrobić speedtest, stąd tylko jeden screen z tamtej stacji.
https://imgur.com/a/HbP94oL
ODPOWIEDZ