ZTE MC801A 5G

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

To najpierw sprawdź ,czy karta ,którą masz w MC801A ma włączoną/aktywowaną usługę VoLTE ( najlepiej na telefonie , czy się zapali znaczek Volte) , bo to może nie być z automatu ,tylko trzeba o to "zawnioskować" i być może zapłacić.
Jak nie ma tej usługi , to router będzie zrzucał na 3G.
No i skoro wymuszanie pasm Chromem działa , to szkoda zachodu ze zmianą softu.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Wszystkie testowane karty mają aktywowane i aktywne te usługi na 100%-normalnie są używane w HUAWEI P40/P40Pro z działającym w pełni VoLTE i WiFiCalling więc nie to jest problem.
Zarówno karty Orange jak i T-mobile i Playa już od dawien dawna te opcje mają aktywne bezpłatnie-jedynie z "5G" się operatorzy certolą z włączeniem wszystkim jak kiedyś Plus z LTE i kominują dająć darmowe okresy albo motywują do droższych wersji nolimitów z już wliczonym dostępem do "5G".
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Wchodziłeś na te strony testowe z dodatku Chrome i am ustawiałeś ? W szczególności na http://192.168.0.1/index.html#voip_setting (lub jaki tam adres masz) ? A może jak grzebałeś , to przywróć ustawienia domyślne :)
Nie mam aktualnie przy sobie MC801A ,również nie korzystam z telefonu po rj11 , ale wydaje mi się ,że VoLTE było ( na pewno było na MF286D z Nordic).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

darekka pisze:Zarówno karty Orange jak i T-mobile i Playa już od dawien dawna te opcje mają aktywne bezpłatnie-jedynie z "5G" się operatorzy certolą z włączeniem wszystkim jak kiedyś Plus z LTE i kominują dająć darmowe okresy albo motywują do droższych wersji nolimitów z już wliczonym dostępem do "5G".
Mam firmową kartę z T-Mobile do internetu ( nie mam pojęcia co to za usługa ,bo to nie ja ustalam konfiguruję , tylko informatycy) , i na niej VoLTE nie działa , a na tej do telefonu już działa , także żeby mieć 100% pewność to trzeba sprawdzić.
Dobrze też pamiętam , jak na forum eko.one.pl na MF286D kolega sprawdzał ze starterem Play na kartę i tego nie miał , a był również święcie przekonany , że to standard...
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Mig25 pisze:Wchodziłeś na te strony testowe z dodatku Chrome i am ustawiałeś ? W szczególności na http://192.168.0.1/index.html#voip_setting (lub jaki tam adres masz) ? A może jak grzebałeś , to przywróć ustawienia domyślne :)
Nie mam aktualnie przy sobie MC801A ,również nie korzystam z telefonu po rj11 , ale wydaje mi się ,że VoLTE było ( na pewno było na MF286D z Nordic).
Tak te ukryte strony też znam i ogarniam je(nic tam nie grzebałem i resety do fabrycznych też robiłem ale bez efektu w postaci VoLTE) ale ciekawi mnie bardzo czym sie wyróżnia soft arabski tak tu zachwalany.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

W sumie nie pamiętam , nic lepszego od TMobile B08 nie miał , i właśnie na taki (orginalny ) później i tak zamieniłem.
Jeśli nie dostałeś autoupdate do B3 ,czy tam docelowo do B05 , to może włóż jeszcze kartę Plusa ( może on z tej dystrybucji jest).
Natomiast jeśli mimo to nie chce się zaktualizować sam , to nic Ci nie zaszkodzi wgranie ręcznie PLKPLMC801AV1.0.0B03 czy dla testów TMOPLMC801AV1.0.0B07 , do aktualnego PLKPLMC801AV1.0.0B02 już nie wrócisz ( bo takiego softu do wgrania z plików nie ma) , ale nic nie stracisz , a z B03 może to VoLTE zyskasz.
Tylko pamiętaj ,żeby przed zrobieniem czegokolwiek zrobić ten backup pliku qcn , a później jeszcze backup backupu , bo tam można się pomylić i nadgrać zrobiony backup jeszcze raz...
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Sprzęt na 100% z Playa, a akurat plusowej simki nie mam.

A jest gdzieś plik do wgrania poprzez aktualizację lokalną z menu routera czy tylko "hakerskie" metody z ruskiego forum?

P.S. kopia kopii to przy takich działaniach "hakerskich" to podstawa podstaw.

Czytam ten temat https://www.ispreview.co.uk/talk/thread ... 993/page-1
i sporo tam ludzi co uwalili te routery wgrywając inny niż fabryczny soft.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Z moich doświadczeń wiem ,że wkładanie karty operatora nic nie daje , MC801A z Tmobile po aktualizacji plikami TMOPLMC801AV1.0.0B07 aktualizuje się z kartą Plusha do przejściowego TMOPLMC801AV1.0.7B01 i później dalej do TMOPLMC801AV1.0.0B08. Natomiast tylko będzie miał inny plik qcn , a nawet ten sam plik z podmienionym IMEI , to już się nie zaktualizuje w ogóle.
No ale przecież mogę się mylić.

Być może Play coś z tymi aktualizacjami ma , kiedyś okazyjnie kupiłem MC7010 z fw PLY_PL_MC7010V1.0.0B02 i też się za cholerę nie chciał zaktualizować do B03. w końcu zrobiłem to ręcznie z plików ( Niby z plików jest wersją B04 , ale po wgraniu wychodzi i tak B03).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

darekka pisze:Sprzęt na 100% z Playa, a akurat plusowej simki nie mam.

A jest gdzieś plik do wgrania poprzez aktualizację lokalną z menu routera czy tylko "hakerskie" metody z ruskiego forum?

P.S. kopia kopii to przy takich działaniach "hakerskich" to podstawa podstaw.

Czytam ten temat https://www.ispreview.co.uk/talk/thread ... 993/page-1
i sporo tam ludzi co uwalili te routery wgrywając inny niż fabryczny soft.
Podejrzewam ,że nie sporo ,tylko wszyscy Ci co mieli z dystrybucji UK Three ( trójka) i próbowali wgrać inny fw. Coś w tych MC801A jest , że nie wszystkie dystrybucje się do tego nadają.
Też miałem MC801A z FITELIA , i on również po wgraniu jakiegokolwiek innego softu niż FITELIA lub Telia2 miał "No service". Tu szczeście ,że te softy są dostępne z plików i nie ma problemu z ich wgraniem , a softu z UK Three z pliku niestety nie ma ,stąd zostali z ręką w nocniku.
Natomiast nikt z polskiej dystrybucji nie uwalił ( a przynajmniej się nie pochwalił , czy szkukał pomocy).
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Play to w ogóle od jakiegoś czasu dziwny twór-sprzęt ma poblokowane opcje gdzie z "wolnego" rynku lub od T ma te opcje odkryte, ba nawet producentom zakazują debrandowania sprzętu z ich dystrybucji. Dawniej przodowali z nowościach za dobra kase bez kastracji softu, a teraz ...

No nic skoro nie ma możliwości wgrania lokalnie aktualizacji poprzez menu routera orginalnej z Playa do B3 lub innego ale bez zabawy w zwieranie nóżek itd. to poczekam, może kiedyś wskoczy OTA. Może ma ktoś taki plik?.

Mam jeszcze z T-mobile MF286D i na nim sprawdze te simki czy VoLTE wskoczy.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Wgrywanie plikiem nie wymaga w ogóle otwierania routera czy tym bardziej zwierania nóżek.
Sprowadza się to do uruchomienia pliku , który aktywuje porty o komunikacji , i uruchomienie programu QFIL. ( Trzeba wcześniej jeszcze sterowniki zainstalować ,ale to tylko raz).
Rozbieranie i zwieranie , to jak coś pójdzie bardzo nie tak ( czasami się zdarza)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

No właśnie chyba na MF286D z TMobile VoLTE nie zadziała ( jak dobrze pamiętam) , trzeba by go Frameworkiem przerobić na Nordic.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Tu np kolega twierdzi , że kartę trzeba włożyć najpierw do telefonu oficjalnie wspierającego tą usługę , dopiero wtedy się w sieci aktywuje :)
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? ... 73#p285273
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Tak czy inaczej mój MC801A z Playa z softem B2 na żadnej karcie nie działa z VoLTE mimo faktu, iż wszystkie karty mają aktywowane VoLTE(Orange, T-mobile i Play) i pracują na np.P40/P40Pro w VoLTE. Jak ma tryb auto schodzi do 3G jak ma Tylko LTE połaczenie nie jest realizowane(w kierunku routera odpala się poczta głosowa).
MF286D(soft T-mobile B2 nie znajduje aktualizacji niezależnie od karty-może po wgraniu NORDIC by zaskoczyło VoLTE) z T nie ma w ogóle opcji telefonu-2x RJ11 obecne służą tylko do VOIPa.

Mig25 pisze:Wgrywanie plikiem nie wymaga w ogóle otwierania routera czy tym bardziej zwierania nóżek.
Sprowadza się to do uruchomienia pliku , który aktywuje porty o komunikacji , i uruchomienie programu QFIL. ( Trzeba wcześniej jeszcze sterowniki zainstalować ,ale to tylko raz).
Rozbieranie i zwieranie , to jak coś pójdzie bardzo nie tak ( czasami się zdarza)
byłbyś w stanie łopatologicznie krok po kroku poinstruować jak prawidłowo wgrać soft(najlepiej z działającym VoLTE w polskich sieciach lub wersję arabską skoro ona ma wszystko odblokowane) do MC801A wraz z linkami(niestety wiele jest już nieaktualnych, a szukać i testować dostępne w niepwnych miejscach po omacku nie mając wiedzy deczko strach w razie czego)?
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Najpierw zrób backup ego QCN wg tego: https://4pda.to/forum/index.php?showtop ... y112703575
Jak już to zrobisz to potrzebny ci tylko będzie soft z plików.
Ja wieczorem zobaczę ,na swoim MC801A którego pożyczyłem sąsiadowi , na którym fw jest VoLTE.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Dzieki serdeczne-ogarnę i czekam na dalsze instrukcje.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Niestety , ale ani na TMO , ani na PLKPL , ani też na SASTC VOLTE nie działa... Musiało mi się przewidzieć , w sensie myślałem ,że tu jest też dokładnie tak jak w MF286D , czyli jak modem jest w stanie 3G to będzie zielona dioda świecić , jak w 4G to niebieska ... A w MC801A jest niebieska ,a on się podczas dzwonienia i tak na 3G przełącza.
Zresztą to jest nawet napisane , jak chcesz ustawić na sztywno sieć tylko LTE/4G to Cię informuje , że rozmowy głosowe nie będą możliwe do wykonania ( właśnie przez to ,że się nie pzełączy na 3G)...

A tak przy okazji , żeby mieć VoLTE w Plushu ( i w Plusie pewnie też) trzeba np. wysłać kod USSD *101*11*1327# ( można też przez BOK , ale w każdym razie na pewno nie jest włączone z automatu)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

OK kwestie VoLTE mamy wyjaśnioną, a podpowiesz ewentualnie, który soft do tego routera można wgrać aby uzyskać maksymalne możliwości konfiguracji typu: blokowanie pasm, blokowanie konkretnej stacji tzw.cellock(to da się skryptem zrobić obecnie choć to deczko upierdliwe),dokładny podgląd parametrów połączenia(np. w zakłądce informacje o siecei: identyfikatory stacji, pasm, nośnych) bo playowy soft jest w tej kwestii dość okrojony u mnie i widzę ledwo RSRP i MCC(pozostałe parametry są w postaci minusów)?
Język nie musi byc Polski-wystarczy angielski w menu.
Oczywiśćcie instrukcja krok po kroku mile widziana: skąd pobrać konkretny najnowszy sofy itp.
darekka
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: tomekwwa »

A czego nie dajesz rady zrobić skryptem? Ja mam blokowanie pasm w sofcie, nadajnik skryptem można. A zabawy mogą skończyć się brakiem IMEI, niemożliwością dostania się do Webui lub routerem, który łączy się tylko z chińskimi sieciami. Takie wnioski płyną z tematu na 4pda.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Czysta ciekawość tak po prostu-liczyłem, że jak wspomniano wyżej polskie routery sa bezpieczne w materii zmiany softu, a sama zmiana softu jest dość bezpieczna o ile robiona jest wedle instrukcji krok po kroku oraz przy użyciu sprawdzonych narzędzi i softu.
Ok 2 lat byłem poza tematem internetu mobilnego/sprzętu mobilnego i obecnie wracając chce się coś podłubać dla satysfakcji.
Oczywiście da się i bez kombinowania używać routera w wersji Play B2 ale jeśli by się dało wycisnąć więcej możliwości, poprawić aktualizacją oprogramowania wewnętrzengo jego działanie to byłaby wartość dodana.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

@datekka , nie jednak jest soft ,który obsługuje VoLTE , to ZAMTNMC801AV1.0.0B01 ,czyli południowa Afryka :)

VoLTE działa , ma USSD , wybór pasm przez dodatek Chrome też działa...
Ciekawe jak 5G na N41 i N1...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

N41 z Plusa też działa na tym sofcie.
JJedyne co nie działa to CellLock , ale na to też jest sposób (pewnie udałoby się przez komendy AT)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Robi się już ciekawie-soft z RPA(pobrałem z 4pda.to https://4pda.to/forum/index.php?showtop ... y107391391 ) czy ma język angielski oraz co do cellock to skryptem do chrome tez nie działa? VoLTE w polskich sieciach w praktyce działa-potwierdzone to jest na sofcie z RPA?
Gdyby VoLTE działał w Orange(u innych też) to miałbym mega bajer w tym routerze pozwalający zrobić w cenie net i nolimit rozmów w formie "stacjonarnego" telefonu :D .
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

VoLTE działa w Plushu i TMobile ,Orange nie mam żeby sprawdzić.
Cellock nie działa z dodatkiem Chrome , ale powinien zadziałać przez Terminal i komende AT.
Tak ,standardowo jest j.angielski.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

OK-jeśli możesz podlinkuj lub opisz krok po kroku procedure i konieczne programy do zmiany softu z Playa na to z RPA abym niczego nie spartolił. Jak wszystko zbiorę to przysiąde do zmiany oprogramowania. Jeszce jedno pytanko-ewentualna zmiana po tej zmianie softu na np. T-mobile/Play/jakiś zagraniczny będzie identyczny przebieg miała(zakładając, ze orginalny plik kopii playowego QCN mam schowany i gotowy do ewentualnego ponownego użycia)? Czy też trzeba wtedy zrobić kopie tego pobraną z aktualnie obecnego softu(wiem, że w sofcie jest wtedy przywrócona kopia orginalnego playa aby mieć orginalne hasła, nazwy sicei, IMEI ale może nowy soft np.z RPA dokonuje jakiś tam swoich w nim modyfikacji i orginalny fabryczny QCN już przy 2giej zmianie softu nie będzie pasował)?
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Plik QCN możesz używać przy każdej zmianie oprogramowania ten pierwszy "orginalny" ,i jego jak zachowasz to zawsze będziesz miał.
Teoretycznie później przy każdej zmianie oprogramowania jest backupowany i wgrywany i teoretycznie powinien być ten sam.
Jak zrobiłeś backup i sciagnoles soft z RPA to już większość jest zrobione.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Poproszę o instrukcję dla nieogarniętych jak dalej postępować(lub stosowny link) i jaki(skąd wykombinować) potrzebny soft do wykonania podmiany oprogramowania wewnętrznego.
darekka
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Lepszej instrukcji jak na 4PDA ja nie napiszę , są tam zdjęcia ,co gdzie i jak .
Także tłumaczenie live w przeglądarce i ogień.
Najpierw backup ,czyli wg tego: https://4pda.to/forum/index.php?showtop ... =112703575

Linki do sterowników z punktu 1 , mam nadzieję że da się je ściągnąć: https://mega.nz/file/YmQmTDKL#wtDO53cDi ... WXZneOW5tg
https://mega.nz/file/U2Y1UDYL#HXry97oaF ... RwFsEBRPWE

Instalka QPST z punktu 2: https://mega.nz/file/Jjox3ahL#5FudS7ez9 ... ON_cbJjbpc
Switch Port z punktu 3: https://mega.nz/file/czpCTQwR#D0pkhPuw6 ... 5PQRsIy4b4
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: Mig25 »

Jak już mamy backup ,to ściągamy soft ,jaki nam pasuje ,tu linki z 4PDA ,te nabardziej użyteczne:
PLKPLMC801AV1.0.0B03 (czyli Play/Plus) https://mega.nz/file/x65BVJYb#JlsTaBPl4 ... z5xgixtXhg
TMOPLMC801AV1.0.0B07 (czyli T-Mobile) https://mega.nz/file/J2RVAIKR#qGNIuPnTA ... hOAaaiTfWI
ZAMTNMC801AV1.0.0B01 (czyli RPA MTN) https://mega.nz/file/pnpwHRSA#4by_jhSrK ... NnpZWJ9Ntk

A później robimy to co jest napisane od punktu 2 do 4 ( punkt 1 to backup) https://4pda.to/forum/index.php?showtop ... =112800097
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZTE MC801A 5G

Post autor: darekka »

Dziekuję za aktualizacje wpisu z linkami. Dzięki temu dla potomnych powstało kompendium wiedzy praktycznej ze sprawdzonymi linkami,softami oraz pewnymi instrukcjami.
Ostatnio zmieniony 2023-07-29, 15:24 przez darekka, łącznie zmieniany 1 raz.
darekka
ODPOWIEDZ