Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Witam szanowne grono
Czy tym, którzy mają LTE przez zewnętrzną, kierunkową antenę LTE zdarza się często, że ruter przełącza się na inny BTS niż ten, w który macie wycelowane anteny?
Używam takiego internetu od tygodnia w sieci Orange. Zintegrowałem ruter B818 z moim systemem smart home (Home Assistant) dzięki czemu monitoruję parametry połączenia na bieżąco i drugi raz w ciągu tygodnia ruter zmienił BTSa na inny niż ten, na który ustawiłem anteny. Tydzień temu (także czwartek, ale wieczorem) takie przełączenie trwało 3 godziny. Dzisiaj trwa już też prawie 3. "Nowy" BTS do którego przyłączył się ruter nawet nie wiem gdzie jest bo nie ma go ani na btsearch.pl, ani w aplikacji NetMonster.
Wiąże się to niestety z dramatycznym pogorszeniem parametrów odbioru (SINR z +5 na -10 dB). Z 70-120 Mbps jakie zazwyczaj mam w ciągu dnia na innym BTS mam 10-15 Mbps :(

Nie wiem czy to norma, że ruter odłącza się od najmocniejszego BTSa, tego na którego nakierowałem anteny, ale jeśli tak to jednak LTE to średnio stabilny internet w przypadku częstych zmian BTSów przy antenie kierunkowej. A chyba nie ma sposobu, aby na stałe łączył się tylko z jednym masztem??

Niestety wygląda to tak, że będąc na dachu domu z telefonem pracującym także w Orange również nie widzę tego BTSa :( Próbowałem także z kartą T-Mobile i też lipa, a wcześniej zarówno telefony jak i ruter łączyły się z tym BTSem jak magnes, mimo, że wcale nie jest najbliżej, ale daje świetne połączenia dzięki agregacji.

Jak to u Was wygląda?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

Dużo słów żadnych konkretów i danych, brak lokalizacji, jakie to BTS-y NetWORKS, co za antena, screeny z aplikacji i speedtesty.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: wojteks »

Pokaż obrazki z NetMonster (z telefonu) albo z programu do routera żeby było widać numerki stacji bazowych.
Nie pomagam na PW!
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

matek451 pisze:Dużo słów żadnych konkretów i danych, brak lokalizacji, jakie to BTS-y NetWORKS, co za antena, screeny z aplikacji i speedtesty.
Nie podałem bliższych danych, ponieważ pytałem jak to u innych wygląda w przypadku internetu LTE i zewnętrznych anten kierunkowych. Chodzi mi o samą zasadę, mechanizm, a nie zachowanie na konkretnej antenie, bo sądzę, że konkretny model anteny nie ma tu żadnego znaczenia poza faktem że jest kierunkowa i wycelowana w konkretny BTS. Ale podam jeśli to ma pomóc w dyskusji.

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/7ccTUMkv9ogZs1xQA
CID BTS obecny (słaby): 70913812
CID BTS pożądany (mocny): 96281884 w miejscowości Swojków:
Obrazek
Antena wilozakresowa ATK-LOG ALP LTE MIMO: https://allegro.pl/oferta/antena-lte-zt ... MDEwMDE%3D

Obecnego BTSa 70913812 nie ma ani w BTSearch ani w NetMonster. Antena wycelowana jest w BTS 96281884. Ten drugi, obecny 70913812 nie mam pojęcia gdzie się znajduje. Mam bliższe BTSy do dyspozycji, na zachód ode mnie, ale połączenie z nimi jest fatalne i ruter często skacze między innymi stacjami, ponieważ w tamtym kierunku jest ich kilka. Działa to wtedy bardzo niestabilnie. Ruter testowałem przez 3 tygodnie na karcie prepaid i cały czas był połączony z 96281884, który dawał najlepszy sygnał i prędkości.
Ostatnio zmieniony 2022-01-27, 13:45 przez dgtal1, łącznie zmieniany 4 razy.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Interesuje mnie też to czy to normalne, że BTSy "znikają" i urządzenia przestają się z nimi łączyć (ani telefon ani rute, inne karty SIM i sieci: Orange i T-Mobile czyli NetWorks) na jakiś czas, czy to może jest jakaś awaria, aczkolwiek druga awaria w czasie tygodnia wydaje mi się mało prawdopodobna, i to jeszcze taka, która trwa całee godziny. Do tej pory ruter nie połączył się z tym mocnym BTSem. Telefon z uruchomionym NetMonster tez go nie widzi, a kiedyś praktycznie zawsze się z tym BTSem łączyły.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Dosyłam jeszcze wyniki skanu NetMonster z dzisiaj rana. Widzę tylko te BTSy, a ten na którym mi zależy nie - widać go w logu z 15 stycznia.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

Antena słaba, odbiera co chce, ma szeroki kat promienowania w płaszczyźnie poziomej, ustawiona na Swojków a łaczy się z Opatowicami, w obydwu wypadkach na LTE2100, ogólnie prametry sygnału nieznane bo screena z aplikacji z parametrami sygnału na B818 nie pokazałeś.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

matek451 pisze:Antena słaba, odbiera co chce, ma szeroki kat promienowania w płaszczyźnie poziomej, ustawiona na Swojków a łaczy się z Opatowicami, w obydwu wypadkach na LTE2100, ogólnie prametry sygnału nieznane bo screena z aplikacji z parametrami sygnału na B818 nie pokazałeś.
Zgadza się, że LTE2100, ale na takim uzyskiwałem najlepsze transfery. Mogłem wymuszać na ruterze 1800 a nawet 2600, ale było gorzej. Nie mówiac już o 800.

Skąd wiesz, że to Opatowice? W jakiej bazie to widać??

I jaką lepszą antenę polecasz konkretnie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

Po CID I eNB 77007 to Opatowice, co do pasm LTE2100 pewnie najlepiej bo działa na 15MHz pasma , LTE1800 na 10MHz i z reguły bardziej obciązone a LTE2600 z takim cudem na dachu pewnie szczatki zasiegu a LTE800 zapchane. Ogólnie na B818 podstawa to agregacja 3 pasm pojemnościowych LTE bo to 40MHz pasma w Orange, antena ma pracować na 1800-2600MHz z największym zyskiem na LTE2600/2100, do tego wąski kat promieniowania w płaszczyźnie poziomej, te podstawowe LOG-PERIOD to popierdółki nie spełniajace żadnego z tych warunków.
Póki co brak jakichkolwiek testów pasm LTE i parametrów sygnału na nich.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Ja agreguję 4 pasma, początkowo 1800+2100, potem dodałem 800 i to pociągnęło transfery do góry o dobre 20 Mbps, a niedawno dodałem 2600 i dzięki temu przybyło mi 20-60 Mbps (zależnie od pory dnia/nocy). Jak dla mnie im więcej pasm tym lepiej. Tak mi wychodzi z testów.

Ale teraz już wiem, że to nie wina anteny, tylko samej sieci. Pojechałem w pobliże tego BTSa, na którym mi zależy i...telefon z kartą Orange nie zalogował się do niego ani razu. Zamiast tego loguje się do jakiś BTSów oddalonych o całe kilometry dalej na marginalnym zasięgu. Nie "widział" go też NotMonster.
Sam BTS działa, ponieważ włożyłem do telefonu w pobliżu tego BTSa kartę T-Mobile i tadam! Wskoczył, choć też nie od razu i z trudem i tylko z jednej strony (musiałem trochę pojeździć wokół niego; może to zależne od sektora?). Natomiast transfer na nim dzisiaj to pełna padaka - 10 Mbps download i taki sam upload przy pełnym zasięgu, widoczności optycznej i odległości ok 500-800 m. Coś w takim razie jest z nim nie tak, a to że na SIMie Orange nie ma szans na niego wskoczyć sugeruje mi tylko, że to wina Orange, że ruter się z nim nie łączy i łączy się z czymkolwiek mocniejszym, kierunkowo niestety niezbyt zbieżnym, choć może i dobrze, bo inaczej przy bardzo kierunkowej antenie mogłoby w ogóle nic nie działać.

Zdradzisz w jakiej bazie widzisz, że 77007 to Opatowice czy to tajemnica?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

Jaka tajemnica, jest na btsearch.pl czy w wykazie UKE. Możliwe ze coś ze stacją, zapytaj w Orange.
_cheetah_

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: _cheetah_ »

dgtal1 pisze: Chodzi mi o samą zasadę, mechanizm, a nie zachowanie na konkretnej antenie, bo sądzę, że konkretny model anteny nie ma tu żadnego znaczenia poza faktem że jest kierunkowa i wycelowana w konkretny BTS.
No, niezupełnie jest tak, jak to sobie wyobrażasz.

Typowe anteny do LTE, a więc takie z zyskami max rzędu 8...11dBi mają połówkowy kąty widzenia (-3dB) w okolicach 50...70 stopni.
Rzeczywiste kąty widzenia, w zależności od konstrukcji anteny, mogą sięgać stu kilkudziesięciu stopni.
A są jeszcze "listki" boczne i tylne, też powodujące zdolność do odbioru silniejszych sygnałów z tylnej półsfery.

Wszystko jeszcze komplikują lokalne warunki odbiorcze, modyfikujące sygnały z masztów dochodzące do anteny, jak i parametry kierunkowe samej anteny...

Jak więc łatwo dojrzeć, przy BTS-ach w rozstawie kątowym kilkudziesięciu stopni wybór może być iluzoryczny. Także, przy silnych w tylnej półsferze.

I teraz tak - antenę nie ustawia się na kompasowy kierunek na maszt, a na max jakości sygnału z tego masztu i max stabilności odbioru. A to oznacza, że antena, w niektórych przypadkach może być odkręcona od kierunku na maszt nawet o kilkadziesiąt stopni... Choć, przyznajmy, nie zawsze udaje się stabilne wymuszenie masztu w trudnych warunkach standardowymi antenami.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Nie ustawiałem anteny kompasowo na maszt, ponieważ jest prawie 5 km ode mnie i nie jestem jej w stanie dostrzec, a lunety nie posiadam. Kierowałem się głównie SINR i RSSI i udało się ustawić całkiem nieźle. Kompasowo myślę, że rozjazd jest max 15-20 stopni.

Ale nieważne - tak jak pisałem - nie antena była tu problemem skoro nie dało się nawet będąc 500 m od tego BTSa do niego wpiąć tylko coś z siecią Orange (na SIM T-Mobile dało się, ale muliło strasznie). Jeśli tylko BTS działa i pozwala się ze sobą łączyć to antena jest dość dobrze na niego nakierowana.

Tak czy owak - dzięki za odpowiedzi.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Dzisiaj udało mi się potwierdzić z działem technicznym Orange, że ten BTS miał wczoraj awarię i stąd wszystkie problemy. Czyli wniosek jest taki - jak wszystko działa poprawnie, to ruter powinien się trzymać tego konkretnego, przynajmniej dopóki w okolicy w podobnej odległości w linii prostej z tolerancją kilkunastu stopni nie powstanie inny BTS o dobrze odbieranym sygnale, co raczej jest mało prawdopodobne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

A jakie wyniki osiagasz z tego BTS-a Swojków w agregacji 4 pasm LTE na B818 z tymi antenami, jak parametry sygnału na LTE2600/2100/1800?
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

matek451 pisze:A jakie wyniki osiagasz z tego BTS-a Swojków w agregacji 4 pasm LTE na B818 z tymi antenami, jak parametry sygnału na LTE2600/2100/1800?
Jeśli chodzi ci o prędkości to na speedtest wygląda to tak jak pisałem: mniej więcej 70-180 Mb/s. Tak od 8 rano do ok 16-tej jest między 90 a 120 Mb/s. Im bliżej wieczora tym słabiej. Między 16 a 23 między 70 a 90, czasem spadnie poniżej 70 tak do 40. Po 23 i w nocy leci 120-180 Mb/s.
Upload waha się w ciągu doby między 20 a 30 Mb/s.

Parametry sygnału nie powalają. Dane zapisują mi się w historii dopiero od tygodnia i od tygodnia ruter działał na 2100 i wtedy SINR wahał się między -4 a +6, bardzo zmienny w czasie. RSSI praktycznie się nie zmienia i wynosi albo 61 albo 65. RSRP i RSRQ nie monitoruję tzn nie zapisuję, więc nie wiem jakie mają historyczne wartości, ale obecnie na pasmie 1800 RSRP= -90 a RSRQ=-7.

Jak pierwszy raz odpaliłem ruter i anteny to okazało się, że kompletnie na ślepo ustawiłem to idealnie. SINR był praktycznie cały czas dodatni i wahał się między 1 a 6. Potem kręciłem antenami poszukując innego, lepszego BTSa, ale gdy okazało się że Swojków daje najlepsze efekty to nie udało mi się już tego tak idealnie ustawić jak wtedy na ślepo. Chociaż na download nie ma to obecnie wpływu to upload był jednak trochę lepszy i często wahał się między 30 a 45 Mb/s. Jak się zrobi normalna pogoda to może jeszcze spróbuję coś polepszyć, ale to żmudna i nieprzewidywalna robota, bo liczby zmieniają się nawet jak nic nie ruszam, więc łatwo coś schrzanić.

Mam jeszcze pytanie: czy w odbiorze sygnału uczestniczą obydwie anteny czy to jest tak, że jedna do upload a druga do download? Wiem, że mają za zadane działać na różnych polaryzacjach, ale czy obydwie służą do nadawania i odbierania czy każda do osobno nadawania i odbioru?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

UL 45Mb/s w Orange na LTE1800 niemozliwe do osiagniecia, nawet w QAM64, na LTE2600/2100 QAM 16 do 37Mb/s. SINR na tym poziomie nie pozwoli na załączenie QAM64, nawet jak B818 go zaniża. To tyle w kwestii prędkości na UL. Anteny działają MIMO2X2 na DL/UL.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Faktycznie, masz rację. 45 nie było. Było natomiast 43 i to na karcie T-Mobile, ale tym samym BTS.
https://www.speedtest.net/result/a/8059484589
https://www.speedtest.net/result/a/8065010368

Testowałem w tamtym czasie zarówno T-Mobile i Orange i T-Mobile wypadało nieco lepiej, ale przycinało mi transfer w YouTube do 2 Mb/s na urządzeniach mobilnych (na laptopach i kompach było ok, a na Androidzie i iPad cięło tak, że jakość HD nie mogła na stałe wskoczyć i buforowała co chwila, mimo że speedtesty i ściągnie plików działało bez limitu), więc ostatecznie wziąłem Orange. Czyli całkiem możliwe, że na T-Mobile miałbym jeszcze wyższe transfery, no ale cóż wysoki upload nie jest mi aż tak bardzo potrzebny.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Pingi też w T-Mobile były mniejsze. Rzadko przekraczały 30ms, a w Orange bardzo rzadko są niższe niż 30. Na ogół 30-40 ms. Niby jedna infrastruktura a jednak działa różnie zależnie nie sieci
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

43Mb/s tylko na LTE2100/2600 bo to 15MHz pasma, warunek jako pasmo podstawowe i w QAM64, chyba ze na tej stacjI działa 2 CC CA na UL.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

Oo, takiego wyniku o tej porze jeszcze nie miałem: https://www.speedtest.net/my-result/a/8099737989
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

matek451 pisze:43Mb/s tylko na LTE2100/2600 bo to 15MHz pasma, warunek jako pasmo podstawowe i w QAM64, chyba ze na tej stacjI działa 2 CC CA na UL.
Tak jak pisałem, ruter działał do tej pory głównie na 2100. Wczoiraj jak wrócił na Swojków to został na 1800 ale nie widzę za bardzo różnicy w działaniu więc nie będę już kombinował żeby znowu wrócił na 2100
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: matek451 »

Pasma podstawowego w agregacji nie wymusisz, tym steruje BTS, sprawdzałeś jak dziala LTE2600 z tego BTS-a, jakie parametry sygnału na tym paśmie ?
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

matek451 pisze:Pasma podstawowego w agregacji nie wymusisz, tym steruje BTS, sprawdzałeś jak dziala LTE2600 z tego BTS-a, jakie parametry sygnału na tym paśmie ?
Także sprawdzałem, ale to było jeszcze przed zintegrowanemu rutera z Home Assistant więc nie mam danych historycznych. Transfery wyglądały praktycznie tak samo, ale parametry były zdecydowanie gorsze, co nie powinno dziwić bo to jest już dość wysoka częstotliwość.

A z wymuszeniem pasma to nie tak do końca. Da się to wymusić, ale wymaga to trochę zachodu. Trzeba na ruterze ograniczyć nagregacjentylko do jednego, konkretnego pasma i wtedy przełączy kanał na to pasmo, potem trzeba rozszerzyć agregację na pozostałe i w większości przypadków, choć nie zawsze - zostanie na tym pierwszym. Kilka razy tak robiłem, ale to przerywa połączenie na chwilę więc ni będę się w to bawił za każdym razem jak mi się pasmo zmieni na inne niż chcę
_cheetah_

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: _cheetah_ »

dgtal1 pisze:A z wymuszeniem pasma to nie tak do końca. Da się to wymusić, ale wymaga to trochę zachodu. Trzeba na ruterze ograniczyć nagregacjentylko do jednego, konkretnego pasma i wtedy przełączy kanał na to pasmo, potem trzeba rozszerzyć agregację na pozostałe i w większości przypadków, choć nie zawsze - zostanie na tym pierwszym.
Agregacjami rządzi BTS. To przypadki, że akurat po Twoim wymuszeniu pasmo bazowe pozostawało, bo tak też pasowało masztowi.
Albo i nie. Sam widzisz.
dgtal1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-12-29, 20:28

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: dgtal1 »

_cheetah_ pisze:
dgtal1 pisze:A z wymuszeniem pasma to nie tak do końca. Da się to wymusić, ale wymaga to trochę zachodu. Trzeba na ruterze ograniczyć nagregacjentylko do jednego, konkretnego pasma i wtedy przełączy kanał na to pasmo, potem trzeba rozszerzyć agregację na pozostałe i w większości przypadków, choć nie zawsze - zostanie na tym pierwszym.
Agregacjami rządzi BTS. To przypadki, że akurat po Twoim wymuszeniu pasmo bazowe pozostawało, bo tak też pasowało masztowi.
Albo i nie. Sam widzisz.
Widocznie miałem dużo szczęścia bo udało mi się przeskoczyć na takie pasmo jak ustawiłem w ruterze dla agregacji 3 razy w ciągu jednego dnia sposobem, który opisałem powyżej. Pewnie masz rację, że BTS steruje agregacją, ale czy steruje też tym na którym kanale klient ma się z nim łączyć?
Nawet jeśli tak to jestem pewny, że nie rządzi tym przypadek, tylko jakaś logika. Inaczej nie miałoby to kompletnie sensu. Być może gdy klient przedstawi BTSowi swoje możliwości pracy / agregacji na obsługiwanych kanałach to BTS podejmuje decyzje o kanale biorąc pod uwagę możliwości klienta.

Tak czy owak nie przejmuję się tym już zbytnio, ponieważ od tygodnia wszystko pracuje ładnie. Przeskakiwałem w tym czasie na pasma 2600, potem 1800 i nie widzę jakieś odczuwalnej różnicy w działaniu. Parametry sygnału RSRP i RSRQ różnią się może o 3 db między tymi pasmami, RSSI praktycznie cały czas -65 dB a SINR waha się między -3 a +6 dB niezależnie od pasma, chociaż na 1800 trzyma się częściej powyżej zera niż na 2600 czy 2100. A może to po prostu lepsza pogoda? Trudno powiedzieć.

Zastanawia mnie chociaż jedna rzecz: zaobserwowałem w ciągu 2 ostatnich dni że wieczorem speedtest na jednym połączeniu (różne serwery) działa gorzej niż w ostatnich 2 tygodniach tzn w godzinach szczytu sieci spada do 40-60 Mb/s. Ale co ciekawe - gdy wybiorę test na wielu połączeniach to momentalnie leci duży wyżej, najczęściej powyżej 90-100 Mb/s. Nie wiem czy to kwestia serwerów speedtest, czy też sieć działa inaczej że przy wielu połączeniach zwiększa dostępne dla klienta pasmo albo pozwala na agregację większej ilości kanałów.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 rozłącza się z BTS, na który nakierowana jest zewn. antena LTE

Post autor: wojteks »

Co do speedtestów weź pod uwagę że punty styku operatora z innymi sieciami mają własne ograniczenia stąd różnica w testach jednym i wieloma połączeniami i tak samo będzie różnica wieczorem bo obciążenie serwerów i ich łącz też ma wpływ na speedtest.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ