Pomoc w doborze anteny do B525

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lou_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2022-01-28, 01:35

Pomoc w doborze anteny do B525

Post autor: Lou_ »

Witam,
Jak w temacie potrzebuje pomocy w doborze anteny do Huawei B525.

Moja lokalizacja: 51,5749950, 21,5356708
Sieć z której korzystam: T-mobile

Jako że mieszkam w czarnej dziurze internetowej (wg. dostawców internetu u mnie w mieście) zdecydowałem że zacznę testować internet mobilny. Pożyczyłem ostatnio od znajomego na testy omawiany router, zakupiłem dwa startery Play oraz T-mobile i po przeczytaniu kilku tematów tu na forum zacząłem się 'bawić' w zmiany pasm i sprawdzanie wynikow. Z góry mówię, że nie zależy mi na jakiejś mega prędkości (10-30Mb wystarczy) a priorytetem jest ping. Router jest postawiony przy oknie dachowym, strona wschodnia. Play testowałem dwa dni i niestety w godzinach wieczornych to jest porażka, sprawdzalem wszystkie możliwe kombinacje i pojedyncze pasma. Internet zaczyna działać dobrze dopiero po 23. Natomiast w przypadku Tmobile sprawa wygląda o wiele lepiej. Pomimo iż skoki pingu czasami występują ,tak moge uznać że 20-40ms ping w 90% czasu testu to bardzo dobry wynik jak na router w pomieszczeniu bez anteny.

I ponieważ nie znam się na parametrach z hmanager a jedyne co testowałem ja to ping i prędkość to mam pytanie i prośbę do ekspertów o pomoc w doborze zarówno anteny jak i najlepszego pasma. Antene zamontowalbym przed tym oknem na wysokości 1 piętra, więc max 2-3mb kabla starczy od anteny do routera.
Na screenie dodatkowym wyślę kierunek w który będzie mogła być skierowana. Niestety z racji, że nie montuje jej na szczycie dachu a przy oknie, możliwy jest tylko kierunek wschodnio-poludniowy. Na szczęście właśnie w tamtym kierunku jest Bts.

Screeny z pomiarów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tutaj screen który bardziej przybliży sytuację z anteną.
Czerwona kropka to miejsce zamieszkania, natomiast kolorem żółtym zaznaczyłem mniej więcej zakres w ktory moge skierować antenę montując ją jak wyżej opisałem.

Obrazek

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny do B525

Post autor: matek451 »

Brak speedtestów na kazdym z pasm, to maszt Play z dowieszką NetWorks i agregacja LTE2100+1800+800, brak na nim LTE2600. Router nie agreguje LTE2100+1800.
_cheetah_

Re: Pomoc w doborze anteny do B525

Post autor: _cheetah_ »

Lou_ pisze:Z góry mówię, że nie zależy mi na jakiejś mega prędkości (10-30Mb wystarczy) a priorytetem jest ping.
Jeśli to w kontekście gier czy innych aplikacji czułych na pingi i jittery, to miej świadomość, że najstabilniejsze pingi zwykle są przy pracy na jednym paśmie, bez agregacji. Do tego połączenie kompa czy czegoś innego, na czym się gra, kablem. I oczywiście, brak innych osób korzystających z netu w czasie grania. Bo jeśli by były, to prędkości netu zaczynają grać rolę.

Więc jak gra, to na jednym paśmie, a jak inne zastosowania, to przełączanie się na agregacje.

Sygnały są w miarę, jak na strych. Wystaw router przez okno, albo najlepiej dać go w miejsce planowanego montażu anteny, i powtórz pomiary na pojedynczych pasmach, i do każdego pomiaru speed-test.
ODPOWIEDZ