Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bcieszewski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-01-28, 10:47

Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: bcieszewski »

Cześć
Pytania mogą być trywialne, ale jako laikowi ciężko mi się przebić przez technikalia już gotowych tematów.

Przeprowadzam się i nie mam możliwości podpięcia się do żadnego Internetu "kablowego" - pozostają technologie bezprzewodowe.
Krótki romans z 5G ("taaak, jest pan w zasięgu, będzie super") to porażka była, muszę więc wyciągnąć ile się da z LTE.
Zacząłem czytać o antenach kierunkowych, agregacji pasm itp, ale mimo jakiejś tam podstawowej sieciowej wiedzy, temat trochę mnie przerósł.

Na BTSearch znalazłem nadajniki, które znajdują się 400m od mojego domu (widzę je):
Obrazek
To raczej obiecujące. Są też dwa pasma, więc chyba da się coś z tym zrobić... Taką mam przynajmniej nadzieję.
I tu moje pytania:
- Jaki sprzęt wybrać (antena + modem z agregacją pasm, router pewnie ogarnę sam, choć dla wygody może to być modem+router). Cena jak zawsze jest dość istotna, ale raczej jakość zestawu będzie wyznacznikiem. Na tym Internecie muszą pracować dwie osoby, nie wspominając o dziecku i jej cholernych jutubach ;)
- Czy instalacja takiej anteny to zadanie dla zwykłego człowieka? Obejrzałem kilka filmów, przeczytałem kilka artykułów i dużo jest wzmianek o konieczności bycia ultra dokładnym. Nie wiem na ile to marketing monterów, a na ile rzeczywisty wymóg. Mam dwie ręce, jedna nawet jest prawa - wydaje mi się że mógłbym się podjąć montażu o ile rzeczywiście to nie wymaga super zdolności i specjalistycznych czujników.

Nie wiem czy to istotne, ale na HUAWEI 5G CPE Pro 2 przy podłączeniu do sieci LTE speedtest pokazywał mi ok 30 Mb down przy 11 up.

Pytanie bonusowe - Może jest tu ktoś z Bydgoszczy kto (oczywiście komercyjnie) podjąłby się ew. doradztwa w zakupie, montażu, ustawienia itp? Albo chociaż sprawdzenia warunków i zgaszenia lub potwierdzenia mojego optymizmu
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: matek451 »

A robiłeś w ogóle test T-mobile czy Orange? Obyś się nie zdziwił i to bardzo, bo to jest rejon gdzie NetWorks jest cieniutki do bólu a infrastruktura słabiutka. No i jak chciałeś korzystać z 5G Plusa na routerze w domu który nie posiada złacz anten zew. Jacy monterzy, te zagadnienia to ogarnia w Polsce niewiele osób, głównie pasjonaci. Doradztwo to tutaj a resztę zrobisz sam, ustawienie anteny to dziecinada, wazniejsze są testy bo na ich podstawie dobiera się operatora, sprzęt i antenę.
bcieszewski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-01-28, 10:47

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: bcieszewski »

Nie robiłem testów - nie bardzo bym wiedział jak się do nich zabrać i czego do tych testów potrzeba.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: matek451 »

No to zrób na kartach tych operatorów i telefonie z aplikacja NetMonster, pokaż screeny z niej i speedtesty. Stacja bazowa NetWorks na Siedleckiej pracuje na LTE2100+1800, trzy sektory, na kościele kolejna na kościele z LTE2100+1800 na kościele. Plus ma na Koronowskiej LTE1800+900 a na kościele LTE1800+2100+900 i 5G2600. No i nie zapominaj o testach PLAY, testy oczywiście zawsze na zewnątrz.
bcieszewski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-01-28, 10:47

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: bcieszewski »

Niestety nie miałem na stanie karty play. Poniżej testy LTE dla Orange, Plus i T-Mobile.
Ewidentnie Plus mnie zaskoczył wynikiem speedtestu. Nigdy nie miałem takich prędkości na LTE...

Plus ma niedaleko maszt 5G? Chyba się przejadę do salonu i spróbuję wziąć na próbę. Może gra jest warta świeczki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: matek451 »

Operatorzy NetWorks tak jak przewidywałem, agregacja LTE2100+1800 z Siedleckiej, sygnał prawidłowy ale jesteś pomiedzy sektorami 1 i 2, speedtesty potwierdzaja moje słowa. Plus pozytywnie ale potestuj, stacja na kominie MWiK została zastąpiona tą na Siedleckiej 5, pewnie dowieszka na maszcie Orange. No i Play do sprawdzenia.
bcieszewski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-01-28, 10:47

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: bcieszewski »

Play to w ogóle patologia. Down na poziomie 1 Mb/s. Może coś źle robię, ale generalnie Play stracił u mnie kredyt zaufania dawno temu.
Plus ma na razie największe zaufanie. Jutro jeszcze skoczę wezmę na próbę 5g... A może się uda.

Tymczasem - bazując na danych, które dostarczyłem jaka byś kupił antenę i modem do tego? Gdzie skierował?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: matek451 »

Kierowanie się sentymentami, uprzedzeniami w doborze operatora to bład, kolejny to własne pomysły. Niestety ale należysz do licznej grupy która ma gdzieś to co piszą ludzie obeznani z tematem, najpierw pomysł z T-mobile/Orange a teraz mrzonki o 5G z Plusa nie uwzględniąjace tego co napisałem o infrastrukturze .
Ja nie bez powodu dwa ray prosiłem o testy Play, nie chcesz zrobić twoja sprawa. Play ma stacje najdalej ale w agregacji 4 pasm LTE.
Życzę powodzenia z Plusem, moja rola w twoim temacie się skończyła, w Plusie to sa fachowcy i będzie Pan zadowolony.
bcieszewski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-01-28, 10:47

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: bcieszewski »

Nie, no stary - nie zrozum mnie źle, poświęciłeś czas i w ogóle wdzięczny jestem. Serio
Ale ego to se powinieneś wzmocnić lekko jakąś taśma klejąca czy czymś. Mam flashbacki z elektrody.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: wojteks »

Skoro od początku chciałeś 5G z Plusa to po co pytasz?
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do LTE w lokalizacji Piaski - Bydgoszcz

Post autor: matek451 »

Koledze autorowi to się wydaje ze wiedzę na temat jego lokalizacji, infrastruktury operatorów, stacji bazowych itd mozna uzyskać w 30 s od ręki. Każdy mój post to jest kupa roboty, wiedzy i doświadczenia.
Lokalizacja jest specyficzna, prawidłowy wybór operatora i sprzętu wymaga rzetelnego podejścia do tematu, nie można wykluczać żadnego operatora jeśli nie chce się popełnić błedu skutkującego problemami przez 2 lata. Postawa w której ktoś kieruje się uprzedzeniami wobec któregoś z nich dziwi,co nie oznacza to ze Plus możliwe zejest tam najlepszym wyborem .
Kolejna sprawa to moja prośba o testy Play pozwala mi uzyskać wiedzę na temat tego operatora w tym rejonie, często przydatna później innym ludziom z tego rejonu bo oni też szukają po forach. Baza btsearch.pl z której korzystasz powstaje dzięki pasjonatom, informacja o CID i eNB na testach PLUSA pozwala stwierdzić ze odpalono zmiennik na Siedleckiej zamiast stacji bazowej na kominie MWiK czego na btsearch.pl jeszcze nie ma.
To tylko przykład, roszczeniowa postawa która prezentujesz powoli staje się na forach normą, nic dla dobra wspólnego, WSZYSTKO MA BYĆ PODANE NA TACY.
Wg. ciebie ja muszę ci pomagać a moja dwukrotna prośba w twoim kierunku o test skutkuje hejtem na mnie, bo tak nalezy potraktować wpis o ego i Elektrodzie.
Kolego, jak wesprzesz przez lata tak jak ja kilkadziesiąt tysięcy ludzi non profit, którzy dzięki temu zaoszczędzili sobie problemów z internetem mobilnym, przy okazji kupę kasy to pogadamy o ego.
ODPOWIEDZ