Parametry anteny i słaby download

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Parametry anteny i słaby download

Post autor: wioras »

Witam,
Mam dość ciekawą zagadkę z która borykam się od kilku dni. Jakiś czas temu starałem się poprawić parametry internetu znajomemu który swój nadajnik widzi z okna i jest oddalony o niego o max 1-2km. Setup jaki użyłem nie jest perfekcyjny jednak w moim domu zrobiłem dzięki temu upgrade z 10mb/s do 70mb/s.
Zaraz pojawią się pewnie komentarze, że router to złom a anteny to śmiech na sali - tak, znam opinie na temat tego sprzetu na tym forum. Jednak, tak jak mówie - u siebie na tym setupie uzyskałem bardzo dobre parametry, a do nadajnika mam 6km a nie tak jak mój znajomy 2km..
Ok więc modem to Huaweu B315 z modyfikowanym softem pozwalającym ustawiać ręcznie częstotliwość pracy oraz nadajnik z którym chce się łączyć. Anteny to niestety 2x Tajfun Signalflex.
Nadajnik sieci Three najprawdopodobniej używa częstotliwości 1800Mhz (tak przynajmniej wygląda to w mojej sąsiedniej miejscowości) tak samo postanowiłem dostroić router u kolegi.
Parametry jakie udało mi się uzyskać wyglądają następująco:
Obrazek

Troche mnie to zaskoczyło ponieważ parametry wyglądają znacznie lepiej niż w moim domu. Nie przekłada się to jednak na chociażby podobny download speed. Parametry na screenie powyżej pozwoliły mi uzyskać zaledwie 25mb/s. To co mnie totalnie zaskoczyło to fakt, że wyjałem kartę z sim z routera i włożyłem z powrotem do swojego iPhone po czym uruchomiłem speed test i uzyskłem 120mb/s. Niestety jest to iPhone więc nie miałem możliwości uruchomić żadnej aplikacji pokazującej parametry sieci itp.
Pytanie następujące: co zrobić aby te 120mb/s przenieść na osiągi dostepne przy używaniu routera? Ciężko mi uwierzyć aby mój iPhone miał lepszą antene niż moje externalsy. Myślicie, że jest to kwestia konfiguracji routera? Planuje pojechać do znajomego z telefonem na Androidzie i zrobić zrzuty parametrów jakie widać w telefonie i porównać to z modemem... Myślicie, że to dobre pomysł?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Parametry anteny i słaby download

Post autor: wojteks »

Na IPhone jest "Field Test"

Myślę że B315 to bieda router nie przystający do współczesnych sieci LTE.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Parametry anteny i słaby download

Post autor: Mig25 »

Ja tez robiłem ostatni testy ,zdobyłem antene Cybertech CT17 z przewodami 1m , router B818 odleglosc do nadajnika 1.2km.
Wniosek ,przy takiej odległości do nadajnika router na każdym bandzie pojemnosciowym z osobna jak i wszystkich razem radzi sobie lepiej sam niz z ta zewnętrzna antena ustawiona w tym samym miejscu(testy zarówno na dachu ,na strychu ,jak i na dole). O ile download byl nieznacznie nizszy to juz upload spadal zawsze o połowę... testy na plusie i t-mobile, na tej samej wieży.
Także juz teraz mam pewnosc ,ze polecanie komuś anteny zewnetrznej przy takiej odległości jest błędem. O wiele lepiej dać router w puszce hermetycznej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry anteny i słaby download

Post autor: matek451 »

B315 na tych antenach z widocznością BTS-a i niewielkim dystansem ma poprawne parametry sygnału, uzyskiwane prędkości zależą od obciązenia LTE1800 na tym sektorze z tego BTS-A. Iphone to zupełnie inna klasa modemu LTE, agregacja kilku pasm LTE I wyższa modulacja robią swoje.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Parametry anteny i słaby download

Post autor: radius »

Skoro to B315 z MOD FW to niech poskacze po bandach, tj. 1, 3, 7, 20 i zrobi screeny danych i speedtesty.
B315 nie agreguje kilku częstotliwości co robi iPhone.
Jak już chcesz tam jechać to z jakimś dobrym telefonem pod Android, obsługującym LTE-Advanced. Pokażesz screen z Netmonster.
A Ty się łączysz do tej samej stacji (eNB) i tego samego sektora (783874)?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ