Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

Witam wszystkich, ostatnio się przeprowadziłem z miasta do mniejszej miejscowości na nową ulicę. Cała ulica jest moją działką. Z racji że jest nowa, nie mam pociągniętych kabli światłowodowych ani telewizyjnych. Napisałem prośbę do vectry (razem z sąsiadami z tejże ulicy) która ma kable położone pomiędzy moją ulicą ale stwierdzili, że mi nie położą bo nie planują nowych inwestycji.
No cóż jestem zmuszony (razem z sąsiadami) do korzystania z internetu mobilnego. Poszukałem trochę informacji na forum ale to jest dla mnie czarna magia. Mam kartę od orange a aktualnym routerem jest tp-link mr150. Osiągi są tragiczne, za dnia 1-3mb/s w nocy w porywach do 7mb/s. Ping w speedteście 21, a w grach skacze od 70 do 600. Moja lokalizacja https://goo.gl/maps/ny2QJfVQZmPPMAPX7
Prosiłbym o doradzenie jaki router i jak będzie potrzeba antenę kupić, żeby dało się normalnie pograć i obejrzeć film na 2 urządzeniach jednocześnie.
Z góry dziękuję za pomoc. :serce:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Juszkowo więc z zasięgiem kiepsko, wiem coś na ten temat. Nie jesteś pierwszym który pisze na forach z tej lokalizacji. No i mam córkę która mieszka na Ogrodowej, po drugiej stronie obwodnicy a tam jeszcze gorzej niż u ciebie. Router to elektrośmieć, należy zacząć od testu na karcie Orange na telefonie Android i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US oraz wynik speedtestu, test na zewnątrz. No i czym się kerowałeś wybierając Orange?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Próbowałeś zmienić lokalizację routera w domu? masz go na oknie od od strony Pruszcza Gdańskiego czyli na wschód czy bardziej na północną stronę na Gdańsk? Strona zachodnia czy południowa w ogóle odpada a routera słabiutki, Orange w tym rejonie nie ma kompletu pasm LTE, Play ma
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:należy zacząć od testu na karcie Orange na telefonie Android i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US oraz wynik speedtestu, test na zewnątrz. No i czym się kerowałeś wybierając Orange?
Musi to być koniecznie ta karta z routera czy mogę użyć aktualnie używanej w telefonie też z orange? A na orange padło bo szybko musiałem wybrać kartę by alarm podłączyć, a nie sądziłem, że to będzie strzał w kolano.
pawel_b pisze:Próbowałeś zmienić lokalizację routera w domu? masz go na oknie od od strony Pruszcza Gdańskiego czyli na wschód czy bardziej na północną stronę na Gdańsk? Strona zachodnia czy południowa w ogóle odpada a routera słabiutki, Orange w tym rejonie nie ma kompletu pasm LTE, Play ma
Router mam na poddaszu po północno-wschodniej stronie.
diam0nd88
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2023-03-27, 17:14

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: diam0nd88 »

T Mobile również jest na wszystkich pasmach, w sumie najgorzej Orange
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Kosiorrex pisze:
matek451 pisze:należy zacząć od testu na karcie Orange na telefonie Android i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US oraz wynik speedtestu, test na zewnątrz. No i czym się kerowałeś wybierając Orange?
Musi to być koniecznie ta karta z routera czy mogę użyć aktualnie używanej w telefonie też z orange? A na orange padło bo szybko musiałem wybrać kartę by alarm podłączyć, a nie sądziłem, że to będzie strzał w kolano.
pawel_b pisze:Próbowałeś zmienić lokalizację routera w domu? masz go na oknie od od strony Pruszcza Gdańskiego czyli na wschód czy bardziej na północną stronę na Gdańsk? Strona zachodnia czy południowa w ogóle odpada a routera słabiutki, Orange w tym rejonie nie ma kompletu pasm LTE, Play ma
Router mam na poddaszu po północno-wschodniej stronie.
nie musi być karta z routera, może być z telefonu jeśli też z Orange
najlepiej przejść się z routerem po poddaszu i spróbować znaleźć dla niego lepszą lokalizację czyli najsilniejszy sygnał LTE, w kierunku na Pruszcz Gdański bo tam masz BTSy Orange z trzema sektorami, BTS na Wojska Polskiego albo Raciborskiego, na obudowie masz wskaźnik siły sygnału LTE
ten TPLink ma modem LTE CAT4 więc kompletnie bez agregacji, jak Ci wskoczy na 800Mhz to właśnie takie będziesz miał prędkości jakie masz dlatego musiałaby złapać jakieś pasmo pojemnościowe LTE ale do tego musi złapać mocniejszy sygnał LTE, bez zmiany routera się nie obejdzie
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

https://imgur.com/a/w4ZpNGm
https://imgur.com/a/OmAPnvm
https://imgur.com/a/Iy6rKeJ
https://imgur.com/a/PPE9lCj

Obrazek

Jakoś teraz wyjątkowo 10Mb/s ale pod wieczór pewnie się zmniejszy a ping zwiększy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

O 15 już LTE1800 z BTS-a na Grunwaldzkiej przeciązone, słabe parametry sygnału na tym paśmie z 3 sektora, telefon z modemem 4 kat tak jak ten szajs MR150 więc bez agregacji pasm małe szanse na sensowne prędkości, ogólnie BTS na 3 sektorze obsługuje osiedle za obwdnicą przy kościele, twoje Kwiatowe i to przy Spacerowej w Pruszczu. Niezależnie od operatora, BTS-a potrzebny sprzęt z agregacją 3/4 pasm LTE i skuteczna antena zewnętrzna, kierunkowa. Ja zrobiłbym tam test na karcie Play.
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:O 15 już LTE1800 z BTS-a na Grunwaldzkiej przeciązone, słabe parametry sygnału na tym paśmie z 3 sektora, telefon z modemem 4 kat tak jak ten szajs MR150 więc bez agregacji pasm małe szanse na sensowne prędkości, ogólnie BTS na 3 sektorze obsługuje osiedle za obwdnicą przy kościele, twoje Kwiatowe i to przy Spacerowej w Pruszczu. Niezależnie od operatora, BTS-a potrzebny sprzęt z agregacją 3/4 pasm LTE i skuteczna antena zewnętrzna, kierunkowa. Ja zrobiłbym tam test na karcie Play.
Mam jeszcze umowę na rok podpisaną z orange, wolałbym nie dokładać kolejnego wydatku. Jaki sprzęt polecałbyś?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Podpisałeś umowę w ciemno, to podstawowy bład którego konsekwencje ponosisz jeszcze rok, mozesz kupić najlepszy sprzęt ale jesli BTS na wszystkich pasmach Lte będzie zapchany to i tak szybko nie będzie, jak wyglada teraz speedtest z tego MR150, czy to cudo techniki warte z 50 zł ma jakąś diagnostykę parametrów sygnału, BTS-a. Czy w panelu zarzadzania ma możliwość wyboru konkretnego pasma LTE?
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:Podpisałeś umowę w ciemno, to podstawowy bład którego konsekwencje ponosisz jeszcze rok, mozesz kupić najlepszy sprzęt ale jesli BTS na wszystkich pasmach Lte będzie zapchany to i tak szybko nie będzie, jak wyglada teraz speedtest z tego MR150, czy to cudo techniki warte z 50 zł ma jakąś diagnostykę parametrów sygnału, BTS-a. Czy w panelu zarzadzania ma możliwość wyboru konkretnego pasma LTE?
Obrazek
Spodziewałem się gorszego wyniku jak na taką godzinę. Nie ma diagnostyki bts'a ale mogę zmienić pasmo.
https://imgur.com/a/qIz2nxB
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

To sprawdź po kolei B1 czyli LTE2100, LTE1800 band 3 , LTE2600 band 7 a na koniec band20 czyli LTE800, na czas testu wystaw MR150 za okno, pokaż speedtesty dla kazdego z pasm.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

@Kosiorrex
jak na taki routerek to aż zaskakujące że ma możliwość wyboru pasma :) wymuszenie pasma innego niż 800Mhz (B20) może znacznie pomóc
a jakieś parametry mocy sygnału LTE wyświetlają się w panelu czy tylko na obudowie na tych diodach?
zostaw zaznaczone tylko B3 (1800Mhz) albo B1 (2100Mhz)
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:To sprawdź po kolei B1 czyli LTE2100, LTE1800 band 3 , LTE2600 band 7 a na koniec band20 czyli LTE800, na czas testu wystaw MR150 za okno, pokaż speedtesty dla kazdego z pasm.
Speedtest wykazał, że b1 jest najszybsze

b1 - Obrazek
b3 - Obrazek
b7 - Obrazek
b20 - Obrazek
pawel_b pisze:@Kosiorrex
jak na taki routerek to aż zaskakujące że ma możliwość wyboru pasma :) wymuszenie pasma innego niż 800Mhz (B20) może znacznie pomóc
a jakieś parametry mocy sygnału LTE wyświetlają się w panelu czy tylko na obudowie na tych diodach?
zostaw zaznaczone tylko B3 (1800Mhz) albo B1 (2100Mhz)
Nie wyświetla na obudowie ale w konfiguracji znalazłem coś takiego
[uObrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Te testy to na zewnątrz? Na LTE2100, słabe parametry sygnału, niski SINR. Pasmo przeciążone ale i tak jakoś działa, na LTE1800 sygnał zapewne zbliżony ale pasmo zapchane, podobnie jak na LTE2600. LTE800 zapewne sygnał najlepszy ale i duże obciążenie. Reasumujac wszystkie pasma przytkane, jedne mniej , inne więcej ale DL<<UL na kazdym. Stąd taki wynik a nie inny, jedyna rada to sprawdzić czy agregacja 4 pasm na DL da jakiś normalny wynik, no i poprawa parametrów sygnału na pasmach pojemnościowych LTE anteną zewnętrzną. To jedyna szansa na szybszy internet od tego operatora, choć ja sprawdziłbym i tak Play bo postawił 2 stacje w pobliżu i ma sektory skierowane na twoje osiedle. N a sprzęcie który masz teraz nie osiagniesz zamierzonego celu, niezaleznie od wyboru operatora.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

@Kosiorrex
a to na pewno jest tp-link mr150 ? bo jakoś na zdjęciach z netu widać na obudowie diody poziomu sygnału LTE a Ty piszesz że ich nie ma
nadal masz bardzo słabe parametry sygnału LTE, pewnie te testy robiłeś bez wystawiania tego tplinka na zewnątrz?
nawet w konfiguracji ocenia siłę sygnału na 25% jakkolwiek by to obliczał, zmiany lokalizacji routera nie poprawiają Ci siły sygnału dla pasma B1?
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:Te testy to na zewnątrz? Na LTE2100, słabe parametry sygnału, niski SINR. Pasmo przeciążone ale i tak jakoś działa, na LTE1800 sygnał zapewne zbliżony ale pasmo zapchane, podobnie jak na LTE2600. LTE800 zapewne sygnał najlepszy ale i duże obciążenie. Reasumujac wszystkie pasma przytkane, jedne mniej , inne więcej ale DL<<UL na kazdym. Stąd taki wynik a nie inny, jedyna rada to sprawdzić czy agregacja 4 pasm na DL da jakiś normalny wynik, no i poprawa parametrów sygnału na pasmach pojemnościowych LTE anteną zewnętrzną. To jedyna szansa na szybszy internet od tego operatora, choć ja sprawdziłbym i tak Play bo postawił 2 stacje w pobliżu i ma sektory skierowane na twoje osiedle. N a sprzęcie który masz teraz nie osiagniesz zamierzonego celu, niezaleznie od wyboru operatora.
pawel_b pisze:@Kosiorrex a to na pewno jest tp-link mr150 ? bo jakoś na zdjęciach z netu widać na obudowie diody poziomu sygnału LTE a Ty piszesz że ich nie ma
nadal masz bardzo słabe parametry sygnału LTE, pewnie te testy robiłeś bez wystawiania tego tplinka na zewnątrz?
nawet w konfiguracji ocenia siłę sygnału na 25% jakkolwiek by to obliczał, zmiany lokalizacji routera nie poprawiają Ci siły sygnału dla pasma B1?
Akurat w środku jak najbliżej okna na poddaszu bo deszcz akurat padał, mogę jeszcze raz zrobić jak potrzeba.

Faktycznie jest, świeci się jedna kreska, nie wiedziałem że to siła sygnału.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Ale nie zawracaj sobie głowy diodami, pokazujesz screena z MR150 z parametrami sygnału jak wcześniej, tam jest RSRP i SINR i to ma znaczenie, testy zrób na zewnątrz za oknem na tym poddaszu, pasma tak jak napisałem i z każdego screen z tej zakladki na MR150 co wcześniej i na kazdym speedtest, zobaczymy jak wypadną gdy poprawisz parametry sygnału bo ściany,szyby, dachówka tłumią sygnał o kilka dB.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Nie żebym cokolwiek sugerował w kwestii diod ale to po prostu od razu widać na diodach przemieszczając router jak mniej więcej wygląda siła sygnału, nic oczywiście nie zastąpi zczytania tych parametrów z modemu, to oczywiście podstawa, widać w każdym razie gołym okiem że ten odbierany sygnał jest bardzo słaby co raczej dyskwalifikuje ten router bo nawet dokrecenie anteny kierunkowej niewiele pomoże w przypadku routera bez agregacji, widać że te fabrycznie dokręcone patyki nie są w stanie nic sensownie wzmocnić aczkolwiek sadziłem że koledze uda się tymczasowo znaleźć lepszą lokalizację dla tego routera na poddaszu zanim kupi coś nowego, ciekawe że na telefonie łapał sygnał aż z Grunwaldzkiej 62 z Pruszcza, pewnie jakieś przeszkody sygnału z bliższych BTS albo wpada jednak miedzy sektory
Ostatnio zmieniony 2023-04-01, 09:48 przez pawel_b, łącznie zmieniany 1 raz.
czarny667
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-01, 08:38

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: czarny667 »

Cześć
Nie będę zakładał nowego tematu, podłącze się do tematu kolegi . Prosiłbym o poradę w sprawie modemu do internetu. Mam kartę Orange dostałem w niej 500GB Internetu miesięcznie przez 24 miesiące za dodatkowe 10zł miesięcznie wramach obecnego abonamentu. Na razie brak światłowodu w mojej lokalizacja więc muszę się jakoś ratować. Moja lokalizacja to Pinezka
https://maps.app.goo.gl/QPQWKjy7JxntKyNK7 .
Pomiary z rana wykonane w pokoju z którego jest widok na antenę
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i salon

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więc panowie co moglibyście doradzić? Czy musi być koniecznie router z anteną zewnętrzną? żeby coś dało się wyciągnąć więcej? Dziękuję za podpowiedzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

To Juszkowo, tam łatwo nie jest, NetWorks działa jak działa, zasięg w części po lewej stronie obwodnicy nawet z Rusocina, czasami z dowieszki na maszcie Play na Raciborskiego 7 a Grunwaldzka to obsługuje z kawał obszaru, lokalne stacje w Pruszczu nie mają tam zasięgu. Play ma też stację na Tysiąclecia, sektory z nich skierowane na os.Kwiatowe, obydwa walą z duzymi mocami, BTS na Batalionów Chłopskich z kolei ma sektor na os. Nad Radunią. Ogólnie sieć wydaje się lepiej zoptymalizowana, no i liczą się jak zawsze azymuty anten, wysokość ich montazu , tilt i moce z jakimi pracują. W Juszkowie dochodzi jeszcze konfiguracja terenu. Czekamy na testy pasm LTE w Orange, a co do PLAY to 200GB/m-c za 13 zł na pre-paidzie to mały koszt gdyby okazało się ze po testach ten operator działa lepiej.
czarny667
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-01, 08:38

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: czarny667 »

zamieszczam wieczorne wyniki internetu
Obrazek

Obrazek
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:Ale nie zawracaj sobie głowy diodami, pokazujesz screena z MR150 z parametrami sygnału jak wcześniej, tam jest RSRP i SINR i to ma znaczenie, testy zrób na zewnątrz za oknem na tym poddaszu, pasma tak jak napisałem i z każdego screen z tej zakladki na MR150 co wcześniej i na kazdym speedtest, zobaczymy jak wypadną gdy poprawisz parametry sygnału bo ściany,szyby, dachówka tłumią sygnał o kilka dB.
b1 - Obrazek
Obrazek



b3
- Obrazek
Obrazek



b7 - Obrazek
Obrazek



b20 - Obrazek
Obrazek
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Masakra i niestety nadal masz fatalne parametry sygnału, być może łapie Cię do BTS na Grunwaldzkiej 62 z Pruszcza jak na telefonie
zobacz czy chodząc wokół domu z telefonem od północnej albo wschodniej strony, Netmonster pokaże ci inny BTS niż eNb 240304
podeślij speedtesty z telefonu
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Stacja bazowa z którą się łączy ten MR150 zapchana na maksa ale pisałem jak wyglada Orange w Juszkowie, w 4/3 CC CA może pójdzie w szczycie z 10-15Mb/s na tych parametrach sygnału , z anteną zew,. zapewne trochę lepiej ale gwarancji to nikt nie da. No i nie wiadomo czy z Raciborskiego nie jest podobnie, trzeba by sprawdzić w poblizu na twoim kierunku.
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

matek451 pisze:Stacja bazowa z którą się łączy ten MR150 zapchana na maksa ale pisałem jak wyglada Orange w Juszkowie, w 4/3 CC CA może pójdzie w szczycie z 10-15Mb/s na tych parametrach sygnału , z anteną zew,. zapewne trochę lepiej ale gwarancji to nikt nie da. No i nie wiadomo czy z Raciborskiego nie jest podobnie, trzeba by sprawdzić w poblizu na twoim kierunku.
Chciałbym spróbować najpierw z routerem jakimś lepszym z tą agregacją pasm. Jaki by się do tego nadał?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

MF286D powiedzmy się nada.
Nie pomagam na PW!
Kosiorrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-03-30, 18:24
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Kosiorrex »

wojteks pisze:MF286D powiedzmy się nada.
A będę mógł połączyć te routery ze sobą? W sensie, że jeden na strychu, który łapie piętro a drugi na parterze.
ODPOWIEDZ