Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: G.Moore »

Czy na parametr sygnał szum wpływa:
1. Pobliskie częstotliwości (np. to samo pasmo innych operatorów)
2. Te same częstotliwości (tego samego operatora z innych nadajników).
3. Obie powyższe.
4. Jeszcze inaczej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: wojteks »

Punkt 3.
Nie pomagam na PW!
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: G.Moore »

Dzięki.
W takim razie jest duże prawdopodobieństwo, że pakując router do puszki hermetycznej na dach ekranowanie "pleców" a może i boków da pozytywny wpływ na snr i ogólnie na jakość połączenia. Zgadza się?
Oczywiście najlepiej zrobić testy :) ale jakiś start teoretyczny chciałbym mieć.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: wojteks »

Jest taka szansa, czasami wystarczy za budynek schować żeby stłumić sygnały od strony pleców.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: key »

Jedno "ale": SNR jest stosunkiem mocy sygnału użytecznego do mocy szumu tła. Inne sygnały nie są widziane przez system jako szum.

Ekranowanie routera niewiele poprawia, ponieważ sygnał pobierany jest przy pomocy anteny i transportowany kablem i w tym miejscu powstają szumy o których mówimy.
Nie pomagam na PW.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: G.Moore »

key pisze:Ekranowanie routera niewiele poprawia, ponieważ sygnał pobierany jest przy pomocy anteny i transportowany kablem i w tym miejscu powstają szumy o których mówimy.
Ja opisałem sytuację bez anten zewnętrznych. Jest router. Wkładamy do puszki i na dach. Pytanie czy osłonić go z tyłu i może z boku ekranem robiąc coś na kształt kierunkowości czy raczej nie ma sensu (pomijając odpowiedź - trzeba potestować :)).
Wewnątrz są pewnie jakieś kable antenowe 5-10-15cm od anten no ale całość jest w jednym miejscu.
key pisze:Jedno "ale": SNR jest stosunkiem mocy sygnału użytecznego do mocy szumu tła. Inne sygnały nie są widziane przez system jako szum.
Co w takim razie jest widziane jako szum tła i jak się odciąć/zminimalizować wpływ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: key »

G.Moore pisze:Pytanie czy osłonić go z tyłu i może z boku ekranem robiąc coś na kształt kierunkowości czy raczej nie ma sensu (pomijając odpowiedź - trzeba potestować :)).
Z teorii wynika ze to prawdopodobnie niewiele da, ale możesz oczywiście testować. Czasami zdarza się, ze jakieś mocne źródło szumu odgrodzisz.
Ja cudów bym się nie spodziewał, ale tak naprawdę wynika to z lokalizacji routera i generatorów szumów.
G.Moore pisze:Co w takim razie jest widziane jako szum tła i jak się odciąć/zminimalizować wpływ?
Wszystko co produkuje sygnały nie skorelowane z interesującym Ciebie sygnałem - n.p. silniki elektryczne.
Inne nadajniki nie są przeszkoda - ich sygnał całkowany w czasie jest dla odbiornika niewidoczny.

Jest parę technik pozwalających nie zmniejszenie odbioru szumu (n.p. filtry ograniczające przepustowość sygnału do interesującego Ciebie pasma), ale one zazwyczaj są już zaimplementowane w Twój sprzęt.

Tak z ciekawości - jaki SNR masz w tej chwili?
Nie pomagam na PW.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: G.Moore »

key pisze:Tak z ciekawości - jaki SNR masz w tej chwili?
SINR dość mocno skacze od 0 do 10 (zazwyczaj ok 5).
Do tego rzekłbym, że kiepski RSRP (-104 do -99).
Ale całość daje o dziwo bardzo solidne i stabilne DL:40-50, UL: 20.
To wszystko powyższe jest na MF286D, które stoi na strychu.

Teraz chcę uruchomić MC801A i planuję wyrzucić na maszt w skrzynce. I jak to planowałem zacząłem się zastanawiać czy ekranować tył/boki czy nie. Skoro takie ekranowanie niespecjalnie na szumy się zda to może dzięki takiej qusi kierunkowości powybieram/potestuję nadajniki różne.

Zastanawiam się też czy "idąc" ze sprzętem ponad dach nie poprawię rsrp a popsuję sinr. Się zobaczy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Co wpływa na SNR (jakie częstotliwości)?

Post autor: key »

W tym wypadku bardziej przejmował bym się RSRP niż SNR.

Z SNR można walczyć w systemach, gdzie masz wpływ na jakość sygnału (n.p. dobierając typ kabla miedzy antena a routerem).
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ