SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wesato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-22, 12:19

SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wesato »

Witam
Chciałbym podzielić się wiedzą praktyczną z zastosowanego przeze mnie sposobu na internet domowy dla usługi 5G.
Jako że w mojej okolicy dostawcy internetowi (radiowi) lecą sobie w .... z przepustowością (zwłaszcza wieczorami i w weekendy) postanowiłem rozglądnąć się za internetem LTE dostępnym w mojej okolicy. Niestety odległości od nadajników GSM nie napawały optymizmem ale co mi pozostało. Na pierwszy ogień poszło wypróbowanie Tmobila internet domowy lte z zestawem odu idu na próbę. NIe był to dobry pomysł bo wiedziałem już wcześniej od znajomego który używał tej usługi że w szczytach łącze zwalnia do 2-4 MB/s co dla mojej rodziny przy 2 laptopach 4 smartfonach 1 smart tv (wole 4k od full HD :-)) nie było by dobrym rozwiązaniem. Ale się uparłem i przekonałem że faktycznie usługa zapycha się w szczytach.
Po pół roku męczenia się na radiowym i próbach wymuszenia polepszenia usługi u dostawcy zauważyłem-dowiedziałem się że na nadajniku w odległości 3,2 km ruszył u mnie internet w plusie 5G. Na dodatek szwagier przechwalał się że 300 m ode mnie ma zasięg 5g.
Wiedziałem że oferta plusa ich limity mi nie odpowiadają... ale postanowiłem spróbować. Zaprosiłem szwagra na moją działkę i ku mojemu zdziwieniu okazało się że łapie 5G się odpala na kotwicy 2600 MHz - DL 120 15 MB/s UP 15 MB/s. Mam dom w odległości 3,2 km od nadajnika po drodze same lasy i górki.
Kupiłem kartę plusa, wyhaczyłem z OLX używaną ze zbitym ekranem Motorole 5G (180 zł :-) i zacząłem ją męczyć z tretingiem po wi fi.... słabo to szło więc poczytałem po googlałem i okazało się że na openWRT można w routerach ze złączem usb podpiąć smartfon jako modem. akurat takiego starusienkiego NETGEAR-a R6220 mam więc po wgraniu openWRT skonfigurownaiu USB pod treting wszystko ożyło. Pozostało kupić puszkę zamontować ją na komin i już.... śmiga aż miło...
Pozostaje modlić się za baterie w Motoroli żeby nie padła za szybko... :-)
Co z tego wszystkiego wynika ?
Zasięg 5G w plusie w technologii NSA sięga na dobre 3,5 km dając prędkości jakość lepszą od LTE 4g+
DO sprawdzenia jakości 5G wystarczy pożyczony tel szwagra :-)
Do podpięcia sieci domowej do neta wystarczy router za 100 zł i tel za 150-200 zł.
NIe wiem jak z ofertą 5g u naszych operatorów do neta domowego ... (ja korzystam z simkarty na firme z no limitem) ale powoli oferta będzie się uśredniać do innych rynkowych.
To tyle - jeżeli ktoś z was ma doświadczenie w zamykaniu telefonów w puszce i aspektu żywotności baterii , proszę o podzielenie się swoimi uwagami.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wojteks »

5G w Plusie jest na 2600Mhz więc sięga mniej więcej tyle samo ile LTE2600, żadne cudo, prędkości duże bo klientów w okolicy brak. Reszta ma zwykle bieda sprzęty z dystrybucji Plusa.
Nie pomagam na PW!
wesato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-22, 12:19

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wesato »

wojteks pisze:5G w Plusie jest na 2600Mhz więc sięga mniej więcej tyle samo ile LTE2600, żadne cudo, prędkości duże bo klientów w okolicy brak. Reszta ma zwykle bieda sprzęty z dystrybucji Plusa.
Masz rację... ale testując porównując 4g z 5g w tym samym miejscu i czasie 5G wypada o rząd lepiej :-)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wojteks »

No bo na dziś klienci Plusa nie mają sprzętu do 5G.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: matek451 »

3,,5 km na 2600MHz i zasięg aż miło , szkoda ze tylko na kominie. Proponuję najpierw pokazać parametry sygnału na 5G2600 i kotwicy LTE2600 przez te górki i lasy oraz dane stacji bazowej Plusa. To fachowe forum i posługujemy się konkretnymi danymi, no i zdecyduj się bo 5 tyg. temu miałeś na DL 200Mb/s a teraz 120Mb/s, pokaż screena ze speedtestu.
Ja nie mam w Plusie 5G i na LTE działa u mnie tak https://www.speedtest.net/pl/result/a/7954924278
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: tomekwwa »

Poka tę stację z DSS na 2600 w Plusie, bo ja takich cudów u Zygmusia nie widziałem, aż osobiście się wybiorę to cudo obejrzeć.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: pepexy08 »

wojteks pisze: Reszta ma zwykle bieda sprzęty z dystrybucji Plusa.
a możesz podać jakiś przykład sprzętu, który można kupić na rynku, zamiast kupować od operatora?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Mig25 »

Wojteksowi nie chodziło o to ,że w Plusie nie ma aktualnie sprzętów do 5G ( bo ma co najmniej pięć pozycji , z tego MC888 i MC889 ) , tylko o to ,że klienci ciągle mają Polsatowskie ODU-IDU 300 , czy inne stare modemy , które nie są w stanie obsłużyć agregacji LTE , a co dopiero 5G (choćby przez to ,że nie przedłużają umów).. No i generalne sieć Plusa wcześniej ani nie była godna polecenia ze wzglądu na marną infrastrukturę , stąd też klientów było mało. Teraz chyba powoli się to odwraca ( sam jestem klientem Plusa , u mnie jest zdecydowanie najszybszy).

A jeśli chodzi o sprzęty 5G , to teraz powinien być wysyp MC801A z promocji T-Mobila ( gdzie po 2 latach kończą się umowy) , jest bardzo dobrym sprzętem o ile jesteś w zasięgu wewnątrz , da się go wyrwać nawet za 350pln ( ktoś się ostatnio chwalił).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wojteks »

Mig25, dokładnie o to mi chodziło.
Nie pomagam na PW!
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Zeusek »

Na wolnym rynku to np. sklep ZTE, masz tam przykładowo MC888 który tam kupiłem. Masz pewność że nic nie ma dograne w oprogramowaniu przez operatora.
Co do Plus LTE jest ogólnie marna i zawsze tak było, teraz mają to 5G Ultra i z pewnością jest to najszybszy obecnie Internet. Z tym że jak kolega napisał, jest dużo przestarzałego sprzętu który 5G Ultra nie wspiera.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: matek451 »

Ilość stacji bazowych z 5G2600 w Plusie to około 3 tysiace w miastach więc zasięg mocno ograniczony, do tego samo działanie 5g Plusa bywa rózne i wynika z dosyłu do stacji bazowych z tą technologią. Tylko niewielka część stacji ma dosył na światłowodzie, większość działa na radioliniach a te w Plusie nawet po wymianie nie powalaja prędkościami, większość to 1107Mb/s ale sa też wolniejsze i szybsze .
To marketingowe 5G Ultra to póki co tylko na strefach radiowych z Huawei bo tylko ten sprzęt na BTS-ach Plusa potrafi agregować N41+N1, do korzystania wymagane modemy z obsługa tej agregacji.
Stacja bazowa PLUSA z której korzystam ma LTE2600+1800+900, przez lata miała dosył 2x180Mb/s i była nędza, zmiana dosyłu na światłowód zrobiła swoje, mój sektor jest mało obciążony stąd takie prędkości w agregacji tych 3 pasm LTE. Niestety póki co brak nawet pozwolenia na 5G.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Mig25 »

Jest jakiś konkretny sprzęt , który potrafi agregować N1+N41 ? Mi się na MC889 nie udało...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: matek451 »

A gdzie chciałeś agregować te pasma? W strefach radiowych opartych na sprzęcie Nokii na stacjach bazowych ta agregacja nie występuje, najblizej masz w GŁOWNIE bo tam jest na HUAWEI, wschód i południe to Nokia i tam nie zadziała.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Mig25 »

W Piotrkowie Tryb. chciałem...
Nadajnik BT30954 , pasmo N1 i N41 każde z osobna z teg nadajnika MC889 łapał ( zresztą nie tylko on , MC801A i MC7010 też to robiły), ale dwóch naraz nie chciał.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: matek451 »

Dziwne bo PLUS wymienia MC889/MC888 i Zowee 5G jako sprzęt z 5G ULTRA.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Mig25 »

Tu o tym pisałem: viewtopic.php?f=15&p=648238&sid=91a75e607d96e9f693d3c0a2c952dab2#p648235

MC889 był szybszy od MC7010 czy MC801A , ale dwóch pasm 5G na raz nie zagregował... Może to kwestia nadajnika ( tak jak Mój BTS w Żyrardowie nie trawi MC7010 - nie wpuszcza go do 5G :) )
wesato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-22, 12:19

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wesato »

Piszę i przedstawię moją konfigurację:
MOtorola g50 5G jako modem po usb do NETGEAR-a R6220 .
Karta sim Sieć PLUS 5G
moje położenie
https://www.google.com/maps/place/51%C2 ... &entry=ttu

BTS Plus
Plus (26001) ID: BT33753
https://photos.app.goo.gl/Ro5J4FrNNE1jehPV6

https://photos.app.goo.gl/LRfyWYmyK6S4vkqB9

Pomiar w puszce po zdieciu przykrywki:
https://photos.app.goo.gl/wGAYaVEinPczBra89

https://photos.app.goo.gl/bNtUsGN4vK7snNCV6

https://photos.app.goo.gl/WyU99eP8YN2rnMbx8

jak wezme tel wyzej ponad krawędz dachu mam tak (przy identycznym screenschocie z netmonster)
https://photos.app.goo.gl/vibPVhqRmjSSKKuC9

a tu lepiej widac w jakiej jestem sytuacji - gory lasy i te 3,4 km :-)
https://photos.app.goo.gl/FddvfGDji3fyyteN6
wesato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-22, 12:19

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wesato »

matek451 pisze:3,,5 km na 2600MHz i zasięg aż miło , szkoda ze tylko na kominie. Proponuję najpierw pokazać parametry sygnału na 5G2600 i kotwicy LTE2600 przez te górki i lasy oraz dane stacji bazowej Plusa. To fachowe forum i posługujemy się konkretnymi danymi, no i zdecyduj się bo 5 tyg. temu miałeś na DL 200Mb/s a teraz 120Mb/s, pokaż screena ze speedtestu.
Ja nie mam w Plusie 5G i na LTE działa u mnie tak https://www.speedtest.net/pl/result/a/7954924278
Te 200/20 miałem o idealnej porze - teraz uśredniam od 80 do 140 DL mam.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: Mig25 »

Zobacz jeszcze ,jak speedtest wypadnie samym telefonem w idealnych warunkach , bo ten R6220 przez te swoje USB2.0 też może mieć swoją górną granicę.
wesato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-22, 12:19

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: wesato »

Tylko że załączone screenshoty są z telefonu ... w domu przy routerze na WiFi 5GHz mam porównywalne transfery i oczywiście po LAN także.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: SMARTFON jako tani modem 5G do internetu domowego

Post autor: darekka »

Mig25 pisze:Wojteksowi nie chodziło o to ,że w Plusie nie ma aktualnie sprzętów do 5G ( bo ma co najmniej pięć pozycji , z tego MC888 i MC889 ) , tylko o to ,że klienci ciągle mają Polsatowskie ODU-IDU 300 , czy inne stare modemy , które nie są w stanie obsłużyć agregacji LTE , a co dopiero 5G (choćby przez to ,że nie przedłużają umów).. No i generalne sieć Plusa wcześniej ani nie była godna polecenia ze wzglądu na marną infrastrukturę , stąd też klientów było mało. Teraz chyba powoli się to odwraca ( sam jestem klientem Plusa , u mnie jest zdecydowanie najszybszy).

A jeśli chodzi o sprzęty 5G , to teraz powinien być wysyp MC801A z promocji T-Mobila ( gdzie po 2 latach kończą się umowy) , jest bardzo dobrym sprzętem o ile jesteś w zasięgu wewnątrz , da się go wyrwać nawet za 350pln ( ktoś się ostatnio chwalił).
o mnie piszesz, bo ja za tyle(350zł) wyrwałem MC801A z Play bez obciążeń/rat, trafiłem i kupiłem też B818(GigaCube Vodafone) za 400zł również bezpieczny.
darekka
ODPOWIEDZ