Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Zastanawia mnie jeszcze jedno, czy żeby korzystać z netu w 5G trzeba mieć ofertę na 5G, czy dowolna karta będąc w zasięgu 5G automatycznie da możliwość korzystania z tej technologii? Czytam oferty, ale nie ma informacji z jakich technologii korzystają.
Bo jeśli Virgin czy Play których BTS mam 30m od routera, da mi 5G, to zmieniając router z B818 na MC801A mogę mieć albo nie mieć możliwości korzystania z 5G w zależności od sytuacji. Pamiętam, że na początku5G było w oddzielnych ofertach, teraz nie widzę informacji co i jak,gdzieś to jest wyjaśnione?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Trzeba posiadać ofertę z 5G np. ja nie mam 5G a Bratanek ma. Mamy Play i ten sam adres zamieszkania.
Virgin Mobile dał mi 5G na start, w Play to chyba jest od 40zł miesięcznie abonament. Choć Virgin Mobile to też Play ;)
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Zeusek pisze: Virgin Mobile dał mi 5G na start
Virgin na kartę, czy abonament?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Na kartę. Miałem leżaka i po kupieniu jakiegoś pakietu dali 5G i sporo GB.

Teraz sprawdziłem, GIGAMAKS za 30zł. Miałem 5G w MC888, potestowałem i wróciłem do Orange.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

a co jest najtaniej na kartę w Orange, czy też ogólnie najtaniej z 5G? Bo musi być taniej żeby nie brać światłowodu itp
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Osobiście to mam z Orange za 365 zł na rok, w tym jest 2TB (jeżeli kupujesz z telefonu/aplikacja) + 5G. Do tego SMS/MMS/rozmowy bez limitu
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Kupiłem na testy ZTE MC801A, wieczorem wczoraj B818 miał około 79/59 ping 23, MC801A 108/38 ping 14.
Dzisiaj rano B818 65/36 ping 25, ZTE 134/41 ping 16. W ZTE włączone kanały LTE 1,3,7,20. Pozostałe tj 3G wyłączyłem.
Czy w takim razie to jest agregacja pasm z pozycji menu routera i nie trzeba używać dodatkowych programów?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

Tak , dodatkowo możesz użyć tego dodatku do Chrome ,który wyświetla informacje w jednym miejscu: viewtopic.php?f=12&t=62164&p=638111#p638111
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

I jak masz Orange , to tam na niektórych BTSach jeszcze B8 może być. Generalnie sugeruję ,żeby włączone wszystkie pasma były , chyba ,że ewidentnie jedno szwankuje , albo wybitnie go nie chcemy ( np B20 z szerokością 5MHz często jest przeciążone i nic nie daje ,a czasami wręcz spowalnia , zwłaszcza jak się ustawi jako podstawowe).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: matek451 »

A te testy to jaki operator ? Virgin nie ma juz ograniczeń, u mnie w agregacji 4 pasm LTE hula ponad 200Mb/s. No i 470GB/M-c za 13,5 zł czyli starter za 3,5 +10 zł za doładowanie.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Niezły ten hack, teraz dałem na MC888. U mnie B20 to 10Mhz więc coś pewnie daje. Szybkość 103/29 ping. 23. Orange.

co to jest temp 4G 63 ?
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

To B20 z 5MHz to tylko w Play jest , i tam przeważnie nic nie daje.

No temperatura układu 4G :)
MC801A miał takie dane , i widać MC888 też ma... Bo MC889 i MC7010 tego nie podają.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Gdyby ktoś był zainteresowany jak to wygląda na MC888
https://www.szybkiplik.pl/ziDky4yLJf
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

matek451 pisze:A te testy to jaki operator ?
Virgin na kartę.


Teraz zrobiony test, B818 61/40 p13, a ZTE 98/36 p27... i tu się zmartwiłem, pingi się zamieniły, ZTE miał połowę B818, teraz odwrotnie.
No i ogólnie po testach B818 i próbach z LTEhMonitor, jak podpiąłem ZTE, to miał jakieś obłędnie niskie szybkości, po kilka i ping duży, zrestartowałem komputer i wynik był taki jak powyżej, ale ten ping pozostał, mogło coś się namieszać?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Taka już charakterystyka internetu mobilnego, nawet dwa wyniki po sobie mogą się bardzo różnić. Aby coś powiedzieć to potrzeba kilka dni testów.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Zeusek pisze:Gdyby ktoś był zainteresowany jak to wygląda na MC888
https://www.szybkiplik.pl/ziDky4yLJf
nie zobaczę-

Witryna zablokowana z następującego powodu: trojan
Website Blocked: www.szybkiplik.pl

v2.6.8 | Trojan: 2.0.202308200856
Program Malwarebytes Browser Guard zablokował tę stronę, ponieważ może ona prowadzić złośliwą aktywność.


a jakie są wyniki?


"Taka już charakterystyka internetu mobilnego, nawet dwa wyniki po sobie mogą się bardzo różnić."
ok, ale testy robię już jakiś czas i wypadało podobnie jeśli chodzi o ping, 13-14 zawsze. A teraz po mieszaniu w LTEHMonitor tak jest i nie zmienia się.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 382
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: jfk »

suchejro pisze: ok, ale testy robię już jakiś czas i wypadało podobnie jeśli chodzi o ping, 13-14 zawsze. A teraz po mieszaniu w LTEHMonitor tak jest i nie zmienia się.
A jak sprawdzasz ten ping? Ten wyświetlany ze speedtestem jest niemiarodajny/uruchom sobie z konsoli, programu Putty-pingować IP on-line.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

jedno mnie zastanawia, jakim cudem nie ma przycisku włącznika/wyłącznika? Szok. Ma działać cały czas do licha? nie chce mi się listwy wyłączać zawsze bo mam coś podpięte co jest non-stop potrzebne, wyjmować zasilacz? paranoja...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

Jesteś pierwszym , któremu to przeszkadza :)
Oczywiśie ,że router jest cały czas włączony , i jak chcesz go wyłączyć , to albo wtyczka , albo zasilacz z gniazdka.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Mnie też to zaskoczyło, trochę mi to przeszkadza ale widać tak już jest.
Przy zmianie karty sim wyciągam wtyczkę bo nie wiem czy może być włączony przy zmianie karty.
Wyłączyłem diody aby nie świeciły niepotrzebnie, fajnie że idzie tak zrobić.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

A co poza diodami warto ustawić w menu, ustawienia firewall'a jakieś konkretne? Inne funkcje? nie wiem do czego służy połowa.


Z tego co wiem, to zawsze musi być wyłączony sprzęt żeby zmienić kartę, nie powinno być zasilania na stykach. Tak jak w telefonach itd.

Mnie to wkurza, po diabła ma być w użyciu non-stop. Chinole chcą śledzić all the time? Przez wszystkie urządzenia podpięte do wi-fi. Bo innego wytłumaczenia nie widzę. każdy nieużywany sprzęt powinien być wyłączony, kwestia oszczędności rachunków za prąd, długości życia podzespołów w danym sprzęcie itd. Może jest jakiś "zaprogramowany" element który pada po iluś tam godzinach użytkowania :) i trzeba kupić nowy router.
Wyłączam listwę, coś co było tam podpięte i wymagało ciągłego zasilania podłączyłem przedłużaczem i teraz to mnie wkurza. Chyba zamontuję przełącznik na kablu zasilającym router, taki od lampki, ale zasilacz będzie tkwić w listwie, nawet jak wyjmie się wtyczkę to coś robi bo jest ciepły. Chyba kupię listwę z większą ilością gniazd i jednym które może być zawsze włączone, widziałem coś takiego kilka miesięcy temu, muszę poszukać. Tam było sporo gniazd na wtyczki do sprzętów, jedno na stałe działające, kilka gniazd typu USB-C i USB-A do ładowania różnych sprzętów też zawsze aktywnych, włącznik odcinał tylko te gniazda do kompa i peryferiów poza jednym i tymi małymi. Wtedy uznałem, że mi to jest zbędne, teraz zaczynam szukać w celu zakupu, dzięki chińskiemu routerowi.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 517
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Firewall nie ruszałem bo też nie wiem co warto tam zmienić. Ustawiłem restart raz na tydzień, skoro jest taka opcja to uznałem że jest potrzebna.
Wyłączyłem sprawdzanie aktualizacji, moim zdaniem to może lekko spowalniać router a ręcznie mogę to sprawdzić co jakiś czas.

Co do oszczędności prądu to można włączyć harmonogram wi-fi (działa tak samo jak z diodami). Jest też opcja mocy wi-fi, niska, średnia i wysoka.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

suchejro pisze:ustawienia firewall'a jakieś konkretne? Inne funkcje? nie wiem do czego służy połowa.
W zasadzie są zupełnie zbędne, równie dobrze mogłoby ich nie być w menu.
suchejro pisze: każdy nieużywany sprzęt powinien być wyłączony, kwestia oszczędności rachunków za prąd,
Hmm, jest wiele urządzeń które wymagają ciągłego dostępu do sieci/internetu więc wyłączanie routera zwykle nie ma najmniejszego sensu. Oczywiście znajdą się użytkownicy którzy wyłączają router ale zwykle też wyłączają więcej urządzeń więc wyłączenie listwy zasilającej da ten sam efekt co wyjęcie zasilacza z gniazdka 230V.

Z tym rachunkiem za prąd to chyba naczytałeś się porad z pudelka czy podobnej klasy informacji.
suchejro pisze:Wtedy uznałem, że mi to jest zbędne, teraz zaczynam szukać w celu zakupu, dzięki chińskiemu routerowi.
Taka listwa będzie kosztowała więcej niż zużyty prąd przez router w ciągu kilku lat. Przecież mogłeś kupić nie chiński router który ma wyłącznik (ale zasilacz nadal będzie włączony do prądu).
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Simonel
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2008-08-07, 16:52
Lokalizacja: Earth/Europe/Poland

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Simonel »

@suchejro Chłopie nie popadaj w paranoje oszczędzania. Koszt pracującego rutera przez rok to na moje oko gdzieś max z 2-3zł czyli tyle co nic taka prawda. Ja swój już poprzedni ruter Huawei B593s-12 jak ustawiłem i włączyłem, tak chodził non stop przez jakieś 5 lat. Teraz mam nowego operatora i ZTE MF286d i tak samo będzie śmigał 24/7. Rutery jak i odpowiednio dobrany sprzęt komputerowy jest przystosowany do pracy 24/7. Swoją drogą mój nowy komputer też już pracuje jakoś około roku czasu 24/7 i jedyne co to mam za komputer większy rachunek co miesiąc o jakieś może 50pln, czyli pizza i jakieś piwo na mieście. Wyluzuj z tym prądem, pozdro :)
Simonel ^^
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

na ekranie startowym programu do zarządzania routerem jest info podstawowe pod guzikiem - Stan urządzenia - jest - Agregacja CA nieaktywne. czyli nie ma włączonej agregacji, w opcjach nie widzę możliwości włączenia CA, cokolwiek to znaczy, to o co chodzi?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

To znaczy że router nie pracuje w agregacji pasm, zwykle przyczyną jest brak innych pasm do agregacji lub zbyt mały poziom sygnału na innych pasmach ewentualnie to celowe działanie operatora który blokuje agregację pasm.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: matek451 »

Agregacja załacza się przy duzym ruchu sieciowym, włącz speedtest i podejrzyj czy status CA z nieaktywne się zmienia na aktywne.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

o, faktycznie po włączeniu speedtest to jest aktywne. A nie da się włączyć na stałe?

A przy okazji, ustawiając jeden kanał jest LTE, jak uruchomię cztery, to jest LTE+, co to jest ten plus?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

To inne oznaczenie agregacji.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ