Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1728
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

No właśnie ten plus to agregacja.
A jest aktywna jak modem i/lub BTS tego będą chciały ,a nie użytkownik :)
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

ach, to trzeba wziąć młotek i udać się na dach do BTS'a celem zmiany jego ustawień.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

suchejro pisze:to trzeba wziąć młotek i udać się na dach do BTS'a
A potem walnąć się nim w głowę żeby głupoty z niej wyleciały :rotfl:
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: jfk »

suchejro pisze: Mnie to wkurza, po diabła ma być w użyciu non-stop. Chinole chcą śledzić all the time? Przez wszystkie urządzenia podpięte do wi-fi. Bo innego wytłumaczenia nie widzę. każdy nieużywany sprzęt powinien być wyłączony, kwestia oszczędności rachunków za prąd, długości życia podzespołów w danym sprzęcie itd. Może jest jakiś "zaprogramowany" element który pada po iluś tam godzinach użytkowania :) i trzeba kupić nowy router.
Wyłączam listwę, coś co było tam podpięte i wymagało ciągłego zasilania podłączyłem przedłużaczem i teraz to mnie wkurza. Chyba zamontuję przełącznik na kablu zasilającym router, taki od lampki, ale zasilacz będzie tkwić w listwie, nawet jak wyjmie się wtyczkę to coś robi bo jest ciepły. Chyba kupię listwę z większą ilością gniazd i jednym które może być zawsze włączone, widziałem coś takiego kilka miesięcy temu, muszę poszukać. Tam było sporo gniazd na wtyczki do sprzętów, jedno na stałe działające, kilka gniazd typu USB-C i USB-A do ładowania różnych sprzętów też zawsze aktywnych, włącznik odcinał tylko te gniazda do kompa i peryferiów poza jednym i tymi małymi. Wtedy uznałem, że mi to jest zbędne, teraz zaczynam szukać w celu zakupu, dzięki chińskiemu routerowi.
Tobie się nie dziwię/możesz nie mieć wiedzy z tego tematu (jak moja blondi/ upierała się przy tym wyłączaniu przy każdym wyjeździe/jak się spalił monitor od kompa przy włączeniu-było może to przypadek, ale jak się spalił TV-LED do dziś ma spasowane/nie wtrąca się do tego, wszędzie mam dobre instalacje elektryczne/do tego bdb listwy przepięciowe Belkina-nic nie wyłączam, nic się nie dzieje, choć np. na działce sąsiedzi kilka razy zaliczyli zonga przy burzach... ). Nadziwić się nie mogę jak co jakiś czas ogłupia się user-ów w prasie komputerowej/ takie wyłączenia są mniej szkodliwe gdy wykonuje je jakiś elektroniczny sterownik, przy manualu statystycznie więcej strat niż pożytku... .
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

przecież to taki niewinny żarcik nie wiem po co ta spina od razu.
Ale to prawda, nie lubię jak jakaś głupia maszyna decyduje za mnie co mam robić itd. Chcę mieć możliwość normalnego użytkowania wszystkiego, to ja chcę decydować co i kiedy ma być włączone, a nie jak pralka która decyduje za mnie ile mam prania włożyć, ile proszku wsypać, ile obrotów ma mieć wirowanie itd. I jakiś inteligentny inaczej w Chinach nie będzie decydować, czy chcę mieć włączony router czy cokolwiek innego, czy nie. Już nie wspomnę o samochodach, które odmawiają dalszej jazdy z jakiegoś idiotycznego powodu, najczęściej to wina padających czujników made in China i to ja mam mieć problem a nie oni.

A mnie nigdy, nigdy nic nie padło z powodu włączenia/wyłączenia. Zwyczajnie mieliście pecha. Raz owszem, ale włączyłem komputer kupiony w sklepie, nie było czasu na składanie bo ktoś miał wyjechać z nim w Polskę i zakup był w biegu w firmie komputerowej. No i po wciśnięciu przycisku włączenia, poszedł dym z zasilacza z efektownym sykiem, dymem i iskrzeniem. Okazało się, że jakiś pracownik któremu się nudziło przestawił suwak z 230 na 110V, komp wrócił do sklepu za chwilę i kolega darł na nich mordę bo mu pociąg uciekł. Zamienili, ale to jedyny taki przypadek jaki miałem, nic nigdy mi nie padło w podobny sposób. Tv owszem, ale przez to, że za długo działał, bo w sumie prawie bez przerwy, moja brunetka lubi mieć włączony non-stop :)
Ach, no tak, żarówki tak padają u mnie, po włączeniu - pyk, i zdechła. Rzadko inaczej. Ale to norma.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

Przecież możesz wszystko w domu odłączać głównym bezpiecznikiem i żaden chińczyk nie będzie decydował co odłączysz. Ale już niedługo będziesz miał chiński licznik energii elektrycznej który będzie mógł odłączyć zasilanie na polecenie z zewnątrz i będzie wysyłał statystyki zużycia prądu do chińskiej chmury.

Zresztą taki właśnie router/pralkę kupiłeś więc trzeba było kupić inny sprzęt który spełni specyficzne potrzeby, będzie miał wyłącznik czy pralka nie będzie decydowała ile ubrań włożyć czy proszku wsypać i tak dalej. Po prostu kupiłeś sprzęt dedykowany dla zupełnie innego użytkownika i teraz wymagasz żeby spełniał zachcianki. Niestety błędny wybór przy zakupie to nie jest nasz problem ani chińczyka.
Nie pomagam na PW!
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

problem polega na tym, że nie ma innych. I nie twierdzę, że to ma być problem kogokolwiek poza mną, myślę o moich zakupach.
A liczniki prądu to wiadomo, każdy się tego boi bo jesteśmy jedynym krajem, gdzie będą montowane liczniki bez żadnych atestów itp itd dające praktycznie dowolne możliwości zhakowania przez byle kogo. Złodzieje będą mogli zdalnie oceniać, czy jest ktoś w domu czy wyjechał na wakacje itp itd.

A wracając do tematu, jest do wyboru jakiś inny router z 5G który jest sensownym wyborem? myślę o tych tańszych. Bo jak widać ceny tych ZTE praktycznie zrównały się z B818 i innymi LTE. Zostawię tego ZTE bo bez kombinowania ma lepsze osiągi, czy bardziej stabilnie to nie wiem, ale chyba jest ok. Zauważyłem, że czasem jest jakby zanik internetu, niby jest połączenie, ale nic nie działa. W B818 tego nie było. Ale już go sprzedałem, więc nie wrócę. No i chcę ten potestować. Potrzebny mi będzie jakiś drugi, bo w innym miejscu też chcę wymienić, ale tam musi mieć jak najlepszy zasięg wi-fi, bo obsługuje kamery na zewnątrz. Tam router ma zasięg na styk, to nie jest dobre, ale jakoś wystarczyło na minimum, wolałbym jednak lepszy zasięg. Czy warto zatem mieć router z lepszym zasięgiem, czy najtańszy router LTE i drugi z 4 antenami jak Huawei jakiś chociażby?

Swoją drogą to robiłem testy wi-fi B818 i tego ZTE, dając zasięg na maksa po wyjściu z budynki i idąc tą samą drogą, ZTE daje zasięg około 15-20m większy. B818 traci zasięg jak wejdę za sąsiedni budynek, ZTE działa dalej i dopiero 15-20m za tym budynkiem traci zasięg, dobrze wiedzieć, bo może on sobie poradzi z kamerami w tamtym miejscu gdzie będzie potrzeba wymiany na inny sprzęt.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

suchejro pisze:problem polega na tym, że nie ma innych.
Ależ oczywiście że są routery i pralki.
suchejro pisze:Potrzebny mi będzie jakiś drugi, bo w innym miejscu też chcę wymienić, ale tam musi mieć jak najlepszy zasięg wi-fi, bo obsługuje kamery na zewnątrz.
Routery LTE/5G zazwyczaj mają słabe WiFi chyba że składa się zestaw z ODU i IDU (czy tam innego dodatkowego wewnętrznego routera).
Kamery to po kablu powinny być żeby były czymś więcej niż zabawką bo WiFi bardzo łatwo zagłuszyć a kabel trzeba przeciąć.
Nie pomagam na PW!
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Tak, są, routery bez problemu - H155 pewnie ma włącznik, ale bardziej myślałem o pralkach, samochodach itd.

No i ja wszystko rozumiem, tak, można zagłuszyć, ale tam nikt nie będzie tego raczej robić, bardzo mało prawdopodobne. A żeby tam kable położyć, to niezła jazda by musiała być i nie ma to sensu. Dlatego pytałem o to właśnie o co pytałem, chodziło mi o dodatkowy router właśnie jak np HUAWEI WiFi AX3, bo nie wiem czy to ma większy sens, czy anteny może da się podpiąć do wi-fi o ile jest taka możliwość? Chociaż często te routery są znacznie tańsze od anten i można je postawić w znacznym oddaleniu od routera LTE co daje jeszcze większe możliwości. i teraz pytanie, czy oba routery da się tak wykorzystać, żeby móc do obu podłączyć jednocześnie urządzenia przez wi-fi, oczywiście nie każde do obu, tylko każde z urządzeń do jednego z dwóch routerów? Bo wtedy znacznie powiększyłby się obszar działania. Coś na zasadzie MESH itp.
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 14:28 przez suchejro, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: matek451 »

Obyś się nie zdziwił, monitoring na WiFi to jest zabawka i nic nie strzeże, na Aliexpress za parę groszy mozna kupić zagłuszacz sygnału i z daleka zagłuszyć to twoje WiFi a kamery będą slepe.
Nie rozumiem po co takie coś, przeciez i tak musza mieć zasilanie więc korzysta się z kabla Ethernet i POE. Na twoje pomysły oczywiście nie warto wydawać nawet złotówki. Kamery WiFi to tylko ostatecznie przy znacznych dystansach od routera i wtedy do nich skuteczny most bezprzewodowy, a te istotne dla posesji zawsze po kablu.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

To ma mieć charakter tymczasowy, później tam kamery będą zbędne, ogólnie to nie monitoring na pokaz i kamerki są ukryte, to może lepsze kamerki na kartę SIM i LTE?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 518
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Jeżeli szukasz wyłącznika to zobacz na router Tenda 5G03 .
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: jfk »

suchejro pisze: Zwyczajnie mieliście pecha. Raz owszem, ale włączyłem komputer kupiony w sklepie, nie było czasu na składanie bo ktoś miał wyjechać z nim w Polskę i zakup był w biegu w firmie komputerowej. No i po wciśnięciu przycisku włączenia, poszedł dym z zasilacza z efektownym sykiem, dymem i iskrzeniem. Okazało się, że jakiś pracownik któremu się nudziło przestawił suwak z 230 na 110V, komp wrócił do sklepu za chwilę i kolega darł na nich mordę bo mu pociąg uciekł. Zamienili, ale to jedyny taki przypadek jaki miałem, nic nigdy mi nie padło w podobny sposób. Tv owszem, ale przez to, że za długo działał, bo w sumie prawie bez przerwy, moja brunetka lubi mieć włączony non-stop :)
Ach, no tak, żarówki tak padają u mnie, po włączeniu - pyk, i zdechła. Rzadko inaczej. Ale to norma.
Nie, https://www.urzadzamy.pl/porady/meble-i ... -Uc2j.html, jeżeli chcesz drążyć temat/poszukaj po sieci-jest sporo tego typu opracowań.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Aj, jakoś się nie przejąłem, w sposób ciągły używam drukarki laserowej, raz na pół roku atramentowej i jestem zadowolony, że sama czyści głowice itd, nie muszę tego robić ręcznie, chociaż wiem, że powinienem częściej żeby nie zaschły kartridże, ale jakoś o tym nie pamiętam. Nie odłączałbym jej zapewne, ale za mało mam gniazd w listwie i wciąż coś przełączam.
Nie używam i nie będę używać TV OLED, mam jakiś LED i od dwóch lat go nie uruchamiałem, zapewne w najbliższych 5 latach pewnie też go nie użyję, więc problem odpada. On raczej stoi jako awaryjny monitor gdyby padł monitor od PC.
Do routera nie jest i nigdy nie będzie podłączone nic jak TV Smart, obsługuje tylko komputer oraz smartfony i tak pozostanie.

A tak na marginesie, jak ktoś stwierdzi, że 200 calowy OLED jest już za mały i kupi 500 cali ze skanerem myśli itp, rzecz jasna wg marketingu służącym tylko do obsługi TV myślami, to ktoś kto nabędzie od niego ten 200" od razu może go wyrzucić, oj, co ja gadam - wynieść do miejsca odbioru elektrośmieci :D , bo wiadomo że będzie zepsuty po odłączeniu od zasilania.



Zastanawia mnie jedno, a może wystarczy do kamerek zwykły modem USB i mały router podpięty do niego, jak np Huawei WS318N, ale ten akurat nie ma USB. Ale skoro nowe takie routery można kupić za 30zł, to pewnie z USB jakiś starszy model za 10, bo po tyle widzę sporo tych sprzętów, tylko każdy sprawdzać czy zadziała z modemem USB LTE... do kamer chyba wystarczy taki tandem?
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Czy MC888 Ultra jest lepszy od ZTE MC801a? Jedne parametry lepsze, inne gorsze, nie wiem o co chodzi.
A może do kamer taki będzie ok - ZTE MF286, tylko czy ma dobry zasięg wi-fi?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1728
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

Jakie parametry ma gorsze?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

suchejro pisze:czy zadziała z modemem USB LTE... do kamer chyba wystarczy taki tandem?
Na dziś modem USB LTE to elektrośmieć.
suchejro pisze:A może do kamer taki będzie ok - ZTE MF286,
Może, nie przetestujesz się nie dowiesz, zabawki nie maja większych wymagań.
Nie pomagam na PW!
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Mig25 pisze:Jakie parametry ma gorsze?
https://www.x-kom.pl/p/596223-router-zt ... ac-ax.html

https://www.x-kom.pl/p/1143339-router-z ... ac-ax.html

pierwszy 3,6 a drugi 1,7, w tytule przynajmniej, dalej już nie patrzyłem na różnice.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

a MC8020 jest lepszy od tych dwóch? Masa szczegółów technicznych w opisie które nic mi nie mówią, to starsza czy inna seria bo z czterema cyframi w modelu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: matek451 »

MC8020 to taki MC801a ale z WIfi AX5400 ale bez złacz anten zew.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Mam kartę z 5G, pierwszy wieczór z testami i zonk, 53DL, 30UL ping 32, pokazuje że jedzie na 5G.
Kolejny dzień i 153DL, 63UL i ping 13, wydaje się ok bo lepiej niż było na LTE, ale tego samego dnia wieczorkiem około 60DL, 32UL i ping 16. Czyli dwa razy wolniej niż LTE. Hmm... wszystko jest ok?
Karta Virgin i ZTE MC801A. Test w tym momencie jak to piszę 62-27-16.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 518
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

To zależy od obciążenia 4G/5G, zależy też czy nadajnik ma priorytet na 4G. Play ma współdzielone pasmo 4G/5G.
Dopiero oddzielne pasmo pod 5G diametralnie zmieni sytuację.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

A czy da się samemu sprawdzić co i jak daje BTS?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: wojteks »

Idziesz pod BTS i testujesz, tak z 300m od stacji w kierunku odpowiednich sektorów (anteny zwykle widać).
Można sobie trochę pomóc http://beta.btsearch.pl/
Nie pomagam na PW!
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Czy warto zamienić MC801A na MC888? Co to daje?

Jak już odpalą "prawdziwe" 5G, to te routery mają wszystko co potrzeba, czy wciąż nie jest jasne które kanały, pasma itp będą potrzebne?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1728
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Mig25 »

Da obsługę 5G Ultra w Plusie , MC801A nie obsłuży agregacji dwóch pasm 5G n41+n1 na raz.
No i jeszcze WiFi6 ma.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 518
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

Nadal nie jest jasne czy 5G będzie na N77 czy N78, jeśli nie spieszy Ci się to poczekaj jeszcze aż 5G ruszy.
MC888 niby N77 nie wspiera ale to nieco dziwne bo teoretycznie starsze modele wspierają. Ogólnie jest lekkie zamieszanie w temacie.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

czyli oba sprzęty nie mają teraz sensu jak rozumiem?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 518
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: Zeusek »

To trudno powiedzieć jednoznacznie, ja bym się wstrzymał do czasu wystartowania 5G.
To co wiadomo na teraz MC888 obsługuje 5G Ultra od Plusa (choć tego nie pokazuje, nie pokazuje agregacji N1+N41), a czy obsłuży w przyszłości prawdziwe 5G to nie wiadomo.

Ps. Ja kupiłem MC888 ale ostatecznie możliwe że wyrzuciłem tylko sporo pieniędzy, choć w stosunku do Huawei B818 jest trochę lepszy.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
suchejro
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2020-10-15, 11:53
Lokalizacja: peryferia Układu Słonecznego

Re: Huawei B818, zamiana na coś z 5G, warto?

Post autor: suchejro »

Ja teraz używam MC801A, myślałem o zamianie na MC888, ale jak widzę to bez sensu bo nic nie wiadomo. Swoją drogą co za sprzęty robią które nie wiadomo czy będą nadawać się do czegokolwiek.
A są teraz sprzęty które na pewno wszystko obsłużą to co będzie?

Czy 801 i 888 róźni tylko agregacja 5G i do tego jakaś dziwna skoro jej nie widać?
ODPOWIEDZ