[OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

[OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

Cześć,

trochę off-topic, ale sporo osób ma jednak domy/mieszkania w dużych miastach. Przypadkiem dziś wchodzę na Vectra.pl i o to co zobaczyłem:
Internet 10G stworzyliśmy, by sprostać Twoim wymaganiom. To innowacyjna technologia, wyjątkowy pakiet symetryczny (8300/8300 Mb/s), sieć światłowodowa prosto do Twojego mieszkania i nieograniczony dostęp oraz niski ping.
:wow: :wow:

Wiem, że INEA i małe sieci skierowane dla firm i instytucji od dłuższego czasu oferują symetryki 10/10, 25/25 i jeszcze lepsze, ale Vectra to oferta "dla mas", a więc znacznie bardziej dostępna i przystępna cenowo.

Zgodzicie, się, że news jest interesujacy? ;) Zastanawiam się jak będzie z dostępnością w Warszawie i jakie będą koszty. Ale co by nie mówić w kraju mamy, tak jak piszą w mediach, jedną z najlepszych sieci teleinformacyjnych w Europie (kumpel z Irlandii mi o tym powiedział, ja początkowo nie wierzyłem, ale teraz widzę, że się poprawiło u nas w tym temacie :) ).

Wchodzicie w taką ofertę 10G?? Oczywiście wiele będzie zależało od poziomu cen. Ale myślę, że na abo w granicach 200-300 zł miesięcznie sporo osób się skusi.

CC
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: wojteks »

Łącze 10 Gigabitów do domu/mieszkania? Zupełnie bez sensu chyba że ktoś prywatnie backupuje internet.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Dokładnie 1 Gb/s za dużo, a co dopiero 8x więcej, bo tam nie ma pełnego 10 Gb/s.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Mig25 »

Przy łączu 20Mbps paręnaście lat temu też mi tak mówili...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Nie porównuj łącza 20 Mb/s do 1 Gb/s. Weź sobie przykłady ile co potrzebuje przepustowości żeby działało. Film 4K około 30 Mb/s, granie w chumurze w najlepszej jakości 4K około 45 Mb/s, streaming w najlepszej jakości, który dostępny jest w kilku usułgach tylko np Bravia Core 80 Mb/s. Więc powiedz mi nawet jak wejdzie 8K to niech będzie 100 Mb/s więc ile ci jeszcze zostaje. 1 Gb/s to ciekawostka przez najbliższe 3-4 lata. Realne wykorzsytanie może za 5-6
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Mig25 »

Mówiłem o czasach ,kiedy wchodziło HD i HD Ready ,o 4K nikt nawet nie myślał.
Tak jak teraz nikt nie myśli np. o powiedzmy 64K ....
To się nazywa postęp.
Routery też już mają WiFi6, kiedyś taka przepustowość raz była nie do pomyślenia, dwa nie była potrzebna.
A zgrywanie internetu to tekst stary jak...internet :)

Możemy się założyć, że za jakieś 15lat takie łącza będą pod strzechami...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Jeszcze dobrze 8K nie ma, a ty już myślisz o kolejnych. I co Ci daje to WiFi 6 oprócz tego, że w końcu można wysycić łącze 1 Gb/s? Bo prędkości dalej 200-300 Mb/s dla normalnych użytkowników są aż nadto.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Mig25 »

Po prostu zaczynasz zrzedzic jak stary dziadek :)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Po prostu stwierdzam fakty, bo widać, że ktoś pojęcia nie ma.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: tomekwwa »

Kiedyś to ja Neostradę 512 dzieliłem na 4 mieszkania i siedzieliśmy z wywieszonym jęzorem jak to super działa :D a i kolega prawie zrobił kopię internetu na tym, bo miał całą szafę płyt CD z tym internetem "na dyskietce".

Wiadomka, że 10 Gbps teraz jest zbędne. Bo zasadniczo wchodzi do domu te 10 i co dalej? Jak i na czym to wykorzystać? W zasadzie nie da się lub koszty sprzętu z kosmosu. No i po drugiej stronie brak serwerów pracujących z takimi prędkościami i łączami. Ale dobrze, że opracowywane są takie technologie, bo jak ktoś stwierdzi, że jednak najlepiej będzie zrobić od jutra standard 256K to będzie taka możliwość.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

I 10 Gb/s i 1 Gb/s jest obecnie zbędne dla przeciętnego Kowalskiego, który ma kilka urządzeń.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Erbit »

piotrzet pisze:I 10 Gb/s i 1 Gb/s jest obecnie zbędne dla przeciętnego Kowalskiego, który ma kilka urządzeń.
Jest to zbędne nawet dla tych co mają 30 urządzeń.

Kiedyś łódzki prawnik pokazał mi swoje Lamborghini mające kilka cm od podłogi do asfaltu. "Podjarany" mocno mnie zachęcał bym sobie wsiadł. Ponieważ nie chciałem a moje argumenty dlaczego nie chcę go nie przekonywały i dalej uparcie mnie zachęcał to w końcu zadałem jemu pytanie: niech Pa tak szczerze powie, gdzie Pan tym jeździ po naszych łódzkich dziurach i torowiskach tramwajowych w asfalcie? Zatkało go... zająknął się ze dwa razy nim wydukał... wie pan... ja muszę sobie od czasu do czasu coś kupić bo powiedzieliby, że mnie się nie powodzi więc jestem złym prawnikiem.

Podobnie jak jego "podnietę" tym Lamborghini odbieram dyskusję o przyłączy 10Gbps do domu. Oczywiście, że można - tylko w jakim celu ?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Mig25 »

Chcesz. powiedzieć ,że taki internet nie da rady w Łodzi ?
Trochę to kiepskie porównanie , bo on będzie działał , a nie się powiesi w Łodzi...
Poza tym wiesz ,że Lamborghini to nie jest jeden typ .Pewnie masz na myśli małe dwuosobowe typu Huracan(tak ,pisałeś że niskie ,ale nawet te mają możliwość "podniesienia" ) , ale jest też całkiem użyteczny model Urus , i nim nawet w Łodzi bez problemu dasz radę:)
Producenci sprzętu do domowego użytkowania nie mieli motywacji ,żeby wkładać 10Gb switchy ,bo przecież takie prędkości były niedostępne. Także to wszystko się nakręca.
A co to usług to zawsze się znajdą. Wystarczy jakąś nową metoda gier w chmurze ,całe VR czeka na szybsze prędkości.
A przeciętnemu Kowalskiemu <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> takie prędkości nie są obecnie potrzebne ,ale przyjdzie czas ,i nowe usługi będą tego wymagały.
To ,że sami się zatrzymaliście na obecnej prędkości nie oznacza ,że szybciej nie będzie (z czasem).
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Wszystko się rozkręca, bo pojawiają się takie oferty. Logiczne, że producenci nie będą ładować kasy w coś co nikt nie bedzie kupował, bo czegoś nie ma. Ale my nie o tym tutaj tylko o tym co jest wystarczające dla zwykłego Kowalskiego. Gry w chumrze obecnie w najwyższym planie to niecałe 80 Mb/s czyli bez problemu obsłuży to najtańsza opcja z 300 Mb/s i jeszcze zostanie całkiem sporo dla innych użytkowników w tej sieci. Nikt nie mów, że za kilka lat takie prędkości nie są potrzebne, bo nikt tego nie wie. Mówimy o najbliższej perspektywie 2-3 lat, a w obencnej chwili tak jak pisałem 1 Gb/s jest za dużo, a co dopiero 10 Gb/s. Myślisz, że czemu INEA wycofała tą ofertę 10Gb/s symetryczną? Bo było na nią mało chętnych. Oferta Vectry zresztą też jest dostępna dla wybranych i to jak widać dla bardzo wąskiej grupy, bo nawet żadnych testów tego nigdzie nie ma. Może mają kilka adresów w Gdańsku i na tym koniec. Najbliższe 2-3 lata i 1 GB/s będzie za dużo tak jak pisałem wcześniej. Podam przykład Orange wprowadził do oferty 1 Gb/s w 2018 roku minęło 5 lat i nadal wystarczające jest 300 Mb/s i to aż nadto i w ciągu 2-3lat się to nie zmieni. Więc nie porównujmy 1 Gb/s do 512 kb/s.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: wojteks »

Takie ciekawostki będą się zawsze pojawiać, podstawa to światłowód do każdego domu/mieszkania a wtedy może być 300Mbps/1Gbps czy 10Gbps.

5G będzie przyszłościowe jak stacje bazowe będą co 300m albo na co drugiej latarni w mieście, poza miastami pozostanie to co jest, 4G 800/900MHz i 5G 700MHz. Kabla/światłowodu jeszcze długo nic nie zastąpi.
Nie pomagam na PW!
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Zeusek »

Światłowody NIGDY nie będą doprowadzone do każdego domu... przynajmniej w przewidywalnej przyszłości. 4G/5G jest cały czas rozwijane, powstaje już 6G/7G.
Szybkość rzędu 1/10Gbpd znajdzie zastosowanie, kwestia powstania nowych usług. Treści 4k są już powszechne a za rogiem likwidacja telewizji i wszystko ma iść przez Internet.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Erbit »

Zeusek pisze:...
Szybkość rzędu 1/10Gbpd znajdzie zastosowanie...
Ot właśnie. Znajdzie to czas przyszły a ja odnoszę się do teraźniejszości. Dziś jest to zbędne ale ja nikomu nie bronię instalować sobie łącza 10Gbps bo to nie moja sprawa.

Tym bardziej nie rozumiem tych "wow" i tych wykrzykników w temacie. Taka reakcja to typowy objaw konsumpcjonizmu i nic więcej.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

Mig25 pisze:Przy łączu 20Mbps paręnaście lat temu też mi tak mówili...
Obaj macie trochę racji, tzn. Mig25 i wojteks.

Strumień video 8K przy dobrym bitrate to nawet 700-900 Mbps, jakby w domu 2-3 osoby pościły sobie film w 8K to jest zaledwie 2G czy 2.5G.

Dziś trudno byłoby wykorzystać 10G/10G. Jedyne zastosowanie jakie mi przychodzi to serwer web i hostowanie strony z domowego PC lub inne usługi webowe/sieciowe.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

Co do 10G/10G to dla większości przesada, ale zaraz pojawią się słabsze i dużo tańsze łącza 5G/5G oraz 2G/2G - a te już mają większy sens dla prywatnego użytkownika.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: wojteks »

Zeusek pisze:Światłowody NIGDY nie będą doprowadzone do każdego domu... przynajmniej w przewidywalnej przyszłości.
Jedak jest wiele miejscowości gdzie światłowód jest w każdym domu między innymi dlatego że zasięgi GSM/LTE są tragiczne/rozpaczliwe.

Skoro w każdym domu jest prąd to może być światłowód, to tylko kwestia użycia istniejącej infrastruktury i dowieszenia/dodanie światłowodów. Jak wiemy z forum wiele osób wybiera LTE ponieważ jest 5pln tańsze niż światłowód/kabel dostępny u lokalnego dostawcy i osiąga "zawrotne" prędkości a dostawca lokalny dostarcza tylko 100Mbps po światłowodzie.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

Zeusek
U wielu operatorów to TV już dawno idzie po internecie, a nie w inny sposób.
CCpl
Konkretnie przy jakim i skąd te dane?
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

Zeusek pisze:Światłowody NIGDY nie będą doprowadzone do każdego domu... przynajmniej w przewidywalnej przyszłości. 4G/5G jest cały czas rozwijane, powstaje już 6G/7G.
To niekoniecznie tak musi być, bo w Szwecji (kraj na północ od Polski ;) ) mają (prawie) wszędzie Internet stały - albo miedź albo światełko. Ogromna kasa na to poszła i pokryli cały kraj łącznie z Północą gdzie między jednym domem a drugim czasami jest kilkanaście kilometrów odległości! Nie wiem czy pokryli sto procent domostw, ale na pewno ponad ~95-97%. Szwedzi zrobili to by mieć pewny Internet i mniej szkodliwy dla zdrowia. Tam się walczy nie tylko ze smogiem ale i elektrosmogiem, gdzie w wielu innych krajach nawet nie przychodzi to do głowy urzędnikom :D :D Z drugiej strony, trochę zabawnie, ale mają też sieci komórkowe i powoli likwidują telefony stacjonarne, więc nie sa do końca konsekwentni. Ale bredband dochodzi niemal do każdego domu.
Szybkość rzędu 1/10Gbpd znajdzie zastosowanie, kwestia powstania nowych usług. Treści 4k są już powszechne a za rogiem likwidacja telewizji i wszystko ma iść przez Internet.
Dokładnie, wystarczy że pojawią się telewizory 16K albo 32K ;) Albo coś innego, kwestia czasu. Kiedyś Gejc z Mikroshita mówił, że każdemu wystarczy 640 KB RAM w komputerze - a dziś kuchenki mikrofalowe i automatyczne odkurzacze mają więcej :)

O likwidacji TV nie słyszałem, mnie to akurat średnio interesuje bo w ogóle nie oglądam od wielu lat TV. Ani lewicowej, ani prawicowej.

Też jestem zdania, że jak będą powszechnie streamingować 8K i w przyszłości wyższe rozdzielczości, to Internet 1G będzie najtańszą opcją w cenniku każdej firmy.
Ostatnio zmieniony 2023-08-06, 15:27 przez CCpl, łącznie zmieniany 1 raz.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

piotrzet pisze: CCpl
Konkretnie przy jakim i skąd te dane?
O co konkretnie pytasz? O bitrate dobrej TV 8K? Czytałem o tym, nie problem odszukać takie informacje w necie. 4K ma w moim dronie ("miniak trójka") to 150 Mbps, a nie jest to żaden wyczyn, bo są lepsze (profesjonalne kamery 4K mają ponad 200 Mbps). 8K ma cztery razy większą liczbę pikseli od 4K więc wszystko się zgadza.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

CCpl
Ty mówisz to co jest w kamerach, a nie serwisach streamingowych, które potrzebują znacznie mniej. I taka jakość to nie wiadomo czy w ogóle będzie. Przykładowo teraz obecnie tylko Bravia Core ma przy 4K 80Mb/s i Apple TV około 60 Mb/s i to nie wszystkie filmy reszta to okolice 20 Mb/s. I te opcje weszły do oferty dopiero niedawno. Co do TV 8K to za kilka lat może. Obecnie za drogo, a większość zadowala się 4K i tak będzie przez kolejne min 203 lata. Więc nie pisz tutaj takich bzdur. My mówimy o tym co jest teraz i za 2-3 lata, a nie za 5 czy za 10.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

OK, trochę wybiegam w przyszłość ;)

Ogólnie z kilku wypowiedzi można odnieść wrażenie, że światłowód 10G jest bardzo niedobry, bo jest za szybki. Najlepsze jest łącze mobilne, bo nie jest za szybkie :) (nie mówiąc o takich zaletach, że w ogóle nie zawsze dobrze działa).

Pewnie, że do wykorzystania 10G przez przeciętnego Kowalskiego jest jeszcze b. daleko (większość nabywców łączy 1G nie wykorzystuje ich w pełni), ale mnie cieszą takie nowinki z różnych powodów. Jest postęp (!), będą też tańsze wersje (np. 2.5G/2.5G) za sporo mniejsze pieniądze, poza tym obecne oferty, np. na "jednego gigusia" też szybko stanieją. Więc z takich rzeczy można się cieszyć, nawet jeśli się z nich (od razu) nie skorzysta.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: piotrzet »

1 Gb/s? Tanieje? A gdzie? Będzie właśnie drożej, bo nie będzie niższych prędkości, a będą wciskane droższe wyższe, któremu nikomu nie będą potrzebne.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: CCpl »

Net z roku na rok jest tańszy. Przypomnijcie sobie, jak było kilkanaście lat temu - kilka MBIT czy kilkadziesiąt MBIT za około 80-100 zł. Dziś za 30-40 zł masz dużo lepsze łącze. Pamiętam jak za pakiet net 8 MBIT + TV (niski pakiet) + telefon płaciłem 160 złotych miesięcznie (w dodatku tamte 160 zł - przed post-COVID-inflacją - to było na dzisiejsze jakieś 500 zł; Pieniądze w ostatnich latach mocno straciły na wartości). Dziś masz dużo lepszą ofertę i za kilkadziesiąt zł / ms.

A jak internet po kablu/światłowód jest za drogi czy za szybki, to zawsze pozostaje internet mobilny ;) :)
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: jfk »

CCpl pisze:Net z roku na rok jest tańszy. Przypomnijcie sobie, jak było kilkanaście lat temu - kilka MBIT czy kilkadziesiąt MBIT za około 80-100 zł.
Skoro do takich dochodzisz wniosków/to słabo znasz rynek dostępu stałego. Stabilnie jest w Orange (było drogo/a nawet bardzo drogo-za 1Mbps w ADSL 80 zeta... ). Z perspektywy centralnej Polski w dużych miastach było bardzo tanio 10/20 zł za łącza 10/20Mbps u małych ISP przy nasyceniu usługi (dzięki darmowemu dostępowi w Play/do 2018r, nawet w Toya był pakiet startowy za 30zł/30Mbps. Dziś jest dużo drożej, a gdyby nie "topór" dostawców 4-5G byłoby drożej.Na prowincji z kolei gdyby nie "topór" Orange/T-Mobile, mali ISP odjechaliby znacząco z ceną (u mnie mały ISP w ciągu 2 lat ceny podniósł o 30%/usługa światłowodowa /to że są dokładane Mbps ma się nijak-bo dostęp drożeje, a statystyczny klient w ogóle nie będzie w stanie tego wykorzystać).
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: Erbit »

CCpl pisze:... ale mnie cieszą takie nowinki z różnych powodów. Jest postęp (!), ...
Ktoś wyżej wspomniał o Szwecji i dbaniu o środowisko.

Czy cieszyłbyś się tak samo z tego postępu gdybym udowodnił Tobie, że Twoja radość jest przyczyną wony w Ukrainie? Tak, kolego. Twój konsumpcjonizm (skądinąd wmówiony) powoduje, że trzeba więcej zasobów (surowców, energii) a to powoduje wyzysk w państwach III Świata oraz takie wojny jak ta w Ukrainie czy też każda inna wojna wywołana przez jakiekolwiek mocarstwo (w tym USA).

Zbędny jest ten ślepy pęd za 10Gbits gdy nie ma jeszcze takiej potrzeby a jedyną potrzebą by były takie łącza jest... konsumpcjonizm i Twoja radość z postępu. Z jakże krwawego postępu.
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OT] Petarda od Vectra_pl :) !!! O kurczaki !!! :wow:

Post autor: ksx4system »

Erbit pisze: Podobnie jak jego "podnietę" tym Lamborghini odbieram dyskusję o przyłączy 10Gbps do domu. Oczywiście, że można - tylko w jakim celu ?
To nie jest masowa oferta dla wszystkich, nikt nie broni siedzieć do końca życia na 80/10 VDSL czy LTE bez agregacji :) Jest garstka ludzi o większych potrzebach to wolny rynek odpowiedział dopasowaną ofertą.
Erbit pisze:Zbędny jest ten ślepy pęd za 10Gbits gdy nie ma jeszcze takiej potrzeby a jedyną potrzebą by były takie łącza jest... konsumpcjonizm i Twoja radość z postępu. Z jakże krwawego postępu.
Jeśli sam nie masz pomysłu jak wykorzystać takie pasmo to nie oznacza automatycznie, że cały świat też nie potrafi :) Nie wszystko i nie zawsze trzeba równać w dół tak jak czyniono w ustroju słusznie minionym.
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
ODPOWIEDZ