LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Cześć wszystkim.
Już dobry rok walki z domowym internetem LTE, a ja nadal jestem niezadowolony. Dlatego przybyłem tutaj z kilkoma wnioskami, i jednym pytaniem.
Otóż w zeszłym roku kupiłem za 6 stów (sic!) router Ori LBR20. Robił on jako modem, i cały ruch wysyłał na router Asusa RT-AX86U, który sterował całą siecią, oraz w tym momencie ma pod sobą 6 punktów AP (a za kilka dni dochodzi kolejny). Tymi AP są modele RT-AX55 - mocne radia, tanie routery, switch twierdzi że każdy ciągnie przez przystawkę PoE 4W, więc niedużo.
Wracając do LTE - Orbi LBR20 się przegrzewał. Gdy nadeszło lato, każde włączenie pobierania, albo odpalenie kilku kart z filmami na YT powodowało restart routera. Uznałem że ten typ tak ma, ale dopiero przedwczoraj odkryłem, jak bardzo się myliłem. Ale o tym zaraz.
Za Waszą radą (bardziej propozycją, po szukałem routera z passthrough-IP) kupiłem Zyxel'a model NR5103. Od samego początku, czyli dobre pół roku mam z nim same problemy. Znaczy działa stabilnie, ale mam na nim 5x mniejsze prędkości niż na LBR20, a specjalnie pod niego wymieniłem kable antenowe na takie z najwyższej półki i krótkie, wyciąłem 8 choinek i podniosłem anteny na szczyt dachu. Wszystko na nic, LBR20 nadający przez brzozowy lasek i choinki ma duużo lepsze prędkości.
Także sprzedam NR5103. Stan bardzo dobry chociaż nieco przybrudzony paluchami, brak oryginalnego zasilacza bo jest on na stałe wkomponowany w ścianę i już go nie odzyskam. Tanio sprzedam w dobre ręce, może ktoś chce do testów.
Podjąłem decyzję, powrót do LBR20. Na pierwszy ogień cała obudowa poleciała w śmietnik. Zyxel i tak wisi pod antenami w hermetycznej skrzynce, tam też wrzucę jutro tego Netgeara, więc obudowa niepotrzebna. Gołe PCB, 4 śruby na dystansach i radiator na wierzchu. I właśnie jeżeli o radiator chodzi, nie wiem jak można było tak spier... ten router, ale Netgear dał radę. Zdjęć nie posiadam, ale wyobraźcie sobie, że pod każdym radiatorem są 2-3 duże elementy wymagające chłodzenia, każdy o wielkości powiedzmy 5x4cm, a znajduje się na nich mała plamka pasty termoprzewodzącej gdzieś na krawędzi. Pamięć RAM (chyba, z wyglądu może być to właśnie RAM) nie miała na sobie pasty termoprzewodzącej, bo ktoś ją krzywo nałożył na radiator tak, że pasta była obok RAMu.
Generalnie wszystko wyczyściłem, umyłem alkoholem i całość równo pokryłem cienką warstwą ceramicznej pasty (MX-5). Wszystkie chłodzone połacie, cały RAM, wszystko co dotyka radiatora.
Wyleciały też fabryczne przewody antenowe oraz te "zworki" łączące wyjście nadajnika z wbudowanymi złączami SMA. Wyprowadziłem sobie 4 osobne przewody zakończone SMA, które podłączę do 2 anten Cybertecha. Okazało się, że ten router cały czas korzysta z wszystkich anten, zewnętrznych (o ile są podłączone) i wewnętrznych.
@matek451 masz trochę tych routerów, polecam Ci wymianę pasty na jednym i własne testy. Radiatory może są i nieduże, ale teraz router bez najmniejszego problemu pracuje w temperaturze otoczenia rzędu 60 stopni (zamknięta skrzynka dzisiaj po południu), a wcześniej miał problemy z okolicami 30 stopni temperatury otoczenia. Wyrzucenie z obwodu w zasadzie jednego zbędnego połączenia SMA, oraz jednego tego małego zatrzasku na antenę dało około 5dBm (i teraz wybaczcie, ale testowałem na szybko bo padać miało, nie sprawdziłem który parametr konkretnie to był).
Tyle ode mnie, liczę że ktoś z Was podejmie się rozmontowania routera i podzieli się wnioskami.
Mam też jednak pytanie. Nie mogę znaleźć żadnego oprogramowania OpenWRT na tego LBR20. Ja wiem że ma ciągłe wparcie itp, ale nie ma potrzebnych mi funkcji, więc tak chciałbym je dodać. Wiecie coś na ten temat?
A Asus niestety zostaje. Mam na nim odpalone za dużo rzeczy, między innymi świetnie obsługuje mi 2 VPNy jednocześnie na kilku zestawach urządzeń.
Pozdrawiam.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: Mig25 »

Z LBR20 nie powinno być problemu z OpenWRT , natomiast ktoś kumaty musi je po prostu zrobić , a do tej pory się taki nie znalazł.
Jak jesteś chętny i masz wiedzę , to na eko.one.pl podpowiedzą jak gdzieś się zablokujesz , ale raczej w formie wędki , a nie gotowej ryby , także trzeba coś niecoś wiedzieć , podłaczyć się do terminala ,itp.
Ja coś niecoś pomagałem przy MF286D i MF289F (głównie testowałem) , no i sam od podstaw zrobiłem wsparcie dla MF18 ( tego routera , co to go razem z MC7010 dawali) , więc jest to nawet możliwe dla amatora :)
Tyle ,że OpenWRT też ci nie da Bridge Mode , już lepiej wtedy ,żeby on został routerem....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: matek451 »

[urlhttp://www.voxel-firmware.com/Downloads/Voxel/html/index.html][/url] już nie mam duzo około 100 sprzedałem , sam am ze 2 dla siebie, te moje się nie przegrzewają, pracują w normalnych warunkach ale twoje uwagi cenne , tak samo jak tunning anten. A co do Zyxela to niestety potwierdzasz opinie o nim jakie zbiera na zagranicznych forach, niestety ale i tutaj u nas jest fan tych Zyxeli za kupę kasy,masprzęt tego producenta i twierdzi ze to bardzo wysoka półka.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Obawiam się, że mogę mieć problem z wgraniem gotowego customowego firmware'u, także myślę że prędzej na księżyc dolecę niż sam zrobię firmware :)
Jest gotowy jakiś Voxel. Spróbuję, może się uda.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

O, matek! Fajnie Cię widzieć. Jeżeli masz chwilę, mógłbyś rozkręcić jeden i sprawdzić jakość nałożenia past? Bo rozumiem nie pokryć całości elementów, nawet zostawić większa plamę, ale żeby w ogóle nie trafić z pastą na chłodzony element to trzeba mieć IQ banana.
Kim jest ten fan? Mógłbyś go tu zawołać? Może ja coś robię źle.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: matek451 »

Mam taki jeden co ma latające złącza anten zew. więc będę go i tak musiał rozbebeszyć wtedy zobaczę co i jak w mim ale teraz brak trochę czasu na takie zabawy ale jakoś nie miałem reklamacji ze się przegrzewały, a fan sam się odezwie. Na temat tego NR5103 trochę na forach ludzi pisało, walczyli z tymi antenami do niego , efekt ogólnie marny więc to nie takie cudo.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Właśnie z tego co widziałem sporo osób walczyło z podłączeniem anten. Złącza są nieopisane i nie wiadomo jaka konfiguracja jest odpowiednia. Z tego co kojarzę, pytałem support Zyxela i dostałem pewną informację, że nieważne, bo oprogramowanie samo wybiera które złącze jest od czego już po uruchomieniu. Nie wiem, nie znam się ale dla mnie brzmi to za pięknie.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: Wracając do LTE - Orbi LBR20 się przegrzewał. Gdy nadeszło lato, każde włączenie pobierania, albo odpalenie kilku kart z filmami na YT powodowało restart routera. Uznałem że ten typ tak ma, ale dopiero przedwczoraj odkryłem, jak bardzo się myliłem. Ale o tym zaraz.
Za Waszą radą (bardziej propozycją, po szukałem routera z passthrough-IP)
Podjąłem decyzję, powrót do LBR20. Na pierwszy ogień cała obudowa poleciała w śmietnik. Zyxel i tak wisi pod antenami w hermetycznej skrzynce, tam też wrzucę jutro tego Netgeara, więc obudowa niepotrzebna. Gołe PCB, 4 śruby na dystansach i radiator na wierzchu. I właśnie jeżeli o radiator chodzi, nie wiem jak można było tak spier... ten router, ale Netgear dał radę. Zdjęć nie posiadam, ale wyobraźcie sobie, że pod każdym radiatorem są 2-3 duże elementy wymagające chłodzenia, każdy o wielkości powiedzmy 5x4cm, a znajduje się na nich mała plamka pasty termoprzewodzącej gdzieś na krawędzi. Pamięć RAM (chyba, z wyglądu może być to właśnie RAM) nie miała na sobie pasty termoprzewodzącej, bo ktoś ją krzywo nałożył na radiator tak, że pasta była obok RAMu.
Generalnie wszystko wyczyściłem, umyłem alkoholem i całość równo pokryłem cienką warstwą ceramicznej pasty (MX-5). Wszystkie chłodzone połacie, cały RAM, wszystko co dotyka radiatora.
Wyleciały też fabryczne przewody antenowe oraz te "zworki" łączące wyjście nadajnika z wbudowanymi złączami SMA. Wyprowadziłem sobie 4 osobne przewody zakończone SMA, które podłączę do 2 anten Cybertecha. Okazało się, że ten router cały czas korzysta z wszystkich anten, zewnętrznych (o ile są podłączone) i wewnętrznych.
Podziwiam, wykonałeś masę pracy, zainwestowałeś/tylko dziwi mnie to że zostawiłeś anteny CT/to pasuje do tego jak "słoń do składu porcelany" (anteny do low-end zastosowań). Jeszcze do tego zakresu prac w LBR20 dodałbym sprawdzenie sekcji zasilania (bo zastanawia mnie to przegrzewanie/gdyż mam LBR20 przy maszcie w odlewanej Alu-obudowie i ostatnie 2 tygodnie to był test wytrzymałości na temperaturę/burze/wszystko OK).

Kod: Zaznacz cały

	dhcp
Jakość odbieranego sygnału (w dbm)	-35
Tryb sieci	FDD LTE
Band	LTE BAND 1
LAC	E
Cell ID	3
SIM Status	READY
Numer IMEI	353865
Numer IMSI	26003
Czas pracy systemu	17 Dni, 1 Godz., 49 Minut
Stan roamingu	WYŁ.
Stan połączenia	połączono
Adres IP	31.63
IPv6	
Operator	Orange
Serwer DNS	194.204.159.1
194.204.152.34
IPv6 DNS	
RSRP	-67
RSRQ	-12
Siła sygnału	
Typ sieci	LTE(FDD)
E/U/ARFCN	75
Band Name	2100
Uplink Frequency(phone to base station)	1927
Downlink Frequency(base station to phone)	1927
Band Number	1
LTE module support	Europe/Australia
ICCID	89480 
firmware Voxel. Mam wymuszoną agregację B1+B7, w godzinach szczytu wyciąga tyle https://www.szybkiplik.pl/sJy63ZQ728 , a w nocy https://www.szybkiplik.pl/ES95AU3pFV .
matek451 pisze:[A co do Zyxela to niestety potwierdzasz opinie o nim jakie zbiera na zagranicznych forach, niestety ale i tutaj u nas jest fan tych Zyxeli za kupę kasy,masprzęt tego producenta i twierdzi ze to bardzo wysoka półka.
Jak zwykle "rzetelnie jak w RT"/ nie mylić modemo-routera z CPE. :dobani:
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

@jfk
Takie nie za duże te prędkości. Identyczne mam na Zyxelu obecnie. No i agregacja 2 pasm... LBR agregował 4. W dzień wyciągał 200-300 pobierania, w nocy dobijał do 700 :D Oczywiście o ile się nie przegrzał i nie wyłączył.
Zyxel to chińczyk. Mam od nich jeszcze 2 switche 24x1G z PoE, ale chyba 50 razy wgrywałem soft na nowo bo gubił hasło administratora. Teraz jakoś działa.
Instaluję właśnie Voxela na LBR20. Ten router obecnie nic nie robi, leży na stole i czeka na wstępną konfigurację, a jest mocno ciepły (radiator po stronie bez żeberek). Może dlatego że pracuje obecnie bez anten od LTE i WiFi.
A odnośnie anten - skoro CT to złom, polecisz coś innego? Powiedzmy że lecimy w topowe anteny, najlepiej pasujące na zwykłe uchwyty antenowe (cybanty) bo dopiero co tamtą ścianę malowałem i nie chcę w niej wiercić. Jeżeli nie będą kosztowały fortuny, i faktycznie będą dużo lepsze, z miejsca biorę 2. Wymagania znasz - 800-2600MHz, 4 kanały, kierunkowe. Maszt oddalony o 2,5km orange.

EDIT:
A właśnie. Chcesz kupić NR5103? :P

EDIT2:
No to jest jakiś żart. LBR20 stojąc za 40cm ścianą, z wpiętą anteną od jakiegoś ESP32 w miejsce anteny LTE, ma większą prędkość pobierania niż Zyxel na dachu :D
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: Takie nie za duże te prędkości. Identyczne mam na Zyxelu obecnie. No i agregacja 2 pasm... LBR agregował 4. W dzień wyciągał 200-300 pobierania, w nocy dobijał do 700 :D Oczywiście o ile się nie przegrzał i nie wyłączył.
Tj. wymuszona agregacja 2 pasm (mam 4 na nadajniku)/ nie używam automatu/po co mi 200Mps, a za chwilę 20-40Mps. Przy agregacji B1+B7 wahania DL/UL mieszczą się w granicy 10%. To pokaż to 700Mbps-bo ja w Orange nie widziałem jeszcze takich prędkości. :D
wesolyyyy pisze: Powiedzmy że lecimy w topowe anteny, najlepiej pasujące na zwykłe uchwyty antenowe (cybanty) bo dopiero co tamtą ścianę malowałem i nie chcę w niej wiercić. Jeżeli nie będą kosztowały fortuny, i faktycznie będą dużo lepsze, z miejsca biorę 2. Wymagania znasz - 800-2600MHz, 4 kanały, kierunkowe.
https://mars-antennas.com/solutions/- topowe, taki standard https://itelite.net/pl/antennas/PAT072708DP/.
wesolyyyy pisze:Maszt oddalony o 2,5km orange.
Ależ to się świetnie składa (mamy identyczną odległość od nadajnika i taki sam modem), pokaż jak działa ten CT. :)
wesolyyyy pisze: A właśnie. Chcesz kupić NR5103? :P

EDIT2:
No to jest jakiś żart. LBR20 stojąc za 40cm ścianą, z wpiętą anteną od jakiegoś ESP32 w miejsce anteny LTE, ma większą prędkość pobierania niż Zyxel na dachu :D
Nie chcę/widziałem ten sprzęt i średnio byłem przekonany (za szybko staniał :) ).
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Max co mogę teraz pokazać to to:
Obrazek
To Zyxel i 2 anteny CT. <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> nie urywa. A właśnie odnośnie anten. Swego czasu walczyliśmy z matkiem o SINR. Myślisz że inne anteny pomogą?
LBRa nie przetestuję, bo leży u mnie na stole i przyjmuje właśnie Voxela :D
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Ta pierwsza kosztuje 1400pln/sztukę (a potrzebuję 2), i nie obsługuje 800MHz, a drugiej nigdzie nie widzę dostepnej.
Zainstalowałem Voxela, mam wrażenie że ostatnia jego wersja jest uszkodzona, bo router na niej przestał być dostępny z poziomu webowego GIU, za to odpowiadał na SSH.
W środku nocy wpadł mi do głowy szalony pomysł. Znalazłem moduł LTE który siedzi w tym LBR20. Tutaj jego datasheet:
https://auroraevernet.ru/upload/iblock/ ... 195166.pdf
Powiedzcie mi, czym on się komunikuje z resztą routera? Bo jedyne co tu może mieć odpowiednią przepustowość jest PCIe. Czyli jakby wylutować modem z tego routera, użyć przejściówki na USB 3.2, to może dałoby się to podłączyć do routera...
Pewnie nie, ale jest czwarta. Pora spać.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: Mig25 »

Jak chcesz mieć modem na USB , to są takie na chipiach Quectel na złączu m.2 , na eko.one.pl @IceG jest fanem takich rozwiązań , miał wcześniej to:
W 2019 roku zaczynał od modemu LTE cat.12 poprzez CAT.16:
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=20388

A teraz ma modem już z 5G:
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=23164

W ten sam sposób w LBR20 modem komunikuje się z procesorem ,tyle ,że modem tam jest na stałe i raczej nieopłacalne byłoby wylutowywanie , robienie przejściówek ,i podłaczanie do czegoś innego z OpenWRT , na to samo wyjdzie dodanie wsparcia OpenWRT dla LBR20 ,lub sprzedanie LBR20 i kupno modemu na m.2 i przejściówki do USB 3.1
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze:Max co mogę teraz pokazać to to:
Obrazek
To Zyxel i 2 anteny CT.... nie urywa. A właśnie odnośnie anten. Swego czasu walczyliśmy z matkiem o SINR. Myślisz że inne anteny pomogą?
LBRa nie przetestuję, bo leży u mnie na stole i przyjmuje właśnie Voxela :D
Co do innych anten/czy pomogą? Może pomogą, CT jest słaby/sorry jak widzę że antena zewnętrzna urywa transfer upload 30% (poprawia się DL/UL stoi w miejscu/bywa że się pogarsza-w swojej nastoletniej historii podłączając różnego rodzaju anteny/na różne pasma nigdy nie miałem przypadku że przy działającej antenie zewnętrznej pogarszał/był taki sam upload, to właśnie na nim zdarza się najwyższy progres, tzn. jest problem w antenie, zresztą konstrukcja banalna/nie rozwijana/laminat niezabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi... . U Ciebie zwyczajnie z przedstawionych danych antena zewnętrzna w ogóle nie działa/może tj. problem anteny, może problem routera? Co do SINR to parametr trudny do poprawy (duży wpływ ma liczba użytkowników sieci(/ale jak sygnał jest perfect to może być lepiej

Kod: Zaznacz cały

Zalogowana do sieci macierzystej
MCC MNC:
260 03
Lokalizacja stacji bazowej:
BTSeach
Cell ID:
737
LAC:
65 (FFFE)
TAC:
58
Primary band:
B7 (2600 MHz) @15.0 MHz
PCI:
3
EARFCN:
3
RSSI:
-63 dBm -63 dBm
RSRP:
-94 dBm -94 dBm
RSRQ:
-10 dB -10 dB
SINR:
27.0 dB 
-to są trudne warunki/dobra antena/brak klientów na sieci. Zweryfikuj gdzie jest problem. :ok:
wesolyyyy pisze:
jfk pisze: Ta pierwsza kosztuje 1400pln/sztukę (a potrzebuję 2), i nie obsługuje 800MHz, a drugiej nigdzie nie widzę dostepnej.
Nie dokładnie patrzyłeś/oni produkują całą masę różnego rodzaju anten (sprawdzaj panele) np. https://mars-antennas.com/product/ma-wa8222db-dp14/.
wesolyyyy pisze: Powiedzcie mi, czym on się komunikuje z resztą routera? Bo jedyne co tu może mieć odpowiednią przepustowość jest PCIe. Czyli jakby wylutować modem z tego routera, użyć przejściówki na USB 3.2, to może dałoby się to podłączyć do routera....
Przez terminal SSH, tu masz więcej info o tym sprzęcie https://www.lteforum.at/mobilfunk/netge ... -4g.17583/.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: matek451 »

Bzdury których nie idzie czytać, no i po raz kolejny nie wiadomo po co wklejony screen z zupełnie innych warunków i lokalizacji, antena CT17 nie działa a parametry sygnału lepsze niz na tym screene, autorowi radzę nie brać pod uwagę tych bzdur, kolega nawet nie sprawdził gdzie mieszkasz , nie wie jakie masz parametry sygnału na zewnatrz bez anteny zew. na LTE2600 z BTS-a NetWorks przy obozie, nieprawdą ze niski SINR to skutek innych użytkowników.
Doskonale powinieneś wiedzieć co jest przyczyną bo już ci to tłumaczyłem, liczy się lokalizacja Wierzbie, polecanie anten w takiej cenie bez znajomości i analizy warunków sieciowych NetWorks to rozbój w biały dzień. Kolega słynie z takiego podejścia do tematu, na ślepo poleca anteny które znajdzie w internecie, kup to się sam brutalnie o tym przekonasz.
@jarek7714 alias @jfk przez lata polecał taką antenę https://elboxrf.com/pl/product/98/tetraant-2-19-20-hv, od lat nie jest produkowana, CT17 jest jej kopią i jest przez niego mieszana z błotem, jest porzadnie wykonana , CT15 wisi u mnie od 9 lat, pierwsze CT17 montowałem ponad 5 lat temu i nic z nimi się nie dzieje, zresztą sam posiadasz wiec wiesz jak jest wykonana.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

@matek451 zakładam bardziej, że istnieje wiele słusznych dróg, i każdy ma swoją najsłuszniejszą. Ale jak pisałem wcześniej - wspólnie walczyliśmy z mobilnym internetem u mnie, miałeś rację chyba w każdym aspekcie i podejrzewam że wymiana past w LBR20 pomoże na pozostałe bolączki co by oznaczało, że te Twoje Orbi też będą najlepszą opcją. Szkoda że już ich nie sprzedajesz.
CT17 mam, ale by wypowiedzieć się nt ich trwałości musiałbym którąś rozkręcić. Na pewno ta roczna pokryła się od tyłu patyną a cybant zardzewiał. Czy to o czymś świadczy albo ma jakieś znaczenie? Absolutnie, bo działa jak działała.
Zainstalowałem Voxela, ale strasznie się zawiodłem bo nic to nie dodało prócz komend SSH. No nic, pozostanie mi DMZ, albo faktycznie podłączenie modemu LTE cat18 po PCIE i na USB do Asusa. W sumie jak będę miał wolną gotówkę to może spróbuję zrobić taki myk. Nigdzie w sieci tego nie widziałem, zxa to widziałem modemy Cat20 na PCIe w przyjaznych cenach.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: matek451 »

Sprzedaję, mam jeszcze kilka sztuk ale to tak na marginesie i bez znaczenia, droga jest jedna u ciebie problem nazywa się Wierzbie i fakt że masz pecha bo sektory 1 i 2 z BTS-a nie celuja na ciebie, ten 2 na ŁAMBINOWICE jest pewnie obciązony a ty jesteś na skraju tego który celuje na wschód, stad problem z SINR , niski to z reguły położenie pomiędzy sektorami a u ciebie dodatkowo maszt PLAY na Dworcowej. W takiej sytuacji sa problemy z dużymi szumami sa problemy z SINR.
CT17 ma z tyłu aluminiowa płytę więc śniedzenie to normalna sprawa ale nie wpływa na jej działanie , co do zmian i rozwiążąń z modemem to jak masz chęci, kasę to próbuj ale nie wiem czy gra warta świeczki, kluczowe znaczenie i tak ma SINR oraz obciążenie twojego sektora, lokalizcji domu nie zmienisz.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: Mig25 »

Dokładnie ,czego oczekiwałeś instalując Voxela ?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

@Mig25 w sumie nawet nie wiem. Jakichś zmian, dodatkowych opcji?
@matek451 Mógłbyś sprawdzić dla mnie ustawienie masztu Play na Dworcowej? Co na nim wisi, czy obecny sprzęt pasuje i jak ustawione są sektory.
Z orange chyba będę rezygnował, a przynajmniej chciałbym, tylko są problemy - prawdopodobnie stracę numer telefonu który mam od zawsze.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: Z orange chyba będę rezygnował, a przynajmniej chciałbym, tylko są problemy - prawdopodobnie stracę numer telefonu który mam od zawsze.
Może będzie lepiej, bo z Orange/anten parametry słabe i można zapomnieć o max. osiągach. https://jackiewiczowie.blogspot.com/201 ... u-lte.html, żaden hejt tego nie zmieni.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Ja do tematu domowego LTE wracam co kilka miesięcy, także nie wszystko biorę pod uwagę bo zapominam, ale faktycznie to Orange jest problemem.
Na marginesie, panie administratorze, czego żeś mnie permanentnie domowe IP zbanował? Na tym forum często dostaję informację o blokadzie IP. Czasem jest, potem przez kilka tygodni spokój, potem znowu na tydzień blokada... W tym momencie piszę z mobilnego na telefonie.

Wyjaśniłem sprawę z Orange. Problem polegał na tym, że kiedyś dostałem informację, że jak zrezygnuję z umowy, to stracę numer telefonu, a odzyskać go będę mógł na takich samych warunkach, czyli tylko w Orange Love. Właśnie pisałem na czacie Orange z jednym gościem, potwierdził to. Rozłączyłem się, pisze z drugim, napisał że mogę pójść do salonu i mogę ten sam numer wziąć nawet na kartę. Skonfrontowałem te 2 odpowiedzi, i pół godziny później szlag mnie trafił. Koleś mówi, że konsultował sprawę z kolegami i w sumie to oni nie wiedzą. Wkurzyłem się, brzydko go nazwałem i powiedziałem mu żeby przekazał działowi obsługi by do mnie zadzwonili. A ten kretyn pyta "na jaki numer?". Mam u nich tylko jeden numer, i rozmawialiśmy o nim od godziny...
Także trzeba kopnąć ich w <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> i pójść gdzieś indziej.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: Erbit »

wesolyyyy pisze:...Właśnie pisałem na czacie Orange z jednym gościem...
Taki "wesolyyyy" a taki naiwny ;)
wesolyyyy pisze:... i pójść gdzieś indziej.
Spotkasz tam wcale nie lepszych konsultantów z wcale nie większą "wiedzą" o swojej sieci a być może nawet tych samych, z którymi "wczoraj" rozmawiałeś w Orange. Ja nie bronię Orange ale "konsultanci" są wszędzie tacy sami. Prędzej w salonie coś ustalisz a jak już ustalisz to niech Tobie to załatwią (zrealizują). Możesz iść do salonu niekoniecznie Orange i zapytać o przeniesienie tego konkretnego numeru i w ostateczności im to zlecić i niech oni się z tym "pałują" lub "pałują z konsultantami z Orange".

[edyta]
Cześć @wesołyyy ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: matek451 »

Kup starter Virgin Mobile za 5 zł i po doładowaniu za 10 zł aktywuj na nim 470GB/m-c, koszt 13,6-15 zł bo ja np. startery VM kupuję po 3,6 zł sztuka, rejestruję on line przez PLAY24 i uruchamiam promocję kodem USSD i w aplikacji P24. Sprzęt już masz, tutaj dane BTS-a https://si2pem.gov.pl/media/606/lab/225 ... 238-23.pdf, sektorv2 na azymucie 140 świeci na Wierzbie, to sa konkrety a nie wklejanie jakiś screenów niezwiązanych z twoją lokalizacją i ciagłe negowanie anten Cybertecha a w zamian linkowanie do anten za jakieś kosmiczną ilość kasy.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Erbit! I Ty tu jesteś? :) Co forum to kolejnych elektrodowiczów spotykam.
Wiem, ale cóż zrobić. Koleś przez telefon polecił mi, żebym na rozwiązanie umowy przeszedł się do salonu, by tylko tam ustalę wszystko tak, by nie stracić numeru. Ale najpierw testy BTSa.
@matek451 a są u nich jakieś opcje no-limit? Bo w Orange miałem niby 450GB, ale w nocy nie naliczało transferu i ciągnąłem duże rzeczy po północy. A czasem się zdarza że pobiorę 2 gierki i 200GB znikło.
Kuurde, i to jest odpowiedź. Jeżeli dobrze w paincie policzyłem, jestem na azymucie 108 stopni w odległości 2km. Czyli dotyczą mnie nadajniki na azymucie 140 stopni, jestem więc 32 stopnie od osi nadajnika. Jaki szeroki jest kąt nadawania? 120 stopni? Jeżeli tak, to lepiej nie mogłem trafić. Patrzą na mnie wszystkie 4 pasma LTE.
Mam na stole starter Playa. Jutro nie znajdę czasu na testy, bo PV montuję u siebie, ale w sobotę, kto wie.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Aktualizacja.
Przymierzałem się do testów, ale zauważyłem coś strasznego.
Obrazek Obrazek
Router jest tak zbudowany, że dystanse trzymające radiator są za długie, przez co między radiatorem a elementami warstwa pasty była bardzo gruba, a miejscami widoczna była przerwa. Trzeba było coś z tym zrobić. Wziąłem kątówkę i poskracałem dystanse:
Po stronie z żeberkami o 0.9mm, a po stronie bez żeberek o 0,4mm. Niżej zdjęcia ze składania na gotowo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Widać modem LTE który to ma najmocniejsze chłodzenie, i to z obu stron PCB (pole miedzi na drugim zdjęciu jest pod modemem, i dotyka kawałka aluminium przykręconego do radiatora). Ponownie wszystko umazałem pastą MX-4 tym razem, poskładałem, rozkręciłem by sprawdzic czy pasta wszędzie dotarła. Było super, więc poskładałem wszystko ponownie. Może dzisiaj zrobię testy na karcie PLAY.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: wesolyyyy »

Dobra, test na karcie VM. Na razie nie aktywowała się w systemie i podejrzewam że dlatego działa tylko na 2600MHz, ale wyniki obiecujące:
Obrazek
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: LBR20 - router fajny, wykonanie na odp...

Post autor: Mig25 »

Prędzej ten modem podaje tylko pasmo podstawowe, bo nie może być tak ,że karta się nieaktywowała to działa tylko na B7 , albo działa albo nie.

Poza tym myślisz ,że jesteś pepkiem świata i każdy wie co to za modem , bo gdzieś w innym wątku napisałeś ,że zmieniłeś na Zyxel ? Temat o LBR20 ...
ODPOWIEDZ