Sprzęt do testowania nadajników.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
shady
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2012-11-02, 08:48
Lokalizacja: płock

Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: shady »

Pany dostaje czasami zapytania od klientów o doradzenie jakiegoś rozwiązania aby zwiększyć szybkość internetu gsm.
Chciałbym kupić jakiś zestaw router + antena aby można było dokonywać pomiarów na podstawie których będzie można wyciągnąć w nioski i zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie. Co polecacie w jakiś rozsądnych pieniądzach.

Kuba
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: wojteks »

A ile to jest "rozsądne pieniądze"? 500-600 (to tanio ale czy rozsądnie) czy bardziej 2000.
Nie pomagam na PW!
shady
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2012-11-02, 08:48
Lokalizacja: płock

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: shady »

z gratów jakie posiadam mam np. router ZTE MF286R, mogę do niego wgrać np. OpenWRT
dodatkowo mam też Teltonikę TRB245 https://teltonika-networks.com/products/gateways/trb245.
Czy to się do czegoś nada? Jeżeli nie to najchętniej kupił bym coś używanego.
K.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: wojteks »

Router musi mieć wybór pasm (do testowania każdego pasma osobno) i najlepiej agregację co najmniej 3 dowolnych pasm LTE. Pozostaje kwestia wygodnej obsługi, tu dobry był np. Huawei B818 ale jego czasy przeminęły i miał słabe złącza antenowe.

Może ktoś jeszcze coś podpowie, ja w zasadzie przesiadam się na światłowód i temat routerów LTE czy innych rzeczy z tym związanych powoli pójdzie w odstawkę a nie da się być z całym sprzętem LTE obeznanym.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: matek451 »

Ja do tego celu mam sprzęt tak za około 20.000 zł ale to tylko sprzęt, wiedza jak interpretować testy , dobrać operatora, ofertę, sprzęt to zupełnie inna sprawa.
W moim przypadku ponad 15 lat doświadczenia i ciągłej nauki bo sieci non stop się rozwiają, zmieniają, dochodzi nowy sprzęt a do tego jeszcze operatorzy też w ofertach mają swoje kruczki.
Aby być skutecznym trzeba to wszystko ogarniać i znaleźć optymalne rozwiązania w lokalizacjach gdzie nikt nie daje rady.
Żeby zaproponować konkretne rozwiązania, sprzęt, anteny trzeba najpierw poznać wszystko co jest na rynku i sprawdzić samemu, czyli chcąc być na bieżąco kupować samemu najnowszy sprzęt i przekonać się jak działa zanim zaproponuję go klientowi. Tanio nie jest , żeby zarobić trzeba inwestować, to co masz to są zabytki.
shady
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2012-11-02, 08:48
Lokalizacja: płock

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: shady »

Mam jeszcze mikrotika lhg tylko muszę go ściągnąć z dachu, generalnie opinie na jego temat nie są jakieś super ale ma możliwość "przypięcia się do konkretnego nadajnika" jak to wygląda u chińskiej konkurencji?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do testowania nadajników.

Post autor: matek451 »

To tak nie działa, trzeba znać PCI na okolicznych BTS-ach i nie zawsze operatorzy pozwalają na takie zabawy, na dziś to są tacy co nawet pasm i agregacji nie pozwalają wymuszać, Mikrotik w wersji LHG z modemem 4 kat.to dinozaur.
ODPOWIEDZ