Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
XGrzesX
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-09-17, 09:31

Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: XGrzesX »

W nowym 3 piętrowym (parter + dwa piętra) domu mam doprowadzony światłowód do skrzynki teletechnicznej w garażu na parterze a ze skrzynki teletechnicznej rozprowadzona jest skrętka do kilku pomieszczeń na pierwszym i drugim piętrze. Chciałbym utworzyć sięć Wifi Mesh, która będzie dostępna z dobrym sygnałem na wszystkich trzech piętrach i idealnie byłoby, gdy sieć była dostępna wokół domu (niewielki ogródek).

W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Czy sieć może być zbudowana w ten sposób, że w skrzynce teletechnicznej na partrze gdzie jest światłowód, będzie zamontowany ONU wraz ze switchem w którym będą przewody doprowadzające sieć do pomieszczeń na pierwszym i drugim piętrze, a na pierwszym piętrze będzie podłączony router Wifi a na drugim piętrze satelita sieci Mesh ? Czy może w skrzynce teletechnicznej dostawca musi umieścić swój router zamiast switcha ?

2. Czy urządzenia sieci mesh (router, satelita) można jakoś ukryć bez większego wpływu na zasięg ? Dom będzie dopiero wykańczany więc wszystko mogę zaplanować.

3. Czy przy grubości ścian zewnętrznych 24 cm betonu komórkowego + 15 cm steropianu, umiejscowienie routera Wifi na piętrzym piętrze umożliwi odbiór syganału Wifi o "przyzwoitej" jakości w odległości do 20m od domu ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: wojteks »

Ad1. Światłowód wchodzi do ONT (ONU jest u dostawcy) lub routera z wejściem światłowodowym. Jakie urządzenia oferuje dostawca bo w 99% przypadków to router (jedno lub wieloportowy i nawet mający WiFi. Skoro światłowód kończy się w skrzynce tam musi być ONT albo router dostawcy. Zakładając że router w skrzynce nie ma WiFi i ma 4 porty ethernet możesz na każdym piętrze dać podłączony kablem ethernet AccesPoint (albo router z WIFi odpowiednio skonfigurowany). Jak masz kable to połączenia bezprzewodowe między satelitami są bez sensu raczej.

Ad2. Można ukryć w ścianie za plastikowymi drzwiczkami czy tam w dedykowanej wnęce ale może się okazać że przy smartTV/.../... potrzeba kilku portów kablowych i wtedy najlepiej umieścić tam switch/router/AP schowany.

Ad3. Nie liczyłbym na to, u mnie odbiera ale prędkości nie powalają, często do przejścia jest więcej niż 1 ściana i styropian. Lepiej by było zostawić miejsce i kabel dla zewnętrznego AP wystawionego na ogródek, parę metrów kabla na etapie budowy to nie koszty.

Kable ethernet w ścianach to przynajmniej cat 6/6A miedziane (absolutnie nie CCA) i do tego gniazdka dedykowane do kabli cat 6/6A. W ostateczności cat 5e ale jakościowe a nie tanie barachło.
Nie pomagam na PW!
XGrzesX
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-09-17, 09:31

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: XGrzesX »

wojteks pisze:Ad1. Światłowód wchodzi do ONT (ONU jest u dostawcy) lub routera z wejściem światłowodowym. Jakie urządzenia oferuje dostawca bo w 99% przypadków to router (jedno lub wieloportowy i nawet mający WiFi. Skoro światłowód kończy się w skrzynce tam musi być ONT albo router dostawcy. Zakładając że router w skrzynce nie ma WiFi i ma 4 porty ethernet możesz na każdym piętrze dać podłączony kablem ethernet AccesPoint (albo router z WIFi odpowiednio skonfigurowany). Jak masz kable to połączenia bezprzewodowe między satelitami są bez sensu raczej.
Ale czy jeśli dostawca umieści w skrzynce ONT oraz router, to będę mógł do tego routera po kablu dodać własny router WiFi Mesh (prawdopodobnie kupię Asus ZenWifi XT9) ? Czy zamiast routera w skrzynce można użyć switcha do którego będzie podłączony mój router WiFi?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: wojteks »

ONT albo router z portem światłowodowym (zwykle sprzedają router).

Tak będziesz po kablu mógł dać własny router. Po co Mesh jak masz kable rozciągnięte?

Nie bardzo rozumiem po co switch w skrzynce?
Nie pomagam na PW!
XGrzesX
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-09-17, 09:31

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: XGrzesX »

W domu będzie ok 20 urządzeń które korzystają wyłacznie z połączenia po wifi. Zależy mi aby w całym domu była jedna sieć WiFi dlatego planuję mesha.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: wojteks »

XGrzesX pisze:W domu będzie ok 20 urządzeń które korzystają wyłacznie z połączenia po wifi.
A ile z nich będzie się w tym domu poruszało 2-3-5? Jak mały dom to jeden router w centralnym punkcie domu powinien wystarczyć chyba że są z 3 piętra z żelbetowymi stropami i zbrojone ściany. SmartHome po WiFi to pomyłka.
XGrzesX pisze:Zależy mi aby w całym domu była jedna sieć WiFi dlatego planuję mesha.
No to kupuj skoro tak zaplanowałeś. Tu raczej nikt z Asusem nie miał do czynienia więc za wiele o nim się nie dowiesz a opisy sprzedawców zwykle naciągają rzeczywistość.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wifi Mesh w nowym domu - kilka pytań

Post autor: Mig25 »

XGrzesX pisze:W domu będzie ok 20 urządzeń które korzystają wyłacznie z połączenia po wifi. Zależy mi aby w całym domu była jedna sieć WiFi dlatego planuję mesha.
To nie jest powód , żeby mieć mesh. Do tego wystarczy kilka dummy AP rozgłaszających tą samą sieć , podłączonych skrętką do głównego routera.
ODPOWIEDZ