Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Witam,
przeszukałem już kilkanaście tematów i nie znalazłem odpowiedzi, jak gdzieś jest i ominąłem z góry przepraszam :)
Kompletnie się na tym nie znam więc brak precyzyjnego opisu lub błędne nazewnictwo musicie mi wybaczyć :D

Poszukuję sprzętu do stabilnego i dobrego sygnały w nowym piętrowym budynku. Mam rozprowadzone skrętki po wszystkich pokojach i sprowadzone w 1 punkcie gdzie ma być switch. Ale chciałbym aby również wifi było mocne zarówno na piętrze jak i parterze.
Sygnał musi być stabilny bo dom sterowany smart z rozdzielni, do której też jest doprowadzona skrętka.
Obecnie mam wrzuconego ASUSA 4G-AX56, sim od Tmobile. O ile na mieszkaniu byłem z niego zadowolony tak, umiejscowienie go w kotłowni skutkuje często zerwanym połączeniem a o zasięgu wifi na domu nie wspomnę... Dom mamy w dołku i mimo, że z okna dachowego widzę maszt to zasięg na parterze jest tragiczny...

Pierwotnie plan był taki:
Router z anteną zewnętrzną ZTE WF830 od Play, antena na dachu (przewody są pociągnięte), router w punkcie zbiorczym na piętrze.
Z piętra switch z przejściem po skrętce na parter gdzie inny router miał rozsiewać wifi, kolejna skrętką do zasilenia systemu smart.

Dziś już się to pozmieniało, inny dostawca neta bo Play ma tragiczne prędkości... no i możliwość 5G
Jako, że minęło sporo czasu to i sprzęt jaki wtedy wybrałem to już dinozaur.

Może Ktoś poradzić jak to teraz najlepiej rozwiązać?
Mam możliwość poprowadzić jeszcze dodatkowe przewody na dach więc mogę zmienić plan i dać modem zewnętrzny jeśli to jest lepszą opcją.
Fajnie by było gdyby Ktoś był na tyle uprzejmy i poprowadził mnie jak dziecko za rączkę z dobraniem całego sprzętu :zdrowko:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: wojteks »

Skoro WiFi ma być mocne na parterze i piętrze to potrzebujesz co najmniej 2 urządzeń WiFi a jak jeszcze ma być w rozdzielni to więcej.

Router LTE/5G możesz dać na dachu (skoro masz skrętki wyprowadzone), w rozdzielni wystarczy switch z odpowiednią ilością portów gigabitowych (5-8-16-24-...). Robienie domu smart po WiFi to słaby wybór, ilość klientów zabija/degraduje sieć WiFi.

WF830 to też zły wybór, router niby dobry ale kłopotliwy w wielu miejscach bo skacze po stacjach bazowych/pasmach.

Co do routerów CPE (zewnętrznych) się nie wypowiem, na dziś już z LTE nie korzystam.
Nie pomagam na PW!
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Dzięki za reakcję.
Tak tak wiem, że 2 urządzenia dlatego plan był na 1 router do rozsiewania wifi na piętrze i drugi przy rozdzielni na parterze.
Na dach mam obecnie pociągnięte 2 przewody antenowe, ale mam wolny peszel z pilotem i mogę tam doprowadzić jeszcze max 2 skrętki.
Smart w 90% zarządzany jest po kablu, tylko niektóre urządzenia niestety obsługują tylko wifi...
Co do switch'a w rozdzielni już jest, ale będę potrzebował jeszcze 1 na piętrze bo tam się schodzą wszystkie skrętki od neta.
Szkoda, że nie możesz nic doradzić, bo mnie już głowa boli od szukania sprzętu i nie ogarniam różnicy w tych urządzeniach poza ceną...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: matek451 »

Nie ogarniasz tematu ale oczekując pomocy nie raczyłeś podać lokalizacji oraz nowego operatora wiec trudno zebyś dostał jakieś wsparcie. Asus 4g-AX56 to kupa kasy za słaby sprzęt, 2 pasma w agregacji i QAM64 to poziom techniczny sprzed 5 lat.
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

matek451 pisze:Nie ogarniasz tematu ale oczekując pomocy nie raczyłeś podać lokalizacji oraz nowego operatora wiec trudno zebyś dostał jakieś wsparcie. Asus 4g-AX56 to kupa kasy za słaby sprzęt, 2 pasma w agregacji i QAM64 to poziom techniczny sprzed 5 lat.
Podałem operatora :) T-mobile :D
Co do lokalizacji 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, sorki nie wiedziałem, że to cokolwiek zmienia w kwestii doboru sprzętu.
Najbliższy maszt:
Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie
al. 3 Maja 13 - hotel Accademia

Widzisz, jak kupowałem tego ASUSA był polecany gdzieś w necie, jak już mówiłem nie znam się na tym więc tym razem wolę spytać i tak też trafiłem na to forum :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: wojteks »

Pietruchm pisze:jak kupowałem tego ASUSA był polecany gdzieś w necie
Wszystkie są polecane, to w 99% "artykuły sponsorowane" nie zawsze mające coś wspólnego z rzeczywistością.

Ta lokalizacja to w zasadzie nie ma znaczenia, ta precyzja poraża dokładnością. Co do masztu (stacji bazowej) to pokaż numerki bo to że akurat ta jest najbliżej to wcale nie znaczy że do niej się łączysz.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: matek451 »

W necie 99% polecajacych to oplacani przez producentów naganiacze, ASUS I sprzęt do LTE to od lat nieporozumienie, ten twój to taki RT-AX56 z doklejonym , słabym modemem LTE 6 KAT. No i skad wiesz ze w T-mobile korzystasz z tego BTS-a NetWorks? Precyzja w p[odawaniu lokalizacji ogromna, no i zapewne ci co polecali Asusa nie wspominali ze podstawą doboru sprzetu jest lokalizcja bo na jej podstawie sprawdza się infrastrukturę operatorów w pobliżu a do tego wykonuje się testy na zewnątrz na kartach operatorów i telefonie z aplikacją NetMonster i speedtesty.
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Nie wiem czy o to chodzi ale:
Pomiar telefonem z kartą operatora,
w kotłowni:
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-ANWv8GEseG
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-ooCtFjKwqk


Na piętrze:
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-6lDqXE899D
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-M8i4T1KgBZ

Na dworze ( na ziemi, na dach niestety nie dam razy wejść :roll: )
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-ut99sxb90X
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-jpbm7Mainj

2 strona domu:
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-Eqyov5KIuf
Obrazekhttps://zapodaj.net/plik-inVlcZT2Ki

O te dane chodziło, czy mam to jakoś inaczej zrobić?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: wojteks »

Mniej więcej o te, sygnał słaby, SINR taki sobie, antena konieczna albo CPE.
Nie pomagam na PW!
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

I z tymi danymi jesteście mi w stanie doradzić odpowiedni sprzęt?
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Ok widzę, że i tak będzie trzeba kupić w ciemno coś co polecają w 99% na necie :facepalm:
Bo tutaj raczej się porady nie doczekam...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: matek451 »

Aco polecaja na necie? Akurat w twojej sytuacji wybór jest prosty, test na zewnątrz z drugiej strony domu to 2 sektor z BTS-a NetWorks na Academii, parametry sygnału na LTE2600 poprawne, speedtest OK. Stacja z agregacją 4 pasm LTE2600+2100+1800+800, wymagany router z agregacja 3/4 pasm LTE i antena Dual LTE 1800-2600MHz, jeśli CPE LTE to z modemem minimum 15 kat. czyli też agregacja 4 pasm LTE.
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

matek451 pisze:Aco polecaja na necie? Akurat w twojej sytuacji wybór jest prosty, test na zewnątrz z drugiej strony domu to 2 sektor z BTS-a NetWorks na Academii, parametry sygnału na LTE2600 poprawne, speedtest OK. Stacja z agregacją 4 pasm LTE2600+2100+1800+800, wymagany router z agregacja 3/4 pasm LTE i antena Dual LTE 1800-2600MHz, jeśli CPE LTE to z modemem minimum 15 kat. czyli też agregacja 4 pasm LTE.

Jeśli chodzi o CPE to najczęściej mi wyskakuje w polecanych zestaw Router ZTE MC889 ODU 5G + T3000; Co do routera z anteną nie znalazłem nic konkretnego.

Jesteś mi w stanie polecić jakiś sprzęt który to będzie dobrze ogarniał?
Bo to o czym napisałeś obstawiam, że szukając w ciemno coś tam znajdę i dopasuję parametry ale nadal jest to strzał bo się na tym nie znam i Ktoś ogarniający temat znajdzie sprzęt o wiele lepszy za mniejsze $$. Tak jak z tym ASUSEM byłem pewien, że kupuje dobry sprzęt a tu jednak...

No i nie wiem co jest lepsze router + antena czy "CPE"?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: wojteks »

Poczytaj temat o MC889 i T3000, zobaczysz czy to sprzęt którego potrzebujesz.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Mig25 »

Ile masz do tego masztu ? Mniej więcej tyle ile pokazuje parametr TA?
Jeśli tak to z pewnością potrzebna zewnętrzna antena , i to taka jak największa!
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Mig25 pisze:Ile masz do tego masztu ? Mniej więcej tyle ile pokazuje parametr TA?
Jeśli tak to z pewnością potrzebna zewnętrzna antena , i to taka jak największa!
W linii prostej 300m, tyle, że ona jest na dachu hotelu a ja mam dom na zaniżonym terenie i od zawsze jest tu problem z zasięgiem.
Na szczęście dom mam wysoki i antenę/modem mogę wysunąć na maszcie ponad linię sąsiednich budynków.
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

matek451 pisze:Aco polecaja na necie? Akurat w twojej sytuacji wybór jest prosty, test na zewnątrz z drugiej strony domu to 2 sektor z BTS-a NetWorks na Academii, parametry sygnału na LTE2600 poprawne, speedtest OK. Stacja z agregacją 4 pasm LTE2600+2100+1800+800, wymagany router z agregacja 3/4 pasm LTE i antena Dual LTE 1800-2600MHz, jeśli CPE LTE to z modemem minimum 15 kat. czyli też agregacja 4 pasm LTE.
Dobra poszukałem trochę i nawet na forum nie ma jednoznacznej odpowiedzi więc wiem mniej więcej tyle samo co przed założeniem wątku :)

Więc pytanie, co lepsze dla mnie, gdzie jak już wspomniałem chcę mieć 2 osobne routery na piętrze i parterze ze względu na mocny i stabilny sygnał wifi.

1.ZTE MC889 ODU 5G + T3000 (lub jakiś inny lepszy ale jaki??)
2.Router Cudy LT18 4G LTE 150 Mbps Wi-Fi 6 AX1800 + antena zewnętrzna Cybertech dualna panelowa LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz (czy może jakaś inna? signaflex, dipol?)

Jeśli opcja 2 jest rozsądniejszym wyborem, to...
Od punktu zejścia się wszystkich skrętek na piętrze do szczytu dachu jest ok.13m-15m zależy jak wysoko wysunę maszt. Czy to nie za daleko? Czy może lepiej zrobić 5m kabla między anteną zewnętrzna a routerem i zostawić router na strychu a z niego kablem do switcha na piętrze i ze switcha do routera na parterze? Tylko czy sygnał wifi będzie przechodził swobodnie przez drewniany strop? Oraz jaki rodzaj switcha użyć bo widzę są przeróżne, z zasilaniem, bez zasilania...
Pietruchm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2023-10-07, 20:30

Re: Zewnętrzy modem+ router czy antena zewnętrzna help

Post autor: Pietruchm »

Nie umiem edytować więc:
Co do CUDY rozważam ta modele:
https://www.dmtrade.pl/p19736,router-lt ... PZEALw_wcB

https://www.dmtrade.pl/p20118,router-5g ... PZEALw_wcB

Podsyłam linki bo widzę po nazwie pokazuje kilka różnych modeli z tym samym symbolem ...
ODPOWIEDZ