Zewnętrny modem LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

Cześć,
właśnie dowiedziałem się, że rodzicom obecny operator wypowiedział umowę, ponieważ zakończył świadczenia usług Internetu radiowego, który mieli zainstalowany.
Alternatyw obecnie zbytnio nie ma, zostaje raczej tylko internet mobilny. Planuję im zainstalować internet z Play (ta oferta, że 150GB z pełną prędkością, po przekroczeniu w teorii ma działać z max 1Mb/s). Ogólnie w telefonach wewnątrz domu nie mamy problemu z zasięgiem LTE, lecz pozostanie im "infrastruktura" z poprzedniego internetu tj. około 15m wkopanej skrętki w ziemię, która leci do prowizorycznego masztu, z którego jest dość dobra widoczność do masztu z nadajnikiem Play (oddalony o około 6-8km) i zastanawiam się czy jest sens i możliwość wykorzystania tego używając jakiegoś zewnętrznego modemu?

Jeśli tak to możecie polecić jakiś ciekawy modem, z którego mogę skrętką zasilić?
Żeby to też nie był jakiś wygórowany koszt, myślę że max do jakiś 500 zł

Coś w stylu tego w ofercie NetBox (lecz rutera nie potrzebuję bo jest dobry i w dodatku tu jest sprzęt tylko wypożyczany a to wypożyczenie sumarycznie kosztuje 1200 zł).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

Przede wszystkim sprawdź , czy faktycznie Play to najlepszy wybór pod względem prędkości w Twojej okolicy ( a nie tylko pod względem oferty).
Najlepiej na tym maszcie jakimś współczesnym telefonem porobić speedtesty i wkleić to co pokazuje aplikacja Netmonster na każdym z operatorów ( kupić startey Play , Plusha , T-Mobile)
Ewentualnie podaj dokładną lokalizację.

A co do zewnętrznego modemu to można wykorzystać istniejącą skrętkę . Typowo zewnętrzne modemy to np MC7010 , MC889 , NR7101 , natomiast 500PLN to może być mało...
Inną metodą jest puszka hermetyczna i wsadzenie tam zwykłego routera , oraz ogarnięcie do niego zasilania poprzez rozdzielacze PoE.( bo pewnie oprócz skrętki nic do masztu nie idzie).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: wojteks »

Zasilanie ze spilterem/rozdzielaczem routera LTE to słaby pomysł.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

Słaby bo ?
Rąk samo działa przecież Poe...
Taniej byłoby pościć osobny przewód do zasilania ale zdaje się ciężko tu będzie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: wojteks »

Hmm, jakość skrętki, jakość adapterów, płynący prąd. Standardowe PoE to 48V i zgodny z tym sprzęt, ubiquti ma swoje 24V ale to też nie jest typowe PoE choć nazwa się przyjęła.
Nie pomagam na PW!
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

Mig25 pisze: A co do zewnętrznego modemu to można wykorzystać istniejącą skrętkę . Typowo zewnętrzne modemy to np MC7010 , MC889 , NR7101 , natomiast 500PLN to może być mało...
Inną metodą jest puszka hermetyczna i wsadzenie tam zwykłego routera , oraz ogarnięcie do niego zasilania poprzez rozdzielacze PoE.( bo pewnie oprócz skrętki nic do masztu nie idzie).
Pytanie czy jest sens tak kombinować skoro w telefonach dobrze działa internet.
Ten internet ma głównie funkcjonować na potrzeby starszych osób do przeglądania stron tekstowych, włączenia czegoś na YT, jakiejś rozmowy na WhatsUp czy przesyłania sobie tam zdjęć.

Czasami jak przyjadę do nich na weekend to obejrzę jakiś film na Netflixie (teraz też się zdarzało jak nie działał dotychczasowy internet to robiłem hotspot z tel i dobrze działało).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

Skoro dobrze internet funkcjonuje w telefonach ( choć przy odległości 6-8km od BTSa to trochę dziwne) , to zwykły router wewnętrzny wystarczy ( będzie co najmniej tak samo szybki).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

wojteks pisze:Hmm, jakość skrętki, jakość adapterów, płynący prąd. Standardowe PoE to 48V i zgodny z tym sprzęt, ubiquti ma swoje 24V ale to też nie jest typowe PoE choć nazwa się przyjęła.
Nikt do PoE nie wymaga "srętki o podwyższonej jakości" , choć dobrze byłoby jak by była. Skoro skrętka już istnieje to trzeba ją jakoś wykorzystać. Skrętka ma izolację na 100V , więc nawet kiepskiej jakośći ma spory zapas. Jasne , można ją wymieniać , można ciągnąć osobne zasilanie. Można też podłączyć światłowód :) ( to a'propo coraz częściej pojawiających się rad ;) )
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: wojteks »

A potem pojawiają się posty w stylu "czemu resetuje mi się router", jedną z głównych przyczyn takiego czegoś jest problem z zasilaniem a na temat "injektorów/spliterów" PoE dostępnych w handlu mam swoją opinię. Jakość zarabianych w domu kabli też bywa różna, na niezawodność całości składa się wiele składników. Od szmelcowatej skrętki (nawet tej cat.5e) po źle/słabo zaciśnięte wtyki rj45 czy duże spadki napięć na "inejktorach/spliterach" a tu jeszcze często chciałoby się gigabitowe łącze zestawić z routerem wystawionym na maszt/dach/...
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

Pojawiają się też posty w stylu kupiłem router i nie działa... Wiadomo ,że się będą pojawiać.
Natomiast ja mam doświadczenie , że na 15m kabla telefonicznego prostego ( nie skrętki) , pomiędzy routerem a AP z PoE jest zestawiane połączenie 1Gb i żadnych błędów nie ma (nawet przy teście 1Gb) .Istnieje już z 4lata i brat nie narzeka ( taki kabel akurat był w ścianie).
Nie będzie działać ,albo będą problemy , to wtedy się wymieni , natomiast nie jest to aż taka kosmiczna technologia gdzie priorytetem jest jakość skrętki ( przy 2,5Gbps albo przy 10Gbps to tak ,albo przy odlgłościach bliskich 100m, ale nie przy 1Gbps).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: matek451 »

Dyskusja bez udziału autora który nie raczył podać żadnych danych dotyczacych lokalizacji i testów na telefonie nawet wewnatrz, w zamian bajka o 6-8km do BTS-a PLAY i z niego poprawne działanie internetu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: wojteks »

Mig25 pisze:Natomiast ja mam doświadczenie , że na 15m kabla telefonicznego prostego ( nie skrętki)
A przypadkiem to nie jest jednak skrętka cat 3, pomijam że zwykle kabel telefoniczny ma 2 lub czasem 4 żyły więc skąd gigabit i jeszcze PoE
To że na kablach "płaskich" działa na kilka metrów to nie znaczy że tak trzeba robić.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Mig25 »

Konkretnie to YTDY 10x0,5mm2 Dziesieciozylowy ,bez ekranu , bez skrecenia par , dwie żyły jeszcze wolne.
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

matek451 pisze:Dyskusja bez udziału autora który nie raczył podać żadnych danych dotyczacych lokalizacji i testów na telefonie nawet wewnatrz, w zamian bajka o 6-8km do BTS-a PLAY i z niego poprawne działanie internetu.

Przepraszam, obecnie nie mam jak przeprowadzić testów bo mieszkam 150km od nich i trochę mi to nie po drodze.

Lokalizacja https://maps.app.goo.gl/sqPZDjdDSDYM4KTz8
Dobra widoczność jest ze stacją: TAR5001

Teraz patrzę to na mapę to w lini prostej jest około 3,5- 4 km (wydawało mi się że więcej).
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

Udało się pokierować ojca do zrobienia SpeedTestu.

Wewnątrz (tam co byłby ruter):
Ping: 38
Pobieranie: 55,77
Wysyłanie: 6,65

Na zewnątrz (koło tego masztu):
Ping: 28
Pobieranie: 70,29
Wysyłanie: 13,14
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: matek451 »

Speedtesty to nie wszystko,trzeba potwierdzić z którego BTS-a PLAY korzystasz i na jakich pasmach czyli test na telefonie i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US, w pobliżu są 3 stacje bazowe PLAY z agregacja 4 pasm LTE.
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

Z tym już niestety nie poradzą sobie.

Jeszcze wieczorem (o 19 czyli w godzinach większego ruchu) zrobił speedtest:

Wewnątrz (tam co byłby ruter):
Ping: 48
Pobieranie: 24,32
Wysyłanie: 1,81

Na zewnątrz (koło tego masztu):
Ping: 31
Pobieranie: 74,88
Wysyłanie: 23,50

Więc tu już wyraźna różnica się robi (szczególnie up wewnątrz słaby).
Konicz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-10-17, 09:55

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: Konicz »

Udało się brata załatwić do testów NetMonsterem (ale telefon ma chyba bez agregacji, więc pewnie niewiele to dało poza potwierdzeniem że łapie zasięg z tego nadajnika który jest widoczny).

Test wewnątrz:
https://zapodaj.net/plik-cl53cU3vbl

Na zewnątrz:
https://zapodaj.net/plik-vDMJZsM82z
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrny modem LTE

Post autor: matek451 »

Na zewnątrz 3 sektor z Odporyszowa i na LTE1800 dostateczne parametry sygnału, stacja z agregacja 4 pasm LTE i dużym potencjałem, wymagany sprzęt z agregacją 3/4 pasm LTE w modulacji QAM256 oraz poprawa sygnału na zewnątrz antena kierunkową jesli chcesz osiągać wysokie prędkości.
ODPOWIEDZ