Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Post autor: grzesiek1991 »

Mam problem z bardzo znacznym spadkiem prędkości internetu LTE Orange w czasie deszczu. Ale zawsze wygląda to tak, że przed lub na początku opadów prędkość spada do nieużywalnych kilkuset kbit/s a po godzinie, dwóch różnie wraca do normalnych 50 - 100Mbit/s choć pogoda się nie zmienia.
Mieszkam na wsi, ok 2km od nadajnika, zlokalizowanego na górce i dobrze widocznego. Nie jest zasłonięty przez inne domy, drzewa.
Czytałem gdzieś, że to może być efekt zadziałania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, które włączają szybsze pasma zrzucając cały ruch do 800Mhz.

Czy można / ma sens gdzieś to zgłaszać? Nie mam abonamentu na internet mobilny. W telefonie mam prepaid Orange Free na Kartę gdzie za 35zł mam 475GB i udostępniam internet z telefonu na laptopa a w większości korzystam na telefonie. Zasięg i prędkości w budynku są bardzo dobre bo normalnie oscylują ok 100Mbit/s więc wątpię aby router i anteny zewnętrzne coś pomogły.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Post autor: wojteks »

Z tym zrzucaniem pasm to bez sensu. Burza z wyładowaniami może na coś wpłynąć ale nie deszcz. Skoro używasz w smartfonie to gdzie są pokazane testy sygnału jak internet działa normalnie (szybko) a gdzie w czasie deszczu jak jest źle? Oczywiście do każdych parametrów speedtest dodaj.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Post autor: Mig25 »

Jak BTS na radiolinii to takie rzeczy mogą się dziać...
Sygnał na modemie niespecjalnie zmalał, a mimo to internetu nie ma .bo połkomplety radiolinii przestały się widzieć...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Post autor: matek451 »

Milczenie nie zawsze jest złotem https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... 1#p1159271 , brak podstawowych danych i testów.
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Spadek prędkości internetu LTE w czasie deszczu

Post autor: grzesiek1991 »

Wyniki ze Speedtesta i zrzuty ekranu z NetMonster. Link do strony we transfer z wrzuconymi pdfami. Jeśli trzeba mogę to jakoś inaczej udostępnić.
Oddzielnie dla połączenia 5G i LTE. Jakiś czas temu robiłem kilka pomiarów, prędkości były ok 80Mbit/s teraz gorzej to wygląda. Nie mam modemu/routera i nie jest mi potrzebny. Z połączenia korzystam na telefonie Samsung Galaxy A52S i w razie potrzeby udostępniam z niego połączenie na laptopa. Pomiary robione w całkowicie słoneczny, bezwietrzny dzień w domu przy oknie z optycznym widokiem na BTS. Przy najbliższej okazji uzupełnię o pomiary w czasie gdy jest problem z tym spadkiem prędkości.

Jeśli na podstawie tych danych można stwierdzić jaki to nadajnik proszę o informację, zrobię profil terenu BTS - budynek.

https://we.tl/t-bpt6vtWHgy
ODPOWIEDZ