Poszukiwanie internetu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kasownik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2015-04-16, 18:02
Lokalizacja: Szczecin

Poszukiwanie internetu

Post autor: kasownik »

Witam!

Muszę zrobić internet w jednej lokalizacji, w tej chwili jest tam 12 !!! routerów GSM, z których korzysta kilkadziesiąt komputerów. Karty są z Play i mają oszałamiającą prędkość 1 w porywach do 4 Mbps. Chciałbym się pozbyć 12 kart i zastąpić to jedną usługą. Wolał bym zostać przy Internecie komórkowym z racji kosztów, internet kablowy żaden nie jest dostępny. Alternatywą jest Starlink, ale zanim na niego się zdecyduję to chcę sprawdzić czy któryś z operatorów może się jednak nadaje.
Potrzebuję pomocy jak się do tego zabrać i czym to zrobić. Pomoże mi ktoś?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Poszukiwanie internetu

Post autor: wojteks »

Pokaż jakieś testy choćby ze smartfona zrobione na dachu czy tam na zewnątrz budyku, zakładka live z programu netnonster i speedtest do tego. Powiedzmy że z kratą Play, jak masz inne karty SIM to też pokaż testy.

Co to za zabytkowe routery GSM mają?

Obawiam się że jeden nawy router nie wystarczy ale..
Nie pomagam na PW!
kasownik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2015-04-16, 18:02
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukiwanie internetu

Post autor: kasownik »

Routery to jakieś proste TP-Link i Dlink. Testy mam tylko z wifimana, bo nie przypuszczałem, że będzie taki problem.
Szpilka w domek na górce. https://maps.app.goo.gl/J7xfq6R19fVu7rzS9

to jak byłem pierwszy raz rozpoznać miejsce i wydawało mi się, że będzie dobrze
Obrazek

to jak byłem zrobić już sieć, budynek na górce
Obrazek

to z routera Netgear LAX20 które przywiozłem na wszelki wypadek, umieszczony w oknie, bezpośredni widok na BTS w odległości ok 2km.
Obrazek

to z murów zamku ;) na otwartej przestrzeni https://maps.app.goo.gl/2WTdkiNNknXv9sZU6
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszukiwanie internetu

Post autor: matek451 »

A ty na poważnie bo te testy prędkości to nic nie dają, to robota dla kogoś? Kto to im robił wczesniej bo brzmi jak jedna wielka farsa. Tam Play od kilku lat mógł działać prawidłowo ale trzeba to było zrobić zgodnie z zasadami sztuki a teraz są jeszcze większe mozliwości.
Ogólnie temat bułka z masłem ale i tak wymaga porządnych testów PLAY .
No i oczywiscie nie ten Netgear.
kasownik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2015-04-16, 18:02
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukiwanie internetu

Post autor: kasownik »

Testy mam jakie mam, nie spodziewałem się że taki problem się tam zrobi, lepsze muszę dopiero zrobić.
Wcześniej radośnie zrobili to sobie sami, ale ponieważ słabo im to działało to poprosili o pomoc.
Do miejscówki mam 100 km, ale pojadę i zrobię testy porządne. A Netgear i tak lepiej działa niż te tplinki nieszczęsne :D
Co dokładnie mam sprawdzić? Live z netmonster, speedtest, coś jeszcze? Jak wyżej napisałem mam tam kawałek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszukiwanie internetu

Post autor: matek451 »

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Te Netgeary LAX20 za kupę kasy to mozesz wrzucić do elektrośmieci, bierzesz się za coś o czym niestety nie masz za bardzo pojęcia. Te routery nie nadają się do sieci LTE polskich operatorów tym bardziej do PLAY w tej lokalizacji.
100 km więc trzeba być przygotowanym na maksa i jedzie się jak po swoje, wiem coś na ten temat bo zajmuję się tym zawodowo i poprawiam przeważnie po innych i zawsze w taka podróż zabieram komplet anten zew., CPE LTE i różnych routerów LTE. Oczywiście po wcześniejszym rozpoznaniu infrastruktury operatorów w okolicy, stacji bazowych, pasm na nich i azymutów anten na nich i dosyłu.
Dotychczasowy zasięg tam to z BTS-a Play Gądno, stacja bazowa pracuje na LTE2100+1800+800, ma 3 sektory, jeden z nich świeci na Dolsko i to z niego powinien być tam zasięg PLAY , oczywiście pasma LTE2100/1800 wymagały zastosowania zew. anten kierunkowych na 1800-2100MHz, LTE800 i tak w PLAY nie ma znaczenia. Zapewne dotychczas korzystali z niego.
Sytuacja zmieniła się w połowie tego roku po odpaleniu wszystkich pasm LTE na BTS-ie Stare Objezierze, stacja dostała na 1 i 3 sektorze LTE2100+1800+800 a sektor 2 ma też LTE2600, moŻliwe ze na wszystkich działa też 5G2100 w DSS z LTE2100. Pierwszy sektor tego BTS-a świeci na azymucie 100 stopni czyli na Przyjezierze, tak jak w przypadku Gądna konieczna antena Dual LTE 1800-2100MHz do agregacji LTE2100+1800.
Trzeci BTS z którego mozna walczyć o zasięg to Mętno, stacja dowieszka na maszcie Orange, ma potwierdzone LTE1800+800, sektor 2 na Dolsko.
Do PLAY w takich warunkach wystarczy router z agregacją 2 pasm LTE w modulacji QAM256, ewentualnie coś z 3/4 pasmami w tej modulacji gdyby okazało się że na BTSie Gądno dołozono czasami LTE2600, dlatego też jako alternatywa antena Dual LTE1800-2600MHz.
Nie mozna tego wykluczyć bo ten BTS ma dosył na światłowodzie i od niego idzie min radiolinia 1107Mb/s do S.Objezierza i 242 Mb/s do Mętna.
Dysponując potrzebnym sprzętem na miejscu sprawdza się poszczególne, pojedyńcze pasma LTE i ich agregacje z kazdego z tych BTS-ów, robi testy sygnału i prędkości i wybiera optymalnie router i antenę zew. Możliwe że trzeba będzie skorzystać z kilku zestawów router+ antena bo ma to działać na wiele komputerów, także dywersyfikują połaczenia z tymi BTS-ami z 3/4 pasmami LTE. Mozliwe też że routery LTE w Bridge a do sieci lokalnej jakiś zaawansowany router/routery.
To tak w skrócie, oczywiście dobór anten jest przesądzony, podobnie jak routerów LTE a to zalezy od budżetu.
ODPOWIEDZ