Jaki modem lub router?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Witam Państwa.
Potrzebuję internet domowy do wynajmowanego mieszania, więc raczej ciągnięcie kabla nie wchodzi w grę, mimo że na ulicy jest światłowód.
Na tą chwilę planuję wykupić większy pakiet w ORANGE FLEX, gdyż tam mam już telefon oraz dodatkową kartę SIM dla tabletu i mogę zabrać kolejną SIM którą planuję wykorzystać jako domowy.

W domu korzystam z dużej ilości tzw. smart urządzeń, od czajnika, żarówek po czujniki temperatur czy fontanny dla kota kończąc na telewizorze czy grze Counter-Strike.
Mieszkanie znajduje się w mniejszej miejscowości Kostrzyn WLKP niedaleko Poznania.

Myślałem by zakupić router Router ASUS 4G-AC86U lub ASUS 4G-AC68U i na tym oprzeć internet domowy, ale przyszło mi również do głowy by kupić Router ASUS ROG Rapture GT6 i podpiąć do niego jakiś modem. To rozwiązanie daje zawsze możliwość wymiany samego routera lub modemu. Przynajmniej tak zaplanowałem. Oczywiście może piszę bzdury, ponieważ nie znam się w tych tematach, dlatego postanowiłem zapytać ekspertów.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy lepiej wybrać 1 czy 2 opcje lub macie jakieś inne doświadczenia, a za tym idące pomysły?
W 1 poście podeślę, zdjęcia z komórki odnośnie sieci w programie NetMonster i Speedtest.

Odnośnie kasy, jestem w stanie wydać około 1300 zł, ale wolałbym zamknąć się w jak najniższej kwocie, jestem zdecydowany kupić sprzęt używany.
Dzięki. Pozdrawiam serdecznie Sebastian

EDIT: Zdjęcia: https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... EFAED997F6
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: tomekwwa »

Żadnych śmietników z ASUSa! Drogie elektrośmietniki, jeśli chodzi o LTE. We Flexie działa bardzo specyficzny QOS i rozrzuca użytkowników po pasmach, nawet jak na BTSie hula wiatr. Potrzebujesz porządnego routera z agregacją co najmniej 3 pasm 2600/2100/1800. Dobrze by było też myśleć od razu o 5G2100 i 5G3600. 5G2100 działa całkiem nieźle i daje dobre pingi do gier. LTE2600 rozłączają do rana po wieczornym szczycie. Powinieneś skierować uwagę na routery typu B628-350, MC888, MC889, Zyxel LTE5398-M904.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Dzięki za odp. Co sądzisz by kupić router bez SIM i dodać modem?
Turtle
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2022-01-26, 13:52

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Turtle »

Coś z polecanych routerów LTE z agregacją 3-4pasm
Czyli Zyxel LTE5398-M904 albo B628-350. Do tego antena 17dBi MIMO 1800-2600MHz od Cybertech z jak najkrótszym kablem.
Dodatkowo do domu wypadałoby jakiś mesh kupić... Deco M4 są teraz tanio na alledrogo dwie aukcje. Z wszystkim powinieneś się zmieścić w budżecie.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Mesh nie jest potrzebny. W zasadzie tylko do komputera i TV który stoi przy komputerze. Piętro niżej mniej więcej pod komputerem jest kuchnia gdzie jest reszta sprzętu.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

ZTE MC801A co sądzicie?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Mig25 »

Jako modem ,gdzie nie trzeba anten zewnętrznych jest bardzo dobry.
Gorzej z wifi , bo obsługuje do 30 klientów (a ty chcesz smarty i czajniki ). To też może zależeć od dystrybucji i fw ,ale trzeba mieć to na uwadze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: wojteks »

30 to i tak dużo bo słabsze potrafią tylko 10.

Niestety smart home po WiFi to porażka (jak mamy 1-2 czujniki/urządzenia to bez znaczenia ale to się szybko rozrasta). Idąc w to należy od razu kupować bramę do zigbee i wszystkie urządzenia w kompatybilnym ekosystemie mieć. Jeszcze można dodatkowy stary AP postawić i cały smart przez niego skonfigurować jak braknie miejsca w WiFi routera głównego, te urządzenia zwykle na b/g/n w 2.4GHz kończą swoje możliwości WiFi.
Nie pomagam na PW!
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Zeusek »

MC888 obsługuje do 32 urządzeń po wi-fi w każdym paśmie tzn. 32+32 ale że smart korzystają przeważnie tylko z 2.4 to trzeba liczyć na obsługę tylko 32.
Realnie jednak jednocześnie obsługi może to być mniej, tego producent raczej nie podaje. Jak będzie problem to można dokupić tzw. bramkę (ale na tym już się nie znam za bardzo, sam mam tylko smart gniazdko i telewizor szt. 2).
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Mig25 »

Albo trzeba normalny router , a te ustawić w bridge mode ,wyłączyć wifi i traktować jak zwykły modem.
I generalnie jest to dobre wyjście , bo z reguły dobre miejsce dla routera wifi nie jest dobrym miejscem dla modemu LTE/5G i odwrotnie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: wojteks »

Problemem zigbee jest kilka ekosystemów nie kompatybilnych ze sobą. Decyzja o zakupie bramki danego ekosystemu skazuje nas na czujniki/elementy wykonawcze danego ekosystemu np. Philips Hue /głownie oświetlenie/, Tuya /praktycznie wszystko z kamerami włącznie/, są też mniej znane ekosystemy zigbee Ikei, Lidla, Xiaomi .......

Niestety zwykle nie są kompatybilne między sobą ale bywają kompatybilne z Alexa lub Google Home.

Na swoim przykładzie widzę że o ile z oświetleniem mam Philips Hue i kupuje tylko kompatybilne lampy/włączniki/czujniki (niestety drogie to jest) to mam kilka czujników Tuya po WiFi do których dla świętego spokoju wydzieliłem osobny AP. Jednak docelowo idę na zigbee Tuya bo to uprości konfigurację i dodawanie nowych czujników/urządzeń i nie będzie zajmowało WiFi.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Mig25 »

Chyba ,że się używa home assistant / domoticz , czy innej automatyki domowej ,wraz z zigbee2mqtt czy ZHA , wtedy wszystko działa ze wszystkim...
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: jfk »

wojteks pisze: Idąc w to należy od razu kupować bramę do zigbee i wszystkie urządzenia w kompatybilnym ekosystemie mieć. Jeszcze można dodatkowy stary AP postawić i cały smart przez niego skonfigurować jak braknie miejsca w WiFi routera głównego, te urządzenia zwykle na b/g/n w 2.4GHz kończą swoje możliwości WiFi.
Zdecydowanie polecam to 2 rozwiązanie/jako lepsze, bardziej uniwersalne, pewne-integrujące rozwiązania różnych producentów (co z tego że mam świetną aplikację Xiaomi, łatwo konfigurowalny sprzęt jak sterowanie sprzętem nie działa lokalnie/tylko przez chmurę-nie ma internetu/nie ma sterowania, także tutaj Shelly,Blebox,Tasmota, Apple HomeKit... są zdecydowanie bardziej uniwersalne).
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Reasumując bramkę kupię przy okazaji. Moje ekosystemy to XIAOMI (2 żarówki, odkurzacz, grzejnik, kamera, fontanna dla kota - 6 urządzeń) TUYA (4 listwy zasilające, 2 termometry, gniazdko, czajnik, klimatyzator - 9 urządzeń), komputer, telefon, tablet - 3 urządzenia. Łącznie daje maks 15 urządzeń które były by podłączone, aleniekoniecznie wszystko użytkowane, bo np. klimatyzator wyciągam tylko na lato, grzejnik na zimę. Więc 15 urządzeń to maksymalne ilości.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: wojteks »

Jeżeli to co potrzebuje wydajnego połączenia WiFi będzie pracować w 5GHz to 15 urządzeń w 2.4GHz nie wymaga większych zabaw moim zdaniem, w ostateczności dodatkowy AP 2.4GHz tylko dla urządzeń smart home. Bramka(i) tu nic nie zmienią.
Nie pomagam na PW!
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Mam do wyboru używki w cennie około 700zł

ZTE MC888 (z dystrybucji PLUS GSM)
ZTE MC801a

Który według was lepiej wybrać?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Mig25 »

MC888 jest nowszy , z lepszym procesorem , więc z tych dwóch to tego. No chyba ,że wynegociujesz lepszą cenę za MC801A :)
No i z jakiej dystrybucji jest ten MC888, bo może się okazać ,że jest ze Skandynawii i nie mieć N41... ( to samo zresztą się tyczy MC801A i innych).
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: matek451 »

Dawno nie pisalem w tej kwestii , widać ze wszyscy jakby zapomnieli że sprzęt polskich operatorów trzeba weryfikować pod katem własności na dedykowanych stronach. Cena nie zawsze czyni cuda, do tego radosna twórczość ,kto by tam przejmował się parametrami sygnału wewnątrz, są tylko dostateczne na pasmach pojemnościowych LTE , jak się pogorsza lub prędkości będa niezadowalajce to będzie płacz a anteny zew. nie będzie do czego podłaczyć, nie wspominając o N78 bo na 3.6GHz też zasiegowo może być różnie.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Tutaj sprzedaje firma, więc jeśli PLUS by zablokował to firma musi oddać kasę, miałem 2 przypadki blokad IMEI na telefonach i lombardy zawsze bez problemu zwracały pieniądze, więc tego akurat się nie obawiam. Od prywatnych to już inna sprawa. Rozumiem, że sugerujesz, iż PLUS mógł specjalnie zamówić o gorszych parametrach by był tańszy w zakupie?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: Mig25 »

Nie , matkowi chodzi o to , że pewnie router kupujesz na ślepo , bez sprawdzenia parametrów sygnału , a on nie dał zielonego światła ;)
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

aaaa, nie zrozumiałem. Dokładniej jak sprawdzić np. w NetMonster i co dokładnie ma mnie tam interesować?
https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... EFAED997F6

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 41&zoom=14
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: matek451 »

Wiara w to ze lombard odda za sprzęt bywa złudna, ja zawsze dmucham na zimne. Sprawdzam sam po IMEI, sprzęt z umów PLUSA dlaindywidualnych jest z reguły na raty, dla firm bywa inaczej. Zawsze pisze siędo sprzedawcy o podanie IMEi, jeśli nie chce podać lub zamazuje na fotkach to się kończy z nim temat.
A co do drugiego zastrzeżenia, to pokazałeś parametry sygnału na LTE2600/2100/1800, drugi sektor , sygnał dostateczny lub słaby, SINR też różny, zima sprzyja propagacji, co jak parametry spadną? O tym myśli się zawczasu , szczególnie jeśli zależy nam na wysokich prędkościach.
No i to sprzęt z 5G, Orange kiedyś odpali pewnie na tym BTS-ie N78 i to tez warto brać pod uwagę lub pomyśleć o wystawieniu routera na zewnatrz bo złacz anten zew. MC888 nie m, MC801a na ale tylko pod N78.
W spedtescie widaćjak spadek parametrów sygnału na 2600MHz wpływa na UL, SINR ponizej 16dB w drugim pomiarze , modulacja QAM16 na UL i mamy połowę na UL przy pierwszym teście gdzie sygnał na 2600MHz był nieco lepszy a SINR 22 dB zapiął modulację na QAM64 przy UL.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Przepraszam, ale piszesz do mnie hieroglifami, w takim sensie, że nie mam wiedzy by wyciągnąć wnioski. Mam warunki mieszkaniowe jakie mam, tańszy router to gorsze parametry - oczywiste, ale co by było najlepsze w okolicach tysiąca, mogą być używki. Anteny zew. na tą chwilę nie ma o tym mowy, ale w przyszłości to można brać pod uwagę. Oczywiście jak jest możliwość to wolę mieć router przyszłościowo by chociaż go nie wymieniać za rok czy dwa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: matek451 »

Cena nie zawsze czyni cuda, za połączenie LTE czy 5G odpowiada wbudowany w router modem, na dziś LTE na tym BTS-ie NetWorks na pozwoleniu T-mobile Orange ma LTE2600+2100+1800+800, mozliwe że też LTE900 ale to bez znaczenia, stacja była modernizowana w styczniu.
Testy widziałem więc na tej podstawie napisałem analizę, mozesz korzystać bez anteny jeśli osiagi cię zadowalają ale jeśli w przyszłości chciałbyś zamontować to do MC888 nie podłączysz. A co do 5G na N78 to już napisałem, pasmo dla ORANGE to blok C 3.6-3.7 GHz,zasięg na nim moze być słabszy niż na 2.6GHz.
Osiagi w mobilnym zależą też od parametrów sygnału, na dziśw domu na pasmach pojemnościowych LTE testy pokazały u ciebie co najwyzej dostateczne.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Rozumiem, że dom MC888 nie podłączę anteny, a do ZTE MC801a da się podłączyć? Czy jeden pies?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: matek451 »

MC801A poaiada 2złacza antenowe TS9 do których podłaczysz tylko anteny na 3.6GHz pod 5G, na pasmach 800-900/1800/2100/2600MHz te złacza nie działają więc nie poprawisz parametrów sygnału na LTE2600/2100/1800 i 5G2100/2600.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Dzięki więc w zasadzie brać MC888 i cieszyć się, że jest jak jest.
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: tomasith »

Właściciel nie zgodzi się na pociągnięcie kawałka kabla z klatki do mieszkania i postawienia routera...? Gdybym miał dostęp do internetu kablowego wcale nie brałbym pod uwagę wynalazków komórkowych.
kozseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-27, 23:47

Re: Jaki modem lub router?

Post autor: kozseb »

Raczej tylko mobilny wchodzi w grę, by móc zawsze z nim gdzieś się wynieść.
ODPOWIEDZ