Dobór rozwiązania

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Dobór rozwiązania

Post autor: vanicus »

Cześć,

przymierzam się do uruchomienia internetu mobilnego w moim domku we wsi Łachy Włościańskie.
Poczytałem sobie już trochę forum i mam pewne pomysły, ale proszę o ich weryfikacje i dodatkowe rady.

Sama lokalizacja wg mnie nie jest trywialna, dużo lasów, a BTSy daleko.

Jeżeli chodzi o testy z netmonstera to nie mam takowych, ale już tłumaczę czemu. Zasięg Orange/TM/Plus jest tam zerowy, stojąc gdzieś na drabince można złapać EDGE. Play wykazuje większe chęci współpracy, ale LTE ciężko osiągalne.
Prowadzi mnie to do wniosku, że antena zewn. jest obligatoryjna.

No i do rzeczy.
BTSy w odległości ok. 4km, Networks, Play, Plus.
Zestaw o którym myślę to, Zyxel LTE5398-M904 + antena 1800-2100.

Pomożecie określić w stronę którego nadajnika najlepiej się kierować ?
Wiem wiem - testy - ale samą komórką w tej lokalizacji niewiele jestem w stanie złapać.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dobór rozwiązania

Post autor: tomekwwa »

Jeśli nie jesteś w stanie złapać i pokazać nic sensownego komórką, to i wskazanym zestawem nic nie.osoagniesz. Gdybyś zrobił jakiekolwiek zdjęcia z Netmonstera dla wszystkich operatorów to można by szukać rozwiązania, a tak to na podstawie czego?
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Dobór rozwiązania

Post autor: vanicus »

No Wy macie te dodatkowe informacje nt. tego jaki obszar pokrywa jaki sektor nadajnika.
O to mi głownie chodzi, by wiedzieć na co się nastawić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór rozwiązania

Post autor: matek451 »

Wątpię że w tej lokalizacji na zewnatrz jest problem z zasięgiem PLAY, od roku działa BTS- w Napiórkach Ciężkich, ma sektor 2 na azymucie 140 stopni w kierunku Łach W. Wystarczyło wykonać test na zewnatrz na telefonie z NetMonster, stacja dziala na LTE2100+1800+800.Gorzej z operatorami NetWorks bo BTS-y z agregacją LTE2100+1800+800/900 czyli Chrzczanka W. i RZEWNIE nie maj sektorów na ciebie a Bielino które ma sektor na azymut 30 czyli na ŁACHY dział tylko w LTE800/900, słaby zasięg powinien byćale prędkości zapewne przecietne. Plus ma LTE1800+900 w Nowym Lubielu, sektor 1 na napiórki, 2 na Drozdowo a twoja lokalizacja pomiedzy nimi.
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Dobór rozwiązania

Post autor: vanicus »

Faktycznie nieprecyzyjnie wypowiedziałem się w temacie Play, też sam nie mam Play w telefonie tylko TM, więc testu nie zrobiłem, przekazałem bardziej to co usłyszałem od kogoś.
Ale już wiem, że pierwszym wyborem jest tak na prawdę Play i w niego muszę „celować”.
Dziękuję pięknie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór rozwiązania

Post autor: matek451 »

99.99% ludzi nie ma pojęcia o internecie mobilnym a opinie ludzi na temat operatorów są bez żadnej wartości, kluczowe było uruchomienie BTS-a PLAY w poblizu, to 60 m maszt a sektor 2 jest na ciebie i po drodze jest najmniej lasów. Liczy się wiedza i wyniki testów a nie opinie dyletantów, kiedyś PLAY nie miał tam zasięgu ale ta stacja bazowa zmieniła wszystko.
ODPOWIEDZ