Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Cześć!
W najbliższym czasie będę zmuszony zmienić lokum, co wiąże się nierozerwalnie ze zmianą dostawcy internetu. Dotychczasowy swiatłowód w INEA muszę zmienić na dowolnego dostawcę komórkowego. Niestety docelowa lokalizacja słaba, wieś Kołata w zaniżeniu, po drodze las i linia średniego napięcia. Do najbliższych BTS w Biskupicach odległość około 3,2 km w linii prostej do dalszych (w Pobiedziskach i Tucznie 5-6km). Zależy mi na stabilnym połączeniu - w ciągu dnia praca zdalna na 2 komputerach z częstymi połączeniami na Teams a popołudniami i w weekendy filmy na platformach streamingowych w jakości 4K. Zdaję sobie sprawę, że w mojej lokalizacji na nie ma szans na 5G :). Obecnie w trybie awaryjnym korzystam z hotspota na iphone SE 2020 z kartą Tmobile lub pożyczonym modemem B525s-23a Orange.

Proszę o wsparcie w temacie doboru sprzętu, najlepszego operatora i najbardziej opłacalnej taryfy. Po przeczytaniu kilkunastu wątków - nie nastawiam się na żadnego konkretnego dostawcę - wybiorę tego o najlepszych, wskazanych przez Was, parametrach. Dla porządku wspomnę, że korzystam z cyfrowego polsatu to tu mógłbym mieć jakiś niewielki zysk w abonamencie w Plusie, lub przedłużyć jakąś starą umowę w Orange ale jak wyżej - to bez znaczenia.

Dokładne położenie: Kołata, ogródki ROD 52.493791188760824, 17.19852341935904, https://www.google.pl/maps/dir/52.46836 ... ?entry=ttu
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Czym dysponuję:
Karty, jesli miałoby to mieć jakiś wpływ na parametry:
T-Mobile - taryfa nieznana jakaś duża firmowa kilkaset użytkowników, niby bez ograniczeń
Orange - taryfa Internet Domowy 4G z Happy Hours
Play - taryfa Duet Stan Nielimitowany
Plus - taryfa Plus 65 Pro

Urządzenia:
Iphone SE 2020
B525s-23a Orange FW 11.190.61.00.159

Finanse:
Możliwie najniższe, ale zdaję sobie sprawę, że ileś złotówek muszę wydać - preferowałbym spłacanie sprzętu w ratach u operatora, ale rozważę każdą możliwość. Na ten czas, jeśli to możliwe/sensowne, mógłbym skorzystać z pożyczonego od znajomych B525s-23a i dołożyć wspominaną wielokrotnie antenę Cybertech CT15_1.8_Duo.

Testy wykonane z modemem na parapecie około 5,5 metra nad gruntem, skierowanym wprost na maszty nadajników (azymut 31/32 stopnie patrząc z nadajnika, 211/212 stopni patrząc z parapetu, jednak bez widoczności na nadajnik, zza drzew). Docelowy montaż anteny byłby w miejscu pomiaru, max 2 metry wyżej. Innych możliwości technicznych nie ma, jest to jedyne miejsce z jako-taką luką między drzewami.
Zdjęcie "z okna" uzupełnię w ciagu dnia...

Jeśli coś jeszcze będzie potrzebne, dopowiem, wyjaśnię, przetestuję...
Zdaję się na WAS, z góry serdecznie dziękuję za pomoc!!!

Poniżej screeny z testów LteWatchH i spedtestu niekwalifikowanego UKE na przeglądarce.
>>LINK bezpośredni do albumu na imageshack<<
1. ORANGE
Screny z Wyniki speedtestów dwa, w porze testowania pozostałych był jeszcze założony lejek. Pewnie i tak do powtórzenia w godzinach popołudniowo-wieczornych?
Z lejkiem
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Bez lejka ale w nocy
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

2.PLAY
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

3.PLUS
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

4.T-MOBILE
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: matek451 »

Screeny nieczytelne, na dodatek z aplikacji LTEWatchH więc nieprzydatne, korzysta się z LTEInspecteur, pojedyńcze pasma LTE po kolei apotem AUTO i LTE2600+1800/LTE2600+800, lte2100+800 i LTE1800+800 bo te pasma agreguje B525. Dla PLUSA B38 czyli TDD LTE2600 I lte2600+1800, speedtesty w godzinach 19-22.
Ogólnie dobór sprzętu prosty, podobnie jak anteny, zasięg u wszystkich operatorów w testach z Biskupic, PLAY z 1 sektora zapchany, trzeba sprawdzić BTS Kuracz.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Dziękuję. Wieczorem zrobię testy w LTEinspecteur. Screeny są miniaturkami kierującymi do zdjęć normalnej rozdzielczości. Jest też link do albumu gdzie od razu wszystkie wyświetlą się w normalnym rozmiarze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: matek451 »

Czy uważasz że mam sobie robić konwersją z HEX na DEC bo pokazujesz screeny z LTEWatchH gdzie dane CID są właśnie w HEX a nie DEC? Już od dana nie korzysta się z LTEWatchH bo ma wiele wad i nie moa opcji wyboru pasm do agregacji dla HiLinków.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Jak pisałem. Wieczorem wrzucę z LTEInspeectour. Nie znam się na tym i myślałem że masz na myśli nieczytelność graficzną a nie sposób różnej prezentacji danych przez te programy. Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Ze swojej strony dostarczę wszystko co będzie potrzebne w formie jaka będzie oczekiwana.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Wracam z pomiarami z LTEinspectour. Pomiary zrobione jak poprzednio na zewnątrz z parapetu około 5m nad ziemią, modem skierowany w kierunku anten.
Galeria ze wszystkimi poniższymi obrazami w pełnej rozdzielczości: >>TUTAJ<<
Orange:
800
Obrazek
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600
Obrazek
Auto
Obrazek
2600+1800
Obrazek
2600+800
Obrazek
2100+800
Obrazek
1800+800
Obrazek

Play:
800
Obrazek
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600
Obrazek
Auto
Obrazek
2600+1800
Obrazek
2600+800
Obrazek
2100+800
Obrazek
1800+800
Obrazek

Play Kuracz:
Niestety w żadnym miejscu w domu ani przez pozostałe okna nie udało mi się złapać nadajnika Kuracz. Musiałem podjechać około 500m >>Lokalizacja pomiaru<< w kierunku nadajnika, żeby złapać jego zasięg.
Pomiar zrobiony z auta z otwartą szybą, modem skierowany w kierunku masztu. Niesty padł mi zasilacz burofowy i nie zdążyłem zrobić wszystkich pomiarów w agregacji. Będę mógł uzupełnić najwcześniej we wtorek.
800
Obrazek
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600
Obrazek
Auto
Obrazek
2600+1800
Obrazek

Plus:
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600TDD
Obrazek
2600TDD+1800
Obrazek

T-Mobile:
800
Obrazek
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600
Obrazek
Auto
Obrazek
2600+1800
Obrazek
2600+800
Obrazek
2100+800
Obrazek
1800+800
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: matek451 »

Co do wyboru operatora to sprawa otwarta, Play przytkany, Orange/T-mobile nieźle.Parametry sygnau na pasmach pojemnościowych LTE dostateczne, słabe lub bardzo słabe na LTE2600, Plus tez nie bez szans. Na szczęście sprzet do całej 4 taki sam, czyli router z agregacją 4 pasm LTE plus Cybertech CT17 Dual LTE1800-2600. Po zamontowaniu zestawu, wybór operatora po testach przy poprawnych parametrach sygnału. Ogólnie kawał dobrej roboty wykonałes.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Dziękuję Matek za diagnozę i pochwałę :-).
Skoro sytuacja jest aż tak otwarta to zostaje mi szukać i skonsultować wybór sprzętu a potem ponowne testy. Czy jesteś w stanie podpowiedzieć jakieś typy? Jak już mam kupować to chcę dokonać najlepszego możliwego wyboru…. Czy tylko wariant 4CA+CT17(np. ZTE MF289F/MC888), czy może także IDU-ODU pokroju ZTE MC889+ZTE T3000/T5400 też rozpatrywać? Z całą świadomością że teraz z 5g nie skorzystam… ale kto wie gdzie będę użytkował za rok może dwa…

Do tego chcąc mieć jak najkrótszy kabel do anteny (chciałbym zmieścić się w 5m) zmuszony będę i tak dołożyć drugie urządzenie… czy mesh czy AP, urządzeniami tak łączyłbym kablem sieciowym.
W którym kierunku najkorzystniej pójść?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: matek451 »

Na dziś optymalny router z 4 CCCA to LTE5398 i do niego CT17, MF289F , MC888 odpadają. MC889 na LTE2600 ze swoimi antenami raczej nie zejdzie powyzej -100dBm na RSRP, chyba ze w PLAY.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Dziękuję za propozycję. Właśnie uzupełniam wiedzę o tym modelu LTE5398. Widziałem Twoje wpisy, że kilkanaście tych urządzeń już zainstalowałeś - czy potwierdzasz problemy z agregacją? Niby najnowszy soft rozwiązuje ten problem... masz kontakt z większą ilością urządzeń to pewnie będziesz miał jakieś obserwacje... I drugie pytanie - nigdzie w materiałach nie znalazłem informacji o 802.11k/v/r, fast roaming, bss itp. Ten modem to wspiera? Może masz już gdzieś wdrożoną konfigurację na tym urządzeniu z drugim AP/satelitą? Masz może odniesienie jak z zasiegiem WiFi w porównaniu z H315/B325? Widzę są straszne rozbieżności cenowe... mało w okolicy 600, sporo w granicach 800 i więcej... Nie ma tutaj jakiś wałków z dystrybucją/rynkiem na jaki są kierowane?

Jeszcze co do CT17 - dokładnie sprawdziłem i okazuje się, ze 5m przewodu jest bardzo na styk i dodatkowo mocno komplikuje instalację modemu w mieszkaniu. Czy patrząc na parametry, które u mnie widziałeś - zamiana z 5 na 8/10m zrobi istotną różnicę - nie mam żadnego doświadczenia/porównania jak te dodatkowe 1,5/2,5dB dla H155 przełożą się na osiągi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: matek451 »

Nie wspiera szybkiego roamingu , to nie router mesh. Soft zawsze so aktualizacji, nawet ten od Quectela dla EG18EA dla LBR20 bo obydwa maja ten modem. Ja problemów z softem nie miałem. Polska dystrybucja , drozeją ostatnio bo cena 600 zł za taki sprzet okazyjna. Kable na wymiar, zamowisz w Cybertechu https://www.cybertech.com.pl/k48,anteny ... 00mhz.html
Jesli MESH , satelity i aktywny roaming to LBR20 z satelitami. Tych sprzedałem i zamontowałem około 100 szt, do nich RBS50/40/20 i RBW30.
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

Że tam kupię to wiem, mam już w koszyku... Zastanawiam się tylko, czy "mścić się" i kupić 5 metrowy kabel co będzie na styk i nie da mi żadnego manewru z lokalizacją modemu w budynku, czy kupić 10m i mieć "zapas" do swobodniejszego przeprowadzenia kabla i umiejscowienia modemu.

Kojarzę, że kiedyś promowałeś te LBR20. Masz jeszcze dostępne? Plus 1 satelita? Może być na PW. Rozważam, bo boję się, że samym Zyxelem nie ogarnę po Wifi salonu na parterze...
dektom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-03-23, 22:34
Lokalizacja: Polska

Re: Kołata-LTE dobór operatora i sprzętu w zaniżeniu terenu

Post autor: dektom »

@matek451 dziekuję za dotychczasowe wsparcie.
matek451 pisze:Na dziś optymalny router z 4 CCCA to LTE5398 i do niego CT17
- kupione, router już dojechał, czekam jeszcze za anteną i mocowaniami... wrócę z wynikami jak tylko wszystko zmontuję...

W jaki sposób dostarczyć Tobie wynik kolejnych testów? Wkleić wszystkie dane z zakładki "Cellular WAN Status" + speedtest bezpośrednio z karty "Diagnostic" czy lepiej jakiś zewnętrzny?
ODPOWIEDZ