Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kenn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-06, 14:01

Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: kenn1 »

Witam,
lokalny dostawca radiówki daje ciała... Z tego powodu zainteresowałem się LTE.
W mieszkaniu zasięg jest tragiczny, często łączy mnie z jakimś odległym BTS, ale zaciekawiły mnie wyniki na telefonie na zewnątrz.
BTS Orange, z którego chciałbym korzystać, jest oddalony ode mnie około 3KM, ale pomiędzy są w zasadzie tylko pola i jest dobrze widoczny.
Kiedy stanę na zewnątrz mając wieżę widoczną przed sobą udaje mi się osiągnąć nawet ponad 300mb/s. Oczywiście domyślam się, że to kwestia małego obciążenia, ale wyniki sprawdzane o różnej porze dnia i tak by mnie satysfakcjonowały. Wg NetMonster jest to agregacja 800+1800+2100+2600.
Mam możliwość zainstalowania anteny na dachu. Moim pomysłem bazując na info z internetu (nie jestem specem w tym temacie) był zakup używanego B818-263 i anteny do tego. Problemem może być długość przewodu do anteny - musiałoby to być coś pomiędzy 15 a 20 metrów, czy warto się w coś takiego bawić? Jaką antenę wybrać i jak ją dobrać? Wszelkie testy mogę w tym momencie przeprowadzić tylko na telefonie z androidem, jeśli coś będzie potrzebne to oczywiście podam. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: wojteks »

Potrzebujesz CPE (urządzenia zewnętrznego) lub anteny 1800-2600 z krótkimi kablami (router na strychu powiedzmy) i dalej dodatkowy AP/router.

B818 to nie jest najlepszy wybór.

Pokaż z tego androida zakładkę live z programu netmonster jak jesteś na zewnątrz i do tego speedtest w tym samym czasie zrobiony.
Nie pomagam na PW!
kenn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-06, 14:01

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: kenn1 »

Obrazek


Obrazek
Galax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-11-24, 21:38

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: Galax »

Najtańsza i najbardziej optymalna opcja to ZTE MF258K. Agreguje on 4 pasma w modulacji QAM256. Bez problemu podepniesz do tego Ethernet (nawet płaski) o długości 15metrów. Używki do 600 PLN znajdziesz.
sicyb
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2023-12-31, 16:44

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: sicyb »

Galax pisze:Najtańsza i najbardziej optymalna opcja to ZTE MF258K. Agreguje on 4 pasma w modulacji QAM256. Bez problemu podepniesz do tego Ethernet (nawet płaski) o długości 15metrów. Używki do 600 PLN znajdziesz.
Tylko ważne jest to aby był z wolnej dystrybucji, nieoperatorskiej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: matek451 »

Ta na pewno, akurat te z softem PLay są trefne ale j dla niego MF258K nie polecę bo nie chce mu robić krzywdy, nie podałlokalizacji ale po analizie screenów z NetMonster domyślam się gdzie mieszka i wykluczam tego ZTE.
kenn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-06, 14:01

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: kenn1 »

matek451 pisze:Ta na pewno, akurat te z softem PLay są trefne ale j dla niego MF258K nie polecę bo nie chce mu robić krzywdy, nie podałlokalizacji ale po analizie screenów z NetMonster domyślam się gdzie mieszka i wykluczam tego ZTE.
Lokalizacja to Żalewo, BTS widoczny na screenie. Tak jak mówiłem, pomiędzy pola. Są też drzewa, ale wszystko jest na tyle niskie, że wieżę widać bardzo dobrze. Jakie rozwiązanie możesz polecić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: matek451 »

Tak jak myślałem bo łaczysz się z 2 sektorem na BTS-ie Pamiatkowo-Witoldzińska a w sasiadach pojawia się tez PCI298 z 2 sektora z Kaźmierza i na LTE2100 poprawne parametry sygnału i LTE2100 z Mrowina bo BTS jest po modernizacji do agregacji 5 pasm LTE i 5G2100 w DSS z LTE2100, podobnie jak ten z którym się połaczyłeś. Mrowino ma 3 sektor na 280 stopni czyli na Przybrodę. Taka sytuacja z reguły dyskwalifikuje MF258, bo ma w ODU anteny o szerokich katach promieniowania, odbiera bokiem a nawet tyłem i potrafi skakać po BTS-ach.
W takich warunkach duzo lepiej spisuje się router z agregacja 4 pasm LTE i skuteczna antena kierunkowa na 1800-2600MHz o waskich katach promieniowania.
kenn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-06, 14:01

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: kenn1 »

matek451 pisze:Tak jak myślałem bo łaczysz się z 2 sektorem na BTS-ie Pamiatkowo-Witoldzińska a w sasiadach pojawia się tez PCI298 z 2 sektora z Kaźmierza i na LTE2100 poprawne parametry sygnału i LTE2100 z Mrowina bo BTS jest po modernizacji do agregacji 5 pasm LTE i 5G2100 w DSS z LTE2100, podobnie jak ten z którym się połaczyłeś. Mrowino ma 3 sektor na 280 stopni czyli na Przybrodę. Taka sytuacja z reguły dyskwalifikuje MF258, bo ma w ODU anteny o szerokich katach promieniowania, odbiera bokiem a nawet tyłem i potrafi skakać po BTS-ach.
W takich warunkach duzo lepiej spisuje się router z agregacja 4 pasm LTE i skuteczna antena kierunkowa na 1800-2600MHz o waskich katach promieniowania.
Dzięki za poradę. Ten MF258 wydawał się dobrym rozwiązaniem na problem z długim przewodem. Myślałem o antenie dualnej cybertech 1800-2600, ale ciężko się zorientować jaka antena będzie dobra. No i ciągle pozostaje temat tych długich kabli od anteny. Czy to rzeczywiście jest aż taki problem? Myślę, że mógłbym do jakiś 10 metrów zejść jakbym umieścił router w odpowiednim miejscu. Są jakieś inne rozwiązania ODU-IDU, które miałyby lepsze anteny?
Turtle
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2022-01-26, 13:52

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: Turtle »

Zawsze możesz wystawić router w skrzynce hermetycznej pod anteną :) Wystarczy i 0.5m kabla antenowego a zasilanie do niego POE.
Tylko wtedy raczej na pewno będziesz potrzebował jeszcze routera w domu żeby Ci ten sygnał rozprowadził.. np. TP-Link Deco M4
A najczęściej tutaj polecaną anteną jest Cybertech LTE-A/5G/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz
kenn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-06, 14:01

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: kenn1 »

wojteks pisze:B818 to nie jest najlepszy wybór.
Powiedzmy, że jakoś poradzę sobie z umiejscowieniem routera.
Co mogę znaleźć w cenie do 500/600 zł, może być używane, co będzie lepsze niż B818?
sicyb
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2023-12-31, 16:44

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: sicyb »

Możesz kupić nowego Zyxela LTE5398 w cenie 124,90 Euro w Sklepie Zyxela, więc wychodzi około tych 600zł
Galax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-11-24, 21:38

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: Galax »

kenn1 pisze:Witam,

Mam możliwość zainstalowania anteny na dachu. Moim pomysłem bazując na info z internetu (nie jestem specem w tym temacie) był zakup używanego B818-263 i anteny do tego. Problemem może być długość przewodu do anteny - musiałoby to być coś pomiędzy 15 a 20 metrów, czy warto się w coś takiego bawić?
Idealnym rozwiązaniem byłby router na dachu zamknięty w puszcze. Do routera w puszcze antena kierunkowa 1800-2600 na krótkich przewodach. Oczywiście router w puszcze musi być jakoś zasilony. Czyli do tego dochodzi zakup puszki, splitera POE, zasilacza POE, skrętki 15-20 metrów i innego routera/switcha już wewnątrz domu. Sam się ostatnio bawię w takie rzeczy dla moich sąsiadów ale to w żaden sposób nie wyjdzie taniej niż zakup ZTE MF258K. To bardziej indywidualne rozwiązanie dla danej/trudnej lokalizacji. Do 600 zł w tym rozwiązaniu się nie zmieścisz.
Tak jak Matek wskazał ten ZTE może skakać po nadajnikach jeśli ma je w zasięgu. Można się bawić w oklejanie folią aluminiową boków i plecków ale sprzęt już musiałbyś mieć i te rozwiązanie sam wypróbować.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Jaka antena + router LTE 3KM od BTS

Post autor: G.Moore »

Galax pisze:Oczywiście router w puszcze musi być jakoś zasilony. Czyli do tego dochodzi zakup puszki, splitera POE, zasilacza POE
A nie będzie prościej używać nadal zwykłego zasilacza od tego rutera i dokupić tylko przedłużacz.
ODPOWIEDZ