Dobór sprzętu, 3,2km do BTSów, mała wieś

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Eldokrata
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-01-09, 03:39

Dobór sprzętu, 3,2km do BTSów, mała wieś

Post autor: Eldokrata »

Cześć. Kierując się sugestiami znajomego, postanowiłem założyć wątek, w którym opiszę swoją sytuację licząc na pomoc.
Jak w tytule. Szukam odpowiedniego rozwiązania dla swojego domu. Wieś Łęczenko. Obecnie korzystam z hotspota w telefonie i jestem w stanie połączyć się z trzema BTSami w Białogardzie(Rogowskiego, Lelewela i Kościelna). Grube ceglane ściany bardzo ograniczają sygnał i stwierdziłem że umieszczę router na strychu tuż pod szczytem.


Wykonałem speedtesty z odpalonym NetMonster na strychu oraz drodze przed domem i szerokim na 15m zagajnikiem wysokich olch który znajduje się pomiędzy mną i miastem...
Sieć Orange i oferta na kartę. Telefon skacze pomiędzy 1800, 2100 i 2600MHz. W moim pokoju mogę liczyć niemal wyłącznie na 800MHz.

Wyniki na strychu. O 19:30 download dochodził do 130Mb/s. SNR nie wyświetliło w tym momencie ale oscyluje pomiędzy 8 a 13:
Obrazek
Obrazek

A tutaj wynik na drodze który mnie szczerze mówiąc zaskoczył:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I właśnie tutaj mam dylemat. Jaki sprzęt wybrać?
Mam możliwość umieszczenia anten zewnętrznych na ścianie budynku i podpięcia ich kablem maksymalnie 5m długości.
Jakość wi-fi nie jest dla mnie priorytetem.
Na oku mam polecany w kilku wątkach LTE5398-M904 i powiedzmy że próg bólu finansowego zaczyna się u mnie przy 800zł więc jestem otwarty na propozycje.

Mogę również wykonać pomiary na karcie od T-Mobile, które z tego co widzę, korzysta z tych samych BTSów co Orange. Docelowo mam zamiar korzystać z oferty bez limitu dla firm.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu, 3,2km do BTSów, mała wieś

Post autor: matek451 »

A ja chciałbym zobaczyć speedtesty ale z godzin 19-22, moze nie być już tak pięknie. NetWorks w Białogardzie nie powala infrastrukturą, łaczysz się z tym na kominie przy Rogowskiego, dwa pozostałe to co najwyzej jakieś LTE800 z tych 2 pozostałych, na strychu bardzo słaby sygnał na pasmach pojemnościowych LTE z Rogowskiego, 2 sektor który jest skierowany na azymut 180 stopni czyli na ciebie. Przetestuj dokładnie na pre-paidach zanim władujesz się w abonament. Ja twierdzę ze nie jest to optymalny wybór operatora W TWOJEJ lokalizacji, w Białogardzie inny ma dużo lepsza infrastrukturę sieciową.
Eldokrata
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-01-09, 03:39

Re: Dobór sprzętu, 3,2km do BTSów, mała wieś

Post autor: Eldokrata »

A oto pomiary w zalecanych godzinach. Robiłem ich więcej ale są bardzo podobne i nie ma sensu nimi spamować.

Tutaj ze strychu. Godzina 21 i download skaczący między 75 a 110Mb/s:
Obrazek

A tutaj ten sam punkt na drodze przy ogrodzeniu mojej działki co wczoraj, tym razem o godzinie 21:20. Download utrzymuje się pomiędzy 100 a 150Mb/s:
Obrazek

Testowałem również T-Mobile ale przy podobnych parametrach sygnału download wynosił 25-35% tego co w Orange.
matek451 pisze:Ja twierdzę ze nie jest to optymalny wybór operatora W TWOJEJ lokalizacji, w Białogardzie inny ma dużo lepsza infrastrukturę sieciową.
Masz na myśli Play? Korzystałem z ich oferty dwa lata temu i szczerze mówiąc nie wspominam zbyt dobrze. Ale oczywiście mogę kupić starter i przetestować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Od razu tylko napiszę że pomiędzy mną a BTSem na Połczyńskiej jest dużo więcej drzew oraz spore wzniesienie. Natomiast teren do trzech które wymieniłem w pierwszym poście jest płaski.

Wyniki przy drodze są kuszące ale od domu musiałbym ciągnąć około 60m przewodu jeżeli miałbym tam umieszczać router w skrzynce na maszcie.
No ale tak jak już wspomniałem jestem otwarty na propozycje co do sprzętu który zakupić i rozwiązań jakie zastosować.
Widzę LTE5398-M904 za 588zł na jednym ze sklepów internetowych. Oczywiście mogę wziąć coś innego w podobnych pieniądzach.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu, 3,2km do BTSów, mała wieś

Post autor: matek451 »

Twój wybór, PLAY uruchomił 2 nowe BTS-y w rejonie Osiedla Olimpijczykow, Rogowskiego jest też po modernizacji, na Szosie Białogardzkiej stacja jest przygotowana do odpalenia N78, anteny NR3500 wiszą od dawna. PLAY jako jedyny zrobił kawał roboty w tym rejonie.
Plus ma na Polczyńskiej 5g2600 ale sektor raczej nie na ciebie.
Orange jeśli cię zadowala to antena na dach , wspomniany Zyxel i korzystasz, na strychu dostatecznie na LTE1800/2100 słabiej na LTE2600 ale CT17 z Cybertecha poprawi te 3 pasma.
ODPOWIEDZ