Zyxel NR5013E - szukam firmware

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: wesolyyyy »

Cześć.
Mam potrzebę włączenia na Zyxelu NR5013E opcji IP-Passthrough, oraz podłączenia innych urządzeń do tego routera. Okazało się że jest to możliwe, aczkolwiek u mnie przy pracującym IP-Pass/ nie działa serwer DHCP. Tutaj ktoś miał podobny problem z NR2101:
https://community.zyxel.com/en/discussi ... ss-through
i dostał od supportu informację, iż:
Yes, I have some good news. I got an update from the Zyxel support that solved the issue for me.

The way NR2101 works is that it will bind the first device that connects after setting IP Pass-through in the settings UI. The binding seems permanent, even if you disable pass-through and enable it.

What solved the issue for me was to factory reset the device. Connect the client I wanted pass-through to work for, and with that client enable pass-through in the UI.
Czyli funkcja IP-Passthrough powinna zadziałać tylko przy pierwszym podłączonym urządzeniu, a pozostałe urządzenia powinny dostać IP wg. DHCP. Tylko u mnie to nie działa. Pierwsze urządzenie dostaje IP-Pass, a reszta nie działa, nie wyświetla się, nie jest podłączona.
Myślałem że to problem z firmwarem, ale nie działa funkcja update'u, nie mogę go nigdzie znaleźć w internecie, do tego zyxel zamknął możliwość pisania emaili do serwisu.
Obecnie mam firmware V1.00(ACDJ.1)b2_D0 , i nawet nie wiem czy jest aktualny.
Oczywiście tak jak napisano w temacie podlinkowanym - zrobiłem fabryczny reset, ale nie pomogło.
Pozdrawiam.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: Mig25 »

W tej odpowiedzi suportu co wkleiłeś wcale nic nie ma o tym , że DHCP będzie dawał IP następnym klientom....

Moim zdaniem tak właśnie ma działać bridge Mode, Adres ,który dostaje od operatora modem jest przekazywany jednemu (pierwszemu) urządzeniu jakie się podłączy, a reszta już nic nie dostanie.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: tomekwwa »

Za Zyxelem trzeba dać router i go odpowiednio skonfigurować, wątpię by soft w takim modemie Zyxela w ogóle był w stanie coś takiego obsłużyć, bo wymaga to utworzenia dwóch osobnych podsieci, w tym jednej NATowanej, a to kosztuje zasoby.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: Mig25 »

Chyba w MF286D tak jest , że jak się ustawi Bridge Mode , to tylko na jednym pocie (WAN ) jest bridgowany modem , a na pozostałych owszem MF286D przydzieli IP , ale internetu nie będzie , będzie można tylko wejść na web tego MF286D ... może i teoretycznie sieć się da stworzyć podłączając więcej urządzeń , no ale co to za sieć bez internetu (dostępu do tego mostka z tej sieci też nie ma , no chyba ,że zmienimy konfigurację spowrotem na normalny router )
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: wesolyyyy »

No to w takim razie coś źle zrozumiałem.
Problem mam taki, że do NR5103E mam podłączonego Asusa RT-AX86U. Zyxel w trybie passthrough. Niestety z jakiegoś powodu połączenie lubi paść i jedyne co pomaga to zresetowanie Zyxela. Wydaje mi się że powodem jest otrzymanie nowego adresu IP od ISP, Zyxel przekazuje go dalej ale z jakiegoś powodu Asus nadal próbuje połączyć się z poprzednim adresem. Bo IP-Passthrough działa w tym modelu w taki sposób, że jak Zyxel od ISP otrzyma adres X.X.23.105, to ustawia adres głównej bramy jako X.X.23.104, i adres kolejny czyli 105 przydziela Asusowi. Dziwne to. Asus wtedy też widzi swój WAN jako taki sam który ma Zyxel, ale pokazuje bramę domyślną "o 1 mniejszą".
Myślałem że rozwiążę problem ustawiając na Asusie drugi WAN i jako rezerwa, i połączę go do Zyxela, dzieki czemu w razie utraty połączenia IP-Passthrough nawiązane zostanie równoległe połączenie z osobnym NATem, ale niestety tak to nie zadziałało.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Zyxel NR5013E - szukam firmware

Post autor: Mig25 »

Może to być problem z dzierżawą IP ( po upłynięciu połowy czasu lease Zyxcel pyta się o przedłużenie IP , i albo nie dostaje w ogóle odpowiedzi , albo dostaje "NAK". Coś jak tu:
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=22202
https://plusforum.pl/viewtopic.php?p=28 ... 37#p281496

W każdym razie Zyxcel może sobie wisieć , zamiast zrestartować połączenie ( tak jak to robi MC889)
ODPOWIEDZ