Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
breloczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2024-01-26, 23:17

Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: breloczek »

Witam,
jestem na etapie rozkładania elektryki w nowobudowanym domu i wiem, że przez pierwszy rok na pewno nie zostanie dociągnięty do domu światłowód (który de facto jest 200m od domu, ale mniejsza) stąd padła decyzja o przygotowaniu sprzętu pod internet 5G. Wymagania są spore, bo z racji pracy obecnie intensywnie wykorzystuję 1000/300 mbps (miesięczny ruch 3200GB down/150GB up), więc z 5G chciałbym wycisnąć każdą kroplę :P Ale przejdźmy do rzeczy.. Potrzebowałbym pomocy w doborze modemu lub innego urządzenia do którego wejdzie karta SIM. Cała sieć w domu będzie oparta już o własny router (opnsense), więc chciałbym uniknąć podwójnego natowania. Z racji etapu w którym jest obecnie dom potrzebowałbym tez informacji jakie kable powinienem pociągnąć do anteny, abym mógł sobie je już przygotować (no i przy okazji jakie anteny?).

Odległość do BTS to ~250m w miarę otwartego terenu, kilka pojedyńczych drzew i niskiej zabudowy. Maszt 5G na częstotliwości 2100, drugi oddalony o 1.75km 2600MHz, ale on raczej się nie przyda.

Speedtesty z telefonu to okolice 300/150mbps, ale wierzę że porządniejszym sprzętem uda się wyciągnąć więcej.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: Mig25 »

Taaak, 250m do nadajnika a ty anteny chcesz zakładać:)

Niestety ,ale nie wyciszniesz z n1 wiele więcej.
breloczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2024-01-26, 23:17

Re: Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: breloczek »

Mig25 pisze:Taaak, 250m do nadajnika a ty anteny chcesz zakładać:)

Niestety ,ale nie wyciszniesz z n1 wiele więcej.
Tak to jest jak się podchodzi do nowego tematu i chce się jak najlepiej :D

Najbliższy 3500MHz mam 5km (50% lasu), tutaj z anteną coś zdziałam lepszego niż na tym 2100 czy szkoda zachodu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: wojteks »

Pokaż jakiś test smartfonem tej sieci od której planujesz kupić internet. Program netmonster zakładka live i speedtest w tym samym czasie
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: matek451 »

Najpierw lokalizacja i jaki operator i testy jak pisze kolega na telefonie, N1 na 2100MHz w DSS z LTE2100 towydmuszka 5G, te 300Mb/s to zapewne agregacja pasm LTE.
breloczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2024-01-26, 23:17

Re: Wybór odpowiedniego modemu 5G oraz anteny

Post autor: breloczek »

Niestety nie miałem pod ręką żadnego telefonu z androidem i 5G więc wrzuciłem statystyki, które dostępnia mi iOS, mam nadzieję że się przydadzą.
Testy wykonane w Orange i T-Mobile. T-Mobile wychodzi nieco lepiej w godzinach wieczornych (~80-100mbps), chociaż teraz też coś nisko wyszły, bo jak sprawdzałem z 2 miesiące temu to bylo tyle ile wspominałem wyżej. Lokalizacja BTS'a: 53,122500,17,853889

Kolejność jak na screenshotach - pierwszy test to Orange i pod nim statystyki sieci, kolejny T-Mobile pod którym są staty sieci.

https://imgur.com/a/eUewH7F
ODPOWIEDZ